Metuje Metuje komentáře u knih

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Do háje, ta Rowlingová fakt umí psát. 10 let psaní jsem zfouknul ve dvou měsících. Poslední kniha, hlavně její druhá polovina je informačně ohromě bohatá, což mi u knížek vyhovuje. Skvěle to zakončilo celou sérii. Jo, ke konci byly i slzy.. ;)

05.11.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Knížka nabízí velmi cenné pohledy do tehdejší i relativně současné Severní Korei, autorka nabídla výpovědi dostatečně odlišných uprchlíků, každý nabídne trochu jiný úhel pohledu, ale dohromady tvoří celkem stabilní obraz o život tam. Poslední výpověď se mi četla asi nejhůř, ale je vidět, že mezigenerační souboj a mentálně křehcí lidé jsou po celém světě, S. Koreu nevyjímaje. Plný počet hvězd dávám, protože se domnívám, že lépe téma být zpracováno nemohlo, a protože jsem knihu téměř nemohl dát z ruky. Určitě budu mít autorku v hledáčku a rád si od ní zase přečtu něco podobného.

05.08.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Tak podobně asi jako na většinu ostatních tady na mě Půlnoční knihovna ze všech koutů internetu vyskakovala, až jsem teda podlehnul a koupil. Záměrně si u knih nečtu anotace, takže už samotná knihovna na mě udělala dojem a zanechala ve mně hřejivý pocit. To ostatně knížka dělá celou dobu. Je to taková ta knížka, která se hrozně dobře čte, zároveň není úplně primitivní a u toho vás celou dobu tak jakoby hladí. Jasně, že konec se dal dost brzo čekat, ale já osobně jsem se nechal unášet jednotlivými životy, takže mě to nějak neomezovalo.
Úplně nejvíc jsem si asi užíval ty momenty, kdy se člověk může zasnít, jako když Nora poprvé vešla do knihovny, nebo jí Hugo vysvětloval, jak se taky občas někdy zasekne vprostřed nějaké činnosti, protože zapomněla, co chtěla původně udělat. Osobně mě teorie multivesmírů dost fascinuje, takže jsem si užíval, když Nora prošla kolem míst, která znala, ale vždy se trochu lišila, potkala lidi, které znala, ale měla k nim jiný vztah. Perlička byla, když Nora řekla bratrovi jak se jmenuje jeho budoucí manžel :)
Od Matta Haiga první knížka, kterou jsem četl, po Půlnoční knihovně ale určitě zkusím i další.

28.03.2022 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Tak ve svých jednadvaceti letech jsem poprvé zažil svět Harryho Pottera. Ze začátku mě to moc nechytlo, Harryho "druhá rodina" byla vyloženě otřesná, jsem zvědavej, jak bude popisovat prázdniny ve druhém díle. Po Hagridově návštěvě začla knížka utíkat, je prostě skvěle napsaná. Ten ideální mix humoru, napětí, přátelství atd. Nejlepší je, že si knihu užijí jak děti, tak dospělí. Čteno v originále, hned otevírám druhý díl.

25.09.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Jsem rád, že jsem knihu dostal zdarma v elektronické podobě od Dobrovských, možná bych litoval její koupě. První polovina mě hodně vyděsila, ne ve smyslu věcí, které se v knize odehrávají, ale v naprosto nečitelném způsobu čtení, kdy jsou osoby "on", "ten vyšší", "ten druhý" používány nadměrně a zmatečně, že jsem přemýšlel, že knihu odložím. Postupem času se však styl autorčina psaní zlepšil a díky krátkým kapitolám se mi podařilo knihu přečíst relativně rychle. Události, které se v knize dějí mě nijak nešokovaly, ale autorka jich podle mě využívá jen pro šokování slabších povah a staví na tom celou knihu. Kdyby se v knize nedělo to, co se tam děje, tak by to mohl být článek na dvoustránce časopisu :)

