misantroop misantroop komentáře u knih

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Tuto knihu jsem objevil díky čtenářské výzvě a musím říct, že mě velmi překvapila. Jedná se o typický realistický román, který zachycuje těžký život na Šumavě v období druhé poloviny 19. století. Zachycuje přelom starého světa na úsvitu moderní éry a každodenní chléb obyvatel této oblasti, lesníků, pytláků, dělníků, vrchnosti a jejich osudy. Klostermannovo vyprávění je psáno poměrně moderním jazykem, přesto si udržuje jisté dnes staromilecké, poetické, i když částečně kruté kouzlo. Hory, bažiny a hluboké lesy tvoří pozadí příběhů ve kterých se lidské osudy ukazují v tragických i idealistických odstínech. Rozpory mezi bavorským i českým elementem, mezi vrchností a chudinou, mezi vzdělaností a prostotou ukazují překvapivě živé obrazy o tehdejším životě. Za mě je to obrovské překvapení, protože autora jsem vůbec neznal, ale kniha mě vtáhla okamžitě do děje. Knihu doporučuji všem vnímavým duším se slabostí pro temný šumavský kraj na přelomu moderní doby.

25.08.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

V hlavních rolích této knihy se vyskytují především ženské postavy. Autorka v příběhu propojuje tři generace a staví jejich příběh na pozadí Šumavských hvozdů a historii, která tudy procházela. Kniha je čtivá a je v ní pár emocionální momentů. Nejedná se úplně o detektivku ale spíš o drama.

26.09.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První případ Oddělení Q a moje druhé setkání s Carlem Mørckem a Asadem. Protože mám podobné myšlenkové nastavení jako Carl, tak dělám věci zásadně jinak, než mi ostatní říkají. Z toho důvodu jsem se velmi dlouho vyhýbal severským krimi románům. Do tohoto vlaku jsem ale nastoupil v zastávce Adler Olsen a musím říct, že mě to pohltilo.
Žena v kleci je velmi čtivá kniha a poradil jsem si s ní za tři dny. Jako první v sérii ještě nenabízí tak vybroušené charakteristiky hlavních aktérů ale o životní situaci Carla se dozvíme dost. Případ sám mě bavil a vyšetřování jsem si užil. Více nebudu prozrazovat. A teď hned na další díl.

06.02.2021 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Další případ Oddělení Q. Rozuzlení mě opět bavilo, což je u detektivky asi nejzásadnější. Nové informace se dozvíme i o případu, který se týká Carla a jeho přítele Hardyho. Další střípky z minulosti Asada tradičně přispějí do celkové mozaiky. Šestý díl v sérii a kvalita pořád zůstává na vysoké úrovni.

23.01.2022 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Čtvrtý díl série. Postavy se nám více přibližují, kromě hlavního případu kolem ostrova Sprogo se rozvíjí i linie událostí kolem Carla. O Asadovi stále nevíme moc, ale zase o trochu více než dříve.
Rozuzlení mě bavilo. Další dobrá rána do série Oddělení Q, která mě bavila. U čtvrtého dílu mohu už svědomitě říct , že jsem fanoušek.

06.05.2021 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Třetí případ Oddělení Q v pořadí. Za mě opět za plný počet. Autora jsem si velmi oblíbil. Nechci spoilerovat a přidám tedy pár postřehů v bodech, které nic neprozradí.
- V tomto díle se opět více vybarvují charaktery postav z Oddělení Q a jejich okolí. Ve vzduchu se ale pořád vznáší trochu tajemství.
- Zajímavý námět je izolace náboženských sekt a spolků, stejně jako vystoupení z nich.
- Rozkrytí motivací, identit a modusu operandi zúčastněných je tu krásně vygradované do chvíle kdy vyústí v napínavý závěr.
- V knize se objevují aktuální témata tížící dánskou společnost.
Knihu nemůžu než doporučit a pokračuji v čtení série.

27.02.2021 5 z 5

Jak si uvařit vesMÍR Jak si uvařit vesMÍR Kamila Rundusová

Po prolistování tohohle blábolu jsme to pod rouškou tmy odnesli do popelnice na papír. Ráno jsem šel kolem do práce a leželo to vedle, asi to vyvrhla.
Edit: O dva dny později se popelnice začala pohybovat a vydávat v noci zvuky. Mám podezření , že ji popadl démon.
Edit 2: Na sídlišti se začaly dít divné věci, naproti prý soused zapálil knihovnu.
Edit 3: V průchodu se v noci objevil obchod Gelato magiko. Soused se na mě divně dívá, když venčím psa
Edit 4: Popelnice začala terorizovat sídliště. Z Gelato magiko se kouří a non stop se ozývá ezoterická hudba. V nonstopu na rohu jsem viděl Wima Hofa pit pivo s Babicou. Soused po mě křičel divné věci.
Edit 5: Cestou z práce mě pronásledovala zdemonizovaná popelnice. Zamkl jsem se doma a dobývá se na mě soused s nožem. Křičí, že mám žít tady a teď. Mám strach a podezření, že to on tu knihu vyndal.

