miloslav0399 miloslav0399 komentáře u knih

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Kniha vůbec není špatná, styl původního Saturnina kopíruje překvapivě věrně. Je v ní řada míst, která nutí čtěnáře k hlasitému smíchu. Nejvíce mi v ní však chyběl alespoň náznak nějakého příběhu, jde o volně plynoucí sled nazávislých situací. Také mám dojem, že Saturnin zde ustupuje do pozadí a není zdaleka hlavní postavou. Odkazů na Jirotku je tu příliš mnoho. Ale celkově příjemné překvapení, 3.5 hvězdy.

12.11.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Opravdu hodně slabé, nejhorší kniha, kterou jsem v poslední době četl. Pominu, že schéma je naprosto shodné s předchozími knihami DB. Hlavní slabina je jinde - autor se už vyčerpal. Ono chrlit šokující převratné myšlenky do nekonečna nejde. A tentokrát se to opravdu nepovedlo. Už vidím, jak se představitelé církví třesou hrůzou po oné klíčové prezentaci... Spíš při ní usnou, jako se to několikrát během četby stalo mně. 1.5 hvězdy, nedoporučuji.

14.10.2018 2 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Nevím, zda si komisař Wallander vybral správné povolání. Když zastřelí padoucha, sám v ohrožení života, tak se z toho v podstatě nevzpamatuje. A když pátrá, tak si spoustu věcí nechává pro sebe (čímž kolegům práci zrovna neulehčuje) a do dramatických kulis se vydává vždycky sám. Co když zas někoho zastřelí? Samotný příběh se mi docela líbil, i když hlavní zločincův prohřešek asi nemusel být tak efektní. V sérii pokračuji dál.

29.08.2018 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

SPOILER!!!! Série měla pěknou klesající tendenci, ale dostat se pod Tmu už bylo velmi obtížné a naštěstí se to nepodařilo. Nelogických, nepravděpodobných a nemožných míst je tu pořád dost, ale už jsem se přes ně dokázal nějak snáze dostat. Jen ta transplantace jater od živého dárce plastickým chirurgem, to je opravdu hodně mimo. Lehce nadprůměrné počtení pro ty, kteří znají předchozí díly a chtějí si oblíbené postavy připomenout :-)

29.08.2018 3 z 5

Černý úsvit Černý úsvit Rolf Börjlind

Skočný příliv byl skvělý, od té doby série slábne a slábne... Ale aspoň víme, že rasisti a nacisti jedí maso a pijí whisky, zatímco ti hodní mají raději salát. Přitom linie o rasismu v knize vůbec nemusela být, ale to by už zřejmě tolik neodpovídalo současné společenské poptávce... Dvě hvězdy za knihu a jedna za Toma Stiltona.

23.07.2018 3 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Neuvěřitelná slátanina, lituju těch, kteří se touto knihou setkávají s Mankellem poprvé...

23.07.2018 1 z 5

Sál smrti Sál smrti Peter May

Rozhodně jedna z lepších neostrovních knih P.M. Příběh je docela zajímavý a až na drobné nedostatky (podivný konec, důvod používání dezinfekce) se mi líbil. Jako tradičně u tohoto autora silně pokulhává milostná rovina, bez ní by to šlo také, a lépe. Další díl čínské série si určitě přečtu.

18.04.2018 4 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Velmi zajímavá kniha, která mě rychle vtáhla do děje a už nepustila. Nebýt toho, že hlavní hrdina je nezničitelný superman, který hravě přežije několik atentátů denně, dal bych 5 hvězd. Postav je tu sice hodně a navíc v několika časových rovinách, ale vyznat se v nich dá (přiznávám, namaloval jsem si jejich rodokmen :-) Určitě to není moje poslední kniha od S.R., už se těším na další.

07.04.2018 4 z 5

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

První díl se mi moc líbil, druhý je bohužel o dost slabší. Hugh pátrá po vrahovi tím způsobem, že někam jde, tam dostane ránu do hlavy, omdlí, probere se a vrátí se do hradu. Když se to stalo potřetí, už mi to bylo trochu divné. Pointa také není kdovíjak překvapivá. Docela se mi líbila dějová linie s prodavačkou pergamenu. Časem si asi další díl přečtu, ale už s mnohem menším očekáváním...

05.03.2018 3 z 5

Nejhorší noční můra Nejhorší noční můra Brenda Novak

Netušil jsem, že existuje žánr thrillery o masových vrazích pro ženy. Teď už to vím a nepřekvapuje mě, že nejsem cílová skupina. Motiv moderního psychiatrického ústavu odříznutého od světa sněhem Aljašky se mi líbí. A to je asi tak všechno. Dál už je jen řetězec nudných a velmi nepravděpodobných událostí ústící v odhalení hlavního padoucha, kterého ovšem čtenář snadno uhodne sám. Tak moc postav tu totiž není. Kniha postrádá jakýkoli moment překvapení, o milostném motivu se raději nebudu rozepisovat vůbec. Slabé, jeden a půl hvězdy...

05.03.2018 2 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

O dost jiná kniha než ty ostatní, které jsem od DD četl, a současně asi ta nejlepší. Autor na začátku odvážně rozjíždí čtyři (!) nezávislé dějové linie a k prvnímu propojení dojde až někde po třetině knihy. Přesto se mu obdivuhodně povedlo udržet všechno pod kontrolou a čtenář se neztratí. Nejde o klasickou krimi, vyšetřování vraždy je tu jen jeden z několika motivů. Já osobně na knize oceňuji především věcný a zřejmě i skutečnosti velmi podobný popis aktivit StB. V některých pasážích jsem si vzpomněl na Pavla Kohouta. Rozuzlení Uzlu je sice dost nepravděpodobné, ale je to jediný způsob, jak uchránit morální kredit aspoň jedné z hlavních postav pro další romány.

