Miniaturista

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/230819/miniaturista-yyQ-230819.jpg 3.6239

The Miniaturist (2014)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

bubka

skvělá kniha s atmosférou, poučením i tajemstvím, přečtěte i ji.

haaabi

Krásný příběh, určitě by si zasloužil ještě pokračování! Jsem ohromená jeho autorkou a hned pořizuji Múzu.

broskev28

Místo: Amsterodam. Doba: 15.10.1686 - 14.1.1687.
Hned z prologu je jasné, že se žádné překvapení konat nebude. Vystavět čtivý příběh poté, co sám prozradí konec, to si většinou dovolí jen zkušený autor (napadá mě třeba J.M. Simmel). O to více tedy smekám před mladou začínající spisovatelkou; její příběh mě fascinoval. Od okamžiku, kdy jsem začala číst a vstoupila jsem do příběhu, až po poslední písmenko, po celou dobu jsem fascinovaně zírala, přemýšlela, kombinovala. Čtenář sice tuší, jak příběh skončí, ale osudy jednotlivých postav, odkazy na jejich minulost a souvislosti s miniaturistou, tam všude lze zapojit vlastní fantazii.
Jak už někteří zmiňovali, velmi poučné jsou i historické údaje o VOC a především o ekonomické realitě tehdejšího Nizozemí. Tabulka s názvem Porovnání příjmů v Amsterodamu na konci 17.století je opravdu zajímavá. Začíná větou: V poslední čtvrtině 17.století bylo 42 % celkového bohatství města v majetku 0,1 % amsterodamských zámožných občanů. Nepřipomíná vám to něco?
P.S. U tak báječné knihy se mi ani nechce zmiňovat překlepy a gramatické chyby, ale jsou tam, bohužel. Ani ony však nemohou pokazit úžasný dojem z téhle knížky, takže moc doporučuju!

michaela2338

Čtivé, barvité. Ocení spíš ženská duše. Škoda, že byla miniaturistka tak nepolapitelná. Chtěla bych o ní vědět víc. Jsem zvědavá, jak se Burtonová zhostila své Múzy.

lenka7348

Zajímavý a poměrně neotřelý námět, ale něco tomu chybělo, asi dovysvětlení některých událostí. Autorka podle mě dokázala skvěle zachytit atmosféru dávného Amsterodamu, díky čemuž na mě kniha celou dobu působila temně, až ponuře - přesně tak jak si tuto dobu představuji.

esfinge

Zajimavy pribeh s krasne popsanou atmosferou stareho Amsterodamu. Akorat pro mne malo popsany sam Miniaturista...

Nel.K.

Velmi lehce čtivá kniha o tom, jak se mladá dívka plná snů o budoucím, krásném životě, střetne s krutou realitou. Perfektně vykreslené prostředí té doby, detailně promyšlené charaktery jednotlivých postav a spousta nečekaných zvratů, mě dovedly na konec knihy téměř v okamžiku. Stanice BBC natočila podle knihy dvojdílnou minisérii (2017), ke které jsem zatím neměla šanci se dostat, ale ráda bych pro ostatní uvedla jako typ, protože podle zahraničních ohlasů jde o velmi věrné zpracování předlohy. Kvůli nevyřčeným otazníkům kolem miniaturisty ubírám jednu hvězdu, celkově se mi ale kniha opravdu líbila.

monulam

Kniha mě dost zklamala nápad byl dobrý, ale kniha mně nedokonalá zaujmout.

boeink

Kniha s krásnou obálkou, zajímavým dějem a atmosférou konce 17. století mě bavila od začátku do konce. Obvykle moc knihy s historickou tématikou nečtu, tahle byla pro mě moc příjemnou změnou. Čekala jsem nějaký happyend..no, ten se nekonal a to je asi dobře, ani v životě nekončí vše happyendem a tím méně tomu bylo v 17. století.

Týnka31

Velice zvlastni dilo se strhujicim dejem. Velmi pozitivne hodnotim prostredi a zahadnost postavy miniaturisty. Kniha vas vtahne a uz nepusti. Urcite neni pro kazdeho,ale ten kdo odhali podstatu bude velmi unesen.

Kaja01

Od knihy jsem očekávala více, takže pro mě mírné zklamání. Nedokážu popsat, co přesně mi na knize nesedělo, ale zkrátka nenaplnila moje očekávání.

babsi66

Příběh je pěkně rozehraný, jednotlivé etapy jsou zajímavé, zvraty se dějí na těch správných místech, dobře se čte...jen celkový výsledek =působí trochu nedotaženě a není zřejmé, proč se některé věci udály. Naštěstí to bohatě kompenzuje atmosféra Amsterodamu 17. století a skvěle napsané charaktery postav, takže celkový dojem není navzdory výše uvedenému nedostatku nijak tragický.

