michaela2338 michaela2338 komentáře u knih

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

S autorem jsem se poprvé setkala díky plovárně Marka Ebena. Už tehdy mne zaujal coby poutavý a chytrý vypravěč. V jeho první knize pro dospělé jsem si překvapivě užívala pasáže o významu a původu slov (oživilo to mé vzpomínky na lingvistická studia). Neméně zajímavé byly postřehy ve vztahu k mýtům, původu stvoření světa a víře. Téma silné potřeby někam patřit bylo zpracováno velmi citlivě a vlastně docela vynalézavě. Pro mě to byla více než uspokojivá literární krmě.

20.08.2018 5 z 5

Výhonek osmilisté růže Výhonek osmilisté růže Auður Ava Ólafsdóttir

Kouzelný příběh.

12.08.2018 5 z 5

Žena v Orient expresu Žena v Orient expresu Lindsay Jayne Ashford

Poněkud mě zmátla anotace na obale knížky. Domnívala jsem se, že jde o detektivní román, kde záhadu rozplétá samotná Agatha Christie. Ve skutečnosti jde o samotnou Agathu a její životní příběh okořeněný fikcí.

31.07.2018 4 z 5

Kudy do pohody Kudy do pohody Karel Nešpor

Skvělá knížka. Má spoustu praktických a užitečných rad. Člověk se při jejím čtení bezděčně usmívá, takže má i terapeutický účinek.

27.07.2018 5 z 5

Dům na Baker Street Dům na Baker Street Michelle Birkby

Příjemné čtení, psáno s lehkostí. Dovedu si představit, že by z toho mohla být série.

22.07.2018 4 z 5

Nezapomeň Nezapomeň Val Emmich

Příjemný debut. Milý příběh, které lehce plyne a hladí.

11.07.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Blackman je tradičně skvělý vypravěč, který dokonale ovládá své postavy. A v Medvědíně jich není zrovna málo. I když existují jen na papíře, jsou naprosto skutečné. Vždycky mě potěší, jak dobře rozumí ženským hrdinkám, které bývají ty nejzajímavější.
Příběh mě absolutně pohltil. Přesto bych se obešla bez závěrečné kapitoly okořeněné happyendem.

02.07.2018 5 z 5

Posvátné lži Minnow Blyové Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes

Tohle je silný příběh. Překvapilo mě, že byla kniha zařazena do sekce Young adult. Nevím, jestli bych v době svého dospívání dokázala takový příběh dostatečně vstřebat a docenit. Je to skvělý literární debut.

25.06.2018 5 z 5

Kurz tvůrčího psaní Kurz tvůrčího psaní Jincy Willett

Kurz tvůrčího psaní jsem si užila, byly to pro mne užitečné lekce. Nemyslím, že by šlo o typickou oddechovou, protože mnohé pasáže vyžadovaly pozorné čtení. Totožnost Snajpera byla do poslední chvíle nejasná, což u detektivního příběhu vítám. Závěr mi ale přišel ošizený.

23.06.2018 4 z 5

Když byl bůh králík Když byl bůh králík Sarah Winman

Velmi intimní příběh. Oceňuji především jazyk.

21.06.2018 4 z 5

Múza Múza Jessie Burton

Po Miniaturistovi zvedla Burtonová laťku zase o něco výše. Ví, jak příběh uchopit a odvyprávět - a to rovnou ve dvou rovinách. Určitě má na tom podíl i skvělý překlad. Navzdory velkému počtu stran přečteno během chvíle.

08.06.2018 5 z 5

Vraždy na pokračování Vraždy na pokračování Rita Mae Brown

Musím přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem se přenesla přes zvířecí dialogy. Taky mi úplně nesedí jižanská mentalita a Harry je až moc správná holka, která zná jen těžkou dřinu, přičemž řasenku použije jen za velmi výjimečných okolností. Nicméně je to příjemné čtení, které není ani mrazivým severským románem ani drásavým psychologickým thrillerem. Více než o vraždu jde spíše o lidi a jejich malé město. A funguje to.

06.06.2018 3 z 5

S vrahem za zády S vrahem za zády Veronica Stallwood

Detektivní série s Kate Ivoryovou nepatří zaručeně k literárním skvostům. Jako oddechové čtení bez větších ambicí přesto ujde. Tento díl ovšem považuji za nejslabší, i když jsem si už zvykla, že mnohé, co Kate říká a dělá, nedává smysl.

05.06.2018 1 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Čtivé, barvité. Ocení spíš ženská duše. Škoda, že byla miniaturistka tak nepolapitelná. Chtěla bych o ní vědět víc. Jsem zvědavá, jak se Burtonová zhostila své Múzy.

01.06.2018 4 z 5

Pomsta ženy středního věku Pomsta ženy středního věku Elizabeth Buchan

Titul této knížky se mi zdál nějak povědomý, až při čtení jedné z pasáží mi to došlo. Příběhu se zmocnili Američané, příběh notně okleštili, něco vypustili, něco pozměnili a udělali z toho obyčejný béčkový film. A to pod totožným názvem. Do obrazu se mi tak promítala podoba herečky, která kdysi zářila v seriálu Pohotovost coby ambiciozní a ne příliš sympatická doktorka. A to se možná nakonec promítlo do mého pocitu z knížky. Titul slibuje pomstu. Tu by měly živit silné emoce, slova, která jsou vyřčena a kterých brzy litujeme, pád dolů a pak bolestivá ale očistná cesta vzhůru. Poznání, že střední věk nabízí něco velmi cenného, čas konečně sytit vlastní potřeby a nežít jen skrze potřeby těch druhých. Čas rozkvést. Připouštím, že kniha toto nabízí, ale v jakési příliš kultivované podobě. Hrdinka Rose vždy říká a dělá ty správné věci, je vždy plná citu a porozumění pro cokoliv a kohokoliv. Je tak zatraceně správná.

29.05.2018 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Citlivé, kultivované, inteligentní.

22.05.2018 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Díky více než kladným recenzím na této straně jsem se s chutí pustila do čtení. Pasáže mimo deník mi přišly strašně rozvláčné, ale recenze slibovaly skvělé rozuzlení. Možná právě kvůli tomuto očekávání nakonec tak skvěle nevyznělo.

22.05.2018 3 z 5

Projekt dieťa Projekt dieťa Graeme Simsion

Projekt manželka mě nadchl. Je to příběh, který má vtip a všeho je tam tak akorát. Z dvojky o dítěti mám jen pocit nastavované kaše v duchu potrhlé americké komedie. Knížku jsem nedočetla.

17.05.2018 2 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Mám její knihy ráda, ale obávám se, že to v tomto případě nějak nevyšlo. Na mě příliš patetické a překombinované. Možná za to mohou i ty zkomolené české reálie. Kde vzala jméno Roar Parra? A ten zoufalý útěk během pádu železné opony s poklady nedozírné ceny? Pokusila se o ambiciózní příběh, ale její předchozí "prosté" příběhy ze Three Pines mají stále navrch. Je v nich lepší a uvěřitelnější vypravěčka.

11.05.2018 2 z 5

Dáma s veverkou Dáma s veverkou Elizabeth McKenzie

Po první kapitole jsem si říkala, odkud se vzalo tolik pochvalných recenzí, ale hned druhá kapitola to napravila. Knížku jsem přelouskala stejně rychle jako veverka oříšek. A taky jsem ráda, že už vím, kdo je Thorstein Veblen. Možná další tip na čtení.

06.05.2018 4 z 5