Výhonek osmilisté růže

V románu islandské autorky se dvaadvacetiletý vypravěč vydává na cestu z rodného severského ostrova do horského kláštera v blíže neurčené zemi na kontinentu. Čtenář si teprve postupně skládá drobné i velké události, které vypravěčově cestě předcházely: láska jeho nedávno zemřelé matky k zahradě a květinám, náhodné zplození vlastní dcery s takřka neznámou dívkou, pravidelné večeře s autistickým bratrem a starým otcem, který vaří podle matčiných receptů. Na knize je pozoruhodný především prostý a zároveň napínavý způsob podání, v němž se čtenáři vše odkrývá zvolna a jakoby na přeskáčku a velmi často v poměrně strohých dialozích. Situační i vypravěčův humor, ale i jakékoliv jiné pohnutí jsou velice tlumené, podobně jako jemný tón vyprávění, který neusiluje o žádné vnější efekty, a přesto kniha působí silným dojmem jako celek. Próza z roku 2007 vloni zaznamenala velký úspěch u francouzských čtenářů – prodalo se 66 000 výtisků, získala cenu tamních knihkupců, byla nominována i na další ocenění ve Francii a Quebecu. Chystají se překlady do němčiny, dánštiny, italštiny, holandštiny a španělštiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131874/vyhonek-osmiliste-ruze-Yd7-131874.jpg 4.1126
Vydáno, Plus

Afleggjarinn, 2007

Kniha Výhonek osmilisté růže

Jizi
14. listopadu

Dřív než Výhonek osmilisté růže jsem přečetla autorčiny pozdější Listopadové motýly. A ti mi přišli kouzelní.
A teď se mi stalo to samé jako v případě Naivní. Super od Loeho. Pozdější román je v podstatě derivátem předcházejícího, ale pocit, že čtete derivát máte nevyhnutelně spjatý s dílem původním, protože ho čtete později. Ještě jste se neztratili? Tak vězte, že v případě Audur je to naopak než u Erlanda a její ranější román je lepší než ten pozdější.
I Výhonek je v podstatě road movie a i tady jsou rozkresleny zvláštní rodinné a osobní vztahy, je tu hlavní hrdina, který prožívá svět tak trochu jinak, než (hádám) většina z nás, a hraje tu zásadní roli dítě (byť menší, ale přesto obdobně podivné a pro milovníky realistických postav extrémně iritující). I tady se autorce podařilo vybudovat až nadpozemskou atmosféru tak trochu jiného a přesto známého světa.
Škoda, že na rozdíl od druhých společných nocí, do stejné směsi příliš zvláštních motivů, než aby mohly fungovat univerzálně, úspěšně dvakrát nevstoupíš.

Melanka

Zvláštní kniha. Trochu seversky studená, ale zároveň dojemná a milá. Četla se moc hezky.

Clair16

Minimalistická, ale zároveň intenzivní netypická "road movie". Příjemné vyprávění vstvu po vrstvě odkrývá zásadní okamžiky v životě hlavního hrdiny a v závěru mu nabízí novou perspektivu. Rozhodně stojí za přečtení, zvlášť tehdy, když chcete čas jen nechat plynout, užívat si knížku – a možná se i zamyslet nad vlastní cestou.

MOu598

Krásné, milé, bezkonfliktní. Něžné, pohodové, ale i silné. Pěkné, moc pěkné.
Citát:
"Být chlap, znamená umět říci ženě, aby neměla zbytečné starosti."

000nugatovej

Milá kniha (jak by řekla maminka). Naivní, tak trochu ženská literatura (jak by řekl intelektuální strýc).
Chlapec, který odešel z nehostinného severu na jih, kde se daří růžím, hledá sám sebe a své místo v životě. Nese s sebou matčinu, ale i otcovu výbavu vedoucí jej k zodpovědnosti a pracovitosti. V překvapivém závěru, který rozbíjí schéma červené knihovny, se jeví ukotvenější než žena, s níž náhodou zplodil dítě.

Marcik7

Přišlo mi to jako takový nenápadný, milý, zvláštní příběh, ale má velkou hloubku v cestě za poznáním sebe sama...

DádazPrahy

Dojemné vyprávění o tom, že štěstí někdy můžeme najít tam, kde bychom to asi nečekali, a že někdy nejlépe porozumíme sami sobě, když opustíme bezpečí domova.
Dovolte mi zde ocitovat dvě myšlenky, které mne v knížce zaujaly:
"Dokud člověk žije a jeho dny nejsou sečteny, není žádný den obyčejný."
"I když všechno skončí, vždycky něco zbývá."

Makropulos

Záměr i cesta - to vypadlo slibně. Ale potom se to všechno někam vytratilo.

Padesát odstínů svobody
Padesát odstínů svobody