miloslav0399 miloslav0399 komentáře u knih

Smrt favorita Smrt favorita Dick Francis (p)

Dicku Francisovi jsem se dlouho důsledně vyhýbal, prostředí koní mě vůbec nebaví. Teď vidím, že jsem udělal chybu, kterou musím napravit. Smrt favorita je krásná klasická detektiva se vším, co do této kategorie patří. Chamtivost, závist, zrada, láska, hrdinství, to vše v konzerativním rámci poválečné Anglie. Stojí za přečtení.

05.02.2016 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl. Není v ní ani jedno zbytečné slovo. Přestože se autor nijak zvlášť nezdržuje popisem a charakteristikou postav ani budováním atmosféry (na tak krátkém prostoru na to nemá ani čas), všechno si lze krásně plasticky představit. Dějová linka naní nijak košatá, přesto musí být čtenář do poslední chvíle napnutý, jak to dopadne. A dopadne to přesně tak, jak má. Ze začátku jsem měl chvíli problém sympatizovat s hlavní hrdinkou, neboť jsem ji viděl optikou dnešních podobných profesionálních partnerek. Ale časem se Holly od tohoto arychetypu oddělila a začal jsem jí fandit. Když budu mít možnost, podívám se rád i na film, i když Audry Hepburnovou jsem při čtení před očima rozhodně neměl.

05.02.2016 5 z 5

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Středověká detektivka s hlavním hrdinou lékařem je pro mě docela atraktivní téma. Prostředí Anglie 14. století je popsané pěkně. Jen se mi nechce věřit, že by všichni šlechtici, soudci a úředníci byli tak poctiví a spravedliví, jako v Oxfordu a okolí. Samotný kriminální příběh je docela střízlivý a bez zbytečných efektů, což se mi líbilo. Hlavní postava neoslňuje pronikavou dedukcí ani mimořádnou intuicí, jen se poctivou mravenčí prací pomalu dobírá úspěchu. I když ne na první pokus :-) A jestli v něčem vyniká, pak v slušné dávce štestí. Celkově se mi kniha líbila a asi si časem přečtu i další díly série.

28.01.2016 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Klasicky komponovaná detektivka plynoucí stejně klidně jako život v kanadské vesnici, která není ani na mapě. Agathu Christie mi to zas až tolik nepřipomínalo, to spíš Vraždy v Midsomeru. Bohužel mi ale nikdo z trojice vyšetřovatelů nebyl moc sympatický, je to divná parta. Vysloveně mi např. vadilo, že když vrchní inspektor potřebuje prozkoumat tajemný dům, čeká s tím tak dlouho, až mu to soudce zakáže. A ani pointa mě moc nepřesvědčila. Možná ale časem zkusím další knihy této autorky, které by snad měly být lepší.

17.01.2016 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Přímočará a velmi dobře napsaná kniha, která opravdu vyčnívá nad mnoho a mnoho dalších kriminálních thrillerů s podobnou strukturou. Činí tak nejen vskutku originální postavou detektiva, ale i zvláštní motivací pachatele a překvapivým závěrem knihy, v němž se některé role dosti převracejí. Na rozdíl od některých jiných komentářů se mi tedy příběh líbil jednoznačně víc než severský model. Sice mi časem vadilo, jak z kamínku nalezeného na místě činu dokáže Rhyme stanovit číslo bot pachatelovy babičky (kam se hrabe Sherlock Holmes), ale když se tyto jeho schopnosti vezmou s nadsázkou, zůstává čistá a poctivá napínavá detektivka. Oceňuju rovněž popis života člověka s lézí C4 - tady to naopak dost odpovídá realitě. Už se těším na další knihu této série.

08.01.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Zajímavá a svým způsobem výjimečná kniha. Celý děj je naprosto lineární, toho, kdo má rád překvapivé zvraty, odbočky a nečekaná rozuzlení, nepotěší. Na začátku je řečeno, co a proč je v plánu, a pak už se jen plán plní. Díky atraktivnímu prostředí a fyzikálně-chemickému pozadí to ale kupodivu vůbec nevadí. Další zvláštností je naprostá absence byť jen nepatrně záporné postavy. Kniha určitě stojí za přečtení, i když si nejsem jist, že by všechno fungovalo, tak jak autor vymyslel :-)

03.01.2016 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Abych nevybočil z předchozích komentářů, také srovnám s Mrázem. Příběh je tu podle mě o něco lepší, ale Mráz měl zas lepší atmosféru, takže to vyjde tak nastejno. Každopádně zajímavá kniha. Fascinuje mě ale postava detektiva Servaze - neumí střílet, takže se v noci nechá naivně vylákat na opuštěné místo, neumí se potápět, takže se pustí do riskantního ponoru, je v nemohoucí v nemocnici, takže ze všech sil odmítá policejní ochranu. Je zázrak, že Kruh přežil, ale víc než jeden další díl už mu nedávám :-)

20.12.2015 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Knihu jsem nečetl, ale poslouchal jsem nepříliš dlouhou rozhlasovou dramatizaci. I to mi stačilo, celkou knihu bych asi nedal. Je to opravdu drsný příběh, i když motivace vraha byla ve skutečnosti zjevně o dost jiná. Co ale jiné nebylo, jsou reálie. A s tímto vědomín se kniha čte opravdu těžko...Netroufám si ani hodnotit hvězdičkami, ač je jasné, že je to kniha skvělá.

