Múza

Strhující příběh dvou žen plný záhad a zvratů se odehrává v Anglii šedesátých let dvacátého století a ve Španělsku koncem třicátých let. Do Londýna přijíždí Odelle, mladá absolventka univerzity na Trinidadu. Píše básně, ale musí prodávat boty. Má pocit, že štěstí jí konečně začíná přát, když získá místo písařky v galerii a seznámí se s mužem, jemuž matka odkázala pozoruhodný obraz – pravděpodobně mistrovské dílo španělského malíře Isaaca Roblese. Kolem obrazu houstne spleť záhad a klamů, takže Odelle brzy neví, komu může věřit a co je pravda. Klíč k ní se ztrácí někde v bouřlivých časech těsně před občanskou válkou ve Španělsku, kde v chudé vesnici spolu s rodiči tráví léto nadaná Olive, dcera vídeňského obchodníka s obrazy, a odkud pochází Isaac Robles, který se chce slávou vyrovnat Picassovi. Jedinečný dramatický příběh o ctižádosti, lásce a touze lidí více či méně talentovaných i o tom, jak naše životy nutně utváří doba, do níž jsme se narodili....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/330838/muza-LOG-330838.jpg 4.277

The Muse (2016)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo

polly23

Tohle byla hodně zvláštní kniha. Hlavní hrdinka Odelle mi byla velmi sympatická. Prostředí knihy se mi také moc líbila a moc mile(nečekaně) mě překvapil konec.

broskev28

Opět se ztotožňuju s komentářem soukroma. Na rozdíl od Miniaturisty se tady pro mne žádné zapouzdření do příběhu - dané především jazykem, historickým kontextem a postavami - nekonalo. Možná byla chyba i ve mně; četla jsem tuhle knihu v nemocnici, kde se synem na onkologickém oddělení čekáme na výsledky, takže situace ne zcela běžná a soustředění rozkolísané. Přesto si troufám tvrdit: je to zajímavá čtivá kniha, o tom žádná, ale fascinace nizozemským příběhem byla úplně jiná káva.

michaela2338

Po Miniaturistovi zvedla Burtonová laťku zase o něco výše. Ví, jak příběh uchopit a odvyprávět - a to rovnou ve dvou rovinách. Určitě má na tom podíl i skvělý překlad. Navzdory velkému počtu stran přečteno během chvíle.

soukroma

Po Miniaturistovi jsem byla velmi zvědavá a natěšená, ale trochu mě hned zklamala doba, v níž se děj Múzy odehrává (zejména nemám ráda romány ze španělské občanské války, ale o ní tam toho naštěstí zas tak moc není). Příběhy jsou zajímavé, ale nejdou tak do hloubky, zejména umělecké tvorby, jak jsem očekávala podle zdejších komentářů, kloužou po povrchu a přitom jsou zbytečně zdlouhavé. Vazby a pravda se začíná vyjasňovat už zhruba od poloviny knihy, takže poskytnutá odhalení (ale zase nejsou úplně všechna) nejsou tak šokující.
Myslím, že kniha mohla být o třetinu kratší (to by aspoň "nenutilo" naše vydavatele k takové neudržitelné bichli) a víc o malířském umění (o literatuře tam bylo pramálo a stačilo to jen jako lehký doplněk). Zejména za čtivost 75%.
Miniaturista tedy u mě vyhrál na celé čáře.

Dorrinka

Přiznám se, že v knihovně to byla především velmi pohledná obálka, která přitáhla mou pozornost, s autorkou jsem zatím neměla tu čest, ale vzdávám hold českým vydavatelům, že si dali tu práci, protože jde o hezký román a byla by škoda ho přehlédnout. Líbilo se mi prolínání dvou časových linií, popis atmosféry jak Londýna šedesátých let, tak předválečného Španělska. Postavy byly živé, pochopitelné, uvěřitelné, vzbuzovaly každá správný koktejl sympatií i antipatií a to, jak jsem je vnímala (ano, mé slepičí šablonovité myšlení potřebuje ty hodné a ty zlé...) se během četby proměňovalo, někdy vývojem a plynule, jindy krátkou scénou, kde došlo ke zvratu. Ale pokaždé jsem dokázala chápat a prožívat jejich motivace a pocity. Svým způsobem je to velmi ženská kniha, protože alespoň pro mne toto soucítění a soužití s lidmi v ní poskytovalo největší díl čtenářského zážitku. Žádná velká akce, napětí ani dějové zvraty. Ale prostě hezká kniha.

D_žejn

Napsaná je velmi čtivě, obě dějové a časové linie se plynule střídají a doplňují se. Autorce se povedlo velmi dobře vystihnout postavy i jejich postupný vývoj. Kdo se na začátku jeví jako jasný kladný hrdina se ke konci sám stává padouchem.
Celá kniha je o umění, výtvarném i literárním, ale i o umění dívat se kolem sebe a vidět.