Beatrisie
16.12.2017

Pro me dost tezka knížka.. trvalo mi dlouho ji přečíst.. a až na pár úseků je tak trochu nezajímavá.

Siwan
07.11.2017

Kniha má zajímavou, tajuplnou atmosféru, postavy vás chytnou, zápletka taky. Jediný problém je, že se asi autorka nemohla rozhodnout, kterou knihu napíše. Námět je sice fascinující, rozumím i tomu, s jakým poselstvím to bylo celé myšleno, ale je to tak absurdně nedotažené, že by tam nakonec námět s miniaturistou vůbec nemusel být. Což je škoda.
Každopádně po delší době autorka se smyslem pro atmosféru. Do další knihy od ní se určitě pustím. Dávám 3,5*

ajka91
10.10.2017

Zvláštní, ale přitom tak krásná kniha. Kdo nepochopil podstatu, tomu není asi kniha hodna. Miniaturista není hlavní postavou, ale doprovází celý příběh až tajuplným kouzlem, které má čtenáře dovést k pochopení, že osud si tvoříme jen my sami. Obálka je nádherná, název nezvyklý, příběh emocionální, konec šokující. Na to že je to autorčina první kniha, tak smekám. Burton umí psát a těším se na její Múzu.

SteveP1
27.08.2017

No tak nevím, no. Krásná obálka, vcelku hezky napsané, velmi lehce se to četlo, možná až příliš, mám historické příběhy s dívčími hrdinkami rád. Dobová atmosféra Amsterodamu 17.století je velmi dobře a výstižně popsána, autorka psát umí, má talent, o tom žádná. Jenom mi to celé připadalo jaksi nedotažené a nedodělané, potenciál tam byl a měl jsem dojem, že autorka ho zcela nevyužila. Abych řekl pravdu - nějak mi unikl vůbec smysl začlenění tajuplného miniaturisty do příběhu. Vždyť on tam vlastně ani být nemusel, protože proč to všechno dělal, co ho k tomu vedlo a co svým konáním sledoval - to jsme se vůbec nedozvěděli, zmizel do ztracena a očekávané rozuzlení příběhu se nekoná. V tomto si to autorka dost ulehčila. Nebo jsem jen něco nepochopil ? Za mě tři a půl hvězdy.

TiniQ
25.08.2017

Putavy pribeh a vyborne napisany roman. Kazda postava ma svoje tajomstva, ktore sa postupne odhalia citatelovi. A ze niektore odhalenia su velmi neocakavane priam sokujuce! :) Trosku viac by som sa chcela dozvediet o miniaturistke samotnej a o jej zivote. Autorka by mohla napisat volne pokracovanie kde sa dozvieme o nej viac ...

petronella1
10.08.2017

Docela zajímavá kniha, jen na konci jsem čekala ještě nějaké rozuzlení, co se týče miniaturistky samotné.

soukroma
03.08.2017

"Utváříme tapiserii nadějí a tu nemůže utkat nikdo jiný než my sami." Velmi zvláštní kniha, mnoho příběhů se postupně smotává do jediného klubka, svazováno prostředím, dobou, okolím; občas z někdo nebo něco vykoukne (vystrčí růžky), ale spíše se vše utahuje do opravdu pevného tvaru (zdaleka ne jen v dobrém). Některé osudy končí očekávaně, jiné překvapivě - špatně, ale naděje tam nakonec přeci jen je.
Větší část knihy se nese na vlně tajemství, tajemnosti a zvláštností, zatímco konec je velice srdceryvný (už dlouho mi slza neukápla u čtení knihy). Líbil se mi vhled do historického pozadí Amsterodamu konce 17. století, kde všemu vládne nejen obchod, ale i městská rada, cechy a kupodivu značně i církev, resp. biblická přikázání. Styl a jazyk románu se mi velice líbil a nemohla jsem uvěřit, že je autorka docela mladá a nevypsaná. Povedlo se jí to.

