michaela2338 michaela2338 komentáře u knih

Ať žijou mikrouti Ať žijou mikrouti Radkin Honzák

Výzkum mikrobiomu je záležitost posledních deseti let. Častěji se do něj zapojují psychologové a psychiatři. Početné studie zaměřené na náš vnitřní "ekosystém" ukazují, že vhodná strava obohacená o určité prvky může ovlivnit úzkosti, deprese nebo ADHD u dětí. U nás se o tom prozatím moc neví. Je moc dobře, že se najdou první vlaštovky, jako je Radkin Honzák.

27.03.2019 3 z 5

Nad propastí byla tma Nad propastí byla tma Auður Ava Ólafsdóttir

Tento příběh mě pohladil po duši.

18.03.2019 5 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Za touto knihou stojí velmi pečlivé studium, které se bohatě promítlo do pořádně tlustého svazku, jak už bývá u Mitchella zvykem. Přesto příběh opět chytí a nepustí a není opominuta linka, která prochází jeho dalšími knihami. Klobouk dolů před překladatelkou.

14.03.2019 5 z 5

Černé ovce a beránek boží Černé ovce a beránek boží Joanna Cannon

Velmi dobře vystavěný příběh, citlivá sonda do lidských duší.

09.03.2019 5 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Čtivé, sympatická hrdinka.

04.03.2019 4 z 5

Mrtvý otec Mrtvý otec Donald Barthelme

Stejně šílené jako jeho povídky. Přesto, čas od času, v běhu vlastního života se mi některé vybavují, znovu a znovu. Rezonují a splývají s vlastními prožitky. Proto jsem sáhla po Mrtvém Otci. Nakolik se ve mě usadil, ukáže čas. Snad.

27.02.2019 4 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Je to dobrá kniha. Vlastně moc dobrý příběh. Krásný román o lásce. Ale nevím, jestli to stačí na Pulitzerovu cenu.

14.02.2019 5 z 5

Příšery templetonské Příšery templetonské Lauren Groff

Příběh mě uchvátil.

05.02.2019 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Protože už jsem od autora přečetla některé z předchozích knih, působila na mě jako jejich odvar.

03.02.2019 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Vrátila jsem se k této knize s odstupem několika let a oslovila mě ještě více než tehdy. Osobně ji považuji za jeho nejzásadnější a nejlepší knihu.

23.01.2019 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Mé první setkání s tímto autorem. Mnoho vrstev, bohatý jazyk. Nestačí "jen" číst.

03.01.2019 5 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Kolik životů potřebuje člověk prožít, aby byl šťastný? Poutavý příběh o prostém "tady a teď" a potřebě lásky.

17.12.2018 5 z 5

Nemáš co ztratit Nemáš co ztratit Lee Child

Tenhle Reacher je strašně utahaný a vlastenecké tlachy tomu taky moc nepomáhají.

06.11.2018 2 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Další napínavé čtení od Torey. Knihu nešlo odložit. Smutné je, že nejde o fikci.

28.10.2018 4 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Označení "mezinárodní bestseller" nemusí být prokazatelně zárukou kvality. Ale v tomto případě to platí beze zbytku. Nezbývá mi než říct: "Pane Mitchelle, ovládáte své řemeslo zatraceně dobře."

16.10.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihy jako Hana je třeba číst, aby se nezapomnělo.

27.09.2018 5 z 5

Max a hledání vyšší pravdy Max a hledání vyšší pravdy Karan Bajaj

Opravdu, opravdu jsem se snažila dát této knížce šanci, ale nevyšlo to. Snad potěší "pokročilejší" milovníky jógy.

05.09.2018 2 z 5

Čtenářský klub Jane Austenové Čtenářský klub Jane Austenové Karen Joy Fowler

Miluji Austenovou, ale nejsem fanatik. Takže mě potěší cokoliv, co se jejích děl týká, i kdyby to nedosahovalo jejích kvalit. Čtenářský klub jsem viděla před lety coby film a literární předloha samozřejmě vede. Líbí se mi, jak se v chápání děl i postav odráží životní zkušenost jednotlivých čtenářů. Potěšily mě skutečné literární kritiky, které byly napsány na adresu samotné Austenové.

03.09.2018 4 z 5

Mezi čtenáři z Broken Wheel mi bylo dobře. Příjemné a velmi poklidné čtení. Byla jsem asi v tom správném rozpoložení, protože mi knížka více než sedla.

03.09.2018 5 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Vše, co se píše v recenzích na přebalu knihy, je pravda. Je to tak trochu sociální román v duchu Charlese Dickense okořeněný feminismem, v němž má hlavní hrdinka něco ze slavné Elizabeth Bennetové (Pýcha a předsudek). A neříkám to s pohrdáním. Tento román stojí rozhodně za přečtení, byť se nečte snadno. Autorka dokonale vystihuje jazyk i komplikovanost vyjadřování dané doby. Nic přímočarého. Nestvůra z Essexu vyžaduje plné soustředění a angažovanost čtenáře. Tahle knížka je skvost a těší mě, že jsem se mohla do ní ponořit.

20.08.2018 5 z 5