Micha-Él Micha-Él komentáře u knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Ke knize mě přivedlo filmové zpracování z roku 2006, které mě doslova uchvátilo. Román toto uchvácení však ještě znásobil! Zamilovala jsem se do příběhu, který Jana prožívala, její strasti i radosti jsem zažívala s ní. Nádherné dílo právem se řadící do klasiky, ukazující emancipaci ženy a zároveň obsahující emocemi nabitý milostný příběh Jany Eyrové a pana Rochestera. Nelze opomenout ani vynikající tajemnou atmosféru knížky, bez níž bych si knížku těžko tolik užívala. Charlotte mistrně popisuje krajiny, počasí a všechno ostatní. I když nemám v oblibě zdlouhavé popisy, Janu bych si bez nich nedokázala představit. Moc se mi líbí psychologická propracovanost hlavní hrdinky.... :)

17.04.2019 5 z 5

Potkat Vás znovu Potkat Vás znovu Marc Levy

(SPOILER) Přiznám se, že jsem očekávala, že autor bude vyprávět o společném životě Lauren a Arthura. To sice není pravda, ale i tak se mi příběh líbil, zejména z hlediska čtivosti. Obě hlavní postavy byly sympatické, děj příjemně plynul, prostě klasická oddechovka. Na druhou stranu narovinu říkám, že "A co když je to pravda" je o hodně lepší. Děj "Potkat Vás znovu" celkem dost opisuje předchozí knížku, takže jsem se chvílemi nudila a pasáže mi přišly zdlouhavé. Nicméně autorův um psát a čtivost knížky jsem si vyloženě užívala, jsem moc ráda za přečtení románu :)

17.04.2019 4 z 5

A co když je to pravda? A co když je to pravda? Marc Levy

Knížku jsem četla jako teenager a opravdu mě zasáhla. Je to krásný příběh dvou zamilovaných lidí, který ale není nijak plytký. Na tomto milostném příběhu Levy ukazuje, jak je život krátký a nikdy nevíme, kdy skončí. Hodně jsem při četbě přemýšlela o smyslu života, jeho pomíjivosti, hodnotě apod. Příjemná kniha ukazující to, že pokud žijeme "normální" život, ani si neuvědomujeme, že může každým okamžikem skončit.

17.04.2019 5 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Ke knize můžu říct jedině "wow"! Přestože se příběh zprvu tváří jako tuctový románek pro náctileté a Viktorčino utápění se v depresi je nakažlivé, tak čím jsem se víc začetla, tím víc mě Černooká pohltila. Anna má u mě velké plus za skvěle zvolené téma, děj i nádherný jazyk :) Ze začátku mi na knize scházelo poslání, něco, proč číst dál, ale to dokonale splnil postup děje a závěr! Knížka otevírá čtenářům okno do světa duševně nemocných a vysílá vzkazy - "všímejme si, co lidi kolem nás trápí" a "hlavně o každém sebemenším problému, ale naopak i radosti MLUVTE!" To je podle mě hlavní poselství románu :) Autorka mě velice příjemně překvapila, Černooká je vynikající start její spisovatelské kariéry. Samozřejmě, že mám nějaké výhrady, zejména dost pochybuju o tom, že popsaná halucinace je příznakem deprese, ale to nechávám stranou díky převažujícím pozitivům. Myslím, že jde o plnohodnotnou a dokonce nadprůměrnou knihu pro dospívající, kterou by si však měli přečíst i dospělí!

27.02.2019 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Třetí pokračování příběhu ze života Lou se mi moc líbilo. Po trochu nepovedeném druhém díle velmi příjemné překvapení a myslím, že "Sama sebou" je pro mě jen o pár stupínků níže než "Než jsem tě poznala", které je pro mě nepřekonatelné :)

18.02.2019 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Moc hezká knížka, která si mě podmanila kromě jiného svou tajemnou brontëovskou atmosférou. Ze začátku byla hodně podobná Janě Eyrové, což mě k příběhu připoutalo, protože J. E. miluju. Nicméně se rozhodně nejedná o bezmyšlenkovou kopii románů od sester Brontëových, ale o svébytný, hluboce propracovaný příběh. Podoba s J. E. je opravdu jen zdánlivá, protože hlavní hrdinka je povahově doslova opakem Jany. Její povahokresba se mi zamlouvala, i když se musím přiznat, že chvílemi jsem nemohla uvěřit, že by mohl někdo být tak naivní. Pak jsem si ale uvědomila, že lidé jsou různí a v době před 2. svět. v. skutečně byly poměry odlišné, tak proč by se hrdinka nemohla chovat tak jako v knize. Musím vytknout jen drobnost - chybělo mi jméno mladičké hrdinky. To nic ale nemění na tom, že od autorky si určitě přečtu i další knížky, její styl jsem si oblíbila.

