miloslav0399 miloslav0399 komentáře u knih

Tma Tma Bernard Minier

Nejslabší kniha Servazovy série. Přitom začátek je doslova strhující, prvních sto stran nemá chybu. Bohužel, jak do děje vstupují další postavy a zápletky, z původní nosné linie se stává spletenec nelogických a nepravděpodobných událostí. "Zločin" na ISS dává všemu korunu. Ne, že by Tma nebyla čtivá nebo špatně napsaná, ale místy jsem měl pocit, že to ani autor sám nemůže myslet vážně - např. nájemný vrah hravě přemluví člověka, který mu zaplatil, aby radši vraždil on sám - to patří spíš do Pulp Fiction :-) atd., atd. Nejvíc mě asi zaujal popis života v Toulose. Ten je bohužel zřejmě velmi reálný. Jinak je pro mě Tma zklamaním, nejlepší byl Mráz.

03.11.2016 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

POZOR SPOILER! Určitě nejslabší díl Morckovy série. Hlavní zápletka je dost překombinovaná, v ději je nezvyke hodně akčních scén, které nejsou autorovou parketou. Naopak, vztahy v oddělení Q jsou tentokát napsány, včeně nového elementu, pěkně :-) Co je ale podle mého názoru úplně mimo, jsou veteráni dětských vojáků z Afriky. Když si odmyslím nesmyslnost tohoto atributu jaké takového, strašně mi vadila jejich neschopnost a přišli mi především směšní. Závěr knihy je účelově natažený, místo jediného výstřelu nás čeká nesmírně komplikovaný únos. Ne tohle se nepovedlo, 2.5 hvězdy.

23.10.2016 3 z 5

Černooká blondýnka Černooká blondýnka Benjamin Black (p)

Pro Marlowa mám slabost, a tak jsem byl na jeho nové peripetie docela zvědav. Knížka určitě není špatná, atmosféra i příběh se Chandlerovi dost podobá. A hlavní padouch je vymyšlený opravdu pěkně. Úplný závěr knihy mě ale zklamal, stejně tak jako některé nudné a nevýznamné pasáže.

09.10.2016 4 z 5

Postmortem Postmortem Patricia Cornwell

Je zajímavé, kam se za 20 let posunul žánr formenzního thrilleru. Na první pohled je zřejmé, že je to kniha doslova z minulého století. Nemyslím jen kriminalistické metody, ale především spád děje a míra násilí. Přitom jsem měl dojem, že se autorka opravdu snaží šokovat a že se pohybuje na samé hranici únosného. Z dnešního pohledu to však působí skoro úsměvně. Vrah nebyl zneužíván v dětství, jeho sadismus je umírněný, jinou úchylku nemá, žádné detailní popisy. To ale samozřejmě nevadí :-) Vlastní zápletka knihy je jednoduchá a tisíckrát použitá - sériový vrah, ketrý je vypátrán v okamžiku, kdy se zjistí, co měly oběti společného. Proto jen průměr.

26.09.2016 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Omylem jsem Vzkaz v láhvi při čtení série vynechal, a tak nezbylo, než se k němu vrátit. Jak jsem byl v prvních dílech příběhu nadšen originálním vyšetřovacím týmem, tak to ze mě pomalu vyprchává. V této knize je linie Asada a Rosy/irsy asi nejdivnější a mám pocit, že se to i autorovi nějak vymklo. Vlastní příběh je zajímavý a nijak nevybočuje z ostatních případů Carla Morcka. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami, postupné odkrývání textu záhadného vzkazu rozhodování přehouplo na 4.

22.09.2016 4 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

V řade jsem přečetl 3 Caffery po sobě a ted si dám chvíli přestávku. Unesená určitě není špatná kniha, ale mé pracně nabyté sympatie k hlavním postavám se zase začínají ztrácet. V tomto díle mi lezla na nervy hlavně Blecha. Vlastní příběh je zajímavý a atraktivně napsaný, takže ani moc nevadí, že únosce je jasný už delší dobu. Nezávidím ale tomu, kdo nečte tuto sérii popořadě. Životní peripetie hlavních postav jsou totiž opravdu zamotané.

