Tichá holka

kniha od:

Tichá holka https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234914/bmid_ticha-holka-UQZ-234914.png 4.7 235
Koupit Koupit eknihu Bazar

Sedmiletá dívenka, která nemluví, a okolí se zdá, že vůbec nevnímá, že jsou kolem ní nějací další lidé. A spolu s ní se ve třídě sejdou další problémové děti, které by v běžné škole nestačily svým vrstevníkům, prožily různá traumata a potřebují speciální péči. Hrdinka knihy Venus trpí elektivním mutismem a zpočátku se všichni domnívají, že pravděpodobně neslyší. Časem ale její učitelka Torey zjistí, že Venus „pouze“ nemluví. Co za tím stojí? Problematické rodinné zázemí a traumata z raného dětství „mohou“ za to, že Venus mlčí a mlčí. Společnost ostatních dětí ve třídě i pochopení učitelky ale pomohou tomu, že dívenka opustí hradbu svého mlčení. Knihu uvítají zájemci o skutečné příběhy s psychologickou tematikou, lidé, kteří se věnují práci s dětmi s handicapem a poruchami chování.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky , Romány

Vydáno: , Portál
Originální název:

Beautiful Child , 2002


více info...

Komentáře (57)

Komentáře 57 Recenze 2

Jirinamac
Jirinamac
24.07.2023 5 z 5

Od autorky už jsem četla podobnou knížku Divná Jadie, kde také čerpala námět ze své praxe na speciální škole. Při čtení si člověk říká, jak by asi dopadl život těchto dětí, kdyby se nenašel takový pedagog. Práce to musí být hodně těžka a vyžaduje spoustu trpělivosti. Smutné je, když matky ,,nevidí,, zlo páchané kolem svých dětí, ale těžké soudit, když člověk nezná poměry v takových rodinách.

Janulica
Janulica
08.11.2022 5 z 5

Kniha, při jejímž čtení se ve vás vystřídají snad všechny emoce. Je to velmi silný příběh, který je o to silnější a smutnější, že vychází ze skutečnosti.
V knize je nádherně popsané, jak trpělivost a péče paní učitelky dokáže změnit chování dětí. Jak je třeba ke každému dítěti přistupovat individuálně, s důvěrou, pozorností a respektem, protože nikdo se nerodí "problematický" sám od sebe.


bramborik4
bramborik4
27.10.2022 5 z 5

Přečteno během jediného dne - pro mě napínavé jako detektivka! Autorku neskutečně obdivuji za její práci i spisovatelský um, ale to už se opakuji.

veronika9761
veronika9761
04.10.2022 5 z 5

Nikdy me neprestane prekvapovat, v jakych srackach jsou nektery rodice schopny nechat vyrustat svoje deti. Hrozny. Knizka paradni, jako vsechny autorciny.

Péťa Z.
Péťa Z.
21.09.2022 5 z 5

Tichá holka. Tak to je další příběh od Torey, který hodnotím na maximum.

Nechci příliš srovnávat s ostatními tituly. Každý je psán v jiném časovém období, Torey je v konkrétních příbězích různě stará, prochází rozdílnými životními fázemi a oplývá jinou mírou životních zkušeností. Ale ať je to tady nebo v jiné knize, vždy je to o velkém srdci, inspiraci a zamyšlení se nad osudy jiných lidí.

Její knížky se snažím si dávkovat postupně, s odstupem času. Šetřím si je…
Vždycky mě to dost vezme a příběh si nechávám dlouho doznít. A i když je to o hodně smutných a vážných věcech, pokaždé se taky nesmírně pobavím a nemůžu se odtrhnout!
Oceňuji jazykové zpracování, které je opravdu perfektní. Epilog mě pokaždé dojme.

„To je stejný jako mít předsudky, že jo, paní učitelko? Jako říkat, že nemáš žádný kamarády, protože seš černej. Přesně o tomhle jsem mluvil. Takhle jsem to myslel. Předtím, předtím, než jsem znal Jesseho, jsem si nemyslel, že bych se s ním mohl kamarádit, protože je černej. Ale teď když se na Jesseho podívám, už nemyslím na to, že je černej. A stejný je to s tím Tourettem. Protože když jsem tě neznal, Jessi, myslel jsem, že všechno to škubání a to všechno je divný. Ale teď to nevidím. Nevidíš, v čem jsou lidi jiní, když je znáš. A vidíš jenom, v čem jste si podobní. Že jo, paní učitelko?“

Když mluvíš o lidech, kteří jsou přítomní, používej jejich jména. Jinak je to hrubé. Člověk má pocit méněcennosti, když o něm někdo přímo před ním takhle mluví.

