Výhonek osmilisté růže

V románu islandské autorky se dvaadvacetiletý vypravěč vydává na cestu z rodného severského ostrova do horského kláštera v blíže neurčené zemi na kontinentu. Čtenář si teprve postupně skládá drobné i velké události, které vypravěčově cestě předcházely: láska jeho nedávno zemřelé matky k zahradě a květinám, náhodné zplození vlastní dcery s takřka neznámou dívkou, pravidelné večeře s autistickým bratrem a starým otcem, který vaří podle matčiných receptů. Na knize je pozoruhodný především prostý a zároveň napínavý způsob podání, v němž se čtenáři vše odkrývá zvolna a jakoby na přeskáčku a velmi často v poměrně strohých dialozích. Situační i vypravěčův humor, ale i jakékoliv jiné pohnutí jsou velice tlumené, podobně jako jemný tón vyprávění, který neusiluje o žádné vnější efekty, a přesto kniha působí silným dojmem jako celek. Próza z roku 2007 vloni zaznamenala velký úspěch u francouzských čtenářů – prodalo se 66 000 výtisků, získala cenu tamních knihkupců, byla nominována i na další ocenění ve Francii a Quebecu. Chystají se překlady do němčiny, dánštiny, italštiny, holandštiny a španělštiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/131874/vyhonek-osmiliste-ruze-Yd7-131874.jpg 4.2100

Afleggjarinn (2007)

Vydáno:, Plus

Kniha Výhonek osmilisté růže

kofee
30.12.2018

Příběh o tom, jak tři ztracení lidé podniknou postupně pouť ze Severu na Jih, aby se našli. Jemný, něžný, jedinečný jako vůně osmilisté růže. O svobodě, odpovědnosti, laskavosti a lásce.❤️

michaela2338
12.08.2018

Kouzelný příběh.

ElizabethK
13.07.2018

Uznávám, že kniha není pro každého, ale mě okouzlila. U hrdinů mám ráda charakteristické a pro mě netypické povolání či koníčky (např. zde zájem o zahradnictví).
Velmi mě zaujala jména v knize. Třeba jméno hlavního hrdiny jsem si nebyla schopná zapamatovat, ale příběhu to nevadilo. Naopak pro děj důležitá jména byla volena jednoduše.
Děj je vlastně velmi jednoduchý, spletitý se stává až díky volnému toku myšlenek a vzpomínek.
Nemohla jsem si nevšimnout vypravěčova pozoruhodného smyslu pro detail a zajímavého opakování situací a detailů.
Ke konci mě ještě nadchl popis (pravda trochu banální a zidealizovaný) soužití dvou mladých lidí s dítětem. Velmi mě bavilo sledovat vývoj vztahu hlavního hrdiny a Anny.

Danafantom
17.06.2018

Vcelku banální příběh, ale čtivě napsaný.

meluzena
14.02.2018

Zvláštní kniha. Velmi zvláštní.
Trochu jako z jiného světa. Jemná a citlivá, a hlavně velice lidská.
Zároveň vlastně dosti obyčejná (a přitom tak neobyčejná) - taková nenápadná (osmilistá) růže mezi trním.
Jedna z těch, na které se jen tak nezapomíná.

J.x
31.01.2018

Nevím, jestli jsem knihu četla ve špatném rozpoložení:-), ale nezaujala mne, několikrát jsem se k ní musela vracet, abych ji dočetla.

Vítr
27.08.2017

Moc dobrá kniha, fakt jo!

Annicka
21.08.2017

Dobrá odpočinková kniha na léto. Čte se dobře.

rajen
26.01.2017

Knihu jsem měla vybranou do výzvy 2016, ale nestihla jsem to. Nicméně se mi hodí i do té letošní, tak jsem se do ní s radostí pustila. Ale bohužel mě zklamala. Hlavní hrdina mi nebyl moc sympatický. Jeho chování mi přišlo takové divné, vůbec všechny ty vztahy tam. Měla jsem se dozvědět, proč odjel, ale ani to nemělo nakonec žádné jasné rozuzlení. Zvláštní styl psaní i dialogy. Označování jedné postavy stále jako "matka mé dcery" mě už od poloviny dost iritovalo, ta postava měla jméno! Děj byl sazazen do jakési země na jihu a vadilo mi, že není řečeno do jaké. Vím, že to nemá bůhvijaký význam, ale chybělo mi to tam a dodávalo na nedůvěryhodnosti. Sbližování hlavního hrdiny s dcerou je sice krásné, ale není to tam nějak moc naivní? Někdo, kdo má 22 let a vše mu hned jde, devítiměsíční dítko je tak dokonalé, že za 4 týdny ani nezapláče a dělá vše tak jak chce dospělý, chodí a odkouká modlení.. no, zrovna devítiměsíční dítko doma mám a nad čtením těchto pasáží jsem se musela usmívat. Za sebe nemohu doporučit.

