miloslav0399 miloslav0399 komentáře u knih

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Vynikající detektivka, jsem moc rád, že jsem na M. Goffu narazil. Už dávno se mi nestalo, že si při debatě vyšteřovatelů říkám: "...ale co když..." a ono totéž následuje v dalším odstavci. A pak si řeknu: "no jo, jenže..." a on to vzápětí řekne i detektiv. Logické, bez potřeby šokovat, zřejmě hodně podobné skutečnosti. Doporučuji!

07.05.2020 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

O dost jiná kniha než ty ostatní, které jsem od DD četl, a současně asi ta nejlepší. Autor na začátku odvážně rozjíždí čtyři (!) nezávislé dějové linie a k prvnímu propojení dojde až někde po třetině knihy. Přesto se mu obdivuhodně povedlo udržet všechno pod kontrolou a čtenář se neztratí. Nejde o klasickou krimi, vyšetřování vraždy je tu jen jeden z několika motivů. Já osobně na knize oceňuji především věcný a zřejmě i skutečnosti velmi podobný popis aktivit StB. V některých pasážích jsem si vzpomněl na Pavla Kohouta. Rozuzlení Uzlu je sice dost nepravděpodobné, ale je to jediný způsob, jak uchránit morální kredit aspoň jedné z hlavních postav pro další romány.

25.01.2018 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Moje první a určitě ne poslední setkání s DD. Kniha se mi velmi líbila, jak po formální stránce (spojení klasického vyšetřování vraždy s nesouvisející mafiánsko-politicko-špionážní linií, střídání časových rovin), tak i obsahově. A to v žádném případě nejsem milovník špionážních ani politických románů. Na textu je od začátku do konce poznat, že jej psal člověk, který policejní práci zná. Proto si může dovolit klidně i desetistránkový výslech podezřelého, který s dějem knihy prakticky vůbec nesouvisí a děj nikam neposouvá. Jenže je zajímavý, protože je reálný. Snad jen úplný závěr, deux ex machina, ten mohl být věrohodnější. Už se těším na další knihu tohoto autora.

30.10.2017 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Nejslabší kniha Servazovy série. Přitom začátek je doslova strhující, prvních sto stran nemá chybu. Bohužel, jak do děje vstupují další postavy a zápletky, z původní nosné linie se stává spletenec nelogických a nepravděpodobných událostí. "Zločin" na ISS dává všemu korunu. Ne, že by Tma nebyla čtivá nebo špatně napsaná, ale místy jsem měl pocit, že to ani autor sám nemůže myslet vážně - např. nájemný vrah hravě přemluví člověka, který mu zaplatil, aby radši vraždil on sám - to patří spíš do Pulp Fiction :-) atd., atd. Nejvíc mě asi zaujal popis života v Toulose. Ten je bohužel zřejmě velmi reálný. Jinak je pro mě Tma zklamaním, nejlepší byl Mráz.

03.11.2016 3 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Vynikající severská krimi, která nepotřebuje šokovat popisem brutálních zločinů. Vystačí si se střídáním časových rovin, které se vzájemně krásně doplňují. Nebýt komentářů níže, vůbec bych si nevšiml, že je příběh vleče, naopak. Pointa také stála za to, takže nemohu jinak než 5 hvězd!

04.08.2022 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Průměr. Na nelogičnosti v severské krimi se dá zvyknout, ale zde k ní přistupuje ještě neuvěřitelná neschopnost policie, včetně hlavních postav. Např. na útěk z vězení jen tak nezapomenu, ale je tu toho mnohem víc :) Doporučuji jako oddech pro chvíle, kdy se vám nechce shánět nic lepšího.

19.01.2021

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Zajímavá kniha, která dává reáliím policejní práce přednost před efektními nesmyslnými konstrukcemi. Alespoň částečně. Určitě si přečtu i další díly série.

06.04.2020 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Krásná a chytrá kniha, která dokazuje, že i svět pocitů, přání a myšlenek dokáže udržet čtenáře stejně jako příběh nabitý akcí a efektem. Když se to umí, a to tedy SF umí. Nepříjemná, ale nijak fatální epizoda spouští přirozený sled událostí, u nichž nelze očekávat dobrý konec. Důsledně tak ilustruje hlavní myšlenku z úvodu prologu - soucit může někdy být i slabostí a zlem. Přečteno jedním dechem, doporučuji.

05.12.2018 5 z 5

Bestie Bestie Dominik Dán

Trochu těžkopádný rozjezd, ale kniha postupně nabírá na obrátkách. Měl jsem dojem, že těch vražd je zbytečně moc, ale pak jsem zjistil, že celý příběh dost věrně kopíruje skutečnost... Líbilo se mi srovnání prvních krůčků policejní psychologie s prvními krůčky analýzy DNA. Výsledek jasný :-) Určitě si brzo přečtu od Dána něco dalšího.

