medialstar medialstar komentáře u knih

Les - Návod k použití Les - Návod k použití Peter Wohlleben

Toto je již čtvrtý titul autora, který se mi dostal do rukou. Ke knize jsem přistupovala s jistou obavou, že už to bude trošku vaření z vody a nic moc nového se zřejmě nedozvím. Ovšem omyl! Pořád je to výborné čtení. Má duše se procházela po lese, i když hmotné tělo bylo v pohodlí domova.

11.02.2018 5 z 5

Brambory Brambory kolektiv autorů

Obvykle nedávám komentáře ke kuchařkám, ale tady udělám vyjímku, protože je prostě vyvedená. Kdo rád bramboru, ať ji nenechá bez povšimnutí. :-)

Příběhy obyčejného uzdravení Příběhy obyčejného uzdravení Jan Hnízdil

Knihy od Hnízdila jsou inspirací, poučením ale především sdělením, že jen ty sám si musíš pomoct, nikdo jiný to za tebe neudělá. A s tím nezbývá, než souhlasit.

Někdo tě vidí Někdo tě vidí Clare Mackintosh

Vyvedený thriller. Děj se pěkně rozehraje, netušíte, odkud vítr vane a když myslíte, že ano, jste vyvedeni z omylu. Nepůsobí to překombinovaně, vše je uvěřitelné a zpětně do sebe zapadá. Originální, čtivé, i když občas zbytečně doslova popisující. Umím si představit knihu zfilmovanou. Snad to někoho neinspiruje k převedení do reality, i když nedělám si iluze, co se všechno děje...

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Je úplně jedno v jaké žijete době. Vždy je podstatou rodina, vztahy, naše přání a naděje. Často neplyne vše podle našich představ, ale to vůbec neznamená, že to tak nemá být. Ovšem pokud nezastavíme ničení všeho kolem a budem stále jen brát a nic nedávat, pak se nemůžeme divit, že zanikneme i my. Až kolem nás proletí včela a začneme se dramaticky ohánět, aby zmizela, spíš by jsme se měli radovat, že tady s námi stále je.

30.01.2018 4 z 5

Příběhy stromů Příběhy stromů Peter Wohlleben

Na rozdíl od knihy Tajný život stromů se zaměřuje trochu jiným směrem, který není až tak čtenářsky lákavý, opět se nám pan autor krapet opakuje... Jedná se spíše o rady pro samotné zahradníky či lesníky, ale i tak mně stále měla co říct a dávám čtyři hvězdy už jen za to, jak je skvělé, že si tohle všechno můžu přečíst podané až pod nos jednoduše a tzv. popularizovaně a nemusím mít v rukou zrovna mega odbornou knihu, která by mě tím pádem minula. Takhle má šanci se dostat mezi co nejvíc čtenářů a o to jde, myslím, především.

22.01.2018 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Martin Selner nám nechává nahlédnout pod pokličku své práce. Bere svět autismu s humorem sobě vlastním. Je to člověk na správném místě, který navíc umí poutavě popsat strasti denního života svého i dětí.

31.12.2017 5 z 5

Sam & Julie Sam & Julie Karina Schaapman

Tato série byla láska na první pohled. Jako malá jsem si hodiny a hodiny hrála v domečku pro panenky, který jsem měla v policích ve skříni. Celá dvě patra vyladěného obydlí s nábytkem, kobercem, záclonkama a všemožnýma blbůstkama od kastrůlků po zrcadlo v koupelně. A taky mi svítila trouba v kuchyňské lince a tekla voda ve dřezu, to bylo něco! Velká parta všemožných pidi panenek a pajduláků, kteří řešili své vztahové a rodinné problémy či jen tak klábosili, jest samozřejmostí. Takže když sem uviděla tohle super vyladěné dílo, tak jsem se stala opět tou malou holkou a toužila se vrátit v čase a mít přesně tohle všechno doma. Dokonalé. Úžasné.

30.11.2017 5 z 5

Jóga v denním životě Jóga v denním životě Paramahansa svámí Maheshwarananda

Vlastním vydání z roku 1990 a střežím ho stále jako oko v hlavě. Cviky jsou jasné, srozumitelné, vhodné pro věčné začátečníky i ty pokročilé. Ale co je hlavní, opravdu to pomáha, jak jsem se nejednou přesvědčila sama na sobě. Zatím ji žádná kniha o józe pro mě nepřekonala.

28.11.2017 5 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Pornoromán pro intelektuály. :-) Mladá nymfomanka se specializací na 14ti leté hošíky, které díky sve profesi učitelky snadno loví přímo ve škole. Hodně otevřené, víc jak půlka textu líčí samotnou "akci". A není to stylem zadíval se jí dlouze do očí a rozepnul knoflíček. Celeste je pěkná mrcha, umí manipulovat a dosáhnout svého. Sex je pro ni prostředkem ukojení touhy, ale neváhá ho použít i k získání výhod, jako svou zbraň. Otázkou zůstavá, kdo je v příběhu ta oběť. Mlaďoši to dělají rádi a dobrovolně, spíš jim pak všechny holky, co přijdou po ní, budou zákonitě připadat nudný, co já vím. Zničí jim to období objevování, romantiky, tajemství. Celeste nemůže být nikdy šťastná, protože jakmile bude mít objekt touhy o rok víc, už ji to nerajcuje a musí jít dál. Každopádně po ní zůstává všude spoušť, šrámy na duši a pachuť ze života.
Docela nevšední je zmatek v postavě manžela, který se chvilku jmenuje Ford a pak zase náhle Fred. Chybička se vloudila.

