michaela2338

Po mně potopaPo mně potopaS. Perry

Chytila mě a nepustila.

Záhada tří čtvrtinZáhada tří čtvrtinS. Hannah

Není snadné oživit tak slavného detektiva a ustát srovnání s jeho skutečnou tvůrkyní. Ale tady se to povedlo. A nechyběla ani přijatelná dávka sentimentu, který k chytrým detektivním příběhům Agathy Christie patří a je v souladu s její dobou. V novém Poirotovi vidím Davida Sucheta, který je prozatím nejdokonalejší živou verzí Herculese.

Tři za králem šliTři za králem šliM. Mills

Zdá se, že se tam toho zrovna moc neděje. Ale nějak vás to chytí a nepustí. Uběhne zdánlivá chvíle a už jste v polovině knihy. Výstižné podobenství o lidské nátuře. Trochu kafkovské.

LoutkářLoutkářD. Cole

Hodně průměrná detektivka, často přitažená za vlasy. Dialogy slabé.

Dům za zdíDům za zdíD. Mitchell

Tohle není hutný román, jak bývá u Mitchella zvykem. Je to taková jednohubka. Ale to přece nevadí. Je fajn se potkat se starými známými.

Rubáš pro slavíkaRubáš pro slavíkaP. D. James

Jamesová je často srovnávána s Agathou Christie. Tady nesouhlasím. Postavy Agathy jsou barvité a charaktery rozmanité. Dokážou vzbudit pestrou škálu emocí včetně sympatie a soucitu. Postavy Jamesové jsou jen protivné a jejich univerzální emocí je zhnusení a odpor. Vedle Poirota a slečny Marplové působí Dalgliesh studeně. Christie píše čtivě, Jamesová těžce a popisně. Výslechy sester byly zdlouhavé a nezáživné.

Tvůrci náhodyTvůrci náhodyJ. Blum

Chytrá, zábavná, něžná. To nemohla být náhoda, že na mě z police v knihovně vykoukla.

My proti vámMy proti vámF. Backman

Budu se opakovat. Nejsem fanda hokeje, ale Medvědín mě dostal. Teda ten první. V tom druhém je až příliš mnoho násilí. Vadí mi taky moudra, která plní každou druhou stranu. O světě a lidech v něm. Ale pořád platí, že Backman umí vyprávět, dávkovat napětí a svým postavám dokonale rozumí.

Píseň pro Issy BradleyovouPíseň pro Issy BradleyovouC. Bray

I když je příběh zasazen do uzavřené mormonské komunity, autorka zde nepoukazuje na to, co je dobré nebo špatné, ale na to, co je univerzálně a veskrze lidské.

Ať žijou mikroutiAť žijou mikroutiR. Honzák

Výzkum mikrobiomu je záležitost posledních deseti let. Častěji se do něj zapojují psychologové a psychiatři. Početné studie zaměřené na náš vnitřní "ekosystém" ukazují, že vhodná strava obohacená o určité prvky může ovlivnit úzkosti, deprese nebo ADHD u dětí. U nás se o tom prozatím moc neví. Je moc dobře, že se najdou první vlaštovky, jako je Radkin Honzák.

Nad propastí byla tmaNad propastí byla tmaA. A. Ólafsdóttir

Tento příběh mě pohladil po duši.

Tisíc podzimů Jacoba de ZoetaTisíc podzimů Jacoba de ZoetaD. Mitchell

Za touto knihou stojí velmi pečlivé studium, které se bohatě promítlo do pořádně tlustého svazku, jak už bývá u Mitchella zvykem. Přesto příběh opět chytí a nepustí a není opominuta linka, která prochází jeho dalšími knihami. Klobouk dolů před překladatelkou.

Černé ovce a beránek božíČerné ovce a beránek božíJ. Cannon

Velmi dobře vystavěný příběh, citlivá sonda do lidských duší.

Koláč s kapkou jeduKoláč s kapkou jeduA. Bradley

Čtivé, sympatická hrdinka.

Mrtvý otecMrtvý otecD. Barthelme

Stejně šílené jako jeho povídky. Přesto, čas od času, v běhu vlastního života se mi některé vybavují, znovu a znovu. Rezonují a splývají s vlastními prožitky. Proto jsem sáhla po Mrtvém Otci. Nakolik se ve mě usadil, ukáže čas. Snad.

