Onlinemisantroop

Přečtené 128Dům na samotě
? - srpen 2022
Dům na samotě 2017, Michaela Klevisová

Čtivá detektivka od české autorky, kterou jsem zkusil díky čtenářské výzvě. V knize dostávaji relativně malý prostor sami vyšetřovatelé. Vyprávění se soustředí především na obyvatele vesnice, v níž se děj odehrává a na jejich životní boje. Za mě příjemné seznámení s autorčinou sérii o vyšetřovateli Bergmanovi.


Osamělí
červenec 2022 (28.-31.)
Osamělí 2020, Håkan Nesser

Objeveno diky čtenářské výzvě a jsem naprosto spokojen. 15 stránek před koncem jsem stále netušil jak se může příběh rozuzlit. Postavy, reálie i příběh mě bavili, takže za mě naprostá spokojenost.


Později
červenec 2022 (26.-28.)
Později 2021, Stephen King

Krátká a svižná jednohubka v klasickém Kingově stylu. V hlavní roli kluk, v půlce máte pocit, že postavy znáte a tady mě moc bavil i konec (konce jsou ale u novějších Kingových knih trochu slabinou).


Nebezpečný národ
červenec 2022 (19.-27.)
Nebezpečný národ 2008, Robert Kagan

Kagan se věnuje v této knize zahraniční politice USA do roku 1898. Sleduje ohromující expanzi, kterou si země prošla, od etablujiciho se státu až k celosvětové mocnosti. Konfrontuje idealistickou, liberalistickou a republikánskou rétoriku na níž je USA založena s reálným vývojem. USA je v tomto historickém porovnání zemí plnou rozporů a její historie sledem paradoxů. Výborná kniha, mělo by se jednat o první díl plánované dvoudílné práce.


Pro Čechy je nebe nízko
červenec 2022 (25.-26.)
Pro Čechy je nebe nízko 2019, Mojmír Hampl

Hamplova analýza českého světa se sestává z autorových úvah, v nich zasazuje naše přemýšlení, jednání a zvyky do autorovi bohaté zkušenosti se světem okolním, globálním. A je to zamyšlení zajímavé a v mnoha ohledech inspirativní a současně bolestivé. Autor si neklade za cíl věnovat se tématu v akademickém duchu, ale spíše na úrovni fejetonistické úvahy. Téma českého pasivního přístupu k sobě samým, kdy máme tendence hledat viníky, díky nimž se nám nedaří, tak jak by jsme zasloužili, je z mého pohledu tím nejzásadnějším co autor výborně popsal. Myšlenek a trefnych postřehů obsahuje publikace celou řadu. Za mě výborná publikace k zamyšlení nad naším směřováním i současnému stavu věcí veřejných a přístupu k nim.


Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945
duben - červenec 2022
Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 2007, Tony Judt

Naprosto skvělá práce, věnující se poválečné historii v politických, kulturních i sociálních souvislostech. Kromě výborného zpracování z faktografickeho hlediska je napsaná čtivým a svižným jazykem. Jedna z knih k nimž se milovník moderní historie bude mít důvod vždy vracet.


Uspořádání světa
červen 2021 - březen 2022
Uspořádání světa 2016, Henry Kissinger

Výborná kniha z oboru mezinárodních vztahů. Kissinger zde popisuje svůj náhled na vývoj mezinárodních vztahů a vliv Vestfálského systému na současné rozpoložení. Jako ostřílený pragmatik a muž praxe poskytuje úvahy praktické, ale zároveň vychází i z modelu americkéh idealismu, který na první místo veškerého zájmu dosazuje participační vládu, demokracii a široké občanské svobody. Zároveň tento model porovnává s oblastmi, kde toto přesvědčení není převládajícím prvek, ať se jedná o Asii nebo Blízský východ. Pokud jde o hodnocení knihy samotné, tak jí ocení jak studenti mezinárodních vztahů tak i laická veřejnost, která se zajímá o historii 20 století, hledá odpovědi na otázky týkající se mezinárodního uspořádání a budoucího vývoje. Vzhledek k věku autora mě ale vyrazila dech kapitola věnované moderním technologiím, kde si myslím, že Kissinger předkládá skvělý popis vývoje i pokládá zásadní otázky oproštěné od patetických frází. Pro někoho může být Kissinger vzhledem k jeho postojům a jeho historické účasti na zahraniční politice USA kontroverzní postavou. Čtenář, který ale bude přistupovat k autorovi nezaujatě, musí dle mého názoru nutně dojít i k tomu, proč USA hrály nezpochybnitelnou roli světového hegemona ve 20. století. Za mě neuvěřitelně erudovaná a zásadní kniha autora, který měl možnost se v reálném životě podílet na událostech, které měnily dějiny. Jeho postřehy jsou neocenitelné a předává v nich své zkušenosti, stejně jako dokumentuje své brilantní analytické schopnosti.