05.09.2016 4 z 5

Velká zkouška Velká zkouška Ana Galán

Děti mají rády draky, tak jsem jim před spaním po pár večerů četl tuhle knihu. Musím říct, že začátek byl slabý, ale postupně se děj rozvinul. Žádný zázrak to sice není, ale děti teď chtějí vědět, co bude dál, takže se asi dalším dílům nevyhnu. Na čem jsme se ale shodli, byly ilustrace. Ty se nelíbily nikomu ani trochu a ubírám za ně jednu hvězdu,,,

05.09.2016 2 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

POZOR SPOILER
Slabší prvek série, Jack už je zase nějaký divný. Pointa je vskutku zvláštní a nepravděpodobná. I když znám jednoho plastického chirurga, u něhož by mě ani tohle nepřekvapilo :-)

30.08.2016 3 z 5

Rituál Rituál Mo Hayder

Zatím asi nejlepší kniha s Cafferym. V minulém díle mi dost lezl na nervy, Mo Hayder asi taky, a tak se naštěstí rozhodla přidat další hlavní postavu. A zvolila dobře, příběh tím dostal novou krev. Rituál možná není strhující akce od začátku do konce, ale i tak jde o knihu, která mě nepustila. Opět tu není důležité, kdo je pachatel, dá se to snadno uhodnout, ale spíš o to, co se ještě stane a proč. Mystické motivy, stejně jako Blešiny reminiscence z minulosti, jsou do příběhu zasazené organicky, neruší, naopak ho výborně doplňují. Hned jdu na další díl.

09.08.2016 4 z 5

Pečovatel Pečovatel Mo Hayder

Po Ptáčníkovi jsem se rychle přesunul k Pečovateli, ale nějak to nebylo ono. Kniha má sice spád i minimum hluchých míst, bohužel atmosféra mě nepohltila. Homosexuálních sadistických pedofilů tam bylo tolik, že se v nich skoro nedalo vyznat. A nejhorší ze všeho bylo, když jsem ztratil sympatie k Jackovi. Místo aby své zásadní nálezy a zjištení předával kolegům, jel si po své vlastní pochybné dráze. A podle toho to taky dopadlo. Nicméně uznávám, že autorka má vskutku mimořádnou představivost.

28.07.2016 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Od Petera Maye jsem toho přečetl už docela dost a nezklamalo mě nic. Totéž platí pro Ostrov Entry. Jednoduchá, až klasická vražda je díky zasazení do atraktivního prostředí a dvěma časovým rovinám povýšena na mimořádný příběh. Ne, že by nebylo důležité, kdo je vrah, ale otázek je tu mnohem víc a i ty 150 let staré mají zásadní důležitost. V neposlední řadě mě zaujaly i historické a geografické reálie. Když bych si tedy měl vybrat mezi Entry a Lewisem, dvěma nehostinnými ostrůvky v různých koutech světa, asi by vyhrál Entry.

15.07.2016 5 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Kniha, která se jen těžko odkládá. Ačkoli je vrah příkladně úchylný a autorka detaily nešetří, text nepůsobí nijak odpudivě, naopak má mimořádný spád a napětí. Jen jsem si marně přál, aby příběh skončil trochu originálněji, než se celou dobu nabízelo. Jinak jsem ale velmi spokojený a s Jackem Cafferym jsem určitě neskončil.

03.07.2016 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Jussi Adler-Olsen je pro mě ze současných severských krimiautorů nejlepší. Líbí se mi jak vyšetřovací tým, tak i zápletky a pointy. Sice se ani on nevyhýbá zbytečně efektním, násilným a překombinovaným epizodám (Carl Morck už přežil skoro tolik atentátů jako inspektor Closeau), ale není jich zdaleka tolik jako u Keplera nabo Nesbö. Koncepce Složky 64 je díky několika časovým rovinám poměrně netradiční, kniha je velmi čtivá a odkládá se jen těžko. I když se závěr dal čekat, přiznávám, že mě tato možnost nenapadla. Důraz na sociální problematiku by mohl být menší, ale ještě se to dá, navíc nechybí několik vtipných odlehčení. Skvělá kniha, doporučuji.

23.06.2016 5 z 5

Dáma v autě s brýlemi a puškou Dáma v autě s brýlemi a puškou Sébastien Japrisot (p)

Netradičně vystavěná detektivka bez policie a detektivů, zato s napínavou a záhadnou dějovou linií, vraždou a podezřelými. Oproti dnešnímu stylu působí text už trochu archaicky, ale komu to nevadí, užije si atraktivně komponovaný příběh. Ze všeho nejvíc se mi líbila závěrečná část, v níž se vlastně celá kniha opakuje znovu z úhlu pohledu další postavy a tím do sebe všechny dílky příběhu dokonale zapodnou. Klasická krimi, která stojí za přečtení a kterou si budu pamatovat hodně dlouho.

