medialstar medialstar komentáře u knih

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

Těžko se mi kniha hodnotí. Upletené pavučinky jednotlivých příběhů mě vtáhly a nepustily. Cítila jsem v nich život, divokost přírody, beznaděj, marný vzdor i naději... Pro mě to byl literární zážitek.

24.01.2017 5 z 5

Neónová bible Neónová bible John Kennedy Toole

Po více než dvaceti letech jsem ji opět vzala do ruky a nic neztratila ze své síly. Kdo by v 16 letech dokázal takto psát? Prostý jazyk to vše jen znásobuje. V těch zdánlivě obyčejných větách je tak moc.

13.01.2017 5 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

Četba této knihy se stane zážitkem pro všechny milovníky knih a knihoven samotných. Manguel má neskutečný přehled a dar sepsat vše čtivě a zajímavě. Nemohla jsem jinak, než knihu zakoupit.

12.01.2017 5 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Šindelka vládne slovem, prostě to umí. Vnímám ji především jako o pokus o vidění problému i z druhé strany. Neházet prostě všechny do jednoho pytle. Představit si za příběhem skutečné lidi. Kniha má pár silných momentů. Ale nejradši bych se úplně odprostila od toho, že se jedná o téma migrace a brala ji jako knihu o cestě, vůli, naději, citech a potřebách. Paradoxně mě víc oslovila ta industrialní linie, tam to fungovalo nějak přirozeněji. Na knihu či spíše autora jsem četla spoustu negativních ohlasů v diskuzích, aniž by samozřejmě knihu četli. Už se nejednalo o nic jiného než o laciné útoky, které jen ukazují to, že se opravdu jedná o zásadní a ožehavé téma, které nám nemůže být jedno a o kterém se musí mluvit. Jen si prostě Šindelka nezvolil tu stranu barikády jako většina internetových diskutérů. Špatná reklama taky reklama.
Dala bych hodnocení 3,5*, ale vzhledem k tomu, že na 3 to zas nebylo, dávám 4. Ale s odřenýma ušima.

07.01.2017 4 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Nadělila jsem si dárek. Dárek, který budu rozbalovat stále znovu a nikdy se neomrzí.

01.01.2017 5 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Zase se mi to stalo. Po dočtení jsem začla znova od začátku. Někdo píše pro peníze, pro pocit, že má co říct, někdo možná jen proto, že nalézá zalíbení v tom, nazvat se spisovatelem a někdo by prostě měl psát proto, že by měl. A to je případ Marka Šindelky. Těším se na naše příští setkání.

26.12.2016 5 z 5

Slavné romány 20.století: 50 nejvýznamnějších moderních románů Slavné romány 20.století: 50 nejvýznamnějších moderních románů Joachim Scholl

Zajímavé čtení o zajímavých knihách a jejich autorech. Prohloubí vaše všeobecné znalosti o knižní klasice. Nerozebírá díla dlouze a těžkopádně. Ocení ji studenti, milovníci dobrých knih i ti, kteří hledají inspiraci k četbě.

18.12.2016 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Kniha, u které máte chuť si dělat výpisky. Plno myšlenek, krásných přirovnání i vtipného nadhledu. Nechá vás nahlédnout pod pokličku až s nezvyklou otevřeností. Dominik Duka prý prohlásil, že jeden Czendlik pro církev není problém, horší by bylo, kdyby jich bylo deset. A ono je to přesně naopak. Protože přesně takových lidí potřebuje nejen církev ale i svět všobecně co nejvíc. S chutí pomáhat, činit dobro bez nároku, být něčím užitečný a ne jen proplouvat životem. To samozřejmě může člověk i bez víry. Ať si každý zvolí vlastní cestu. Pro věřící může být kniha lehce kontroverzní. Ale přečíst by si ji měl každý, kdo má otevřené srdce. Po dočtení ho mám možná ještě otevřenější, než dřív.

18.12.2016 5 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Jsem moc přísná? Dvě hvězdičky? Zbláznila se? Ale já to na ty tři opravdu nevidím. Alespoň v tuto chvíli. Má očekávání se příliš nenaplnila. Ano, Meyer má bohatou fantazii, to se mu nedá upřít, v tomto směru spokojenost. Ale čekala jsem rozvětvený knižní svět, komorní příběh o knihách jako takových, ale on je to vlastně akční příběh, kde dobro bojuje proti zlu a o to jde především. U dialogů mi vadil jakýsi všudypřitomný hádavý tón, popichovačnost. Nechybí ani násilí...Občas jsem se nudila a to se mi jen tak nestává.
Dobře, nejsem cílová věková skupina, ale to přece není na závadu... Plusem je nápad se záložkou, krásná obálka knihy a hlavně fakt, že se mi líbí, jak autor nenápadně ponouká děti a mládež k lásce ke knihám. Nicméně další díl asi oželím.

