Micha-Él Micha-Él komentáře u knih

Ztracená dcera Ztracená dcera Rick Mofina

Nedočteno... Nalákala mě anotace, protože zápletky týkající se zmizení dětí mám opravdu ráda. Absolutně mi však nesedl styl psaní, čímž jsem ztratila zájem dozvědět se, co se s Maddie stalo. Škoda, byla jsem na ni zvědavá.

01.05.2022

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Autorka dovede popisovat tak sugestivně a přesně, jako bychom na nehostinných planinách v Cornwallu či v ponurém hostinci Jamajka skutečně byli. Opět mě nezklamal její smysl pro dramatično, jakož i důsledně propracované postavy. Mary by představovala ve své době (začátek 19. století) jistě typ moderní, nezávislé a feministicky založené ženy. Ano, v jistém smyslu tam stereotypy stále přetrvávají, ale musíme myslet na to, že román byl napsán v roce 1936 a ještě popisuje historickou dobu. Pro mě je to vedle Mrtvé a živé a Mé sestřenky Rachel autorčin další skvost, který mi stylem připomíná tvorbu sester Brontëových!

28.04.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Naprosto souhlasím s komentářem Lejčís! Jedná se o nádhernou knihu z děsivého prostředí, kam by se nikdo z nás nechtěl dostat. S Izzy a Clarou jsem prožívala každou větu, každý řádek. Obě linky mě moc bavily. Všechno bylo tak úžasně vyvážené a postavy i situace propracované, že s klidným svědomím mohu prohlásit - tohle je opravdu "Kniha" s velkým K!

18.04.2022 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Velice čtivě napsaný psychothriller... Zpočátku jsem četla jedním dechem, postupně mé nadšení ale trochu opadlo. Zaprvé tu na mě bylo zbytečně moc sexuality a zadruhé se mi zdály překombinované závěrečné scény. Naopak pozitivně hodnotím odhalení pachatele.

11.04.2022 4 z 5

Kvalitativně jde, jak je u autorky zvykem, o nadprůměrný román, nicméně ve srovnání s předchozími pro mě byl nejslabší. Připadal mi zbytečně natažený, aby zhruba odpovídal počtu stran ostatních dílů ze série. To podle mě byla trochu chyba, děj i postava samotné Anny totiž rozhodně zajímavé byly. Fikce v příběhu mi nijak zvlášť nevadila, protože si ji autorka v poznámce odůvodnila na základě doložených informací. Právě poznámky považuji za velmi užitečný bonus k románům ze série o ženách Jindřicha VIII.

03.04.2022 4 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Kelly mě o svých spisovatelských kvalitách přesvědčila už románem Až budu bez tebe. Matčino vyznání se od předchozího liší tématem, ale nikoliv intenzitou příběhu a emocí. Obojí dokáže autorka vylíčit tak sugestivně, že se člověk s postavami opravdu sžije.

13.03.2022 5 z 5

Kašmírový šál Kašmírový šál Rosie Thomas (p)

Z románu mám trochu rozporuplné pocity, střídaly se u mě chvíle nadšení a naopak. Hodně prostoru je věnováno spíše popisům než samotnému ději, což mi obzvlášť v první třetině vadilo. Na druhou stranu ale chci autorce za krásné a detailní popisy Indie, života lidí v ní, výroby šálů a misionářské činnosti moc poděkovat, protože v kontextu děje jsem pochopila, jak byly tyto popisy užitečné. Co se zápletky týká, byla podle mě linka v minulosti skvělá, ta druhá poněkud méně, ale ani jedna se mi bohužel nedostala "pod kůži". Každopádně přítelkyně z minulosti mi byly podstatně blíž než Mair ze současnosti. Závěr jsem četla s dojetím a melancholií, k tomu nemám co dodat. Jsem rozhodně ráda, že jsem si knížku přečetla!

03.03.2022 4 z 5

Tajemství černé orchideje Tajemství černé orchideje Lucinda Riley

No, vzhledem k tomu, že jsem si zápletku v současné linii příběhu přečetla v komentářích, vůbec mě to nebavilo. Nicméně mám pocit, že ani jinak by mě tento román nechytil. Obě linky mi totiž přišly nijaké a přítomnost vyloženě naivní. Přitom autorčina Levandulová zahrada byla nádherná. Jelikož jsem nedočetla, nebudu hodnotit...

18.02.2022

Tiché dítě Tiché dítě Sarah A. Denzil

Hvězdičky dávám především za slibný začátek a jakžtakž napínavý konec, kde se vše vyjasní. Podle mě kniha nemá s thrillerem mnoho společného, prostředek se nekonečně táhnul, opakovaly se situace i věty a vůbec to působilo jako pouhá vata. Co chci ale podotknout, je, že kdyby autorka příběh zpracovala lépe, rozhodně by mohl vzniknout napínavý psychothriller. Takhle se veškeré napětí smrsklo na pár kapitol na konci, škoda...

18.02.2022 2 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Úchvatné, strhující, děsivé, neobyčejně silné, smutné... Autorka spontánně nastiňuje morální otázky zarámované jednak příběhy z druhé světové války, jednak současnými linkami. Vážně oceňuji, že každá linka dávala smysl a nebyla takříkajíc nadbytečná. Úplný konec mě velmi překvapil, dá se říci, že vzbuzuje další dilema. Zkrátka, v souvislosti s Vypravěčkou mě napadají jen superlativa. A rozhodně nezůstanu jen u jedné knížky od Jodi!

