MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Drž se Drž se Harlan Coben

Psát Coben teda rozhodně umí, a to neuvěřitelně čtivě. Už už jsem si ke konci knížky říkal, že je tu ale stále poměrně dost nezodpovězených otázek a že mi to ke Cobenovi tak nějak nesedí. A pak přišel ten závěr, nezůstal žádný otazník a já už o něm nebudu pochybovat. Pro koho tento díl není prvním setkáním s autorem a už má něco za sebou, tak musí mít radost z těch menších narážek na jiné Cobenovy knihy a postavy a jakýsi drobný vývoj některých předešlých hrdinů. Mě to teda baví! A sakra se těším na další cobenovky.

31.03.2020 5 z 5

Pohádky Pohádky Karel Jaromír Erben

Některé pohádky jsou opravdu klasiky všech klasik, které se později dočkaly různých přepracování. Kromě televizních pohádek jsem v něčem poznal také Wericha. Což jen svědčí o síle a kvalitě příběhů. Je ale pravda, že v některých pohádkách si Erben nebral servítky a příběhy doplňoval nebo zakončoval krutými způsoby. Nic zbytečného ale v pohádkách nebylo a tím se četly jedna dvě.

20.02.2020 5 z 5

Věděl jsem, jaký příběh je ústředním motivem. Věděl jsem, že existuje také film, který jsem ovšem neviděl. Ale nevěděl jsem, jak výborná to povídka vlastně je a jak je během čtení zahalena v takovém smutném oparu. Krásně napsané a i přes malý počet stran dost silné.

10.02.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tak tady byla Rowlingová dost nekompromisní. Tam to odpadávalo, že jsem nestíhal počítat. Nebudu tu spoilerovat, nicméně osud jedné profesorské postavy je neskutečně silný. Tleskám autorce za vytvoření naprostého fenoménu. Kdysi mě ponořila do hluboké četby a úžasného světa.

07.02.2020 5 z 5

Onen šokující moment v závěru jsem četl několikrát, protože jsem zkrátka nevěřil tomu, co mé oči viděly a četly. Nicméně nezbývalo než opět obdivovat, jak promyšlené to autorka měla. Dokonalá příprava na závěrečný díl.

07.02.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

"Nemám vykládat lži."
Moc dobře si pamatuji, jak jsem kdysi tuto scénu miloval, nechápal, soucítil jsem, pěnil jsem, nenáviděl a prahl po spravedlnosti. Zkrátka skvělé. Stejně tak Brumbálova armáda. A závěrečné souboje taktéž.

07.02.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Aneb narodil se fenomén. Pamatuji se, že jsem viděl nejprve film a teprve pak jsem otevřel knihu, ale to bylo také naposledy, co jsem fungoval v tomto pořadí. Následně vždy kniha nejdříve. A tak nějak si vybavuji, že vždy tak maximálně dva dny od vydání u nás. První díl ještě opravdu pohádkový.

06.02.2020 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Brownovi nelze upřít, že píše neuvěřitelně čtivě. A k tomu ten hlavní hrdina, kterého vymyslel, popsal a dal do role přímo skvěle. I tento příběh byl výborný.

05.02.2020 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Opravdu poctivá detektivní práce v jinak opravdu smutném příběhu. Super.

Policie Policie Jo Nesbø

Slušná policejní řezničina, až docela nekompromisní. Ovšem vynikající. Těch prvních 10 dílů jsem četl až po letech od vydání, takže jsem nemusel čekat na vydání dílu dalšího a mohl se do toho naprosto a zcela ponořit. A byl to zážitek.

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Aneb další Nesbova možnost vložit do knihy něco ze sebe, tentokrát z fotbalového hlediska, když záporným postavám oblékl dres Arsenalu :-)) Opět výborně vyprávěno s hned několika překvapivými momenty.

04.02.2020 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Některé ty vraždy a popisy, to už je fakt síla. Když jsem četl a dočetl, dobře si pamatuji ten pocit, kdy jsem si říkal, že to je jedna z nejlepších v sérii.