TinaFr
22.12.2017

Musím říct, že ze začátku jsem ke knize přistupovala se smíšenými pocity. Jsem ale ráda, že jsem jí dala šanci, protože příběh je vážně zajímavý a konec byl pro mě překvapením. Některé části byly lehce slabší, ale nejspíš to je to jen můj subjektivní pohled, nepotrpím si na romantiku v knihách.

-Annett-
02.12.2017

Tato kniha mne velice zaujala. Má krásnou obálku a velice zajímavý příběh. Že začátku jsem se obávala dvou dějových linek, ale obavy byly zbytečné. Příběhy se krásně doplňovaly a pomáhaly nám s objevováním pravdy. Je pravdou, že některé zápletky byly průhledné, ale ten konec... Myslela jsem, že vím jak to dopadne, ale tato varianta mne doopravdy nenapadla. Opravdu povedené.

AllyKumari
25.10.2017

Jessie Burton je autorka plná budoucích příslibů. Miniaturista byla slušná kniha, Múza je lepší. Pravda, záhady jsou poněkud málo záhadné, přesto knížce nechybí napětí a postavy jsou krásně trojrozměrné. Těším se na další knížku od této paní.

Káča2015
12.10.2017

Četla se výborně. Konec trochu předvídatelný, ale ničemu to nevadilo. Chtěla bych ty obrazy vidět...

Swahill
04.10.2017

Skvěle napsané, originální příběh. Stojí za dobré zfilmování :)

salamandrina
10.09.2017

Kdyz jsem po knize sahala, mela jsem pocit, ze me ceka zajimavy a hluboky roman. Ale ve vysledku se jedna o pribeh, ktery je proste takova ta klasicka cervena knihovna, idealni pro zfilmovani. Vlastne zajimavy pribeh, ktery se dobre cte, ale zaroven nezasahne do hloubky a nezanecha v cloveku vubec nic.

Marcela52
08.09.2017

To jsem si zase jednou početla! Úžasný román plný záhad se čte doslova jedním dechem. Dobře propracovaná psychologie postav a zajímavá zápletka zaujme i náročné čtenáře. Od této autorky jsem četla už její první česky vydaný román Miniaturista, který si mi moc líbil, ale tento její román na mě zapůsobil ještě více. Rozhodně doporučuji všem, kdo mají rádi silné příběhy a dobrou literaturu.

JessieKKI
23.07.2017

Múza je hlavně o umění. takřka celá kniha je jedno velké dílo. Je jasné, že vidíme umění v obrazech, v psaní, ale autorka nám dává najevo, že umění je v nás samých. To jak popsala vývoj jednotlivých postav, jak dokáže vystihnout jejich pocity. Dvě dějové linky byla skvělá volba. Nacházíme kontrasty mezi dobami, lidmi, prostředím. Zápletka je zde od začátku do konce a zvrat je opravdu nečekaný. Skutečnost je, že i sebemenší maličkost může změnit celý náš svět.

Aracely
06.07.2017

Autorka píše tak nádherně a čtivě, že obracíte stránku za stránkou a míjíte kapitolu za kapitolou...
Chvílemi zadržujete dech v napětí a čekáte, co bude dál... Čtete i do jedné ráno, přestože vstáváte v pět do práce :-).
Kouzelná hra se slovy, kde autorka vdechla svým postavám život, to a mnohem více je tato úžasná kniha...
I přes dvě dějové roviny románu do sebe všechno krásně zapadalo a neměla jsem problém se zorientovat.
Kniha Vás do sebe magicky vtáhne a už Vás nechce pustit...
Čekala jsem trochu něco jiného a rozhodně jiné rozuzlení a konec... Myslíte si, že víte vše, ale nemůžete se mýlit méně...

Po přečtení Doslovu mi běhal mráz po zádech a zároveň se mi ohromně ulevilo.
Nedá se to vysvětlit, musíte si to přečíst a s hlavními hrdiny to prožít!

jiri77
15.06.2017

Kniha je hlavně o citech, lásce a pochopení, nepochopení některých životních kroků ,které jsou pro jednoho snadné a pro druhého těžké. Autorka se příběhu chopila naprosto skvěle a jak píše Čef,nádherným psaním nám předkládá skvělý příběh. Moc se mi líbí i obálka knihy.

JanLucky
17.05.2017

Souhlasím s komentářem čef. Nádherný styl psaní. Těším se na další knihu autorky.

čef
04.05.2017

Tato kniha si zaslouží přímo umělecký komentář - vždyť je to celé především o schopnosti a možnosti tvořit. Autorka to podle mne zvládla, chvílemi jsem si připadal jako při čtení takových klasiků jako Austenová, Brontëová a další anglické hvězdy klasické literatury. Úžasný dvojnásobný retro příběh, plný nejenom nádherných obrazů pocitů lásky a zrady, zvuků"jako když si skrz kořeny obilí razí cestu brouk" a vůní potom když do "slupky pomeranče zaryjete nehtem", ale i atmosféra doby ve Španělsku konce 30.let a Londýna roku 1967. Na závěrečnou otázku autorky, zda čtenáři mohou "něčemu takovému uvěřit" odpovídám, že jistě ano a ještě se přitom opravdu těšit na další takto skvělá díla.

umění

Jessie Burton