Selfies
únor 2022 (01.-09.)
Selfies 2018, Jussi Adler-Olsen


Dějepisectví ve 20. století
leden - únor 2022
Dějepisectví ve 20. století 2002, Georg G. Iggers

Průvodce historiografií 20. století. Popisuje přístupy, které se v tomto století pokusily vyrovnat s popisem historie a jejich východiska.


Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře
leden 2022 (25.-30.)
Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře 2020, Pavel Šafr

Kniha pro mě byla trochu rozporuplná. Podtitul "Polemika s nacionalistickým a marxistickým dějepisem" autor dle mého názoru neuplatňuje důsledně. Část publikace se tedy věnuje tomuto tématu a část je spíše autorovým pohledem na historické události a české prezidenty, bez uvedeného srovnání. Některé postřehy jsou určitě zajímavé, některé svádí k polemikám, to ale záleží na čtenářovu naturelu. Vířit veřejnou debatu je dle mého názoru důležitou součástí novinářské práce a jsem rád za každého žurnalistu, který to dělá. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že kniha je ušita trochu "horkou jehlou" z prací autora, které se pokusil urovnat do určité koncepce, která není vždy dodržena. V části, která se věnuje moderním dějinám je pár postřehů, které mi přišli založené na fakticky ne úplně správných základech (například Rumunsko od určité féze studené války projevovalo odklon od SSSR směrem k ČLR, což autor v této pasáži nereflektuje), ale vzhledem k tomu, že se jedná o názorovou knihu a ne odbornou historiografickou práci, tak to nelze autorovi vyčíst jako chybu. Celkově jsem určitě rád, že takové knihy vycházejí a hodnotím jí kladně, nicméně se nemohu zbavit pocitu, že kniha nenaplňuje fakticky to, co v podtitulku nabízí. Čtvrtou hvězdu dávám za zveřejnění československé situce z pohledu diplomatického zastoupení USA po převratu 1948. S odstupem času musí nestranný čtenář ocenit výstižnost této zprávy. Musím ještě doplnit osobně laděnou poznámku. Pavla Šafra mám spojeného s dobou, kdy v roce 2008 nastoupil jako šéfredaktor do Reflexu a já ho přestal odebírat, ačkoliv to nebylo způsobené konkrétně jeho osobou. Od roku 2015 vede Forum 24 a částečně negativní náhled, který jsem dříve zaujal k jeho novinářskému působneí mě opustil, tak jak několik posledních let zaznamenávám jeho práci.


Osudové okamžiky Československa
prosinec 2021 - leden 2022
Osudové okamžiky Československa 2001, Karel Pacner

Pacner zpracoval dějiny Československa jako vyprávění. Vyprávění občas zajímavější, občas suchopádnější ale velmi čtivé. S oblibou cituje účastníky událostí a část pramenů vychází z osobních rozhovorů, logicky obzvláště v novodobějších kapitolách. Poslední část je zůčastněným vyprávěním o sebraných dojmech. Tento fakt trochu kazí dojem jinak velmi dobré publikace. Ideální pro čtenáře preferující vypravěčský styl.


Nesmírný
? - leden 2022
Nesmírný 2015, Jussi Adler-Olsen

Další případ Oddělení Q. Rozuzlení mě opět bavilo, což je u detektivky asi nejzásadnější. Nové informace se dozvíme i o případu, který se týká Carla a jeho přítele Hardyho. Další střípky z minulosti Asada tradičně přispějí do celkové mozaiky. Šestý díl v sérii a kvalita pořád zůstává na vysoké úrovni.


Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce
? - leden 2022
Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce 1997, Petr Luňák

Výborně zpracované dějiny období studené války. Podáváno z pohledu západu. Zásadní čtení.