LessLessA. S. Greer

Je to dobrá kniha. Vlastně moc dobrý příběh. Krásný román o lásce. Ale nevím, jestli to stačí na Pulitzerovu cenu.

Příšery templetonskéPříšery templetonskéL. Groff

Příběh mě uchvátil.

Den, kdy jsem se naučil žítDen, kdy jsem se naučil žítL. Gounelle

Protože už jsem od autora přečetla některé z předchozích knih, působila na mě jako jejich odvar.

AlchymistaAlchymistaP. Coelho

Vrátila jsem se k této knize s odstupem několika let a oslovila mě ještě více než tehdy. Osobně ji považuji za jeho nejzásadnější a nejlepší knihu.

Hon na ovciHon na ovciH. Murakami

Mé první setkání s tímto autorem. Mnoho vrstev, bohatý jazyk. Nestačí "jen" číst.

Vězeň časuVězeň časuM. Haig

Kolik životů potřebuje člověk prožít, aby byl šťastný? Poutavý příběh o prostém "tady a teď" a potřebě lásky.

17.12.2018

Nemáš co ztratitNemáš co ztratitL. Child

Tenhle Reacher je strašně utahaný a vlastenecké tlachy tomu taky moc nepomáhají.

06.11.2018

Tichá holkaTichá holkaT. L. Hayden

Další napínavé čtení od Torey. Knihu nešlo odložit. Smutné je, že nejde o fikci.

28.10.2018

Hodiny z kostíHodiny z kostíD. Mitchell

Označení "mezinárodní bestseller" nemusí být prokazatelně zárukou kvality. Ale v tomto případě to platí beze zbytku. Nezbývá mi než říct: "Pane Mitchelle, ovládáte své řemeslo zatraceně dobře."

16.10.2018

HanaHanaA. Mornštajnová

Knihy jako Hana je třeba číst, aby se nezapomnělo.

27.09.2018

Max a hledání vyšší pravdyMax a hledání vyšší pravdyK. Bajaj

Opravdu, opravdu jsem se snažila dát této knížce šanci, ale nevyšlo to. Snad potěší "pokročilejší" milovníky jógy.

05.09.2018

Čtenářský klub Jane AustenovéČtenářský klub Jane AustenovéK. J. Fowler

Miluji Austenovou, ale nejsem fanatik. Takže mě potěší cokoliv, co se jejích děl týká, i kdyby to nedosahovalo jejích kvalit. Čtenářský klub jsem viděla před lety coby film a literární předloha samozřejmě vede. Líbí se mi, jak se v chápání děl i postav odráží životní zkušenost jednotlivých čtenářů. Potěšily mě skutečné literární kritiky, které byly napsány na adresu samotné Austenové.

03.09.2018

Čtenáři z Broken Wheel doporučujíČtenáři z Broken Wheel doporučujíK. Bivald

Mezi čtenáři z Broken Wheel mi bylo dobře. Příjemné a velmi poklidné čtení. Byla jsem asi v tom správném rozpoložení, protože mi knížka více než sedla.

03.09.2018

Nestvůra z EssexuNestvůra z EssexuS. Perry

Vše, co se píše v recenzích na přebalu knihy, je pravda. Je to tak trochu sociální román v duchu Charlese Dickense okořeněný feminismem, v němž má hlavní hrdinka něco ze slavné Elizabeth Bennetové (Pýcha a předsudek). A neříkám to s pohrdáním. Tento román stojí rozhodně za přečtení, byť se nečte snadno. Autorka dokonale vystihuje jazyk i komplikovanost vyjadřování dané doby. Nic přímočarého. Nestvůra z Essexu vyžaduje plné soustředění a angažovanost čtenáře. Tahle knížka je skvost a těší mě, že jsem se mohla do ní ponořit.

20.08.2018

LoutkářLoutkářJ. Gaarder

S autorem jsem se poprvé setkala díky plovárně Marka Ebena. Už tehdy mne zaujal coby poutavý a chytrý vypravěč. V jeho první knize pro dospělé jsem si překvapivě užívala pasáže o významu a původu slov (oživilo to mé vzpomínky na lingvistická studia). Neméně zajímavé byly postřehy ve vztahu k mýtům, původu stvoření světa a víře. Téma silné potřeby někam patřit bylo zpracováno velmi citlivě a vlastně docela vynalézavě. Pro mě to byla více než uspokojivá literární krmě.

20.08.2018

1 2 3