micha-ella micha-ella komentáře u knih

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Hned bych se podepsala pod komentář [VeronikaAug], přesně tohle jsem si myslela při čtení - i po přečtení! Knížka se mi líbila, tchýně rozhodně ne!

21.08.2023 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Ach jo. Postavy v této knížce prožívaly utrpení vyloženě na literární efekt! Ty pomnožené pády, úrazy, zimu, škrábance a tekouc íkrev si vesměs způsobili vlastní blbostí, ač byly dle autorky chytří. Zato "monstrum" se pohybovalo lehce, svižně a v noci si svítilo očima... A policie? A ten podivný závěr? No, asi jsem tuhle knížku četla v nevhodnou dobu, vůbec mi nesedla.

17.05.2023 2 z 5

Skrytá slova Skrytá slova Alex van Tonder

Něco tak rozporuplného už jsem dlouho nečetla. Tohle že by nějaká žena udělala, takhle že by se chovala? V podstatě tím potrestala na polovinu svého života sama sebe. Byla mi krajně nesympatická až odporná. Ano, lidé jsou složití, psychologie takové výkyvy umí vysvětlit, ale ten příběh je přehnaný. Tolik negace, předstírání, lží a záporného chování skoro všech postav, to je prostě nepravděpodobné. A dlouhééé, ke konci už mi vadily opakované výslechy i přerušovaná časová osa, bylo to celé zbytečně natahované.

25.02.2023 3 z 5

Její ozvěna Její ozvěna Sarah Gailey

Málem jsem tuhle knížku odložila při prvních dvou kapitolách. Klidně tu první přeskočte. Ale potom - přesně moje kafe! Správně horké a správně hořké. Výborné! Kdo má rád sci-fi, ten smekne klobouk!

12.01.2023 5 z 5

Uzdravení Rose Gold Wattsové Uzdravení Rose Gold Wattsové Stephanie Wrobel

Zaujal mě už název této knížky, protože o této duševní poruše už jsem předtím něco četla. Knížka je až do poloviny výborně napsaná, jen mi trochu překáželo přeskakování v časových rovinách. Až do poloviny je totiž příběh velmi pravděpodobný, ale potom to vypadá, jakoby jeho pokračování psal někdo jiný a motivace dcery a její plány mi připadaly úplně postavené na hlavu. Koupě domu, předstírání nemoci kvůli stanování, ačkoliv ta rodina jí dostatečně přijala, i další nelogičnosti to celé pokazily a konec mě až znechutil. Přesto dávám místo tří čtyři hvězdičky, za zajímavost a čtivost.

22.11.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Tak tohle se mi na rozdíl od Rodiny odvedle líbilo víc, skoro na pět hvězdiček. Nakonec jen čtyři proto, že některé situace byly nepravděpodobné (například žádná batolata nevydrží poslouchat dvě hodiny předčítání). Ale výborně popsané postavy, napínavý příběh, i zvrat na konci byl tentokrát přijatelný. Bavilo mě to, autismus mě zajímá a tady je dobře podaná jedna z jeho forem.

18.07.2022 4 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

Bavilo mě to, i když byl celý příběh hodně natahovaný. Z těch 370ti stránek šlo některé klidně vynechat. Kapitolky psané kurzívou mě mátly, což se sice na konci vysvětlilo, ale mně ten konec přišel podivně křečovitý, takový jako povinný zvrat. Jedna z hlavních postav Helen by ve skutečnosti tu nepříjemnou kamarádku dávno odpinkla a bylo tam takových nelogičností víc. No ale dalo se to.

12.05.2022 4 z 5

Manželky Manželky Tarryn Fisher

Tato autorka umí psát. ALE! Námět a jeho sestavení - to je nevěrohodná omáčka. Četla se mi celkem dobře, dokonce mě ty hloupé ženy bavily, sem tam takové blbky možná existují. Jenže k závěru jsem si začala říkat, že blbka je spíš autorka, která zapomněla obsah předchozích kapitol a neví, jak z toho všeho vybruslit. Propánajána - až tak?

16.03.2022 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Po knížce Pravda nebo lež jsem ještě zkusila tuhle a NE! Divím se, kolik má čtenářů - no vlastně čtenářek a kolik má chvály. Pro tyhle nepříjemně slazené a kořeněné chutě psané stylem červené knihovny lituji času.

06.02.2022 1 z 5

Královna děsu aneb Panická porucha Královna děsu aneb Panická porucha Aleš Cibulka

Někdo tady píše, že je to slepenec. Tak já naopak oceňuji pohledy na tento problém z různých stran - laické i odborné, a hlavně vyjádření těch, co poruchou sami trpí.

13.01.2022 3 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Právě jsem dočetla a komentář od Katky (pod tím mým) to všechno řekl za mne. Přemýšlím, čím to je, že hodně knížek z této doby mě baví číst jen do poloviny a pak se příběh zvrhává v úplnou nesmyslnou motanici s krvavým koncem. PROČ? Autor si vymýšlí a potom neví, jak dál? Je to předpisová norma thrillerů? Já dávám dvě hvězdičky, protože ten začátek mě vážně zaujal a kvůli tomu jsem vydržela až do konce (no, malé odstavce jsem přeskakovala), ale chtěla jsem pochopit to PROČ.
Bohužel - NE, to se pochopit nedalo!

03.01.2022 2 z 5

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

Začátek mě zase málem odradil, moc postav a moje neschopnost se v nich vyznat, i když v dalších kapitolách už se to většinou srovná, takže i tady. Oproti knížce Mlčenlivé ženy se mi tato zdála slabší. Styl autorky obdivuji, má výborná přirovnání, výstižné průpovídky, pravdivé postřehy.