03.09.2023 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

(SPOILER) To, že v komatu leží Harry, jsme si mysleli vzhledem k dramatickému konci minulého dílu zřejmě mysleli všichni. Překvapilo mě, jak poutavá kniha je, i přes to, že si hlavní hrdina v klidu vyučuje na policejní akademii. Po delší odmlce jsme se zase aspoň na chvíli téměř kompletního týmu s lehkou obměnou členstva. Bohužel to moc dlouho nevydrželo (RIP Beáta), ale alespoň už je tam nahoře s Jackem. Její smrt byla asi jediná věc, která se mi na knize nelíbila, protože jí Nesbø tak trochu odbyl. Pamatuju si, jak jsem u 6. dílu řval, když umřel Halvorsen, tady to bylo jen takový šup šup, další kapitola, jedem. Zároveň je tu už tolik postav a narážek na minulé knihy, že si myslím, že znalost minimálně posledních 2 je klíčová. (viz Sigurd Altman, Mikaelova nová terasa, atd...) Konec, kdy je svatba nejdřív napsaná jako pohřeb je už Nesbøho klasika.

08.04.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

(SPOILER) Za mě docela zklamání. Chápu, že je to autorčina prvotina, nicméně kniha v podstatě nenabízí nic kromě popisu života několika lidí během minulého století. Bohužel se autorka nevyvarovala urážení ženského pohlaví, stereotypizaci, a jak je u ní zvykem, násilných útoků na emoce. Stylem textu je to taková Babička. Paradoxně nejzajímavější část knihy, která mě vlastně u čtení držela a byl jsem zvědavý, jak se její průběh vyjeví, a to udavačskou kariéru nejmladší Anežky, autorka naprosto pohřbila nadpřirozeným “výletem do nebe v samotném závěru. Čekal jsem, že nám autorka dopřeje alespoň malý pocit zadostiučinění, ale nestalo se tak.

19.02.2024 2 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Krátká exkurze do života během 1. světové (a teoreticky vlastně jakékoli) války, na pouhých 90 stranách můžeme být součástí počínající lásky mladého páru, která je na konci (trochu očekávatelně) stižena tragédií. Na můj vkus příliš romantické, ale některé pasáže byly fajn. :) Jen mě ze čtení trochu vytrhávalo poněkud pomalé tempo sbližování obou protagonistů, ale zřejmě to byl tehdejší standard.

01.05.2023 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Za mě zatím nejlepší díl z prvních pěti. Je sice nejdelší, za to se ale dozvíme spoustu informací o universu Harryho Pottera, a já každou z nich absolutně hltal. Je zde hodně velký dějový posun a táhlý prolog, než se dostaneme do Bradavic. Překvapila mě intenzita politických témat (cenzura, utlačování autoritou ze strany Ministerstva atd.), opravdu mě to dokázalo namíchnout. Ministerstvo kouzel si také prohlédneme zevnitř, a to hned dvakrát. Snape dostal větší prostor a tak se ukázalo, že on vlastně nebude úplně bad guy. Finální souboje mě teda ale vůbec nebavily.

23.10.2022 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Relativně krátká klasika, poslouchal jsem to už k maturitě, ale to jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, takže jsem si to teď znovu užíval pořádně. Od Bradburyho jsem četl zatím jen tohle, těším se ale i na další knížky. Možná bych ocenil méně popisnosti a více děje, především u tak malého rozsahu stran, bavilo by mě i pokračování, i když chápu, že co do abstraktnosti by to ztratilo na atmosféře. Četl jsem vydání z roku 2015 od Plusu a trochu mě zklamal doslov Františka Novotného, který takovým zastaralým a pesimistickým pohledem popisuje jak se dnešní doba řítí do záhuby (nebo už tam skoro je) a přirovnává ji k té knižní.

13.04.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Tiché roky (trefný název :)) jsou mojí 2. zkušeností s paní Mornštajnovou, je tu vidět určití podobnost s Listopádem, děj opět sledujeme pohledem více postav, které k sobě nakonec najdou cestu, přičemž na konci nás čeká několik zvratů. Mrzí mě, že byla kniha tak razantně ukončena, najednou je Bohdana němá, otec zkolabuje ve skleníku, přijde zpráva od Blanky a konec. Myslím, že je tu prostor pro pokračování, kdyby tam bylo alespoň o 100 stránek víc, zajímalo by mě, jak Blanka v zahraničí žila. Další knihou, která mě čeká (čtu v obráceném pořadí) je Slepá mapa, doufám, že nebude znovu psaná stejným stylem, to už by bylo trochu repetitivní.