Horké krize studené války
? - leden 2022
Horké krize studené války 2010, Vladimír Nálevka


Marco
červen - prosinec 2021
Marco 2014, Jussi Adler-Olsen


Babišovo Palermo II
? - říjen 2021
Babišovo Palermo II 2021, Jaroslav Kmenta

Druhá část knihy od pana Kmenty se v zásadě dělí na tři části. Jedna popisuje to co víme o akci Stoka, druhá se věnuje především Faltýnkovi třetí je osobnější a popisuje s jakými peripetiemi se setkal že strany státu. Kniha dává dohromady obraz klientelistického prostředí, které pod vedením Ano rozkládá republiku a táhne nás daleko na východ. Je až neuvěřitelné co všechno Babišovi za dobu jeho fungování v politice vlastně prošlo a co si dokázal díky svému mediální vlivu pokrýt a zahrát do outu. Spojení jeho mediální, finanční a politické moci je smrtící a má hluboce negativní vliv na politickou kulturu v ČR. Uvidíme jak se budou věci vyvíjet a jaká atmosféra se Babišovi podaří vytvořit kolem prezidentské volby protože je nepochybné, že pokud Babiš této funkce nedosáhne tak mu hrozí velké problémy. Od korunových dluhopisů, nelegálně čerpaných evropských dotací, otrávení Bečvy až k vytváření offshorových schémat s pravděpodobným úmyslem snížit daňovou zátěž mám pocit, že Babiš hraje vabank o všechno.


Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví
? - říjen 2021
Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví 2006, Erik Tabery

Kniha popisuje dění v české politice se zaměřením především na roky 1998 - 2002. Zásadní a informované shrnutí událostí, kauz i dění té doby. Důležitá kniha od zkušeného žurnalisty.


Vývoj a zločiny panslavismu
květen - září 2021
Vývoj a zločiny panslavismu 2011, Václav Černý

Mnoho myšlenek k zamyšlení. Tento esej není rozhodně jednoduché čtení ale i po roce 2020 neztrácí na aktuálnosti.


Prokletý kraj
? - září 2021
Prokletý kraj 2021, Michaela Klevisová

V hlavních rolích této knihy se vyskytují především ženské postavy. Autorka v příběhu propojuje tři generace a staví jejich příběh na pozadí Šumavských hvozdů a historii, která tudy procházela. Kniha je čtivá a je v ní pár emocionální momentů. Nejedná se úplně o detektivku ale spíš o drama.


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
duben - září 2021
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války 2018, Jaroslav Hašek


Babišovo Palermo I
? - červenec 2021
Babišovo Palermo I 2021, Jaroslav Kmenta

Z obsahu je člověku zle. Nicméně si myslím, že současné situace naší republiky a politiky vypovídá především o tom, jak nová média a způsoby manipulace ovládají veřejné mínění. To co je označováno za PR je sprostá propaganda a vyhrává ten kdo má více peněz na ovládání veřejného mínění médii nebo dokáže vytvořit silnější dosah na sociálních sítích. Po Babišovi zůstane potopa a my se v ní pořádně vymácháme.


Když teče krev
červen 2021 (02.-20.)
Když teče krev 2021, Stephen King


Kniha v barvě krve
květen - červen 2021
Kniha v barvě krve 2020, Ladislav Kudrna

Práce na téma násilí komunistického režimu vůči undergroundu. Věnuje se mu v časovém úseku od šedesátých let do pádu režimu.


Vabank
květen 2021 (06.-19.)
Vabank 2019, Michael Kocáb

Vzpomínky Michaela Kocába zachycující dny revoluce a pozdější odsun Sovětských vojsk. K zamyšlení je více věcí ale mě především zamrazilo z vyjádření důstojníka KGB který varoval, že Sověti odejdou vojensky ale vrátí se jako obchodníci. Kocáb zmiňuje, že považuje za chybu spojení se s ekonomy z Prognostického ústavu, kteří poté ovládly politiku. Dále Kocáb rozvádí možné okolnosti, které měli vliv na události těch dní a vyvrací možné zapojení KGB a různé konspirační teorie. Silná výpověď morálně pevného člověka, doporučuji k přečtení.


Složka 64
duben - květen 2021
Složka 64 2013, Jussi Adler-Olsen

Čtvrtý díl série. Postavy se nám více přibližují, kromě hlavního případu kolem ostrova Sprogo se rozvíjí i linie událostí kolem Carla. O Asadovi stále nevíme moc, ale zase o trochu více než dříve. Rozuzlení mě bavilo. Další dobrá rána do série Oddělení Q, která mě bavila. U čtvrtého dílu mohu už svědomitě říct , že jsem fanoušek.


Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949
únor - duben 2021
Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 2017, Ian Kershaw


Tyranie: 20 lekcí z 20. století
duben 2021 (10.-13.)
Tyranie: 20 lekcí z 20. století 2017, Timothy Snyder

Jedna z knih k zamyšlení, které by si měl přečíst každý. A co více, o uvedených aktuálních myšlenkách by se mělo diskutovat a měly by tvořit základ společenské diskuze. Teď jak zařídit aby myšlení nahradilo sledování Vyměn manželek a čtení neozdrojovaných manipulativních zpráv?


