miloslav0399 miloslav0399 komentáře u knih

Černé světlo Černé světlo Peter May

Kdybych od PM začínal s Akty Enzo, zřejmě bych se k jeho dalším sériím nikdy nedostal. Přitom základní myšlenka pátrání po dávných zločinech podle knihy je výborná. A to je bohužel všechno. Hlavní hrdina, atmosféra, zápletky, pointy, nesedí mi prostě vůbec nic. Ale úplně nejhorší je ta jeho mnohočlenná menažerie, bez níž nedá ani ránu. Přitom i sám autor si neví s některými postavami rady. Co v tomto díle dělala počítačová expertka? Hledala v Googlu informaci pro Enza, který přitom měl u sebe telefon s internetem. Nepravděpodobné, nezajímavé, jedna z nejslabších knih, co jsem v poslední době četl. Bohužel...

19.10.2017 2 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Podstatně horší než 1. díl. Pokud to celé není myšleno jako parodie, tak je to velmi slabá kniha. Mnohokrát jsem si při čtení vzpomněl na Váchalův Krvavý román, což je ale úplně jiná kategorie, i liga. Nejlepší jsou rozhodně pasáže z Prahy; piráti, upíři, Číňani, nindžové se moc nepovedli. Určitě nejsem cílová skupina pro tento román, ale po nadšení z prvního dílu už není ani památky. Váhal jsem mezi 2 a 3 hvězdami, nakonec dávám 3, ale především za návaznost na Díl 1...

04.10.2017 3 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Tento žánr mi nic neříká, knihu jsem zkusil jen kvůli postavení v žebříčku nejlepších knih zde na databazeknih.cz. A musím říct, že mě uchvátila. I když jsem si místy připadal jak v prvorepublikovém rodokapsu, napětí, spád a autorova fantazie mi nedovolily knihu prakticky odložit. Určitě se pustím do druhého dílu, otázek je příliš mnoho :-)

17.09.2017 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Nadprůměrný HH s velmi pěkně vystavěným příběhem a spádem od první do poslední stránky. Navíc jsem se dozvěděl i spoustu zajímavostí o Armádě spásy. Jen mě trochu zklamal happy-end, byl ale avizovaný dlouho dopředu a tak to nebyl takový šok. Taky si říkám, kolik knih a filmů by neexistovalo, nebýt války v Jugoslávii.

28.08.2017 4 z 5

Až mě samotného překvapilo, jak jsem se do knihy začetl. Formálně zajímavé pojetí historického románu - striktně chronologické osudy košaté středověké rodiny kombinované s reálnými postavami a hisorickými událostmi. Místy to sice trochu drhne, ale celkově je epopej velmi čtivá. A ani nevadí, že je od začátku jasné, jak první díl dopadne :-) Hned jdu pokračovat s Janem Žižkou.

21.06.2017 4 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Postupně čtu všechny knihy v sérii a tahle je z nich nejslabší. Mám dojem, že se autor svou fantazii už vyčerpal, originalita kvadruplegického detektiva už taky nefunguje a jeho vztah k Amélii Sachsové už rovněž neprochází žádným vývojem. Celkově velké zklamání, z námětu i zpracování.

02.06.2017 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Z formálního hlediska originálně komponovaný jednoduchý detektivní příběh. Střídání časových rovin a vypraveček, je zvládnuto bez obtíží, nikdy jsem se při čtení neztratil. Pointa se dá bohužel odhadnout velmi brzy (ono v příběhu moc postav není), a tak mě na konci žádné překvapení nečekalo. Lehce nadprůměrná kniha, která se mi četla velmi dobře.

12.05.2017 4 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Pro mě je série s doktorem Pivoňkou asi nejlepší český detektivní počin. Kromě chytré a dobře postavené kriminální zápletky mají totiž tyto romány i dokonalou atmosféru Prahy 30. a 40. let minulého století. Proto se k Vraždám rád vracím. Nyní jsem tedy opět začal Vraždou pro štěstí a i když jsem si pamatoval, kdo je vrah, na poutavosti to příběhu vůbec neubralo. Už se těším na druhý díl.

01.04.2017

Popel popelu Popel popelu Tami Hoag

Neuvěřitelně rozvláčná a zdlouhavá kniha. Vlastní krimi příběh zabírá asi třetinu románu, zbytek je věnován milostným a jiným vztahům mez mnoha zúčastněnými postavami. Rozhodně nepatří mezi díla, která jsem přečetl jedním dechem, naopak. Ale snažil jsem se, zápletka není špatná. Každopádně další díly série mě ani trochu nelákají.

17.03.2017 2 z 5

Kritik Kritik Peter May

No tak nevím... Od PM jsem už toho přečetl dost, první Enzo se mi líbil a naposledy jsem byl doslova nadšen Ostrovem Entry. U Kritika bych však autora ani omylem nepoznal. Kniha nemá spád ani napětí ani vývoj (vinařské reálie přitom nevadí), opakující se pokusy o likvidaci Enza jsou postupně čím dál úsměvnější. Motiv několikanásobné vraždy mě taky moc nepřesvědčil. Celkově hodnotím jako nejslabší autorovu knihu, kterou jsem zatím četl.

