misa.lemperova misa.lemperova komentáře u knih

Vinnetou - Poslední výstřel Vinnetou - Poslední výstřel Karel May

Vinnetou je moje srdeční záležitost už od dětství. První dvě knihy jsem hltala s nadšením, tato už mi trvala trochu déle. Musím přiznat, že první polovina knihy mě moc nebavila, ale jakmile se dostal do příběhu zase Vinnetou, četlo se to samo… :-) A upozorňuju, že když nakonec přece jen přijde ten smutný konec, nebrečí u čtení snad jenom ten, kdo má srdce z kamene… Vinnetou je prostě nesmrtelný, je to legenda, kterou miluje spousta z nás… Snad i budoucí generace tyto knihy osloví, stojí to za to :-)

13.10.2022 4 z 5

Vinnetou – Rudý gentleman Vinnetou – Rudý gentleman Karel May

Miluju Vinnetoua a jeho dobrodružství, takže jsem si knihu užívala. První díl byl lepší, ale i tento prostě nezklamal. Na začátku mě moc nebavily příběhy, ve kterých vystupoval Old Death, na můj vkus zde málo figuroval Vinnetou :D
Druhá část s Old Firehandem se mi líbila víc a rychleji se mi četla, na konci se Vinnetou s Old Shatterhandem opět rozloučili, takže už se těším, až se vrhnu na třetí díl! :)

12.07.2022 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Mám moc ráda filmové a divadelní zpracování Noci na Karlštejně, takže knižní předloha se četla sama. Za chvilku přečteno, povedené dílo. Knižní klasika, která stojí za přečtení. Ale uznávám, že se nemusí líbit každému…

24.05.2022 4 z 5

Ferdovy příhody Ferdovy příhody Zuzana Francková

Četla jsem jako malá a moc se mi líbila. Ferdu jsem si hned zamilovala, toho mít doma, tak se rozhodně nikdy nenudím :) Super oddychovka, doporučuji všem milovníkům psů :)

24.05.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Hezké čtení, především mě nadchnuly překrásné ilustrace. Přečteno máte za chvilku, je to takový kraťoučký příběh bez složitého děje na pohlazení duše. Samozřejmě to nezanechá takové stopy jako Malý princ… Ale je to moc milá knížka :)

24.05.2022 5 z 5

Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

“Ten borovský kostelíček, stojí na vršku, skrze lesy smutně na mne hleděl: Jsi to, můj hošku?”
Narodila jsem se ve stejné vesnici jako pan Havlíček, takže chápu, co na svém domově miloval a o čem píše. Důležitá osobnost českých dějin, měl v hlavě veliké myšlenky. Děkujeme za Vaše dílo :)

23.05.2022 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Zajímavá knížka, určitě doporučuju si ji přečíst. Je zde hodně sarkasmu, všechny postavy jsou hrozně upřímné a berou život takový, jaký je. Tedy že ne vždy je všechno růžové a ne vždy je na světě spravedlnost. Autor se snažil zlehčit těžké téma rakoviny, ale to není dost dobře možné. U filmu jsem brečela, u knížky ale ne…

23.05.2022 5 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Tak tohle byl neskutečný zážitek. Vinnetou je srdeční záležitost už odmalička, hrozně silný, poutavý příběh plný dobrodružství, od kterého není možné se odtrhnout. Miluju tu knížku a hned se vrhám na další díl.

23.05.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

No, co k tomu říct… Knížka se mi celou dobu četla celkem dobře, než jsem se dostala k poslední kapitole, kterou vyprávěla jedna z hlavních postav. V tu chvíli mi to, co jsem do té doby přečetla, přestalo dávat smysl. Protože se jedno s druhým vylučovalo, v jedné z předchozích kapitol bylo totiž zmíněno jiné jméno, než v kapitole poslední. Byla jsem zmatená, tak jsem mrkla sem na recenze a zjistila, že to zde píše hodně čtenářů… Vážně mě tato chyba (nebo co to mělo být?) naštvala a zkazila mi požitek z celé knihy. Nebýt toho, tak by byla celkem dobrá… Asi bych ji nedoporučila a nečetla znovu. Co dodat, škoda.

28.02.2022 2 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

(SPOILER) Jednoznačně doporučuji k přečtení. Kniha je psána z pohledu devítiletého chlapce. Ta dětská nevědomost, nevinnost a naivita mě dostávala. Bruno se pořád snažil si ujasnit, co je správné a co ne, proč jsou vlastně nějaké dvě strany plotu, proč jsou dva “druhy” lidí, proč jedni ke druhým nesmějí přijít na návštěvu a hrát si spolu… Co vlastně dělá jeho otec, proč by dělal něco zlého, když je tak hodný a má ho rád? Přesto tušil, že by se na Bruna zlobil, kdyby věděl o jeho novém příteli, který “bydlel” na druhé straně plotu… O smutném konci ani nemluvím, ten jsem obrečela. Čtenáři této knihy prostě budou truchlit při čtení a nejspíš i dlouho potom…

03.02.2022 5 z 5

Lucie Lucie kolektiv autorů

Fanoušci Lucie budou nadšení. Objevují se zde dosud nezveřejněné fotky ze začátků skupiny. Kniha je moc pěkně zpracovaná, fotografie jsou kvalitní a autentické. Příliš mnoho textu zde nečekejte, ale to už snad vyplývá z názvu knihy - Fotografity :-)

31.01.2022 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Když jsem vzala knihu do ruky, byla jsem velmi zvědavá. Když vyšla, byl to velký boom, každý ji kupoval… Potom mě pomalu začínalo odrazovat hodnocení a komentáře tady na Databázi… Nicméně přečetla jsem ji.
Nijak mě neuchvátila, téma bylo zajímavé, ale zvláštně zpracované. Na čtení poměrně složité, bylo velmi náročné orientovat se v ději. Autorka vše spíše naznačovala, nic nebylo řečeno přímo, asi aby si čtenář vše domýšlel. Někdo píše, že ho kniha velmi vzala a uchvátila, to já bohužel říct nemůžu. Nejspíš už si od autorky nic nepřečtu… Oceňuji však, že v tak mladém věku se pustí do psaní knihy s takhle složitým tématem.