30.01.2019 5 z 5

Franz Kafka - Člověk své a naší doby Franz Kafka - Člověk své a naší doby Radek Malý

Výborná knížka, která provede čtenáře životem i dílem Franze Kafky, moc mě bavila. Nelze opomenout ani působivé ilustrace Renáty Fučíkové, které knize dodávají pravou kafkovskou atmosféru. Za mě velmi povedené umělecko-didaktické dílko, podle mě by se hodilo klidně jako učebnice pro SŠ :)

23.12.2018 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Z knížky mám smíšené pocity, začnu tedy těmi pozitivními. Příběh je stále velmi čtivý a příjemný, zápletka s Lily byla úžasná. Lou se mi taky celkem líbila, ale asi jenom do čtvrtiny mi přišla jako ta Lou z minulého dílu. Pak už děj začal být hrozně rozvláčný a hlavně bylo do očí bijící, že Jojo píše pokračování kvůli fanouškům, tudíž to pak celé vypadalo dost nepřirozeně. Nevím, knížka jako taková se mi docela líbila, dokonce beru i to, že navazuje na dokonalou jedničku, které ale kvalitou nesahá (s prominutím) ani ke kotníkům... Ale trochu mi uniká, proč musel mít příběh 400 stránek, když už v půlce bylo jasné, jak dopadne? A pak veškerá ta smontovanost - nehoda Lou, Lily, záchranář, ale co následovalo potom, mě nudilo, nebýt poutavého stylu autorky. Přitom se ze zápletky dalo vytěžit hodně, jen kdyby autorka netrvala na těch 400 stranách! Konec mi přišel divný úplně a zase mi tam vadí předtucha toho, že si autorka nechávala otevřené dveře k "Still me". Během čtení mě napadla dějová podobnost s "Oliverovým příběhem" od E. Segala, který mi ve srovnání s "Životem po tobě" přišel nenucený. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale kvůli výše zmíněným negativům nakonec dávám 3* :)

19.11.2018 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nemůžu rozhodně říct, že by mě Hvězdy nechaly chladnou, to rozhodně ne. Je to pro mě vzácná knížka plná citu, přátelství, lásky, ale zároveň také smutku, smrti a ztráty. Je to prostě takové must-read... Nicméně, přišlo mi, že postavy Hazel a Guse jsou příliš přemoudřelé, že neustále chrlí nějaká moudra. Na druhé straně se mi líbilo, že jsou to chytří a inteligentní mladí lidé, ale nějak mi nesedly. Možná je to i divným obdobím, které jsem sama v době četby prožívala. Paradoxně se mi ale právě ty citáty moc líbily... J. Green zvolil hodně bolestné a složité téma rakoviny, za jehož velmi dobré uchopení mu dávám 4* :) Co se týká filmu, ten mě zaujal ještě o trošku víc, Hazel s Gusem mi tam přišly sympatičtější, takže nejspíš se ke knize ještě vrátím. :)

14.11.2018 4 z 5

Dračí polévka Dračí polévka Alena Ježková

Knížku jsem četla jako povinnou četbu (VŠ), ale musím říct, že se mi moc líbila. Jedná se o příjemnou dětskou knihu, ve které najdeme spoustu věcí k zamyšlení :)

10.11.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

*Možné spoilery*

Právě jsem dočetla tuto knihu a k mému překvapení cítím vnitřní spokojenost s koncem! To, že jde o výjimečný tragický milostný příběh s bezvadnými dialogy a skvěle propracovanými postavami, nemusím znovu opakovat. Ale "Než jsem tě poznala" nabízí člověku podívat se na problém z více úhlů. Přiznám se, že zpočátku (po jeho rozhodnutí) jsem si o Willovi myslela, jak je neskutečně sobecký a zvyklý žít život podle svého plánu. Ano, to je částečně pravda, ale nezáleží na naší svobodné volbě? A o tom právě knížka je.

