Tichá holka

Tichá holka obálka knihy
Mé hodnocení:

Sedmiletá dívenka, která nemluví, a okolí se zdá, že vůbec nevnímá, že jsou kolem ní nějací další lidé. A spolu s ní se ve třídě sejdou další problémové děti, které by v běžné škole nestačily svým vrstevníkům, prožily různá traumata a potřebují speciální péči. Hrdinka knihy Venus trpí elektivním mutismem a zpočátku se všichni domnívají, že pravděpodobně neslyší. Časem ale její učitelka Torey zjistí, že Venus „pouze“ nemluví. Co za tím stojí? Problematické rodinné zázemí a traumata z raného dětství „mohou“ za to, že Venus mlčí a mlčí. Společnost ostatních dětí ve třídě i pochopení učitelky ale pomohou tomu, že dívenka opustí hradbu svého mlčení. Knihu uvítají zájemci o skutečné příběhy s psychologickou tematikou, lidé, kteří se věnují práci s dětmi s handicapem a poruchami chování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234914/ticha-holka-UQZ-234914.png 4.7175
Literatura světová, Povídky, Romány
Vydáno, Portál

Beautiful Child, 2002

Kniha Tichá holka

ElizabethK

Knihy od této autorky opravdu zbožňuji, nejen, že jsou pro mě (jako budoucího speciálního pedagoga) velmi inspirativní, ale jsou také mimořádně čtivé. Tichou holku jsem četla jako první, takže ve mně zanechala zřejmě nejsilnější dojem, ale ať sáhnete po jakékoliv autorčině knize, nemůžete udělat chybu.

hu_87
24.12.2020

Tichá holka, která je nucená spát nahá na záchodě, je špinavá a do školy spíš nechodí, než chodí. A nemluví.
Autorce se podařilo zdánlivě nemožné: Venus se postupně naučila sebevyjádření.
Samozřejmě i tady se setkáváme s dalšími dětskými postavami. Jeden má Tourettův syndrom, další je hyperaktivní a hlučný kluk s IQ 142. Jako obvykle, chvilkami dává tahle kombinace dětí dojem, že se jedná spíš o cirkus, než o třídu, ale tak už to chodí.

Amees
10.12.2020

Tichá holka a hlasitá duše.. Opět příběh, který je důležitý. Čtivé, přesné, mrazivé. A přesto vás hřeje Torey a její srdce plné lásky. Hřeje vás pocit, že "výjimečné" děti, aspoň několik z nich určitě, má svého průvodce labyrintem života.. Doporučuji všem pedagogům, všem kterým nejsou životy jiných lhostejné, všem kteří hledají v knize něco víc...

Scheila
20.09.2020

Příběh se mě opět velmi dotkl, jak jistě chápete, za nemluvou malého děvčátka buď stojí retardace, nebo je u nich opravdu něco špatně. Každý z vás si jistě domyslí, že v tomto případě se o retardaci nejedná. Příběh mi vykouzlil mnohokrát úsměv na tváři, ale vícekrát spíš smutek a nepochopení.
Jediné co mě opravdu dost mrzí a vadí je, že jsem si celou dobu představovala, že Venus je blonďatá běloška. (Na obálce knihy to tak totiž je a to už vám nějakou představu udělá.) Každopádně, v knize jsem se dozvěděla, že Venus je vlastně černoška. To mi ovšem nevadí, jen mě mrzí ta obálka, která je úplně mylná.
Knihu doporučím, protože podle mého jsou knihy od Torey velmi poučné, jsou plné psychologie, jak dětské tak i dospělácké. Člověk se občas zamyslí nad svým jednáním s druhou osobou nebo dítětem. Je to velmi inspirativní žena.

Marta13
14.07.2020

Super kniha... I když je příběh šílený, obětavost paní učitelky je bezmezná a učit takové děti je jejím posláním.

Mishi
22.05.2020

Je hrozné, že existují děti s osudem jako Venus. Ale naštěstí existují i lidé jako Torey. Její práce s dětmi je obdivuhodná. Příběh, který vypráví je velmi silný, čtiv a plný emocí. Hlavně z něj čiší autorčina láska k dětem, se kterými pracuje.
Moje druhá knížka autorky a rozhodně ne poslední.

Babsie
30.03.2020

Autorku za její práci s dětmi se specifickými potřebami obdivuji, knihy jsou napsané velmi čtivě

Palvinie
08.03.2020

Knihy T. Hayden jsou naprosto geniální. Všechny. Čtou se doslova samy, příběh je poutavý, děj utíká a každou chvíli se v knize stane něco tak zajímavého, že zkrátka nemůžete přestat číst dál. Autorka je neskutečně laskavý, trpělivý a zkrátka úžasný člověk, který do svého zaměstnání, nebo lépe řečeno poslání, dává celé srdce a prostřednictvím jejích knih se můžeme seznámit s nevšedními osudy všemožně jedinečných dětí. Já osobně vždy po přečtení knihy zůstávám pár dní v tranzu zamyšlená nad tím, co všechno jsou lidé schopni udělat druhým a pro druhé, jak je možné, že se v dnešním světě stávají takové věci a jak úžasné bytosti tyhlety speciální děti jsou.