31.01.2022 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

(SPOILER) Taková oddechovka. Nad dějem se nemusí vůbec přemýšlet, nenáročné čtení.
Pocházím z vesnice, takže jsem se dokázala do jednotlivých příběhů trochu vžít a pochopit je, chvílemi jsem poznávala své příbuzné a známé z vesnice. Například v pasáži, kdy “mladí” pořídili bábičce rychlovarnou konvici, tu ona však nechala v krabici a schovala, protože stejně raději vařila vodu na kamnech, když na to tak byla zvyklá :-)
Avšak tolik zloby, závisti a nenávisti, co v sobě postavy v knize měly, to mě až překvapilo. Nemyslím si, že se lidé z vesnice mezi sebou až tolik nesnášejí a pomlouvají, dost lidí zde psalo o “vesnických vidlácích” a že by na vesnici rozhodně žít nechtěli, když si tohle přečetli. Na můj vkus vyzněla kniha až moc pesimisticky a objevilo se zde hodně předsudků. Všichni z vesnice nejsou takoví a hlavně všichni nejsou takoví jako před 50 lety…
Celkově hodnotím knihu jako průměr, neurazí, ale nenadchne. Děj v podstatě žádný, jsou to vlastně jenom útržky z životů jednotlivých lidí z dědiny, které nijak významněji propletené nejsou.
Hovorový jazyk mi byl blízký, nářečí starších postav už tolik ne, chvílemi už mě to při čtení rozčilovalo. Ale k tématu knihy se to hodilo. Nedoporučuji milovníkům spisovné češtiny, toto by asi jen tak nepřekousli :-)
Chystám se od autorky číst ještě knihu Vrány, třeba mě nadchne víc.

20.01.2022 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tohle je přesně ta kniha, kterou zhltnete za chvilku, protože je prostě napínavá od začátku až do konce. Kdo byl nakonec vrahem mě celkem překvapilo, celou dobu jsem netušila, kdo by to mohl být, všichni se obviňovali navzájem… Komu se líbilo Deset malých černoušků od Agathy Christie, tomu se bude líbit i Nevítaný host. Doporučuji :)

11.01.2022 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Silná kniha. Rasismus je velké téma. Kdo ho znevažuje, ať si přečte tuto knihu a třeba to všechno prostě a jednoduše pochopí…
Určitě doporučuji, je to důležitá kniha, která mi do života něco dala a vždy bude mít v mé knihovně i v mém srdci místo. Netřeba něco dodávat, za mě 5/5*.

05.01.2022 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Na poezii moc nejsem, po knize jsem sáhla ze zvědavosti, protože jsem o ní hodně slyšela. Nijak extra mě však neoslovila. Není úplně špatná, jen si nemyslím, že by mi úplně něco předala. Nicméně musím ocenit krásné grafické zpracování, mezi básněmi najdeme nádherné fotografie. Popravdě se mi líbily možná víc než samotný obsah knihy :D

12.09.2021 3 z 5

Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Naoki Higašida

Za mě byla rozhodně první kniha A proto skáču rozhodně lepší. Tato také nebyla špatná, ale neudělala na mě takový dojem jako ta první. Přiznám se, že ke konci už jsem se do čtení musela nutit. Nicméně autora obdivuji, jak se ke své diagnóze staví a jak dokáže srozumitelně vysvětlit, co pro autistu obnáší jeden obyčejný den. Kniha byla zajímavá a za přečtení stojí.

03.09.2021 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Jednoduše řečeno, je to kniha, která neskutečně otevírá oči. Díky ní se můžeme alespoň trochu pokusit představit si, jak odlišný život lidé s autismem žijí a hlavně jak moc jiný je jejich svět oproti tomu našemu. Jak jsou pro ně obtížné situace, které jsou pro nás úplně běžné, co všechno pro ně může představovat nepřekonatelnou překážku… Tato kniha je skutečný unikát a moc ji všem doporučuji.

12.07.2021 5 z 5

Za mě opět super, stejně jako první díl :) Laskavě popsaný život autisty, vtipnou formou, ale přitom s úctou a vážností. Doporučuji! :)
“Batůžek svítí barvami. Konce zipu se nacházejí přesně uprostřed, takže má s sebou sbalený i autismus.” :)))

09.07.2021 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Naprosto perfektní. Pracuji s autisty, takže přesně vím, o čem autor mluví. Kolikrát jsem se v jeho příbězích našla a kolikrát jsem zde našla i “moje” děti :))) Autismus je těžko pochopitelný pro “nezasvěcené”, proto je super, že se ho někdo pokusil přiblížit takovou milou a nenásilnou formou. Kniha je velmi čtivá. Je určena pro lidi, kteří jsou realisté, berou věci tak, jak jsou. Pokud je vám těchto dětí líto, nebude kniha váš šálek kávy. Autismus je zde podáván po pravdě, bez nějakých příkras a zbytečného litování. Autisti nepotřebují litovat, potřebují lásku, pochopení, trpělivost a pozornost. Dokážou být kouzelní, přesně jako děti v této knize. Fajn čtení! Rozhodně doporučuji a hned se dám do čtení druhého dílu :)))

04.07.2021 5 z 5