Putinovi trollové

Finská novinářka Jessikka Aro popsala fungování petrohradské trollí továrny na dezinformace, kterou financoval ruský oligarcha blízký prezidentu Vladimiru Putinovi. Výsledky její žurnalistické práce vyústily v drsnou mstu. Aro se stala obětí pronásledování, šikany a rozsáhlé dezinformační kampaně. Trollové pronikli do jejího soukromí, zveřejňovali na internetu její skutečné i zmanipulované fotky, pomluvy a lži a vyhrožovali jí smrtí. Přesto se novinářka nevzdala a dál seznamuje svět s tím, jak daleko ruská informační agrese sahá a jak ničivá dokáže být. V knize Putinovi trollové líčí nejen svůj příběh, ale i známé případy kritiků dezinformačních aktivit, jako je finančník Bill Browder, který prosadil přijetí tzv. Magnitského zákona v různých zemích, či vyšetřovatel skupiny Bellingcat Eliot Higgins a mnoho dalších....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456895/big_putinovi-trollove-doZ-456895.png 4.424
Literatura faktu, Politologie, mezinárodní vztahy, Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , N media

Putins Troll Army, 2019

Kniha Putinovi trollové

DendousSKS

„Každý, na koho zaútočí nějaká pomlouvačná kampaň, by měl chápat, že rozumní lidé, kteří fenomén znají, dokážou rozlišit, co je házení špíny a co jsou fakta." (Martin Kragh)

vesihiisi

Kniha je zcela jistě infomačně přínosná, nicméně na autorce je vidět, že je hlavně novinářka: rozsah nedokázala úplně utáhnout a také vlastně hlavmě popisuje, chybí nějaká celková analýza nebo úvahy k tématu. Zdálo se mi, že redakční práce na finské i na české straně mohla být pečlivější - konkrétně bych (v češtině) vytkla nepřehlednost: věty by se daly dělit na kratší souvětí, na místo tečky se někde očividně hodila čárka a naopak a na mnoha místech by k příjemnějšímu čtenářskému zážitku stačilo pozměnit slovosled. Taky mě trochu rozčilovaly četné anglicismy, které (mi přišlo) opravdu bily do očí. Navzdory těmto výhradám bych knihu každému doporučila, obsah je rozhodně zajímavý.

Pepa0216

Příběh Jessiky Aro a nejen jejího boje proti Ruským trollům a dezinformačním kampaním je působivý. Kniha je rozdělena na dvě části. Vyprávění Jessiky o svých zkušenostech a představování dalších bojovníků proti Kremelské informační válce. Někdy z toho jde až mráz po zádech.

onRock

Povinné čítanie pre každého kto chce lepšie porozumieť dnešnému svetu. Je fakt smutné, že západné IT platformy ako napríklad Disqus, FB a podobne sú skôr schopné zablokovať niekoho čo napíše pár slov proti trollom ako toho, kto priamo vyzýva iných k násiliu.

Iki1

Zajímavě a k tomu skvěle popsané vlastní autorčiny zkušenosti. Mechanismus ovlivňování lidí především prostřednictvím sociálních sítí jsem moc neznal, díky knize jsem nyní poučenější.

misantroop

Naprosto zásadní kniha ohledně aktuálního dění.
Jsme ostřelováni ve válce která nebyla vyhlášena a je vedena zakeřnými prostředky. Tohle by si měli přečíst všichni!
Po dočtení se mi z toho udělalo až fyzicky špatně.

ŠroubekVroubek

Putinovi trolové je kniha, která je nesmírně aktuální a svým tématem odhaluje problémy dnešní doby. Chtělo by se říct, že nepřináší nic nového, vždyť tohle už víme! Internet je plný anonymů a botů, kteři neváhají (snad jinak ani nemohou) překročit hranice věcné diskuze a zasypat vás hovny. Jenže kniha je mnohem hlubší a za tou nepěknou šedí plnou Backmanů, Janitskinů, populistických politiků a ruské propagandistické mašinerie se skrývá souboj o pravdu, respektive o její výklad. Zde se hodí ta známá věta není to pravda ale může být. Nejděsivější se mi však jeví fakt, který je v knize jen načrtnut a který autorka zmínila v několika rozhovorech. Lžím a pomluvám může uvěřit každý, možná i někdo, koho znáte a u koho jste si nedokázali představit, že se pod náporem lži obrátí proti vám. To, že se v knize nemluví jen o anonymních "přeběhlících," ale i o těch, kteří by měli disponovat vhledem, podržet vás a nedopustit, aby se po vás svezla vlna nevole, je děsivý nastupující aspekt současné společnosti.

Rilian
28.12.2020

Předně musím vyzdvihnout pěkné provedení i vazbu celé knihy. Jsem fanouškem Deníku N i této nové edice. Co se týče knihy samotné, tak se jedná v podstatě o příběhy lidí z oblasti médií, vědy nebo internetové tvorby, kteří přišli do styku s Ruskem řízenou pomlouvačnou kampaní proti všem, kteří píší proti zájmům Kremlu. Jednotlivé kapitoly jsou prokládané autorčinými popisy fungování ruské trollí farmy v Petrohradě a její soudní proces se dvěma ruskými agitátory. Ačkoliv bych spíše ocenil více detailů z petrohradské farmy, musím uznat, že i příběhy výše zmíněných lidí dokáží zaujmout. Je dobře, že všichni z nich pokračují ve své práci. Je nutné si uvědomit, že současný ruský režim není demokratický a pod jeho vedením bude Rusko nadále naším nepřítelem. Ruský režim dovedl k dokonalosti taktiku, kdy cíleně střídá opravdu agresivní útočnou strategii s ukřivděností, která někdy hraničí až v angličtině známým self victimization syndrome - my nic neděláme, to jenom vy poručujete svobodu slova. V knize mě osobně neděsily praktiky, které jsem víceméně tušil, ale spíše uvědomění, že v této i jiných evropských zemích žije spousta "užitečných idiotů", kteří jim v šíření tohoto svinstva pomáhají... a mnohdy zadarmo.