30.06.2022 odpad!

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Čtivá detektivka od české autorky, kterou jsem zkusil díky čtenářské výzvě. V knize dostávaji relativně malý prostor sami vyšetřovatelé. Vyprávění se soustředí především na obyvatele vesnice, v níž se děj odehrává a na jejich životní boje. Za mě příjemné seznámení s autorčinou sérii o vyšetřovateli Bergmanovi.

02.08.2022 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tato Steinbeckova kniha odráží 30. léta v Kalifornii, autorovi zkušenosti a nelehký život dělníků. Steinback má talent, zachytit obyčejné lidi a jejich vztah ke světu v němž žijí. Kniha je 90 let stará a krásně dokumentuje, jak překotně se svět za tu dobu změnil. Jak konzumní je náš život dnes ukazuje porovnání našich tužeb a tužeb hlavních hrdinů. Stejně tak realita rasové segregace, zachycená v knize, nám dnes může připadat jako ozvěna z dob dávno minulých, ale není to tak dlouho co byla realitou každodenní.
Klasické dílo americké literatury, ale za mě nepřekoná mou oblíbenou Pláñ Tortila.

24.08.2022 4 z 5

Později Později Stephen King

Krátká a svižná jednohubka v klasickém Kingově stylu. V hlavní roli kluk, v půlce máte pocit, že postavy znáte a tady mě moc bavil i konec (konce jsou ale u novějších Kingových knih trochu slabinou).

28.07.2022 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napínavé, propracované a promyšlené. Mistrovsky napsaná kniha, kterou považuji za moderní klasiku.

03.04.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

V krizové situaci vyplouvají na povrch nejen skutečné charaktery lidí ale i to co bylo skryto pod povrchem zdánlivě obyčejného amerického městečka.
Pod kupolí je pro mě jedna z nejčtivějších Kingových knih a i přez poměrně velký rozsah jí čtenář přečte velmi rychle. Od první stránky se rozjede v akčním tempu a brzy vykreslí charaktery postav. King se zde překonal a tuhle knihu nejde nepřidat mezi to nejlepší co můžeme mít v knihovně.

25.11.2020 5 z 5

Yuval Noah Harari: "Sapiens - Stručné dějiny lidstva" je jedna z nejzajímavějších knih co jsem kdy držel v ruce. Je expanze Homo Sapiens historii genocidy? Jak a proč nám evoluce umožnila se narovnat? K čemu vlastně slouží řeč v kmenu? Jak sdílený mýtus pomáhá tvořit kulturu a ta historii? Co přinesla kognitivní revoluce, objeveni ohně? Jak zemědělská revoluce zmenila vývoj? Jaký je nás vztah k ostatním tvorum na planete? Jake jsou výhody a nevýhody matriarchatu a patriarchatu? Co žene vpřed vývoj? Je to obchod, politika nebo náboženství? Co je to štěstí a jak se dá poměřit, jako opomijene měřítko úrovně lidstva v historii? A co bude dál? Stojime právě teď na začátku epochy, která úplně revolučně změní všechen vývoj Homo Sapiens? Spoustu otázek a uvah k zamyšlení. Brilantně napsaná knížka, která Tě donuti se zamyslet nad tím, jak pristupujeme k různým věcem v historii i současnosti.