Iva.J
17.10.2016

Vyjma pár momentů spíše zklamání, bohužel jsem dle ohlasů čekala více, takže nakonec u mě kniha putuje do takové té nevděčné škatulky neurazí-nenadchne. Přišla mi plochá na prožívání a až moc přímočará, taková kniha pod sedativy to je. Chvílemi snad donutí k zamyšlení, ale určitě ne nijak hlubokému. Hodně věcí se opakovalo neustále dokola včetně oslovování typu „matka mé dcery“, což působilo až rušivě, ale asi to mělo co vypovídat o vztazích mezi postavami, které jen tak mimochodem také nebyli zrovna oblibuhodné, až na jednu – cinefilního pátera. Ten to měl v hlavě srovnané od Godarda, přes Antonioniho až po Babettinu hostinu, navíc sršel životními moudry a měl slušnou barovou zásobu:)

jitka7655
24.07.2016

Milá, něžná, nostalgická, nenápadně mystická. Jiná. Krásná.

sadlo
22.07.2016

Připojuji se ke kladnému hodnocení této knihy, pohladí, potěší, pozitivní.

popeluška
28.06.2016

Kniha se moc krásně četla.....pět hvězdiček si plným právem zaslouží :-)

Hája
11.03.2016

Jemné, něžné a krásně uklidňující čtení. Dlouho jsem nečela nic tak příjmeného. Úplně se těším na jaro, až taky vyrazím do zahrádky opečovávat květiny.

fanciulla
01.09.2015

Z tejto knihy som v rozpakoch, pretože mi je veľmi sympatické, že tam chýba konflikt a záporné postavy, ale zároveň som sa preto do čítania musela trochu nútiť. Páčil sa mi vzťah ostatných členov rodiny k slabomyseľnému bratovi, zmierení, bezbolestní, bez všetkých tých trápnych "prečo práve on?" a "kto za to môže?".

magnolia
15.07.2015

Zvláštní, podmanivé, něžné a vlídné čtení s mladým mužským hrdinou, který je citlivý a vnímavý (jak jen může být hrdina z románu). Další moje kniha z Islandu, ale tam se odehrává pouze začátek a hrdinovy vzpomínky. Jinak je příběh zasazen do nějaké jižní evropské země, snad Francie, což není podstatné. Vše je popisováno očima hrdiny, docela dobře jsem si při čtení představila místo jeho pobytu.Kniha se mi líbila z mnoha důvodů, je letní, trochu zahradnická a kuchařská, trochu "na cestě", hodně o vztazích (dojemné hovory s tatínkem) a lásce, ale úplně jinak než jsem kdy četla. Doporučuji a nechávám si ji v sobě doznít...

pecka02
02.09.2014

Moc hezky napsaná kniha. Opravdu citlivá, takové pohlazení na duši. Celou dobu mi ale připadalo, že se v ní nic zásadního neděje. Samozřejmě, že budování vztahu novopečeného otce s dítětem je docela velkou životní událostí, ale trochu mi tam chyběla nějaká větší akce.

honajz
11.06.2014

Zpočátku zajímavá struktura vyprávění, kdy si čtenář sám ze střípků skládá minulost mladíka a jeho rodiny, tragicky zemřelé matky, otce i retardovaného bratra. Postupem času však začne tento styl být poněkud únavný, stále stejný, a hlavně zdlouhavý. Mít kniha o polovinu méně stran, vůbec bych se nezlobil. Některé stránky jsou vyloženě vata nebo se opakuje již řečené. Navíc stále čekáte - jako u každého příběhu - na nějaký zvrat. Ten svým způsobem přijde, ale v podstatě nijak zajímavě a nijak překvapivě - ostatně směřování knihy se dá odhadnout po pár prvních stránkách. Pro mne osobně spíše zklamání, čekal jsem daleko víc, nějaké klidně i meditativnější pasáže, ale tohle prostě jen tak kloužem, nezasáhne, citově se neangažuje, a spoléhá na oddalovanou pointu. Celá ta historka, když si ji nakonec poskládáte a zpětně se ohlédnete, vlastně přijde taková jalová, jako kdyby z červené knihovny, jen jinak poskládané.

vlad_tepes
23.02.2014

Velmi pekna kniha o ceste mladika k vysnenej praci a tiez aj o ceste k zodpovednosti. Jednoduchost s akou je napisana jej neberie nic na atraktivnosti, bol som velmi spokojny. moja cesta k rodicovstvu mala podobny raz.

kadgam
10.02.2014

Je to kniha, ktorá človeku utkvie v pamäti. Jednoduchý príbeh citlivo napísaný ale veľmi silný.

Alma-Nacida
27.01.2014

Krásná kniha, která plyne zvolna a příjemně jako práce na zahradě :-). Doporučuji :).

Teresisa
19.11.2013

Kniha, která v člověku zanechá pocit, že je na světě krásně (nedokážu lépe vyjádřit). Navíc čtivě a poutavě napsaná. Takových kousků je málo a proto zasloužených pět hvězd.

Šárka_D
19.07.2013

Na začátku jsem moc nechápala, kam příběh směřuje, ale asi od poloviny hodně příjemné čtení. Klidná inteligentní oddechovka.

Lost Soul
04.06.2013

Nádherný příběh vyprávěný jednoduchým jazykem a se zvláštním odstupem. Dovedu si představit, že by román mohl být zfilmován (už kvůli páteru Tomášovi :) ), nicméně kouzlo příběhu by se vytratilo.

Verrrunka
12.04.2013

Velmi čtivé, příjemné... Jen jsem čekala asi něco jiného, něco víc napínavého.

rikke
18.03.2013

ztotožňuji se s komentářem uživatele Majollica; s tak lidsky a láskyplně napsanou knihu jsem se snad ještě nesetkala. Výjimečná. Přirostla mi k srdci.

Majollica
19.09.2012

Nesmírně něžné a citlivé vyprávění, které poskytuje čtenáři vskutku ojedinělý zážitek. Už dlouho mi kniha nepřinesla takové zklidnění ... Děkuji! :-)

islandská literatura

Audur Ava Ólafsdóttir