Hledání přítomného času

Hledání přítomného času https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72997/hledani-pritomneho-casu-72997.jpg 4 23 5

Čtyři knihy série

< 4. díl

Poslední Blatného sbírkou před odchodem do exilu bylo Hledání přítomného času (1947; spolu s Mikuláškovými Pulzy bylo oceněno v literární soutěži nakladatelství Svoboda, Mladá fronta a Práce). Název sbírky je obměnou titulu Proustova slavného románového cyklu Hledání ztraceného času. Blatný se tu většinou vrací k pravidelnému verši, který však zcivilněl a zbavil se poněkud laciné hudebnosti prvých dvou autorových knih. V Hledání přítomného času (a v několika závěrečných básních Tohoto večera) se Blatný vyrovnává s koncem války a osvobozením republiky. Jeho nepatetické verše (např.Večer v ty první dny aj.) se čestně řadí po bok nejlepších děl s tematikou května 1945. Je v nich mnohem víc životní pravdy než v tehdejších verších např. Vítězslava Nezvala a Vladimíra Holana, v nichž dominovala touha po pomstě za nacistické válečné zločiny.... celý text

Předčítačka
24.08.2023 5 z 5

Na jih

Na cestě na jih značené vlaštovkami
Ovzduší voní ještě tahem jejich per
Tvůj malý vláček často zastavuje
V šelestu širých kukuřičných polí
Všude je ticho Kdesi daleko
Ozve se lidský hlas

Pak stojíš na stráni
Oči omývané chladnou vlnou vinic
Kostnatý krásný vinař jenž tě provází
Dotýká se hroznů kouzelnými jmény

Jak voní nahý kukuřičný klas!
Teplý jak ústa jiskřivý jak chrup
Rozvěšují jej všude pod střechami
Zatímco vítr zadul do hromady šustí.

(Ivan Blatný: Hledání přítomného času)

#letnicteni #ontheroad #3K #klubklatovskychknihomolu #cas #europedirectklatovy #literaturastrednievropy #knihomolove #21

oblakaknih
12.04.2023 4 z 5

Přestože si s poezií příliš nerozumíme, tohle mě velmi příjemně překvapilo.

koudja
30.06.2021 5 z 5

Super, a Terrestris od Kovaříka je nejlepší!

Micha-Él
25.07.2019 3 z 5

Po sbírce Tento večer docela příjemná změna. Asi to bude i tím, že básník píše pravidelným veršem na rozdíl od výše zmíněné. Docela se mi líbila, ačkoliv jsem hodně básní nepochopila, cítila jsem v nich jakési "poetično".

Candide
12.10.2015

Mi... Mi - lu - ji tě, krásná Te...

česká poezie

1947  90%Jedna, dvě, tři, čtyři, pět
1947  78%Hledání přítomného času
1940  85%Paní Jitřenka
1945  72%Tento večer

Kniha Hledání přítomného času je v