Divná Jadie

Autorka je speciální pedagožkou se zaměřením na děti, trpící selektivním mutismem, tedy chorobou, kdy dítě nedokáže promluvit, ale pouze v některém prostředí, například ve škole. Při přestupu z výzkumné kliniky do speciální třídy pro psychicky postižené děti ve škole v Pekingu se setkává s malou Jadií Ekdahlovou, u níž se objevuje právě toto onemocnění.Poměrně rychle a snadno překoná komunikační bariéru, ale náhle zjišťuje, že v životě malé Jadie je něco silně v nepořádku. Nevědomky utroušené zmínky o podivných zážitcích, satanistické symboly kreslené malou holčičkou, zvláštní zvyky a způsoby přivádí Torey k většímu zájmu o Jadii. Když objeví cosi jako past s použitím magie zobrazení, namířenou na sebe, začne jít do tuhého…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24011/divna-jadie-24011.jpg 4.6135

Ghost girl (1991)

Vydáno:, Mladá fronta

lenkaabooks

Nemohu jinak, pět hvězdiček. Kniha mně naprosto pohltila, tak moc jsem se bála aby se Jadie neuzavřela, aby s učitelkou mluvila. A když nakonec vtiskne lístek s poděkováním, dojalo mě to. Opět jde o malou speciální třídu narušených dětí, kam přichází učit Torey L. Hayden. A jedním z dětí je Jadie - dívka, která nemluví a pohybuje se v předklonu. Je to skutečný příběh zneužívaného děvčátka.

hamstergraf

Tak tuhle knihu jsem četl jako třetí od T. Hayden. Kamarádka, která mi slíbila půjčit něco od T. Hayden, se na mě vykašlala, a já jsem narychlo sehnal právě Divnou Jadii. Přečetl jsem ji na jeden zátah, doslova. Autorka velmi čtivě líčí neuvěřitelné a šokující zážitky malého děvčete. Člověk se nemůže od knihy odtrhnout, protože chce vědět, že všechno dobře dopadlo. Také jsou velmi dobře popsány autorčiny pocity, když na jedné straně cítí povinnost právě zjištěné skutečnosti o možném zneužití dívky hlásit policii, ale na druhé straně ví, že vše může být jinak... Prostě pochybnosti. To, jak si T. Hayden získala a pak udržela důvěru malé Jadie, je neuvěřitelně krásné. A asi jen díky tomu se pro tu dívku otevřela cesta k normálnímu životu.
T. Hayden je obdivuhodná žena. Kniha se mi, přes všechny hrůzy v ní popsané, líbila a všem ji doporučuji.

PolarBee

Oproti ostatnim jejim kniham docela pokles, neco tomu chybi. Mozna to ani neni tim otevrenym koncem, jako prilisnym zakousnutim se do pripadu. Celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, ze autorka neco nerika.

Aveli

Neni jednoduché se od téhle knížky otrhnout. Musím ale uznat, že některé části, ve kterých Jadie vypráví o tom, co se ji stalo, mě opravdu děsily. Torey vážně obdivuji, nechápu, jak to, že si vždy dokáže zachovat chladnou hlavu. Jsem ráda, že to s děvčaty takto dopadlo, ale je zvláštní, že se ani s odstupem času nepřišlo na to, jak to doopravdy bylo.

HáTa94
22.11.2016

Tak tohle byl hodně děsivý skutečný příběh. Z pasáží, ve kterých holčička mluví o tom, co prožívá, jsem měla husí kůži a v některých okamžicích mě ta malá dívka až děsila.
Vůbec si nedokáži představit, že bych byla na místě Torey. Je to, jako by autorka stála přivázána k páru koní a každý by táhl na jednu stranu. Na jedné straně povinnost nahlásit zneužití holčičky (ale kým???) a na straně druhé nedostatek důkazů a obrovské pochybnosti je-li to pravda nebo "jen" duševní problém dívky. Nedivím se, že to trvalo tak dlouho, protože stačilo udělat malý krůček vedle a Jadie by Torey přestala úplně věřit a mohla se vrátit ke své mlčenlivosti. Tím by byly všechny naděje (nejen) na její budoucí normální život pohřbeny.
Za to, že Torey "hon za duchy" zvládla, má můj obrovský obdiv.

