Dračí polévka

Dračí polévka https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78960/draci-polevka-78960.jpg 4 78 21

Long má dva životy. Zatímco doma mluví vietnamsky a jí hůlkami, ve škole mluví česky, jí příborem a jmenuje se Láďa. Bydlí s mámou a dědou na pražském sídlišti. Neviditelným členem domácnosti je mistr Kung, dávný čínský filozof. Tátu Long zná jen z Dračí legendy, kterou mu máma odmalička vypráví. Chod rodiny je určen každodenními rituály, na jejichž pečlivé dodržování dohlíží děda. V den Longových dvanáctých narozenin se ale strhne smršť událostí. Z Hanoje přijede Cizinec, který o sobě tvrdí, že je Longův táta. Věci se zapletou a Long uteče z domova. Zbývá spousta otázek. Pomůže Longovi jeho ukrajinská kamarádka Světlana? Změní se něco, když se z černých vlasů stanou žluté? Je děda podvodník? A jak se vaří Dračí polévka?... celý text

simca9342
18.02.2024 5 z 5

Přečteno před lety.
O čem myslíte, že kniha bude ?
Já si myslela , že nějaká krátká fantasy pohádka o dracích a nebyla jsem tak úplně daleko od pravdy. Pohádka to byla, ale ve smyslu matčina vyprávění synovi jako životní příběh, který ukončil narození Longa (v české škole je Láďa). Dále nám Láďa ukazuje život v běžné vietnamské domácností v Praze , kde žije odmalička. Narozdíl od ukrajinské spolužačky o sobě tvrdí, že nemá domov . Světlana jezdí domů na prázdniny, on nemá kam. Ale o Vietnamu čte a zjišťuje informace.
Je přece dračí vnuk tak proč nehledat o té kouzelné zemi víc! Krásný příběh o předsudcích, toleranci k jiné kultuře zvyklostem a jednom magickém dračím vztahu.

Lovehorses365
27.01.2024 3 z 5

Povinná četba do školy no...

šárofka
01.10.2023 2 z 5

Kniha mě moc nebavila, možná kvůli stylu psaní, nebo možná kvůli příběhu, to nevím.

Zemlja
26.08.2023 4 z 5

Knížka o tom, jak je to těžké, když se lišíš. Zajímavý a poučný vhled do vietnamské kultury. Navíc je tam drak. Velmi prospěšné jako školní čtení.

Knihomolka506
08.06.2022 5 z 5

Krásný příběh, doporučuji všem zájemcům o draky, jinou kulturu a hlavně ukrácení volného odpoledne .

sadlo
17.05.2022

Moc hezky se tato kniha čte. Je svižně, srozumitelně napsaná, ostatně jako všechny knihy paní spisovatelky. Doporučuji pedagogům prvního i druhého stupně.
Dovoluji si upozornit na poslední odstavec na str. 33.

eliska2106
03.01.2022 5 z 5

Pěkný a poučný příběh doplněný působivými ilustracemi. Taky oceňuji uvěřitelné reálie o vietnamské kultuře ačkoli je autorkou Češka. Myslím, že se připravila pečlivě :-)

Atak
29.11.2021 5 z 5

Velice mě tato knížka barvila ;)

rozina351
13.04.2020 5 z 5

Za mě moc fajn kniha, kterou bych doporučila dětem na 2. stupni. Poutavě a lidsky vylíčený příběh vietnamského chlapce přibližující fascinující kulturu vietnamské komunity. Kniha nabízí prostor pro konfrontaci s vlastními postoji, nutí k zamyšlení nad palčivými otázkami tolerance, předsudků a potřebě konformity.

Nielada
14.04.2019 5 z 5

Dračí polévka se mi moc líbila. Styl vyprávění, nádherné ilustrace a témata, o kterých stojí za to psát. Pomineme-li neúplnou rodinu, hned druhé a možná i první téma: jaké to je žít v cizí zemi a ještě k tomu, když jste dítě! DOPORUČUJI!

PaniWiga
12.04.2019 5 z 5

Krásná kniha s krásnými ilustracemi. Pohled na život mladého vietnamského kluka, který řeší problémy tak jiné, a tak stejné, jako ostatní mládež. Ocenila jsem, že vztah k nově nalezenému otci nebyl v knize dořešen, a zůstal tak prostor k zamyšlení.

Zlá-Ňufie
27.03.2019 4 z 5

Četla jsem do skoly, kniha se usbyva zakimavou problematikou nad kterou jsme se do ted nezamyslela... ale konec me moc nenadchl... mozna je to tim, ze nejsme cilova skupina

Micha-Él
10.11.2018 5 z 5

Knížku jsem četla jako povinnou četbu (VŠ), ale musím říct, že se mi moc líbila. Jedná se o příjemnou dětskou knihu, ve které najdeme spoustu věcí k zamyšlení :)

RenoPi
10.10.2017 3 z 5

Hezká kniha, jenom mi chyběla napínavější zápletka.

DARKeccentric
30.11.2016 4 z 5

Skvělá knížka o tom, jak moc soudíme podle vzhledu. Závěr mě trochu překvapil, ale bylo to pěkně napsané.

Briv
14.07.2016 4 z 5

Uznávám, že je to zajímavá knížka i pro dospělé. Pěkné téma, číst o tom jak to vidí vietnamský kluk žijící v Praze. Moc se mi líbil jeho styl vyprávění.

Jass
30.05.2016 5 z 5

Nádherný příběh, začala jsem ho číst bráchovi na dobrou noc a pak jsem se s ním musela nenápadně vyplížit z postele, protože jsem prostě potřebovala vědět, jak to bude dál. Knížka je nádherně napsaná, přesto se mi na ní vážně nejvíc líbili ilustrace, které jsou naprosto úžasné.

kamibe
02.11.2015 5 z 5

Za takové čtení děkuji z celého srdce. Příběh mne zaujal od prvních vět. Miluji takový styl psaní. Opravdu příjemné čtení i pro dospělého.
Výroky mistra Kunga obohatily sbírku citátů :-)
Oceňuji také velmi hezké ilustrace. A také upozorňuji, že na straně 5 je v jeho jménu chyba. To by měl Albatros napravit v dalším vydání. Asi tam napíšu.
Už jsem tam napsala.

MartinaF
16.09.2015 4 z 5

Krásný příběh o hledání vlastního já. V příběhu je spousta vietnamských legend, které skrývají řadu poučení.

A konec? Téměř pro milovníky fantasy.

Yanna0
21.02.2014 5 z 5

Svižně a srozumitelně psaná kniha. Měla jsem jí přečtenou zhruba za 2 hodinky. Děj se odehrává v Praze a pojednává o vietnamském chlapci, který hledá odpovědi na otázky ohledně svého těžkého dospívání v Čechách. V příběhu se setkáte často s Konfuciánskou filozofií a s mýty a legendy Vietnamu.