09.02.2022 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Moc příjemná oddechovka! I když jsem zprvu o knížce pochybovala, Jojo píše prostě skvěle :-)

31.01.2022 5 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Kouzelná kniha, bavila mě po celou dobu.
Mystické prolínání současnosti s pověstmi a sny podtrhovala krásně vystižená atmosféra Hořejšího jezera, Whartonu a Velké zátoky. Ze začátku mě překvapilo, že děj plyne svým tempem a není nijak strašidelný.

25.01.2022 5 z 5

Hvězdy Marmalonu Hvězdy Marmalonu Charlotte Link

Nádherné, zamilovala jsem si autorčin krásný čtivý styl vyprávění! Výborně zachytila vývoj postavy Mary a velmi poutavě popisovala. Od románu se nešlo odtrhnout, četla jsem jedním dechem. Drobnou výhradu mám jen k tomu, že občas sklouzával k červené knihovně, ale celkový dojem je dechberoucí.

19.01.2022 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Super detektivka, v situacích na lodi mě chvílemi mrazilo! Povedené završení série s Tórou :)

09.01.2022 5 z 5

Samotářka z Mill River Samotářka z Mill River Darcie Chan

Zvláštní kniha, na níž jsem se dlouho těšila, ale přiznám se, že mě nijak extra nechytla... Věnovala bych se více Maryinu příběhu, který byl na rozdíl od druhé linky mnohem zajímavější. Přesto mě děj dlouho nevtáhnul, styl psaní mi přišel neosobní a neslaný nemastný. Ke konci, s postupným stárnutím Mary a prolínáním se současností, se to naštěstí zlomilo. Takže rozhodně nejde o nezáživnou knížku, spíš jen podle mého velmi divně uchopenou.

24.12.2021 3 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Dokonalost - víra ve své nejčistší podobě... Líbilo se mi zarámování do podoby detektivního příběhu a následného vyrovnávání se s bolestí ze ztráty malé Missy. Ze začátku mi Bůh jako mohutná černoška byl trochu proti mysli, ale proč ne, na mé hodnocení to nemá vůbec vliv.

"Nekonečný Bůh se může dát cele každému ze svých dětí. On se nerozděluje tak, aby každý dostal Jeho část, ale každému dává sebe tak cele a plně, jako by nikdo další neexistoval."

14.12.2021 5 z 5

Dívka, která se pomátla Dívka, která se pomátla Avery Bishop

Velmi rafinované... Vzhledem k pozvolné první polovině jsem pak v té druhé byla napnutá jak struna! V anotaci mě zaujalo téma šikany a Emily coby psychoterapeutka, čímž si mě kniha hned získala. Ale v závěru se to zamotalo až moc a přišlo mi přece jen trošku nevyvážené, že autorka veškeré napětí nacpala do druhé poloviny, byť mi pomalý začátek nevadil.

04.12.2021 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Kniha věnovaná Janě Seymourové se mi četla obzvlášť dobře, protože jsem s ní na rozdíl od její předchůdkyně ve většině věcí sympatizovala. Trochu mi připomínala mě samotnou. Autorka jí opět svým geniálním způsobem vdechla život, takže přede mnou vyvstávala laskavá, starostlivá, ctnostná a milující žena z masa a kostí. Podobně tomu bylo i u dalších postav. Také oceňuji poznámky na konci každého dílu, kde Weirová objasňuje, proč román pojala, tak jak pojala, co je fikce a co skutečnost atd. V tomto ohledu žasnu nad tím, jak přirozeně dokázala na několik málo historicky doložených faktů napasovat možné varianty Janina života, o jejichž (ne)pravdivosti se nejspíš nikdy nedozvíme. Stručně řečeno, historie v podání Weirové je neuvěřitelně poutavá a troufám si říct, že zaujme i jedince, které třeba hodiny suchopárného dějepisu ve škole nudily.

25.11.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Už dlouho jsem si chtěla přečíst něco od Colleen, tak jsem si vybrala tuhle krásku. A musím říct, že toho opravdu NELITUJU! Perfektní čtení a naprosto skvěle reálně popsané postavy. Příběh je velmi přirozený a lidský, dotýká se témat jako ztráta, zrada, vztah matka-dcera, první láska, lži, špatná komunikace a mnohé další. Četbu jsem si moc užila, střídaly se ve mně emoce pozitivní s negativními i takové ty neutrální, zkrátka jsem je všechny prožívala s postavami. Vůbec mi nevadilo, že děj byl předvídatelný. V knížkách nehledám jenom překvapení nebo spád, naopak miluju právě ta rodinná dramata, a tady bylo všechno popsané jednoduše dokonale. Líbily se mi kapitoly psané z pohledu Morgan a Clary. Na závěr musím vyzdvihnout krásný styl psaní, který byl velmi čtivý, a zkrátka nešlo nečíst dál. Doporučuji!

08.11.2021 5 z 5

Dům vzpomínek Dům vzpomínek Barbara Wood

V rámci žánru červené knihovny jde o moc hezkou knížku s působivým námětem a zápletkou v podobě tragédie rodiny Townsendových! Přečetla jsem ji jedním dechem, oceňuji poselství o zamyšlení se nad životem, posmrtným životem a časem. Vzato z druhé strany, kniha však postrádá jakoukoliv psychologii postav a současná linka je takřka nadbytečná, nehledě na to, že styl v této lince hodně pokulhává. Jak říkám, knihu je potřeba číst jako typickou oddechovku, pak bude čtenářka nadmíru spokojená.

29.10.2021 3 z 5