„Stejně si myslím, že je to bláznivé,“ trvala na svém Alenka. „Podle mě je tahle třída šíleně divná.“
„No,“ ozval se Billy hloubavě, „tak to jsi konečně tam, kde máš být.“

„Víš co?“ řekla jsem. „Myslím, že jsi opravdu výjimečná holčička. Myslím to vážně. Mám pocit, že jsem ti to ještě neřekla. Chtěla jsem, ale někdy zapomínáme takové věci lidem říkat. Zvlášť ty dobré věci. Ale ty jsi podle mě moc zajímavá. Vždycky jsem si to myslela. Hned od prvního dne ve škole. Pamatuješ se na ten den? Já ano. Seděla jsi nahoře na své zdi. Pomyslela jsem si tehdy, že vypadáš krásně.“
Místo abych ji uklidnila, tak ji to rozrušilo ještě víc. Venus znovu propukla v pláč.

L.Helena
L.Helena
22.05.2022 5 z 5

Autorku jsem doposud vůbec neznala, byla mi doporučena a tematika, kterou se zabývá, mě hodně zaujala. Navzdory nelehkým okolnostem se kniha čte moc dobře, těšila jsem se na každou chvilku, kdy se k ní zase vrátím. Zřejmě postupně přečtu všechny knihy této autorky.

anibeni
anibeni
23.12.2021 5 z 5

Nepřestává mě udivovat ta neskutečná Toreyina trpělivost, která jí tak pomáhá s případy dětí, kterým "něco" je.. , které "asi" nejsou normální.., které prostě potřebují "něco" jiného...
Co se mi obzvlášť tentokrát líbilo asi byla skutečnost, že občas, i když se sebevíc snažíte, se prostě s někým fakt neshodnete a nesednete si... zde to byla Julie.. takový je prostě život..

Aprilek
Aprilek
07.07.2021 5 z 5

Velmi zajímavý příběh

ElizabethK
ElizabethK
26.02.2021 5 z 5

Knihy od této autorky opravdu zbožňuji, nejen, že jsou pro mě (jako budoucího speciálního pedagoga) velmi inspirativní, ale jsou také mimořádně čtivé. Tichou holku jsem četla jako první, takže ve mně zanechala zřejmě nejsilnější dojem, ale ať sáhnete po jakékoliv autorčině knize, nemůžete udělat chybu.

hu_87
hu_87
24.12.2020 5 z 5

Tichá holka, která je nucená spát nahá na záchodě, je špinavá a do školy spíš nechodí, než chodí. A nemluví.
Autorce se podařilo zdánlivě nemožné: Venus se postupně naučila sebevyjádření.
Samozřejmě i tady se setkáváme s dalšími dětskými postavami. Jeden má Tourettův syndrom, další je hyperaktivní a hlučný kluk s IQ 142. Jako obvykle, chvilkami dává tahle kombinace dětí dojem, že se jedná spíš o cirkus, než o třídu, ale tak už to chodí.

Amees
Amees
10.12.2020 5 z 5

Tichá holka a hlasitá duše.. Opět příběh, který je důležitý. Čtivé, přesné, mrazivé. A přesto vás hřeje Torey a její srdce plné lásky. Hřeje vás pocit, že "výjimečné" děti, aspoň několik z nich určitě, má svého průvodce labyrintem života.. Doporučuji všem pedagogům, všem kterým nejsou životy jiných lhostejné, všem kteří hledají v knize něco víc...

Scheila
Scheila
20.09.2020 5 z 5

Příběh se mě opět velmi dotkl, jak jistě chápete, za nemluvou malého děvčátka buď stojí retardace, nebo je u nich opravdu něco špatně. Každý z vás si jistě domyslí, že v tomto případě se o retardaci nejedná. Příběh mi vykouzlil mnohokrát úsměv na tváři, ale vícekrát spíš smutek a nepochopení.
Jediné co mě opravdu dost mrzí a vadí je, že jsem si celou dobu představovala, že Venus je blonďatá běloška. (Na obálce knihy to tak totiž je a to už vám nějakou představu udělá.) Každopádně, v knize jsem se dozvěděla, že Venus je vlastně černoška. To mi ovšem nevadí, jen mě mrzí ta obálka, která je úplně mylná.
Knihu doporučím, protože podle mého jsou knihy od Torey velmi poučné, jsou plné psychologie, jak dětské tak i dospělácké. Člověk se občas zamyslí nad svým jednáním s druhou osobou nebo dítětem. Je to velmi inspirativní žena.