23.11.2017 3 z 5

Lži Lži T. M. Logan

Svižný psychothriller o tom, že nemůžeme věřit všemu co vidíme, čteme či slyšíme... Propracovaná manipulace pomocí výdobytků naší doby. Konec překvapivý, uvěřitelný. Určitě stojí za přečtení.

23.11.2017 5 z 5

Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Hope Jahren

Namlsaná z knihy Tajný život stromů jsem se s nadšením vrhla i do této knihy. Anotace je ovšem trochu zavádějící. Jedná se spíše o životní příběh autorky s rozmanitým popisem laboratorní práce. Poznatků o přírodě jsem možná čekala víc. Nicméně za přečtení stojí.

29.10.2017 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pro mě dokonalost sama. Od začátku do konce vám nedá vydechnout. Několikrát mě při čtení zamrazilo a to se mi snad u žádné jiné ještě nestalo. Forma i obsah znepokojující a opět se mi potvrzuje, že mnohem děsivější je to nevyřčené, to, co si sami dokážeme vsugerovat. Sami sobě dokážeme být tím největším děsem. Stále ve mně příběh rezonuje a ať už je pravda kdekoliv, je to mistrně zpracováno. Pro fanoušky Blair Witch nutnost. Skvělé!

25.10.2017 5 z 5

Jak tohle hodnotit. Marie Kondo je rozhodně střelená, posedlá úklidem a puntičkářka. Dokázala to, co šlo říct pár větami, natáhnout na uctihodných (skoro) 200 stran. Kdo to umí? :-)
Říká, že všechno, co vám nedělá radost musí pryč, ať je to cokoliv. A když vám to bude časem chybět, zase si to koupíte. No dobře. Trochu proti eko trendu. Dojde i na vraždu knihy, kdy se trhá a škube a pro mě to byl mord jak v severské detektivce. Vyhazovat fotky, no to snad.... Pak vám na konci řekne úklid není všechno, jenže my víme, že pro ni je to celý život. Ale ať jen nerýpu. Dostaneme možnost její posedlost pochopit, a já se jí zas tak nedivím. I japonská mentalita tomu jistě nahrává. Ale v knize jde především o to, jak si uklidit okolo sebe a tím vlastně i v sobě. Protože tohle funguje spolehlivě. Její metoda je tak prostá a proto se o ní asi tak mluví. Plné bydlo vyčerpává. Stejně je to trochu bizár, že si dnes už lidi čtou i o tom, jak mají uklízet. :-)
Ale ať je to s obsahem knihy jak chce, rozhodně mě nakopla otevřít skříň a redukovat. A to jsem jen chtěla vědět, proč to prokrindapána vzbuzuje takový ohlas.

15.10.2017 2 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Dostat se mi do rukou v době, kdy jsem si lepila na zeď plakáty gotických kapel a jediná možná barva vlasů na moji hlavě byla černomodrá, pak bych asi byla nadšená. Ale dnes už to nějak nezabírá. Bylo pár momentů, kdy jsem si řekla, hmm, umí ten chlapec, ale knihou jsem se spíš pronudila než pročetla. Prostě jsme si nesedli a docela mě to mrzí. Grafická úprava knihy ovšem lahůdková.

15.10.2017 2 z 5

Světýlko Světýlko Antonio Moresco

Tohle byl dokonalý zážitek. Chci ji mít doma a zažít to zase znovu. Znovu vnímat, pochopit, zažívat, přemýšlet a nechat se unášet za světýlkem...

15.10.2017 5 z 5

Knihovnické pohádky Knihovnické pohádky Zuzana Pospíšilová

Před Zuzanou Pospíšilovou je třeba smeknout. Je to autorka mnoha knih, které mají co říct a vyčnívají v dětské produkci. Obdivuhodné, kam na všechny ty nápady chodí. Na její knihovnické pohádky jsem se moc těšila, ale trošku převládla rozpačitost. Ne nad příběhy, ale v kostrbatostí textu. Někdy se polopaticky opakují věty, které podle mě stačilo říct jednou. Působilo to na mě až rušivě. I tak se ale jedná o milou knihu a odškrtávám si další řádek čtenářské výzvy. :)

30.09.2017 4 z 5

Ďáblova svatyně Ďáblova svatyně Marie Hermanson

Hned mě to vtáhlo do děje a byla jsem zvědavá, co se z toho vyklube. Vše bylo dokonalé, bod zlomu ovšem přišel v poslední části knihy, kdy už to bylo přestřelené a překombinované a zbytečně to srazilo příběh. I tak si ale zaslouží 4 hvězdy. Ale ten konec.... Achjo.

30.09.2017 4 z 5

Odhalené emoce Odhalené emoce Paul Ekman

Setkáváme se s tím dnes a denně, ať chceme nebo ne a už jen proto je to velmi zajímavé počtení. Mnoho fotografií, text jdoucí do hloubky. Pro odborníky i laiky, kteří třeba jen tak rádi sledují lidi a přemýšli, co se v nich asi odehrává, tak jako já.

13.09.2017 5 z 5

Račte pivečko nebo vínečko? Díl I. Račte pivečko nebo vínečko? Díl I. Vladimír Filip

Sonda do počátků a historie brněnských podniků. Lahůdka pro oko i duši.

02.09.2017 5 z 5