15.12.2015

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Komentáře k Sigma Force sérii mě zaujaly, a tak jsem se rozhodl začít pěkně od začátku Písečnou bouří. A musím říct, že jsem byl dost zklamán. Kniha mě ve střední části přímo nudila a přišla mi místy mimořádně přitažená za vlasy. Nejvíc mi ale vadila absence hlavní postavy - tu tady tvoří nesourodá skupina dobrodruhů (agent, mecenáška, vědkyně, student, kapitán lodi...). Někteří z nich jsou v příbehu naprosto zbytečně (autor jako by na ně v na rozsáhlé ploše knihy zapomněl) a k žádnému jsem nepocítil významnější sympatie. Aspoň, že záporná postava je jasná :-) Váhám mezi 2 a 3 hvězdami, nakonec za "bondovský úvod", který s dějem knihy souvisí jen velmi okrajově, dávám 3. A s pokračováním Sigma Force váhám ještě víc...

04.12.2015 3 z 5

Lev Lev Nelson DeMille

Četl jsem jen zkrácenou verzi ze souborného vydání 4 románů. Takže mi text přišel tak akorát dlouhý, pasáže, kdy se neděje vůbec nic, nechyběly. Kniha má celkově svižné tempo, nejvíc se mi líbila kapitola o skupinovém seskoku padákem. Závěr je dost divoký - zkušený policajt, vyrazí bez obav do pasti, která musí být jasná i žáku základní školy.

15.11.2015 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Zajímavý detektivní příběh, který se trochu vymyká současnému trendu. Nejde zde o počet mrtvol a bizardní násilí, ale především o luštění indícií. Akční scény ale rozhodně nechybí a přestože luštění je na první pohled stereotypní, příběh má slušný spád. Šifru mistra Leonarda mi kniha, na rozdíl od pocitu jiných čtenářů, nepřipomínala ani trochu. Konec mě úplně nenadchl, ale i tak jde o doporučeníhodnou knihu. Až vyjde další díl, určitě si jej přečtu.

02.11.2015 4 z 5

Filmové komedie Filmové komedie Zdeněk Svěrák

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy viděl. Za ty roky ji znám skoro nazpaměť. Lze ji náhodně otevřít na jakémkoli místě a úspěch zaručen. Geniální humor...

23.10.2015 5 z 5

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

Moc se mi líbila kniha Chladný popel, a proto jsem si rychle sehnal i další příběh s Davidem Hunterem. A opět nezklamal! Kdo je vrh se sice nabízelo již od raných fází knihy, ale překvapivá pointa přesto nechyběla. Atmosféra izolované vesnice je podána přesvědčivě a k navození neblahého pocitu stačí i pouhé vztahy mezi obyvateli, sadistický vrah je už jen třešnička na dortu.

22.10.2015 5 z 5

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

Klasická severská krimi poslední doby - sex, maximální násilí kam až autorova fantazie dosáhne, sociální problémy, genderové problémy, integrace cizinců... No a tím vším se prolíná kriminální příběh. V tomto případě dosti zvolna (nechybí například kapitola, v níž je popsáno co, v noci dělají postupně všichni členové vyšetřovacího týmu, včetně těch, kteří spí). Věty typu "Spravedlnost je pouhý vynález bohatých, jak si podrobit masy..." mne také neuchvátily. A navíc se musím přiznat, že postava hlavní vyšetřovatelky mi nebyla vůbec sympatická a jejímu příteli jsem se dost divil. Váhal jsem mezi dvěma a třemi hvězdičkami, nakonec jsem dal lepší hodnocení. Úplný závěr knihy je docela dobrý a byl jsem opravdu zvědav, jak to všechno dopadne.

14.10.2015 3 z 5

Rožmberkové - první po králi Rožmberkové - první po králi Jan Bauer

Čtivě napsaná kniha o mém nejoblíbenějším šlechtickém rodu. Na pozadí klíčových událostí českých dějin od 12. do 17. století tu autor popisuje pestrý vývoj rožmberského rodu. Místy je kniha psána až přehnaně populárně. Také mě překvapilo, jak krátká byla kapitola o posledním Rožmberkovi. Každopádně jde ale o zajímavé, poučné a doporučeníhodné dílo.

08.10.2015 5 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

První kniha V. Vondrušky, kterou sem četl a musím říci, že mě nenadchla. Myšlenka se zatopenou kryptou je pěkná, ale jinak je text dosti těžkopádný a plochý. Připadá mi přesně jako plánek hradu na předsádce knihy. Inspirace soudcem Ti pro mě byla velmi lákavá, ale nevím nevím, kdy se zase k tomuto autorovi vrátím. ALe někdy asi ano, zas tak špatné to nebylo. A na hrad Krašov se určitě pojedu podívat.

30.09.2015 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Předchozí romány D. Browna jsem poctivě přečetl, tento jsem zkusil ve formě audioknihy. A musím říct, že se mi moc nelíbila. Nepodařilo se mi získat kladný vztah k žádné z hlavních postav, předlouhé pasáže o historických a architektonických zajímavostech Florencie, Benátek a Istanbulu příběhu také moc nepřidaly. Hlavní idea knihy sice stojí za zamyšlení, ale sama zápletka je až příliš přitažená za vlasy. Za mě žádná sláva...

22.09.2015 3 z 5