lea735
05.11.2016

Kniha je čtivá , ostatně jako všechny knížky Torey. Tohle je pátá kniha Torey, kterou mám přečtenou , Začala jsem číst šestou její knihu Sebranka. Musím napsat , že Torey obdivuji a hluboce před ní smekám onen pomyslný klobouk. Ona tu práci dělá s láskou , s rozumem, citem.Při svém vzdělání a zkušenostech mohla dělat jen výzkumnou činnost, které se sem tam také věnuje. Přistihla jsem se , že už po této knize beru fakt , že děti z její , jak ona sama píše- odpadní třídy nemají čisté oblečení , občas jim nějaký kus oblečení zcela chybí, nejsou učesané , umyté , škola jim vše zajišťuje , jako normální věc. To jak je rodiče dokáží týrat, mne překvapuje neustále. Torey, díky.

Sighisoara
29.09.2016

Poslední kniha od Hayden, kterou jsem neměla přečtenou, a kterou jsem navíc nemohla nikde sehnat, až jsem si nakonec musela pomoct internetem : )...přečteno v rekordním čase cca za 4 hodiny. Hrůzný příběh!

Nikuskaaa
13.04.2016

Já tuhle autorku prostě miluju. Její knížky jsou zajímavé, čtivé, no prostě luxusní.

qydko
09.02.2016

Asi nejtemnější příběh dítěte, který jsem četla. A ty otazníky nakonec? Asi teď nějakou dobu nebudu úplně klidně spát.

sporran
06.02.2016

Četla jsem tuto knihu už jako několikátou od této autorky. Musím říci, že mi přišla zatím nejhorší. Spíš příliš hnaná do extrémů. Čekala bych, že se bude více zabývat pasážemi, kdy trávila čas s Jadii. Satanismus tam byl tak nějak přimíchán. Celé to pro mě vyznělo tak nějak do prázdna. Jak to asi ve skutečnosti bylo? Co je tam přidáno pro zatraktivnění? Příběh mi přijde až příliš zbulvarizovaně, přestože právě tomu se autorka sama brání....

gab-iii
18.01.2016

Od této knihy jsem se nemohla odtrhnout.Četla se jedním dechem.Dost mě tedy udivil otevřený konec.Těšila jsem se,že bude parta satanistů dopadena a zavřena až zčerná.Těžko říct,co byla pravda.
Když Jadie nechtěla vypovídat před nikým cizím,proč si Torey nepůjčila zase kameru a nenahrála ji?A teď jako dospělá by si měla uvědomit,jestli to byla všechno pravda nebo jen výplod její fantazie.Spousta otazníků pro mě.

Malachit
08.01.2016

Autorka mi byla doporučena, ráda si přečtu její další knihy.
Autobiografický příběh speciální pedagožky, která utíká před ruchem velkoměsta. Čeká ji třída dětí se specifickými potřebami a zpočátku se vše jeví velmi harmonicky. Brzy však zjistí, že i nenápadné městečko může schovávat škaredá tajemství.
Po dočtení ve mně zůstávají viset otázky. Kolik pedagogů dokáže skutečně komunikovat s dětmi?
A kolik z nich bych v podobném případě zašlapalo vlastní předsudky a obavy ze ztráty prestiže?

kejty91
14.05.2015

Velmi inspirující kniha. Velmi inspirující autorka. Přestože jsem, když píšu tento komentář, četla knihu podruhé, opět jsem koukala. Jak ta ženská dokáže pracovat s dětmi - Jak dokázala sepsat tak skvostně i rozhovory a celý případ Jadii. Obdivovala jsem ji pokaždé, kdy ji děti nadávali, že ji nenávidí a ona je vroucně milovala. Je velmi autentická a profesionální. Chápu, že se na začátku své kariéry bála o svou pověst - kdo by ne, když se stěží buduje.

V knize se mi líbilo, se kterými jmény pracovala v rámci zachování anonymity. S těmi jmény se mi velmi příjemně četlo. Příběhem, který vyprávěla Jadii jsem byla posedlá - prostě hnus.

K tomu se mi velmi líbilo, jak vystihla co znamená zneužití dítětě pro mnoho lidí. "Zneužití dítěte je vyhraněné zlo, a když vyjde najevo, mělo by být všechno černobílé - jako v pohádkách. Zločinec musí být odsouzen a potrestán, dítě musí být zachráněno. Ale bohužel to tak nikdy nedopadne a já jsem to věděla. Skutečnost vždycky přináší trosky malých, otřesených životů, zničené vztahy a zlomená srdce. Bůh a ďábel nejsou absolutní, ani dobro a zlo nejsou absolutní..."