NicoW.
26.07.2017

Neurazí, nenadchne - škoda! Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho než jsem se k ní konečně dostala. Na první pohled mě zaujala obálka, která přitáhne jako magnet a slibuje zajímavý a živý příběh. Bohužel prostředí příběhu mi svým popisem připadalo šedé a depresivní. A děj jako takový se neskutečně vlekl - celý život jedné rodiny se točí jen kolem homolí cukru (!) :-) pořád jsem čekala na vygradování a nějakou super zápletku ale přišlo to pro mě příliš pozdě, už opadal můj zájem. Knihu jsem dočetla pro vlastní pocit dokončené "práce" než, že bych byla zvědavá na závěr. Je to opravdu škoda, na to jak jsem se na tuto knížku těšila.

Kabalenka
24.07.2017

Hodně zvláštní kniha.. Dějově mě nejdřív nebavila, už jsem i přemýšlela, že ji odložím. Něco se začne dít až tak okolo stránky 129. Knížka působí dosti zvláštně, ta atmosféra, chvíli nudná, pak zas ponurá, lidi v domě, nakousnuté dotazy bez odpovědí, miniaturistka. Dozvíme se trochu o společnosti v Nizozemí v době zlatého věku Východoindické společnosti..

rosalee3974
23.07.2017

Obálka pěkná, začátek i napínavý, ale ke konci bylo poznat (alespoň z mého pohledu), že už si autorka neví rady. Jestli to byl záměr, těžko říct, ale velice mě zklamalo, že původní nápad s miniaturistkou nevyužila nějak víc. Ale kniha se mi četla dobře.

dancapater
03.07.2017

Kniha se mi moc líbila, samozřejmě chápu některé výtky od ostatních čtenářů, ale i přesto mě to velmi bavilo. Bylo to úplně něco jiného, než jsem čekala a to mě taky zaujalo. Naprosto úžasná psychologie postav,které se vyvíjely a úplně jsem propadla Johannesovi. Skvělý román.

Nuny
27.06.2017

Kniha je úžasně napsaná. Nečekala jsem to, ale hrozně mě chytla. Děj byl zajímavý a překvapoval.
Jedině bych vytkla konec plný otazníků.
Jestli bude druhý díl, jdu do něj.

-kaja.k-
21.06.2017

Štvaly mě chyby a překlepy v překladu, přesto byla kniha čtivá. Možná na me těch zvratů bylo přiliš mnoho, příběh pak působil až překombinovaně. Jak už mnozí zmiňovali, taky bych čekala, že se autorka bude víc věnovat miniaturistovi a na konci nám objasní některá tajemství. Moc se mi zato líbila atmosféra Armsterodamu.

Marcela52
16.06.2017

Už dlouho jsem nečetla tak zajímavý příběh odehrávající se v 17. století. Byl to rozhodně nevšední pohled do nizozemské společnosti v době, která byla plná předsudků, ale také nečekaných dobrodružných situací. Kniha mě zaujala od první stránky a určitě si budu dlouho pamatovat tajemnou atmosféru i osud mladé ženy, která se musela vyrovnat nejen s manželstvím, které jí přineslo více trápení než radosti, ale musela si také vybojovat svou vlastní důstojnost a respekt v době, která dávala ženám jen málo možností, jak se uplatnit.

AllyKumari
04.06.2017

Knihu jsem si užila, šlo o rychlé čtení zasazené do zajímavého prostředí. Otázky, které si čtenář klade, mne nutily číst téměř bez přestávek, tím spíše jsem byla zklamaná z toho, že některé z těch nejdůležitějších zůstaly nezodpovězeny. To, spolu s poněkud slabší druhou polovinou knihy, mi nedovoluje dát více než tři hvězdy. Nicméně další knihy od autorky si asi přečtu.

JanLucky
20.04.2017

Moc hezká kniha, čtení mě uklidňovalo, zajímavý příběh, pohled do 17 stol. v Holandsku.

blaka165
16.04.2017

Od knihy jsem očekávala více.. Ze začátku jsem myslela, že se děj postupně rozvine. Bohužel se nestalo. Jinka oddechové čtení se zajímavým nápadem, ale tím to asi končí. Bohužel.

MayaBu
31.03.2017

Co mi tahle kniha dala? Dozvěděla jsem se, že Nizozemí nebylo vždy království, ale (nejen) v sedmnáctém století bylo republikou.

Jinak asi nic. Kdyby se to jmenovalo Kterak žila rodina Brandtových nebo Vedlejší následky prodeje cukru, byl by to daleko méně zavádějící název, protože postava "miniaturisty" byla v ději jen velmi okrajově. Dějově to nebylo tak špatné, ale nemělo to ani náznak čtivosti. 2,5*