19.03.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Moje první zkušenost s autorkou, jakožto zástupce generace Z pro mne není popisovaná doba takovou nostalgií, ale i přesto jsem si děj užil a musím říct, že jsem moc rád, že jsem takovou dobu strachu a nátlaku nezažil. Možná mě ze zážitku trochu ubralo zvláštní časové zasazení jednotlivých kapitol, jelikož je příliš široké a často neodpovídá následujícímu textu a také ten fakt, že pro mne nebylo úplným překvapením, že dívka z dětského domova byla malou Lenkou, kterou sebrali jejím prarodičům jako malou.

06.02.2022 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Rozhodně lepší, než první díl, napínavější, začátek však opět slabší, prvních 150 stran jsem četl tři dny, dalších 250 3 hodiny. Jsem zvědav na 3. díl, těžko říct, jestli poslední.

02.01.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Můj problém asi je, že mám rád knihy se zvratem a napínavým příběhem. Tady není ani jedno. Nebo možná je, ale v tak malé míře, že jsem to ani nezaregistroval. Doufal jsem, že zápletka nebude v tom, že je O´Brian ve skutečnosti nastrčenej agent, ale že půjde kniha hlouběji, a Strana nechá tyhle "odpůrce" v klidu rebelovat, přičemž je však bude mít neustále pod kontrolou. Knihu jsem četl v originále, což asi zážitku taky nepřispělo, jelikož není nejčerstvější, použitá angličtina je z dnešního pohledu spíš Oldspeak :) Za mě v současné době jednoznačně overrated, z dobového pohledu nejspíš přelomová.

27.08.2022 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

(SPOILER) No… Tak to mám za sebou. Jedna z nejopěvovanějších knih posledních let mě dala teda dost zabrat. Neděsila mě její tloušťka, ba naopak jsem se chtěl “začíst” do toho úžasného světa, který prý skrývá. Tušil jsem, že bude její čtení náročné, proto jsem sáhl po českém překladu, ale i tak se mi četla opravdu obtížně. Nejvíce mě asi bavila část, kdy Paul s mamkou utíkají pouští a když se Paul později učí fremenským zvykům. O tom bych si klidně ještě přečetl, nebo například o realizaci Kynesova snu – přeměny Arrakis na zelenou planetu. Jinak je kniha ale kniha v podstatě hodně “středověká”, sledujeme panovníky, souboje velkorodů, intriky, války, polygamii, předem domluvené sňatky za vidinou věna a bohatství, a to já prostě nemusím. Sice se to odehrává na úplně od Země odlišných planetách, ale jsou jen kulisy. Doufám, že druhá filmová adaptace mi děj trochu utřídí a pomůže uchopit, na knižní pokračování se, alespoň prozatím, nechystám. Vzhledem k velmi vysokému hodnocení jak zde, tak na ostatních portálech se k Duně možná za pár let znovu vrátím.

06.07.2022 2 z 5

Silo Silo Hugh Howey

(SPOILER) Překvapují mě zdejší názory, že je jablečný seriál lepší než původní dílo. Já jsem se o Silu taky dozvěděl díky seriálu, nicméně jsem si chtěl nejdřív přečíst předlohu, přičemž jsem to nevydržel a zanedlouho k tomu začal koukat i na seriál. Musím tedy říct, že jsem vydržel koukat jen dva díly a dál jsem zůstal jen u knihy, protože se mi směřování seriálu vůbec nelíbilo a na rozdíl od knihy mě neuvěřitelně nudil. Bohužel se mi nepodařilo sehnat dřívější vydání v pevné vazbě a bez seriálové obálky, takže kvůli elektronické verzi četl knihu déle, než bych rád, ale nakonec jsem se jí také prokousal. Autor přišel s půbavným prostředím, které skutečně trochu připomíná moskevské metro, kniha se příliš nevlekla, co se mi ale nelíbilo byl extrémně uspěchaný konec. SPOILER Juliette se vrátí do svého domácího sila, splete si čističe s Lukasem a najednou je z ní starostka. To bylo podle mě zbytečný a kniha mohla skončit otevřením dveří. Nicméně jsem na post-apo svět plný sil nezanevřel a určitě si přečtu minimálně prequel Turnus.