16.10.2018 5 z 5

Sivooký démon Sivooký démon Jakub Arbes

Sivooký démon je krásné romaneto, díky němuž jsem si Arbesovu tvorbu oblíbila. Najdete v ní tajemno, lásku i smrt, příběh je místy děsivý, místy smutný a mimořádně silný. Arbes umí dokonale vykreslit podivnou atmosféru a nechává čtenáře v napětí. Pro mě rozhodně výborná knížka :-)

Árie Árie Lucinda Edmonds

Příjemná knížka z prostředí opery :-) Četla jsem ji už dávno, ale vím, že se mi hodně líbila zápletka i hrdinové. Jde o nenáročnou, odpočinkovou četbu, jejíž čtivost ocení zejména ženy.

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Naprosto strhující knížka, kde se člověk bojí od začátku do konce! Je to vlastně můj první horor, protože tento žánr zrovna nevyhledávám, ale moc se mi líbilo, že spousta věcí se dá v knize racionálně vysvětlit + samozřejmě to nadpřirozeno. Zaujala mě islandská krajina, takže si určitě přečtu i další knížky autorky. Velmi chválím Yrsu za vytvoření tajuplné atmosféry a skutečně zajímavé dějové linie. Malinko mi vadilo, že kapitola vždycky končila tak napjatě, ale na druhou stranu to bylo i fajn, protože to nutí člověka číst dál a dál. Ještě mi trošku scházela nějaká psychologie postav, která ale byla skvěle nahrazena bohatým dějem. A samozřejmě velmi kladně hodnotím závěr, takové příjemné, nenucené zakončení tragédie. Vřele doporučuji všem, kdo se rádi bojí a/nebo mají rádi záhady, v tomhle románu jich najdete mnoho a nemusíte být zrovna fanoušek klasických hororů jako já :-)

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Neviditelného jsem četla v rámci povinné četby a přiznám se, že jsem z něj měla trochu strach. Po přečtení musím říct jen - "wow!" Jedná se o geniální, dokonale promyšlené a propracované psychologické dílo! Nikdo a nic zde není černobílé. Zaujalo mě, že vypravěč je spíše negativní postava, i když taky záleží na úhlu pohledu, protože ve většině knížek je vypravěč kladný, nebo jde o er-formu. Kniha mě úplně rozsekala - ty syrové popisy Soniných stavů, myšlenek Petra i samotného Neviditelného a všechny ostatní věci... Může se zdát, že v románu je opravdu hodně tragédií, ale Havlíček všechno vylíčil tak, že jsem děj vnímala jako skutečnou událost. Jak už jsem zmiňovala, ani jedna postava není dobrá, nebo špatná, každá je zkrátka reálná s různými zápory i klady :) Postava Petra Švajcara mě zaujala tím, že ačkoliv se zpočátku zdá, že jde vyloženě o padoucha, pozdější okolnosti a Petrovy pohnutky mě donutily přemýšlet a přehodnocovat, stejně tak i u Soni. Jedním dechem, Neviditelný je mistrný psychologický román, jehož čtení nikoho nenechá chladným! :)

19.08.2018 5 z 5

Talisman Talisman Nicholas Sparks

Talisman je pro mě první knihou od Sparkse, ale rozhodně ne poslední. Na začátku jsem byla trochu zklamaná, že knížka nemá pořádný děj, protože jsem se hlavní zápletku dočetla z anotace. Nicméně styl psaní mě hned chytil a ten mě bavil od začátku. Jenomže naštěstí v druhé půli knihy se děj začal pořádně roztáčet a já ani nemohla přestat číst! Musím říct, že se jedná o moc krásný, dojemný a city nabitý milostný příběh :) Uznávám, že některé pasáže byly trochu šablonovité a předvídatelné, ale na oddechovou četbu ideální. Velké plus románu je také v tom, že Sparks vás do poslední chvíle napíná, jak to s hrdiny nakonec dopadne. Doporučuji! :)

18.08.2018 3 z 5