24.11.2021 4 z 5

Přečteno hned v závěsu za knížkou Jako v nebi, jenže jinak a skoro bych ubrala hvězdičku, protože první a poslední rozhovor v Nevidím ani tmu se mi vůbec nelíbil. Respektive ne rozhovor, ale charaktery dotazovaných. Naopak - rozhovor s Janou mě vzal za srdce a před paní Sieglinde klobouk dolů! U ní navíc dobře znám místa, kde tato paní pobývala a to se vždycky hezky čte. Rozhovor s nevidomou Apolenou mi chvílemi připadal nadsazený - nevěřím jí, že by vůbec nepotřebovala jíst a například chodit v mrazu bosa taky není moc k pochopení. Fotky opět krásné.

17.11.2021 4 z 5

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

Mně název této knížky připadá strašný! Děti by se měly postarat o své rodiče tak, jako se rodiče starali o ně v jejich bezmocném dětství. Autorka svou upřímností bohužel nezapře svou sobeckost. Chápu, že je to náročné, sama jsem to zažila, ale ona místo vlastní péče využila bohatý sociální systém a přesto postrádala trpělivost a neustále si sebestředně stěžovala. Všimněte si (je to překladem?), že slovo maminka je v celé knížce jen jednou. Studené, německé, smutné.

12.09.2021 3 z 5

Co Alice neřekla Co Alice neřekla T. A. Cotterell

Prý nezajímavé, fakt hlúposti,moc slov, nezáživné, blbost... Co tihle lidi vlastně četli? Jak mohou být tak nesoudní? Slabá nebo žádná inteligence? Zvyk na béčkové krváky? Potřeba rychlých akcí?
Tato knížka je velmi dobrý psychologický román - kéž bych takhle uměla psát! Výborná psychologie postav, jejich jednání, úvah a charakterů, výborné přirozené dialogy, výborný námět. Odkazy na osobnosti, které by měli znát i školáci. Pravda kontra lži v umění i v životě. (A chyby v textu? Nepraktičnost papírového kornoutu na vodu zkritizovala sama hlavní postava, kelímek byl s kafem, sklenice tam nevedou, tečka.)
Konec jsem si podvědomě přála jiný, už mi to tvrdé prosazování pravdy taky šlo na nervy, chyběl v něm rozum. Ale hvězdičku za to nemohu ubrat. Doporučuji všem příznivcům malířství a psychologie.

07.09.2021 5 z 5

Podej mi ruku Podej mi ruku Megan Abbott

Výborně napsaná knížka, která má jen jednu chybu - totiž prostřídané kapitoly TEHDY a TEĎ. (Ach jo, proč to ti spisovatelé dělají?) Já jsem jí přečetla svojí metodou - nejdřív v jednom zátahu všechny kapitoly TEHDY a potom všechny vynechané TEĎ. Doporučuju! O nic nepřijdete, nic tím nezkazíte, pochopíte pár narážek, kterých byste si jinak vůbec nevšimli, chytí vás to a nepustí. To zbytečné střídání totiž možná některé čtenáře odradí, jak vidím v komentářích. Dokonce označeno jako odpad? Kdo si může dovolit takto označit tak úžasně hustý sloh, trefná přirovnání a skvěle vykreslené charaktery postav? Myslím, že jsem dost sečtělá na to, abych posoudila nesporné kvality tohoto psychologického románu; thriller to není. Thrillerový konec je mu spíš ke škodě, ovšem mně se dost často zdají konce knížek přehnané a vynuceně nepřirozeně dramatické, takže tady taky. Až na ten konec se mi to moc líbilo.

18.07.2021 5 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Tak tohle bylo moje kafe! Po všech knížkách na podobné téma (a kolik už jich bylo!) jsem marně pátrala po dalších - a hele! Fakt jsem si tuhle knížku užívala! Autor přiznává, že technické detaily se moc nesnažil vysvětlovat, to možná chybělo, a přestože bylo leccos dost nadsazené, já si přišla na své! Doporučuji!

15.07.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Jsem tady asi jediná, kdo v té hromadě pochvalných komentářů označuje tuto ,,literaturu" jako odpad. Vydržela jsem to číst něco přes dvě stě stran - jen proto, že knížku jsem dostala jako dárek. (A dárce se zeptá - jak se ti to líbilo?) Mohla bych doslova opsat svůj komentář, který jsem uštědřila knize Lazar. Opakuji: Lidi, co to s vámi je, že se Vám tohle líbí?? Postavy v příběhu nejsou duševně nemocné a úchylné, úchylná je autorská dvojice! Hnus. Lars Kepler už nikdy!

09.07.2021 odpad!

Můj svět Můj svět Bohumil Hrabal

Zjistila jsem, že v toto knížce jsou zastoupeny : Perlička na dně, Pábitelé, Inzerát na dům..., Morytáty a legendy, Slavnosti sněženek, Domácí úkoly z pilnosti, Život bez smokingu. To všechno už jsem kdysi četla, ne jednou a vždycky s chutí. Jmenuji to zde proto, že teď mám doma leccos dvojmo a tak upozorňuji ostatní čtenáře, aby si nepořizovali něco, co už mají.
Obálka knížky je pro autora trefná!

25.02.2021 5 z 5

Zpět ke hvězdám Zpět ke hvězdám Erich von Däniken

Přečteno podruhé. Mám ráda záhady a obdivuji lidi, kteří se snaží je vysvětlit. Autor věnoval záhadám v podstatě celý svůj život a v této knížce předkládá nové argumenty pro své teze - kdy a proč se z našich předků staly inteligentní bytosti.

04.02.2021 4 z 5