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Jedna z nejoblíbenějších knih mého otce, tak jsem chtěl zjistit proč. A teď se nedivím. Popis jednotlivých misí hlavních hrdinů parašutistů, jejich samotné lidské příběhy a životy před válkou... vše odvyprávěno opravdu dobře.

"Takoví jsme. Generace, které zlámali páteř. Poznali jsme, teprve když jsme se chtěli napřímit. Sami už se nenapřímíme. Jsme zlomení." To je naprosto všeříkající poznání a uvědomění si celé situace. A hned nato onen závěr. Úžasná, byť krutá a syrová kniha.

03.02.2020 5 z 5

V zajímavostech jsem se dočetl, že autorka je nejvíce pyšná na konec Ohnivého poháru, a já se vůbec nedivím. Ten čtvrtý díl byl pro mě vždycky nejlepší, přečetl jsem ho několikrát, z filmu jsem znal každou repliku v originále, a k tomu ten perfektní soundtrack. Celkově to od čtyřky dostalo úplně nový náboj, ale tak dá se plně pochopit proč :-))

28.01.2020 5 z 5

O sobě O sobě Josef Čapek

Kniha především (ale zároveň určitě ne jenom) pro milovníky obou bratrů. Vzpomínání na dětství a malého Karla bylo úžasné a kouzelné, Josef navíc vysvětluje i různé inspirace pro pozdější Karlovy knihy a příběhy a podává důvody, proč byla jejich čeština tak vytříbená. Závěrečná část, věnována právě zesnulému Karlovi, je ale pořádná nálož. Tolik lásky a smutku :(

28.01.2020 5 z 5

Kniha apokryfů Kniha apokryfů Karel Čapek

Určitě to chce mít poměrně dobré povědomí o tématech, příbězích a postavách, o kterých Čapek píše, aby si to "připravený" čtenář vychutnal ještě o jeden dva stupně více. Protože to opravdu stojí za to. Naprosto geniální počin ze všech úhlů pohledu, na které si jen vzpomenete. A píši to 9.1., tedy přesně 130 let od jeho narození :-) Mistře, smekám a děkuji.

09.01.2020 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Přečteno jedním dechem a i zde jsem se dobře pobavil. Jirotkův humor je mi zkrátka nesmírně sympatický a ačkoliv v této knize nebyl v takové míře jako v jeho nejslavnějším díle, stále to byla výborná dávka smíchu ve výborném a nenásilném příběhu o podvodnících. Nejvíce mě dostala aféra Podlesí a odhalení milionářem Mudrochem, to byl koncert.

03.01.2020 4 z 5

Boží muka Boží muka Karel Čapek

Tady prakticky vůbec nejde o děj, je to opravdu filozoficky laděno, čtenář sleduje hluboké zamyšlení a uvažování hlavních hrdinů a nakonec se přistihne, že uvažuje i on sám. A do toho se sem tam vkrade humornější prvek.

"Zatím komisař vyslýchal povozníkovu ženu; nevěděla nic, a přesto z lidového instinktu hleděla zapírat."

15.11.2019 4 z 5

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

"Po přečtení knihy zjistíte, že od doby napsání těchto povídek se vlastně moc nezměnilo."
Nic se nezměnilo, vezměte si povídku Peníze a je až zarážející, jak se dá aplikovat i dnes. A nepochybně i do budoucna. Tolik pocitů v jedné povídce, naděje i zklamání, a nakonec úplná rezignace. Toto rozhodně nejsou řádky o ničem.

"Přijde-li sem dnes… nebo zítra, nebo kdykoliv má sestra Růžena, řekněte, že mi není dobře, a že… prosím, aby nikdo ke mně nechodil."

11.11.2019 4 z 5

Gazdina roba Gazdina roba Gabriela Preissová

Já tenhle český realismus prostě žeru. Skvělé, skvělé, skvělé. Mánkovo chování naprosto otřesné, a jako by se stalo vzorem pro spoustu dalších mužů, včetně těch dnešních a nepochybně i zítřejších.

18.10.2019 5 z 5