12.06.2016 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

POZOR SPOILER - Po Písečném muži jsem si nedal pokoj a zkusil ještě jednoho Keplera. A zase to není ono, tentokrát hodně podprůměrné. Kniha má fakticky tři části - hledání uneseného, hledání vraha a Joonovy osobní problémy - které se prakticky neprolínají, jedna přechází v druhou. V akčních scénách je napsaná dobře, ale jinak? Že se unesený najde, je jasné, kdo je vrah, je jasné a Joonovy problémy se stejně nevyřeší. Takže nevím, tento styl krimi mi prostě nesedí. Navíc jsem nepochopil, ani trochu, explicitní erotické pasáže, které nemají pro příběh pražádný význam. To je potřeba kvůli zvýšení nákladu?

01.06.2016 2 z 5

Pekelná kuchyně Pekelná kuchyně Jeffery Deaver

Zajímavá postava detektiva-filmaře v napínavém příběhu bez hluchých míst. Atomsféra proslulé newyorkské čtvrti je zachycena docela dobře, i když jsem čekal hlubší spojení s minulostí. K čemu příběh směřuje je delší dobu zřejmé, takže finální překvapení musí být ukryto v jiné rovině knihy.

11.04.2016 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Zabijáky jsem četl ihned po Ženě v kleci, která mne nadchla. Druhý díl série určitě není špatný, Adler-Olsen si drží svůj styl i úroveň. A možná právě proto mi Zabijáci přijdou o něco slabší - to překvapení z originálního vyšetřovacího týmu už napodruhé prostě přijít nemůže. Kniha se čte opět velmi dobře a napětí mne u jejích stránek neopouštělo až do poslední chvíle. Sice všechno dopadlo celkem podle očekávání, ale to je vlastně v pořádku - šokující zvraty by zde jen ubraly na věrohodnosti. Vzteklá liška a obsah Kimmiiny tašky mi jako příklad mimořádné autorovy imaginace tak akorát stačily. Určitě se pustím i do dalšího dílu.

25.03.2016 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nadprůměrná severská krimi, jejíž hlavní klad spatřuju ve výborně vystavěné postavě detektiva-outsidera. Úřaduje ve sklepě policejní stanice, vyšetřuje to, co na něj zbyde, ale samozřejmě je z celé jednotky nejschopnější. A navíc má i pomocníka, který do tohoto profilu perfektně zapadá. Vlastní příběh je dobře vymyšlený, jen jsem nepochopil zbytečné technické komplikace s vězněním. Tak, jak je to popsáno, by to určitě nefungovalo a pro knihu to nemá vůbec žádný význam. Těším se na další pokračování oddělení Q.

13.03.2016 5 z 5

Dutá jehla Dutá jehla Maurice Leblanc

Kniha je dost propletená a na náhodné a těžko pochopitelné zvraty velmi bohatá. Na druhou stranu je třeba si udědomit, že je přes sto let stará a akční žánr byl tehdy úplně jinde. Chladné dedukce Holmese nebo Poirota se celkem nemají kam posouvat, ale akční krimi za tu dobu zaznamenalo dramatický vývoj. Takže já osobně oceňuji naivní honičku ve skále, torpédovou loď :-), Lupinův úkryt na prvním místě činu i dokonalou organizaci jeho bandy. Z dnešního pohledu je to ovšem všechno úsměvné až směšné. Navíc mi Lupin nebyl ani moc sympatický, lupič gentleman páchající únosy a vydírání, není můj idol.

28.02.2016 3 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Určitě slabší kniha než první díl série Sběratel kostí. Tentokrát sice Lincoln nevěští ze zrnka prachu tak masivně jako minule, ale zato chovaní celého policejního sboru včetně FBI postrádá už jakoukoli logiku. Když se ale na knížku dívám jako na pohádku pro dospělé, proč ne? Příběh s happyendem tam je, dějových zvratů co hrdlo ráčí, nudných pasáží minimum, láska a žárlivost, sympatické i nesympatické postavy... Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec jsem si přiznal, že se mi knížka celkem líbila.

11.02.2016 4 z 5