25.01.2018 5 z 5

Jezerní hřbitov Jezerní hřbitov Paul Cleave

Starých i čerstvých mrtvol ve starých i čerstvých rakvích - i mimo ně - si tady čtenář užije do sytosti. Kromě toho je ovšem ústřední příběh docela zajímavý a v "subžánru" masových vrahů určitě nadprůměrný. Podobu pochmurného christchurchského hřbitova u jezera mám doteď před očima. Jediné, co mi vadilo, byla podivná role policie, prakticky od začátku příběhu. Celkově ale hodnotím určitě kladně a nejspíš si přečtu i tu druhou do češtiny přeloženou autorovu knihu.

25.01.2018 4 z 5

Bestie Bestie Dominik Dán

Trochu těžkopádný rozjezd, ale kniha postupně nabírá na obrátkách. Měl jsem dojem, že těch vražd je zbytečně moc, ale pak jsem zjistil, že celý příběh dost věrně kopíruje skutečnost... Líbilo se mi srovnání prvních krůčků policejní psychologie s prvními krůčky analýzy DNA. Výsledek jasný :-) Určitě si brzo přečtu od Dána něco dalšího.

09.01.2018 4 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Schéma z nejklasičtější kriminální školy - jedna mrtvola a zástup podezřelých, každý se svým motivem. Vcelku čtivé zpracování románu značně sráží nudný, přebujelý a zcela zbytečný astrologický prvek. Kdyby se postava Sábiny škrtla, nebo se z ní udělala servírka nebo třeba učitelka, knize by to nepochybně prospělo a byla by za mě o hvězdičku lepší.

26.12.2017 3 z 5

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho Ladislav Smoček

Kdysi jsem viděl divadelní hru a přišla mi taková...zvláštní. Teď jsem to zkusil i v tištěné podobě a zase takové....zvláštní. Některé vtipy jsou dobré, ale jako celek mi to nějak nedrží pohromadě.

18.12.2017 2 z 5

Vraždy v norimberských ulicích Vraždy v norimberských ulicích J. Sydney Jones

To jsem se teda nechal napálit! Béčkový historický krimithriller bych snad ještě nějak skousnul, ale to, že autor v knize doslova zneužil Norimberský proces, mě naštvalo hodně. Provázanost děje s atraktivní historickou událostí je prakticky nulová, od okamžiku, kdy proces začal se o něm v knize už nemluví skoro vůbec. Vraždy se klidně mohly stát během mistrovství světa ve fotbale, kompozice románu by tím nijak neutrpěla. Postavy bezrozměrné, minimum dobových reálií, vražd je tolik, že se v nich nikdo nevyzná, telenovelová milostná zápletka, hloupé dialogy, pointa více než slabá... Jeden a půl hvězdy.

05.12.2017 2 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

SPOILER!!! Druhá kniha DD ve mně už takové nadšení jako jeho prvotina nevyvolala. Jednak se v ní spousta věcí opakuje, ale hlavně mi kriminální linie (na rozdíl od Popel vše zarovná pro knihu stěžejní) připadala slabá. Bohužel jsem vraha, jako každý fanoušek Davida Carradina, odhalil okamžitě a celou knihu jsem jen doufal, že to DD vymyslel jinak. Nevymyslel... Váhám mezi 2 a 3 hvězdama, nakonec za některé velmi pěkné vtípky dávám 3.

02.12.2017 3 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Po výborném Skočném přílivu jsem tady zažil trochu zklamaní. Provázání zdánlivě nesouvisejících linií už v tomto textu moc nefunguje a i když je kniha napsaná čtivě a napínavě, svou úrovní nijak z žánru nijak nevybočuje. Pátrání na vlastní pěst, natruc policii, ale nakonec jakžtakž dopadlo a i další díl si nejspíš někdy přečtu. Jak jsem ale napsal v úvodu, nebýt prvního dílu, Olivia a Tom by byli naprosto průměrní...

25.11.2017 3 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Ve srovnání s Akty Enzo jsou Čínské thrillery výborné, jinak lepší průměr. Historické reálie ani místní pamětihodnosti mě v knize neruší a k základní dějové linii se docela hodí. Horší už to je s romantikou, ta Mayovi fakt nejde a sráží tím celkové vyznění díla o dost dolů. Margaret mi svou naivitou či hloupostí pěkně pila krev, snad se dá do příštího dílu dohromady.

03.11.2017 3 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Moje první a určitě ne poslední setkání s DD. Kniha se mi velmi líbila, jak po formální stránce (spojení klasického vyšetřování vraždy s nesouvisející mafiánsko-politicko-špionážní linií, střídání časových rovin), tak i obsahově. A to v žádném případě nejsem milovník špionážních ani politických románů. Na textu je od začátku do konce poznat, že jej psal člověk, který policejní práci zná. Proto si může dovolit klidně i desetistránkový výslech podezřelého, který s dějem knihy prakticky vůbec nesouvisí a děj nikam neposouvá. Jenže je zajímavý, protože je reálný. Snad jen úplný závěr, deux ex machina, ten mohl být věrohodnější. Už se těším na další knihu tohoto autora.

30.10.2017 5 z 5