28.06.2020 5 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Výborná kniha z oboru mezinárodních vztahů. Kissinger zde popisuje svůj náhled na vývoj mezinárodních vztahů a vliv Vestfálského systému na současné rozpoložení. Jako ostřílený pragmatik a muž praxe poskytuje úvahy praktické, ale zároveň vychází i z modelu americkéh idealismu, který na první místo veškerého zájmu dosazuje participační vládu, demokracii a široké občanské svobody. Zároveň tento model porovnává s oblastmi, kde toto přesvědčení není převládajícím prvek, ať se jedná o Asii nebo Blízský východ. Pokud jde o hodnocení knihy samotné, tak jí ocení jak studenti mezinárodních vztahů tak i laická veřejnost, která se zajímá o historii 20 století, hledá odpovědi na otázky týkající se mezinárodního uspořádání a budoucího vývoje. Vzhledek k věku autora mě ale vyrazila dech kapitola věnované moderním technologiím, kde si myslím, že Kissinger předkládá skvělý popis vývoje i pokládá zásadní otázky oproštěné od patetických frází. Pro někoho může být Kissinger vzhledem k jeho postojům a jeho historické účasti na zahraniční politice USA kontroverzní postavou. Čtenář, který ale bude přistupovat k autorovi nezaujatě, musí dle mého názoru nutně dojít i k tomu, proč USA hrály nezpochybnitelnou roli světového hegemona ve 20. století. Za mě neuvěřitelně erudovaná a zásadní kniha autora, který měl možnost se v reálném životě podílet na událostech, které měnily dějiny. Jeho postřehy jsou neocenitelné a předává v nich své zkušenosti, stejně jako dokumentuje své brilantní analytické schopnosti.

15.03.2022 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Ustav nese poměrně klasické známky Kingovi tvorby, Maine, ospalé městečko, děti které okolnosti donutí dospět. Po několika stránkách má čtenář pocit, že postavy zná a známým se lépe rozumí. Z poslední Kingovi tvorby je Ústav určitě lepší než Outsider.

20.08.2022 4 z 5

Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu kolektiv autorů

Absolutní odpad, který má verifikovat autorův pohled na svět. Se světem seriózní literatury to má asi stejně společného jako vláda Talibanu s promenádou v plavkách. Už výběr respondentů ukazuje kam směřujeme. Vydáno 2019 kdy Islám bylo hlavní téma těchto idiotů, takže tím tohle téma přímo prostupuje. V roce 2022 očekávám publikaci na téma "Rusko - maják civilizace v osidlech spiknutí Západu". Takové bláboly by v devadesátých letech zapadali do magazínu Hrom. Další příspěvek v dezinformační bouři od idiotů pro idioty, neověřitelné bláboly zalité omáčkou ze spiknutí.

22.11.2022 odpad!

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Druhá část knihy od pana Kmenty se v zásadě dělí na tři části. Jedna popisuje to co víme o akci Stoka, druhá se věnuje především Faltýnkovi třetí je osobnější a popisuje s jakými peripetiemi se setkal že strany státu.
Kniha dává dohromady obraz klientelistického prostředí, které pod vedením Ano rozkládá republiku a táhne nás daleko na východ. Je až neuvěřitelné co všechno Babišovi za dobu jeho fungování v politice vlastně prošlo a co si dokázal díky svému mediální vlivu pokrýt a zahrát do outu. Spojení jeho mediální, finanční a politické moci je smrtící a má hluboce negativní vliv na politickou kulturu v ČR. Uvidíme jak se budou věci vyvíjet a jaká atmosféra se Babišovi podaří vytvořit kolem prezidentské volby protože je nepochybné, že pokud Babiš této funkce nedosáhne tak mu hrozí velké problémy. Od korunových dluhopisů, nelegálně čerpaných evropských dotací, otrávení Bečvy až k vytváření offshorových schémat s pravděpodobným úmyslem snížit daňovou zátěž mám pocit, že Babiš hraje vabank o všechno.

23.10.2021 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Z obsahu je člověku zle. Nicméně si myslím, že současné situace naší republiky a politiky vypovídá především o tom, jak nová média a způsoby manipulace ovládají veřejné mínění.
To co je označováno za PR je sprostá propaganda a vyhrává ten kdo má více peněz na ovládání veřejného mínění médii nebo dokáže vytvořit silnější dosah na sociálních sítích.
Po Babišovi zůstane potopa a my se v ní pořádně vymácháme.

29.07.2021 5 z 5

Putinovi trollové Putinovi trollové Jessikka Aro

Naprosto zásadní kniha ohledně aktuálního dění.
Jsme ostřelováni ve válce která nebyla vyhlášena a je vedena zakeřnými prostředky. Tohle by si měli přečíst všichni!
Po dočtení se mi z toho udělalo až fyzicky špatně.

07.03.2021 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

První část knihy mě nadchla a měl jsem pocit, že graduje k velkolepého finále. V druhe části ale ztratila tempo a rozuzlení mě moc nenadchlo. King umi vtáhnout do děje a má talent vytvořit dojem, že postavy jeho vyprávění velmi dobře znáte ale konec trochu ztrácel dech. Stejně je ale King dále můj favorit ve vesmíru literatury.

19.10.2020 3 z 5