27.11.2023

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

(SPOILER) Opět skvělá příležitost se ponořit do fiktivního současného Norska společně se starými známými. Už jsem se bál, že autor zařízne další ženu Harryho života, ale naštěstí se Ráchel dožije minimálně dalšího dílu. Konec byl na můj vkus už moc přitažený za vlasy a komplikovaný, ale tomu se zřejmě Nesbø zkrátka nedokáže ubránit. Navíc bylo docela nečekaně odhaleno, jak se bude vyvíjet další díl. Nebo to byl záměr? (:

09.09.2023 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

(SPOILER) Před pár lety jsem viděl Hollywoodskou adaptaci, která byla skvělá, ale tehdy mě to ještě nemotivovalo k přečtení knižní předlohy. Už dlouho jsem po knížce pokukoval, ale až teď jsem se k ní dostal. Překvapuje mě, že už první díl disponuje 93% hodnocením, zas tak dobrý ten román podle mě není. Velmi oceňuji "propojení s realitou", kde je autor zřejmě (a velmi právem) velmi nespokojen s chováním určitých členů mužské populace k ženám. Začátek mě na rozdíl od některých čtenářů nenudil, nicméně po hlavním zvratu, kdy Harriet "zmrtvýchvstala" v Austrálii už mě kniha tolik netáhla. Chápu, že se tím chtěl autor zřejmě dotknout některých svých kolegů a vyjádřit se ke stavu Švédské ekonomiky, ale pro čtenáře už zážitek nebyl takový. Je ale pravda, že autor (nebo snad jeho žena? :)) dokáže psát tak lákavě, že i v nudnějších pasážích nechcete knihu dát z ruky. Doufám však, že další díly budou zajímavější i po detektivní stránce.

19.08.2023

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Logické pokračování, pan Lockhart byl otřesnej, ale vývoj postav super. Paradoxně mě asi víc baví první polovina (dvě třetiny) knihy, která je víc pohodová, než to drama ve zbytku. Plot twist na konci mě úplně dostal. Člověk čeká pohádkovou knihu pro děti a na konci takovej šok. Wau. Miluju knihy, který ve mě dokážou tenhle pocit vyvolat. Bez okolků jdu na další díl.

29.09.2022 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

(SPOILER) “Sedmý Harry”, 2. kniha v žebříčku Detektivky/krimi tady na databázi, první kniha o Harrym, která se dočkala filmu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem se tedy dost bál, že to bude nuda, prvních cca 200 stran je hodně omáčky, hodně postav a člověk se v tom trochu ztrácí. Jako čtenář všech předchozích dílů to možná bylo z toho důvodu, že jsou všichni “staří známí” mrtví, na mateřské nebo v nemocnici. Posledních 100 stránek pro mě bylo teda o život, jelikož je Nesbø schopnej zabít kohokoliv, fakt jsem se o Ráchel bál. Nechápal jsem příchod nové, kyselé Katrine, která snad měla nahradit Halvorsena, naštěstí se ukázala vhodná jen pro příběh. Stejně byl podle mého zbytečný Gert Rafto. Respekt všem Sherlockům tady v komentářích, kteří “už v půlce věděli, kdo je vrah”, já jsem si jako blbeček napsal: “na straně 320 už tuším, že vrah bude Katrine – haha, to jsem ale hlavička”, no a Nesbø si se mnou klasicky vytřel… :D Myslím, že kniha utrpěla tím, že se v ní nevyskytuje příliš starých postav, nevyžaduje takovou znalost předchozích dílů, protože na ně příliš nenavazuje, a tím láká nové, nezkušené publikum, které pak knihu hodnotí jako samostatné dílo a nemají s Harrym takový vztah, jako my, kteří s ním už pár let prožili. Na 5 hvězdiček to pro mě není, zas tak dobrý díl to podle mého nebyl, Spasitel se mi líbil mnohem víc. Na druhou stranu, pokud nemá člověk srovnání s předchozími (skvělými) díly, chápu, že mu to může přijít výjimečné. Doufám, že další díl přinese víc známých postav a humoru.

18.04.2022 4 z 5