Marta13
Marta13
14.07.2020 5 z 5

Super kniha... I když je příběh šílený, obětavost paní učitelky je bezmezná a učit takové děti je jejím posláním.

Mishi
Mishi
22.05.2020 5 z 5

Je hrozné, že existují děti s osudem jako Venus. Ale naštěstí existují i lidé jako Torey. Její práce s dětmi je obdivuhodná. Příběh, který vypráví je velmi silný, čtiv a plný emocí. Hlavně z něj čiší autorčina láska k dětem, se kterými pracuje.
Moje druhá knížka autorky a rozhodně ne poslední.

Babsie
Babsie
30.03.2020 3 z 5

Autorku za její práci s dětmi se specifickými potřebami obdivuji, knihy jsou napsané velmi čtivě

Palvinie
Palvinie
08.03.2020 5 z 5

Knihy T. Hayden jsou naprosto geniální. Všechny. Čtou se doslova samy, příběh je poutavý, děj utíká a každou chvíli se v knize stane něco tak zajímavého, že zkrátka nemůžete přestat číst dál. Autorka je neskutečně laskavý, trpělivý a zkrátka úžasný člověk, který do svého zaměstnání, nebo lépe řečeno poslání, dává celé srdce a prostřednictvím jejích knih se můžeme seznámit s nevšedními osudy všemožně jedinečných dětí. Já osobně vždy po přečtení knihy zůstávám pár dní v tranzu zamyšlená nad tím, co všechno jsou lidé schopni udělat druhým a pro druhé, jak je možné, že se v dnešním světě stávají takové věci a jak úžasné bytosti tyhlety speciální děti jsou.

Sedmikráska213
Sedmikráska213
20.02.2020

Silná kniha o zápase ( trpělivosti, odhodlání,nasazení i naději ) paní učitelky přiblížit se nemluvící holčičce. Rozkryje se těžká a bolestná rodinná situace, domácí násilí ...Plně souhlasím s hodnocením Sariklen.

Sariklen
Sariklen
16.01.2020 5 z 5

Neskutečné. Znovu úžasný příběh trpělivosti, lidského nasazení, lásky a odhodlání. Nesetkáváme se v knížce jen s postavou z názvu díla, ale i s dalšími dětmi. Každému z nich je věnován dostatečný prostor pro to, aby si k němu čtenář mohl vytvořit vztah. O to bolestivější je dočítat poslední stránku, která je navíc spolu s epilogem velice emotivní. Má smysl dělat to, čemu věříte. I kdyby ten pokrok, kterého dosahujete, byl pro ostatní zanedbatelný. Ten, komu svůj čas věnujete a ten, u koho daný pokrok nastává, za to stojí. I krásná panenka.

kulatina
kulatina
10.12.2019 5 z 5

Opět povedená výpověď paní učitelky, která se zabývá převýchovou zanedbaných dětí. Vždy dostane pár malých dětí, trpících nějakou duševní poruchou, do své speciální třídy, a jejím úkolem je co nejvíce je přizpůsobit životu normálních dětí. A daří se jí to. Svojí empatií a tvůrčími postupy se dostává do duše dítěte a pomáhá mu odstranit nejistoty našeho světa. Díky její péči, kreativním přístupům a trpělivosti děti vykvétají a mohou být zařazeny do normální třídy. Nejkrásnější v jejich knihách je vždy EPILOG, kde v závěru autorka po mnoha letech popisuje, kam se děti v životě dostaly, a jak se jim dnes daří. Pět hvězdiček za čtivost, odbornost, a dobré konce. :-)

Damaj
Damaj
30.09.2019 3 z 5

Četla jsem už téměř všechny knihy této autorky, ale tato mi přišla nejslabší (nejlepší byla kniha Spratek a 2. díl Tygřice).
Je smutné, že se takové věci dějí a je zázrak, když je někdo ochoten takto pomáhat.

Lemurka
Lemurka
14.04.2019 4 z 5

Zajímavé čtení, pro mě inspirace, jak jednat s dětmi. Má druhá kniha od autorky (Spratek se mi líbil více)

Andyhana
Andyhana
09.11.2018 4 z 5

Je smutné, když cizí člověk má pro dítě větší pochopení a snahu udělat jeho život lepší než vlastní rodič.

michaela2338
michaela2338
28.10.2018 4 z 5

Další napínavé čtení od Torey. Knihu nešlo odložit. Smutné je, že nejde o fikci.

