Micha-Él Micha-Él komentáře u knih

Triumf smrti Triumf smrti Vladimír Holan

Holan je hodně tvrdý oříšek, a to i pro znalce poezie, natož pro mě, která poezii zrovna nemusím. Z abstraktna, které prostupuje celou sbírkou, jsem byla zmatená, takže v závěru jsem ani nevěděla, o čemže sbírka byla. Nicméně i bez toho jsem pochopila, že se jedná o temné a pesimistické básně. K Holanovi se ale vracet nejspíš nebudu.

25.07.2019 2 z 5

Z mého kraje Z mého kraje Antonín Sova

Všechny básně jsou psané v duchu impresionismu a tak vypadá i jejich obsah. Mně osobně se ale impresionismus líbí, takže jsem neměla problém se začíst. Sova dokázal bravurně popisovat přírodu, západy a východy slunce, mlhu, vůni krajiny atd. Myslím, že je to moc pěkná sbírka, která pohladí na duši a nenuceně přenese čtenáře do Sovových tolik opěvovaných jižních Čech.

25.07.2019 4 z 5

Černí myslivci Černí myslivci Růžena Svobodová

V podstatě se jedná o starší verzi červené knihovny, ale já jsem byla s povídkami naprosto spokojená. Horská krajina, černí myslivci a zamilované ženy, to je kombinace, kterou jsem si užívala. Svobodová je výborná vypravěčka, píše čtivě a povídky jsou víceméně takové jednohubky. Nenašla jsem snad žádnou, která by se mi vyloženě nelíbila, ale v paměti mi utkvěly O velké vášni, Sveřepá Meluzína a Nedotknutelná. :)

25.07.2019 4 z 5

Kdo pije potmě víno Kdo pije potmě víno Jan Skácel

K mému překvapení mě Skácelova poetika zaujala v pozitivním slova smyslu. Básně jsou krásně napsané, je vidět, že Skácel měl opravdu pro poezii smysl. I když jsem mnohým básním úplně neporozuměla, přesto jsem z nich cítila cit, naději a samozřejmě také zármutek.

Lampa Lampa Josef Hanzlík

Přesně takhle si představuju poezii! Hanzlík píše citlivě, formou básní nám podává příběhy lidí z druhé světové, zejména v první části sbírky si básně uchovávají svůj epický charakter. Z každé je cítit smutek, beznaděj, bezmoc, ale na druhé straně také dětství, naděje a láska.

Jdi a otevři dveře Jdi a otevři dveře Miroslav Holub

Holub prý píše jednoduchým a srozumitelným stylem bez zbytečné omáčky kolem. Nevím, jestli to bylo tím, ale sbírku jsem četla vyloženě z povinnosti do školy. Absolutně nic ve mně nezanechala, možná i proto, že jsem nepochytila smysl básní. Takže pro mě Holub určitě ne...

25.07.2019 1 z 5

Hledání přítomného času Hledání přítomného času Ivan Blatný

Po sbírce Tento večer docela příjemná změna. Asi to bude i tím, že básník píše pravidelným veršem na rozdíl od výše zmíněné. Docela se mi líbila, ačkoliv jsem hodně básní nepochopila, cítila jsem v nich jakési "poetično".

25.07.2019 3 z 5

Tento večer Tento večer Ivan Blatný

Básně opravdu nevyhledávám a už vůbec ne od Blatného... Tento večer byla snůška nesmyslných útržků konverzací, kdy básník zničehonic vyštěkl "umyvadlo" apod. Jisté umělecké kvality sbírka určitě má, ale já je zřejmě nedokážu ocenit. V básních jsem nenacházela smysl a nějak jsem nechápala, co jimi Blatný chtěl říci.

25.07.2019 1 z 5

Pátračka Gilda a Jezerní panny Pátračka Gilda a Jezerní panny Jennifer Allison

Gildu jsem četla jako malá a dosud si vzpomínám, jak moc se mi líbila. Příjemná strašidelná atmosféra, sympatická hlavní hrdinka a zajímavá duchařská zápletka - to vytvořilo báječně čtivou knížku, ke které bych se ještě ráda vrátila. :)

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Moc hezká knížka, která mě naprosto vtáhla do děje, a tak jsem všechny situace prožívala s postavami. Na první pohled mě zaujala tematika a Paige s Michaelem, to je prostě nádherná dvojice! Při čtení jsem se usmívala a byla i trochu napjatá, jak to skončí. Pro mě velmi příjemný počin od Petrusové, určitě si přečtu i její další knížky.

21.07.2019 5 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Neuvěřitelně moudrá a lidská knížka! Podle jejího tématu by si člověk myslel, že se jedná o nějakou fantasmagorii cestování časem, ale nemohl by se mýlit víc. Knížka je velmi reálná, čtivá, její autor si opravdu pohrál s jejím zpracováním a postavami.

18.07.2019 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Líbila se mi, je až k podivení, jak aktuální tematika lakomství stále je. Molière dokáže skvěle pobavit a zároveň je velmi moudrý.