Knihu bych doporučila ale vzhledem k tomu, že knihy této autorky jsou mou srdcovou záležitostí, tak se o knihách nikdy, nikde nezmiňuji.

suzanka
21.11.2014

Jedna z nejlepších a nejčtivějších knih, co jsem kdy četla. Celkově jsem si autorku velmi oblíbila.

kety76
06.10.2014

Knihy s touto tématikou skutečně nevyhledávám, ale byla mi doporučena, tak jsem to zkusila a byla jsem mile překvapena. Kniha se skvěle četla, způsob vyprávění je poutavý, nejsou tam hluchá místa, takže děj plynule běží.
Jedna z věcí která mě překvapila při čtení této knihy je fakt, že si neumím představit, jakým množstvím energie a trpělivosti musí oplývat člověk, který pracuje s takto "postiženými" dětmi. Většina lidí by se po pár dnech z toho zbláznila. Z knihy je vidět velké osobní nasazení a chuť pomoci vyřešit skutečně obrovský problém.

klarenzi
15.05.2014

Nemám slov. Jak píše, jak popisuje, jak vykreslí hlavní postavy, jak dokáže zamotat s emocí, jak....

prestiggio
10.04.2014

viem že je to podla skutočnej udalosti, ale ťažko uveriť že na svete su ludia schopní takých vecí...

Bakela
03.01.2014

Asi jsem se zbláznila, protože se pouštím do čtení v originálním čtení! Torey je skvělá spisovatelka a snad příběhu svou (ne)znalostí neublížím..

playada
28.09.2013

Je to napínavé. Ke konci jsem se bála nejen o Jadii, ale už i o učitelku. Jestli se takové věci skutečně dějí, pak to mají aktéři seancí bravurně propracovaný, aby se nikdy nic nezjistilo. Každopádně slabším náturám ke čtení nedoporučuju.

Zorka
20.07.2013

Typicky haydenovská kniha. Problematika elektivního mutismu je takovým leitmotivem knih Torey Hayden, je vidět, že autorka ví, o čem mluví. Odkrývání příběhu, který vedl dítě k rozhodnutí nemluvit, je vždycky napínavé, šokující, alarmující, vede k zamyšlení i k potřebě dívat se více kolem sebe...

Alca007
30.06.2013

Knížka je fascinující a brutální zárověn. Chvílemi jsem při čtení ani nedýchala.
Tohle by žádné dítko, vlastně nikdo by tohle neměl prožít.

arkel
28.06.2013

Skvělá knížka..Moc se mi do tohohle tématu nechtělo, ale jak jsem začal, nemohl jsem přestat...Těším se na další knihy autorky...Opravdu moc zajímavé!!

Library&me
15.02.2013

Velmi silný zážitek, ostatně jako z každé autorčiny knihy,.. Je až k neuvěření, že jde o příběhy dle skutečných událostí,.
:o( Určitě stojí za to přečíst,..

Barush
22.01.2013

Přečtená za dva dny. Nedalo se přestat. Skvělá a zároveň hanebná tématika.
Plno otázek.

Ellis
18.07.2012

Přečteno za 2 večery. Nedá se přestat. Knížky od Torey Hayden jsou vynikající a mám přečteny všechny 3, které v mojí knihovně mají. Nejlepší je asi Spratek. Téma není nijak hezké, jde přeci vždy o nějaké zneužívání dítěte, ale Torey píše skvěle a je zajímavé sledovat, jak se snaží rozkrýt problém a dětem pomoci.
Rozhodně doporučuji, jak začnete číst, tak knihu nepustíte, dokud nebudete na poslední straně:-)

123terka321
27.02.2011

Ta kniha ve mně vyvolala spoustu otázek. Zajímalo by mě, jak to doopravdy bylo.
Ale kniha byla stejně zajímavá, jako autorčiny ostatní. :) Ačkoli u mě pořád vede Spratek.

Lusa
16.01.2011

Knihy jako Divná Jadie patří podlě mě do skupiny, které když začnete číst, nemůžete přestat dokud neskočíte na konci knihy. Z toho důvodu jsem jí měla za den přečtenou.
Každá kapitola končí a vás stále lákají další a další stránky, aby jste zjistili, zda malá Jadie mluví pravdu, nebo si vymýšlí. A společně s Torey přicházíte záhadě pomalu na kloub.
Hodnotím jí velice kladně a doporučuji :))