Burnettka
Burnettka
05.03.2018 4 z 5

Sice jsem knihu četla na dvakrát.. ale ve finále mě kniha bavila. Není to přímo kniha od které bych se nemohla odtrhnout, ale když už jsem se začetla, tak čas utíkal rychle.

Chesterton
Chesterton
06.01.2018 5 z 5

Znovu příběh na pomezí reality a neskutečna. Zanedbané dítě a učitelka, co mu dokáže dát svou trpělivost, lásku, vynalézavost....
Diky TOREY za zaujetí a nezdolnou víru v lepší příští.

bookemma
bookemma
28.12.2017 5 z 5

Torey... nic víc nemusím dodávat.

gwcz10
gwcz10
27.07.2017 5 z 5

Dočteno. Nakonec vše dobře dopadlo, ale o to víc si uvědomuji, že prožít normální dětství není běžná věc. Zase je zde spousta inspirace, jak jednat s dětmi. Za mě jasných pět hvězd. :-)

playada
playada
21.06.2017 5 z 5

Nejvíc mě štvala ta Julie

knofela
knofela
01.06.2017 5 z 5

Torey skvělá jako vždy, kniha přečtena za den. Pracuji s podobnou cílovou skupinou dětí a příběhy Torey jsou pro mě vždy velkou inspirací.

Blančitos
Blančitos
25.05.2017 5 z 5

Výborně napsaný příběh o tom, že ne vše je tak, jak se to na první pohled jeví. A velký obdiv pro Torey Hayden.

Dandy1
Dandy1
21.04.2017 5 z 5

Mě tento příběh opravdu dostal. Nikdo neví, co za dramata se skrývají za chováním problémových dětí. Umíme je rychle odsoudit. A tím to pro nás končí. Torey nám otvírá oči a má můj velký obdiv.

lenkaabooks
lenkaabooks
02.04.2017 5 z 5

Další kniha od Torey, která mne dostala. Ona je prostě neuvěřitelně úžasná paní učitelka. Její trpělivost, originalita a fantazie, se kterými ke "svým" problémovým dětem přistupuje, je obdivuhodná.
Tichá holka - sedmiletá zanedbaná afroameričanka. Ovšem na obálce je vymydlená blondýnka. To má být vtip, nebo záměr ? Možná v popud toho, že se v knize řeší rasová nevhodnost ? Nerozumím.

Aveli
Aveli
11.03.2017 3 z 5

Bohužel tuhle knihu musím hodnotit jako nejslabší z autorčiných knih, děj byl hodně zdlouhavý, i když zajímavý. Líbilo se mi ale, že jsou v knize popsány i ostatní děti ze třídy. Na druhou stranu samotná Venus a její problémy, nebyly zaznamenány tolik, jak jsem očekávala.

mirektrubak
mirektrubak
03.01.2017 3 z 5

Knihu jsem především bral jako hold všem speciálním pedagogům, kteří se kromě své práce musí potýkat s nedostatkem finančních prostředků a podpory okolí. Argument "proč investovat tolik peněz do pár dětí, ze kterých stejně určitě nic nevyroste" je jistě často vyslovován jak v USA, kde se příběh odehrává, tak i v ČR.
Jinak mě ale děj příliš nechytl, měl jsem pocit, že (přestože se jedná o příběh podle skutečné události, což nechci nijak zpochybňovat) se vše odehrává docela předvídatelně a že se na moje emoce tlačí tak nějak příliš okatě. Není nijak složité mě dojmout, ale Torey Hayden se to nepovedlo.

Proč se kniha z názvem Beautiful Child v češtině jmenuje Tichá holka a proč je na obálce roztomilá blondýnka s mašlema, když je hlavní hrdinka popisována jako nevzhledná černoška - to je asi záhada, kterou nerozluštím.

cori
cori
15.12.2016 3 z 5

V tomto příběhu vypráví Torey o svém selhání, kdy nepoznala týrané dítě. Tentokrát se ale nevěnuje svému soukromému životu. Zaujala mě i linka s kolegyní Julií a jejich rozdílných přístupů k dětem. Chtěla bych se dozvědět víc podrobností o Alence a její kamarádce Mimi. Zarazila mě obálka, na které je blonďatá holčička sedící na školní zdi, což má být Venus, ta však byla černoška.