09.01.2018 4 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Pro mě je série s doktorem Pivoňkou asi nejlepší český detektivní počin. Kromě chytré a dobře postavené kriminální zápletky mají totiž tyto romány i dokonalou atmosféru Prahy 30. a 40. let minulého století. Proto se k Vraždám rád vracím. Nyní jsem tedy opět začal Vraždou pro štěstí a i když jsem si pamatoval, kdo je vrah, na poutavosti to příběhu vůbec neubralo. Už se těším na druhý díl.

01.04.2017

Smršť Smršť Johan Theorin

Po přečtení Mlh Ölandu jsem se hned pustil do Smršti. S radostí jsem přivítal známé postavy v epizodních rolích a s napětím jsem čekal na pořádnou sněhovou bouři. Nebyl jsem ani trochu zklamán, opět vynikající kniha!

20.09.2022 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Tuhle sérii jsem dost dlouho odkládal, ale po přečtení první knihy musím říct, že to vůbec není špatné. Zaujalo mě, jak dobře jsou vyvážené obě časové roviny - byl jsem úplně stejně zvědav, kdo páchal zločiny v minulosti v domově i kdo vraždí aktuálně. Pointa je rozhodně překvapivá, aspoň u jedné z těchto rovin :) Snad jen postava Kim mi moc nesedí, za ni strhávám jednu hvězdu. Celkově doporučuji a určitě se pustím i do dalších dílů.

16.05.2019 4 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Velmi zajímavá kniha, která mě rychle vtáhla do děje a už nepustila. Nebýt toho, že hlavní hrdina je nezničitelný superman, který hravě přežije několik atentátů denně, dal bych 5 hvězd. Postav je tu sice hodně a navíc v několika časových rovinách, ale vyznat se v nich dá (přiznávám, namaloval jsem si jejich rodokmen :-) Určitě to není moje poslední kniha od S.R., už se těším na další.

07.04.2018 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Přímočará a velmi dobře napsaná kniha, která opravdu vyčnívá nad mnoho a mnoho dalších kriminálních thrillerů s podobnou strukturou. Činí tak nejen vskutku originální postavou detektiva, ale i zvláštní motivací pachatele a překvapivým závěrem knihy, v němž se některé role dosti převracejí. Na rozdíl od některých jiných komentářů se mi tedy příběh líbil jednoznačně víc než severský model. Sice mi časem vadilo, jak z kamínku nalezeného na místě činu dokáže Rhyme stanovit číslo bot pachatelovy babičky (kam se hrabe Sherlock Holmes), ale když se tyto jeho schopnosti vezmou s nadsázkou, zůstává čistá a poctivá napínavá detektivka. Oceňuju rovněž popis života člověka s lézí C4 - tady to naopak dost odpovídá realitě. Už se těším na další knihu této série.

08.01.2016 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Očekávání se bohužel nenaplnilo. Příběh zajímavý, i když nijak mimořádný, množství postav mi nevadilo. Závěr mi přišel dost odbytý. Nejvíc mě ale zklamala ona "alternativní realita". Až na výjimky to podle mě byla "normální realita". Výborný nápad, z něhož se dalo vytěžit určitě víc.

17.01.2024 3 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Dobře vystavěný a napínavý příběh z atraktivního prostředí. Asanace Prahy z konce 19. století, spolu s podplacenými úředníky, zchudlou šlechtou, vraždícím strašidlem, heroinem, tuberkulózou a dalšími atributy vytváří zajímavý a poutavý koktejl. Spousta reálií navíc odpovídá skutečnosti. Už dávno, jsem nebyl tak zvědavý, jak to celé dopadne.

06.09.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Velmi vtipné, nenáročné, bez hluchých míst, uvěřitelné. Pokud od knihy čekáte tohle, pak je na 4.5 hvězdy.

31.08.2021 4 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Zajímavě zpracované dílo - rozhovory propojené se strohými úředními dokumenty a okořeněné úvahami o nejtemnějších stránkách člověka. Většinu případů jsem znal a i tak jsem se dozvěděl mnoho nového. Skvělá kniha.

02.12.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Lehce nadprůměrná detektivka, která ničím mimořádným nevyniká, ale ani neurazí. Erika mi moc sympatická nebyla, zejména její osobní život byl dost otravný. Ani jako týmový hráč se příliš nepředvedla. Co se mi naopak líbilo, bylo prostředí a vedlejší postavy. Kniha mi v mnohém připomněla Rowlingovou/Galbrighta, byla ale mnohem zajímavější, chvílemi se ani nedala odložit. Těším se na další díl. Četl jsem v angličtině.

12.01.2020 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Zajímavý příběh s celkem přijatelnou pointou. Kniha se mi četla velmi dobře, jen události na farmě jsou strašně rozvleklé a skoro nekonečné. A přitom jde výhradně o akční scény, což zní dost paradoxně. Je jasné, že DR všechno přežije, takže jsem si při četbě několikrát (asi čtyřikrát) říkal - tak, a to jsem opravdu zvědav, jak se z této naprosto bezvýchodné situace zachrání :) Jinak nadprůměr, přečtu si i další díl.

20.06.2019 4 z 5