Trénink výbušné síly - anatomie
? - duben 2021
Trénink výbušné síly - anatomie 2019, Derek M. Hansen


Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou
březen - duben 2021
Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou 2020, Martin Řezníček


Naštěstí (ne)máme mléko
? - duben 2021
Naštěstí (ne)máme mléko 2015, Neil Gaiman

Roztomilá blbinka, ale nijak zásadně mě to neoslovilo.


Muži, kteří nenávidí ženy
březen - duben 2021
Muži, kteří nenávidí ženy 2008, Stieg Larsson

Napínavé, propracované a promyšlené. Mistrovsky napsaná kniha, kterou považuji za moderní klasiku.


Jiný T.G.M
březen 2021 (09.-26.)
Jiný T.G.M 2018, Pavel Kosatík

Výborně zpracovaný životopis. Při četbě se mi celou dobu stále v hlavě ozývala myšlenka, jak by TMG hodnotila dnešní rádoby "vlastenecká" čast společnosti. Ve spoustu věcech totiž postoje zakladatele statu dokonale odporují tomu co tato hlasitá frakce pod rouškou vlastenectví hlásá. Ale to je jen podnět k zamyšlení. Kniha je výborná.


Dolores Claiborneová
březen 2021 (09.-14.)
Dolores Claiborneová 2010, Stephen King

Výborná jednohubka


Putinovi trollové
únor - březen 2021
Putinovi trollové 2020, Jessikka Aro

Naprosto zásadní kniha ohledně aktuálního dění. Jsme ostřelováni ve válce která nebyla vyhlášena a je vedena zakeřnými prostředky. Tohle by si měli přečíst všichni! Po dočtení se mi z toho udělalo až fyzicky špatně.


Vzkaz v láhvi
únor 2021 (17.-27.)
Vzkaz v láhvi 2013, Jussi Adler-Olsen

Třetí případ Oddělení Q v pořadí. Za mě opět za plný počet. Autora jsem si velmi oblíbil. Nechci spoilerovat a přidám tedy pár postřehů v bodech, které nic neprozradí. - V tomto díle se opět více vybarvují charaktery postav z Oddělení Q a jejich okolí. Ve vzduchu se ale pořád vznáší trochu tajemství. - Zajímavý námět je izolace náboženských sekt a spolků, stejně jako vystoupení z nich. - Rozkrytí motivací, identit a modusu operandi zúčastněných je tu krásně vygradované do chvíle kdy vyústí v napínavý závěr. - V knize se objevují aktuální témata tížící dánskou společnost. Knihu nemůžu než doporučit a pokračuji v čtení série.


Česko na křižovatce
únor 2021 (12.-21.)
Česko na křižovatce 2019, Václav Cílek

Velmi dobrá kniha plná zamyšlení nad současným stavem. Ze všeho se mi nejvíc formou i obsahem (rozuměj souhlasím s tim) líbila stať pana Honzáka. Wollner, Slonková a Šafr také velmi dobří, vyniká p. Szàntó. Nejvíc mě ale oslovují rozhovory s panem Dobrovským a především s panem Kysilkou, který hodnotím informačně a usazováním věcí do kontextu jako nejlepší z celé knihy. Všiml jsem si na některých knižních serverech jak je kniha shazována a prezentována jako zavádějící. Při bližším zkoumání člověk opět vidí v akci profily, které v reálu neexistují. Což krásně podtrhává jedno z hlavních témat. Záměrně neuvádím o čem jednotlivé statě jsou a posouzení nechám na laskavém čtenáři a jeho vlastní intuici.


Žena v kleci
únor 2021 (03.-06.)
Žena v kleci 2012, Jussi Adler-Olsen

První případ Oddělení Q a moje druhé setkání s Carlem Mørckem a Asadem. Protože mám podobné myšlenkové nastavení jako Carl, tak dělám věci zásadně jinak, než mi ostatní říkají. Z toho důvodu jsem se velmi dlouho vyhýbal severským krimi románům. Do tohoto vlaku jsem ale nastoupil v zastávce Adler Olsen a musím říct, že mě to pohltilo. Žena v kleci je velmi čtivá kniha a poradil jsem si s ní za tři dny. Jako první v sérii ještě nenabízí tak vybroušené charakteristiky hlavních aktérů ale o životní situaci Carla se dozvíme dost. Případ sám mě bavil a vyšetřování jsem si užil. Více nebudu prozrazovat. A teď hned na další díl.


1