HáTa94
HáTa94
22.11.2016 5 z 5

No, slyšela jsem, že tato její kniha je nejslabší, ale osobně tento názor nesdílím. Kniha se mi moc líbila. Celá Chipmunčí parta sršela energií (i když ne úplně v těch pravých chvílích), příběh Venus a Wandy byl opět takový, který vás uchopí a vám pak v hlavě vyvstane mnoho a mnoho otázek, anebo se prostě jen tak zastavíte a musíte prostě přemýšlet, a to nejen tehdy, kdy se jedná o ty dvě a jejich rodinu, ale i o zbytek třídy.
To, že mě ten příběh pohltil, bylo znát i ve chvílích, kdy bylo v knize něco obecného a já jsem měla tendenci prozkoumávat knihu dopředu, jestli tam náhodou někde něco nezahlédnu k tomu, co zrovna chci vědět.
Každopádně, pro mě, jako pro (budoucího) speciálního pedagoga, je tato autorka velkou inspirací. Kromě (dalo by se říct) případových studií to je taková "kuchařka", ve které lze objevit také něco z praxe - jak se daný (zkušený) učitel zachová v té a té situaci, jaké využívá aktivity, atd. Už jsem to tady v některém komentáři možná psala, ale rozhodně by tyto knihy měly být zařazeny do povinných četeb, protože skripta a odborné knihy nás nenaučí všemu. Encyklopedické znalosti se člověk nabifluje, ale zkušenosti získává až z praxe. A myslím, že tato autorka praxi rozhodně zprostředkovává.

lea735
lea735
16.10.2016 5 z 5

Tohle byl silný příběh. Byly chvíle , kdy se mi mlžily oči a také chvíle překvapení , když jsem zjistila jak to s třídou Torey dopadlo dál , jak Ti žáci byli úspěšní ...prostě držela jsem jim palce Nesnášela Julii a plakala za Venus. Torey, má dar Vás vtáhnout do děje a vše prožíváte s třídou ...Diky , za všechny emoce

saruse
saruse
16.08.2016 5 z 5

Velmi zajímavé čtení o tom, jak učitelé mohou pracovat s dětmi s různými vývojovými a výchovnými problémy. Ústřední linka o dívce Venus - jak se později ukáže, tak o krutě týrané dívce... - je velmi silná. Doslova jsem držela palce na každé další stránce, aby ji učitelka probudila k životu. A aby pravda o její rodině vyplynula konečně na povrch!!! A aby někdo zatočil s tím jejím arogantním otčímem!!! Našla jsem v knize i dost rad pro rodičovskou výchovu. A spoustu příběhů o tom, jak to rodiče a učitelé mají s dětmi někdy těžké, ale důvěra, pozornost a vzájemný respekt pomůžou!

sporran
sporran
29.05.2016 5 z 5

Další ze řady knížek Torey Haydenové. Opět nezklamala. V obsáhlé knize popisuje svoji práci s dětmi s problémy s chováním a zaměřuje se na Venus, týranou holčičku, ke které si hledá svoji cestu, aby ji "otevřela". U jejích knížek mi vždycky trvá pár desítek stran, než se začtu. Je to trochu hutnější čtení. Od půlky už opravdu hltám každou stránku a těsně před koncem už lituju, že kniha končí. Autorku mám ráda. Píše o týraných dětech. Tam často jejich obtíže pocházejí právě z této situace. Jen by mohla napsat příběh i o dítěti, které třeba žije v běžné rodině a potýká se obdobným problémem. Nemusí tam být ta "populární" zápletka s násilím. Takových dětí je hodně a nepíše se o nic tak často.

kamibe
kamibe
01.05.2016 5 z 5

Už jsem přečetla několik knih od Torey Hayden. A po této knížce jsem se podivila, že autorku nemám ve svých oblíbených. Hned jsem ji tam přidala. Obdivuji způsob, jakým Torey pracuje s dětmi. Empatickým reakcím, které ona tak mistrně ovládá, bychom se měli naučit všichni. Také velmi oceňuji, jak otevřeně popisuje svoje pocity jistoty i nejistoty, když se střetne s naprosto rozdílným přístupem Juliiným. Absolvuje dosti hluboké sondy do svého vnímání všech odlišností, které jí Julie také dosti otevřeně sděluje. Stejným způsobem se noří do své vlastní práce s Venus. Je úžasné, kolik pokroku dokáže provést s dětmi ve své třídě. A nakonec je navíc ještě ku podivu, kolik dětí s všelijakými odlišnostmi se po takové zkušené, i když někdy velmi obtížné práci dokáže opět zařadit do "normálu", dokonce vystudovat střední i vysokou školu.