15.02.2017 2 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

I když autorské duo není u nás tak proslulé jako jiní severští autoři, v lecčems předčí i ty největší hvězdy. Košatá expozice knihy zahrnuje mnoho postav a nesouvisejících epizod od Kostariky po švédský ostrůvek, od bezdomovců po krále. A pak to najednou začne dávat smysl a zapadat do sebe, sice chvílemi trochu neorganicky, ale většinou hladce, a o překvapení není nouze. Hlavní detektivové nejsou, jak už to dnes většinou bývá, klasickými policisty, ale neubírá jim to na uvěřitelnosti. Ani příběh není tak akční a násilný, jak je v žánru běžné, nicméně ani jednoho v něm není málo. Za mě velmi nadprůměrná severská krimi. (Když si Olivia v jednu chvíli povzdechne, že není žádná Lisbeth Salanderová, dovolím si jí oponovat: ještě, že tak :-)

31.01.2017 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Další Kepler přecpaný násilím všeho druhu, se zvláštím důrazem na děti. Ne že by kniha byla špatná, ale všechno, co do ní chtěl autor napěchovat, se tam nevešlo. Sice pěkně rozpracoval tři nezávislé sadistické skupiny, ale všechno dořešit a vysvětlit už bylo nad jeho síly. Škoda, stačilo něco ubrat... Takhle ve mně Hypnotizér zanechal smíšené pocity a dojem z Keplera rozhodně nevylepšil. Taky mi dost vadily asi čtyři expicitní erotické scény, které autorovi opravdu nejdou :-)

25.01.2017 3 z 5

Medicína je výjimečné povolání Medicína je výjimečné povolání Jaroslav Veis

Kdo nezná osoby, o nichž se v knize mluví, tomu publikace asi nic neřekne...

20.01.2017 3 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Podprůměrná historická detektivka, příběh naprosto lineární, postavy bezrozměrné, naivní. Děj lze odhadnout hodně dopředu, překvapivé momenty zcela chybí. Až na vraždu na posledních stránkách, která ovšem s dějovou linií vůbec nesouvisí. Škoda, od této série jsem si sliboval víc,,,

18.01.2017 2 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Ze seriálu jsem kdysi viděl asi dva díly a nijak mne nezaujaly. Nyní jsem, kvůli luštění jisté šifry, přečetl tuto knihu. Není špatná, ale nejvíc mě bavily části, kde vystupuje více postav. Prostředek, čtyři trosečníci na Trpaslíkovi, mi přišel nudný, sem tam s dobrým vtipem. Další díl asi číst nebudu, na seriál mě to taky nenalákalo. Normální průměrná sci-fi zábava.

11.01.2017 3 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Příběh s kouzelníkem jako nepolapitelným zločincem se z podstaty žánru nabízí a musím říct, že zde je tento motiv rozpracován velmi pěkně. Některé triky jsou sice těžko uvěřitelné, ale celkově je Iluze napínavá kniha, která má spád. Bohužel mi ale neodpověděla na základní otázku. Proč to vrah dělal tak složitě? Proč si zločin 300 stran připravoval a neudělal totéž hned na straně 10? Oproti minulému dílu série však určitě posun k lepšímu.

04.01.2017 4 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Průměrná kniha se středně zajímavou zápletkou. Osobní problémy Lincolna a Amelie jsou v tomto díle minimalizovány, kriminální rovina je zde tentokrát klíčová. Od prvních kapitol jsem si kladl otázku, proč pachatel dělá, to co dělá a velmi mě rozčilovalo, že si ji nekladou také vyšetřovatelé. Za minutu 12 k tomu však došlo, takže jsem aspoň částečně spokojený.

18.12.2016 3 z 5

Případ Pegasus Případ Pegasus Gregg Loomis

Kniha mě dost zklamala. S podobnou, nebo spíš úplně stejnou tématikou, jich existuje spousta a já se nechal zlákat reklamou, že zrovna tahle je v něčem jiná. Není. Akční momenty jso popsané dobře, ale hlavní postavy mě v ničem nezaujaly a především ústřední myšlenka mi přišla více než pochybná. Do dalších dílů se pouštět nebudu.

01.12.2016 2 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kratičká povídka se zajímavým poselstvím a naprosto bezkonfliktním příběhem. Určitě je hezká, ale podle mne ničím výjimečná. Obrázky v knížce jsou dost divné. Četl jsem v rámci Čtenářské výzvy, neboť do kategorie Kniha pod 200 stran se vejde bezpečně :-)

22.11.2016 3 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Autorce se povedl pozoruhodný počin - detektivní pátrání konané i vyprávěné osobou v pokročilém stadiu demence. A nakonec v podstatě dotažené do konce! Chování a myšlení člověka s demencí je popsáno velmi věrohodně, dokonce je v něm nenápadně schovaná i jistá progrese onemocnění. Že se i s tímto handicapem dá vyprávět napívnavý příběh, je téměř neuvěřitelné. Určitě tomu pomáhá i druhá časová linie, která má s tou hlavní řadu podobných bodů a tudíž do hlavního příběhu organicky zapadá. Výborná kniha, doporučuji.

21.11.2016 5 z 5