17.07.2019 5 z 5

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Příběh kostelničky a její schovanky Jenůfy je citlivý a dojemný. Ukazuje, jak marnivá dokáže být láska (ze strany Števy) a hlavně sepjatost způsobenou konvencemi. Knížku jsem četla v románové podobě a jsem za to ráda, je přece jen podrobnější. Běžně mi venkovská tematika nic moc neříká, tady se mi ale velmi líbila. Naopak mi místní dialekt v textu ještě lépe umožnil prožívat osudy hlavních postav. Mohu jen doporučit!

17.07.2019 5 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Už jsem asi milionkrát viděla filmovou verzi s Danielem Auteuilem, kterou zbožnuju, tak jsem si řekla, že si konečně přečtu i předlohu. No, upřímně prvních asi sto stran, s výjimkou vraždy Neverse, byla neuvěřitelná nuda a tlachání takřka o ničem. Což jsem ale překonala s ohledem na to, že se jedná o realistický román, tudíž než se děj rozjede, bude to chvíli trvat. A opravdu! Děj se rozvíjel všemi možnými směry, stránky ubíhaly a já se nemohla dočkat, ač jsem věděla, jak to celé dopadne, kdy bude spravedlnosti učiněno zadost! Musím říct, že to byl nádherný zážitek se na chvíli přesunout do Francie 18. století! Neohrožený Lagardère byl neodolatelný, Gonzague záporák jako vyšitý, Aurora něžná a půvabná, o dalších postavách ani nemluvě. Prostě, jak je bezvadný film, tak je krásná i kniha.

08.07.2019 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Moje první kniha od Kundery, v níž jsem si jeho styl zamilovala. Je srozumitelný, inteligentní, velmi dobře propracovaný a dokáže okamžitě zaujmout. Celkově se mi "Žert" hodně líbil a ze všeho nejvíc jsem byla zvědavá, jak se vyvine Ludvíkův vztah s Lucií. To mě sice hodně zklamalo, ale i takový je život. Jinak popis Ludvíkova mládí, roky u PTP ad. byly pro mě moc zajímavé. Přijde mi naprosto geniální, v kolika rovinách se zde vyskytl onen žert. Nejvíc mě pobavil Helenin pokus o sebevraždu. :D

07.07.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Ač nereálná a těžce přehnaná, ale v rámci svého žánru naprosto super! Je mi docela jedno, jestli je to horor nebo temná pohádka, mě knížka velmi bavila. Vzhledem k tomu, že duchařinu můžu, jsem si to vyloženě užívala :)

25.06.2019 5 z 5

Až budu bez tebe Až budu bez tebe Kelly Rimmer

Nádherná, citlivá a smutná knížka... Hodně se podobala "Love story" a "Než jsem tě poznala", všechny tři jsem si zamilovala.

18.06.2019 5 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Pro mě moc příjemné překvapení! Začátek mi připadal dost zdlouhavý a Neve se chovala jako hlupá husa, ale jakmile přijela do chalupy, už jsem nemohla přestat číst, jak mě děj vtáhl. Bylo to hodně smutné, všechno logicky vysvětlené a závěr malinko sentimentální, ale já jsem naprosto spokojená, nevyžaduju, abych se při každém thrilleru třásla strachy, i když i na takové okamžiky jsem tu narazila. :)

09.06.2019 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Vždycky jsem ráda, pokud mi knížka něco dá a posune mě dopředu. Netrpělivost srdce tohle výborně splnila, jedná se o dokonale propracovaný psychologický román, v němž se autor zamýšlí nad lidským soucitem. Edita, poručík, Kekesfalva, Condor, zkrátka všechny postavy byly maximálně reálné a nikdy nepůsobily černobíle. Často jsem se zamýšlela, jak bych se v situaci sama zachovala, proto se rozhodně nejedná o nějakou oddechovku, Zweig neustále čtenáři předkládá, nad čím by měl přemýšlet. Edita byla bezpochyby rozmazlená, ale pak jsem si říkala, přesně to, co Zweig psal - vždyť je nemocná... Název románu do posledního puntíku vystihuje jeho myšlenku, jen jsem si říkala, jak je to s tím soucitem, tkví opravdu v tom, abychom se obětovali? Těžko říct, myslím, že je na každém, k čemu po přečtení dospěje. Bezvadná kniha!

03.06.2019 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Námětově byla Lolita geniální, ale její zpracování mě tolik nenadchlo. Nějak mi nesedl Nabokovův květnatý jazyk a styl psaní. Děj by mohl být vynikající, ale přišel mi zbytečně zdlouhavý, obzvlášť cestování po Americe. Více mě zaujala poslední část knížky, ve které došlo k vygradování příběhu. V době vydání bylo jistě šokující vyrukovat s takovým tématem, ale v současnosti jsou napsány daleko syrovější a nechutnější romány, takže to spíš považuju za nahlédnutí do myšlení lidí v 50. letech minulého století.

17.04.2019 3 z 5