16.11.2016

Ballada o žaláři v Readingu Ballada o žaláři v Readingu Oscar Wilde

Krásně tísnivé verše. Poštěstilo se mi zapůjčit toto bezmála stoleté vydání a jen to umocnilo zážitek. Listovat touto zažloutlou stařenkou, představovat si, kolika čtenářům musela projít rukama, kde všude čekala, až si ji někdo zapůjčí a stejně i po tak dlouhé době má stále své místo ve veřejné knihovně. Nezapadla, nikdo ji nezatratil. To je přece krása sama o sobě.
Jen mám u těchto děl trošku problém dávat hodnocení, copak jde tato tvorba hvězdičkovat?
Něco, co je postavené na pocitech, melodii, subjektivním vnímání každého z nás...

02.11.2016

Deset dětí paní Ming Deset dětí paní Ming Éric-Emmanuel Schmitt

Kniha, s kterou strávíte něco přes hodinu života. Myšlenky Konfucia zakomponované do příběhu. Uvede vás do stavu rozjímání. Pro mě má tato kniha dvě hlavní poselství. Prvním je, že Konfucius má pořád co říct i v dnešní době, je přenosný do každé kultury i doby. Druhým pak myšlenka, že vše dává našemu životu smysl až s dětmi.

29.10.2016 3 z 5

Příběhy opředený život A. J. Fikryho Příběhy opředený život A. J. Fikryho Gabrielle Zevin

Pohodový příběh o lásce ke knihám. Trocha romantiky, naděje, sentimentu, smutku a tipů na literární díla. Četlo se jedním dechem. Jen ve dvou pasážích jsem se nemohla zbavit dojmu, jak kdyby si ze srandy připsal pár řádku její mladší brácha a autorka si toho ani nevšimla. Jak kdyby to bylo z jiné knihy. Tento detail ovšem nemá vliv na to, že jde o ideální knihu pro jedno deštivé odpoledne.

28.10.2016 3 z 5

Pravda a jiné lži Pravda a jiné lži Sascha Arango

Kniha na jeden zátah, napsaná tak čtivě, že jsem ji neodložila, dokud nebyla pokořena poslední strana. Bez hluchých míst, stále mě udržovala v napětí. Jak bude pokračovat tento příběh? Nový důkaz, rozvedení nakousnutých témat, nová zápletka? Ale ujít si ho každopádně nenechám. Mě Saša přesvědčil.

14.10.2016 4 z 5

Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

Zábavné, svižné a vtipné, ale nechybí tomu ani vážnost. Aź s podivem, jak má Glattauer ženské prokouknuté. Neříkám, že nemám drobné výhrady, mě zkrátka baví to nevyřčené, co by kdyby snění, ale i když v druhé části spadli Leo s Emmi do reality, nebylo to vůbec špatné. Holt osud jde také s dobou a může spřádat nitky i ve virtuálním světě. :-)

12.10.2016 5 z 5

Zůstaňte s námi Zůstaňte s námi Marek Šindelka

Literární lahůdka. Dokonce jsem ji po přečtení sjela letmo ještě jednou, abych si prodloužila naše společné chvilky. Má to hloubku, cit pro detail, sdělení, atmosféru...to, co od povídek očekávám. Mapa Anny je ihned v pořadníku.

25.09.2016 5 z 5

Velká pohoda, vše je zalité sluncem, malá klopýtnutí bleskově vyřešena. Severská literatura ukazuje svoji vlídnou tvář. Poznáváte příběh Sary, která cítí, že tohle městečko by mohlo být jejím domovem a přirůstá jí k srdci nejen místní obyvatelstvo a jeden fešák, ale i styl života. Moje očekávání, že děj bude více směřován do prostor knihkupectví, se bohužel nenaplnilo, ale ani tak to nebylo marné čtení.
Léto, pohoda, romantika, knihy.... Proč ne.
A taky se mi moc líbí obálka, prostě si nemůžu pomoct. :-)

14.09.2016 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Zpočátku jsem se párkrát přistihla, že mi utíkají myšlenky jinam, ale asi v polovině jsem se do knihy docela zabrala. Autorka dokázala udržet napětí a člověk má chuť vědět, jak se věci mají. Občas trošku klišé, některé dialogy na mě až moc křečovité a vtipné za každou cenu. Ale když to vezmu kolem dokola, odvedla autorka docela slušnou detektivní prácičku, i když tomu pro mě něco chybělo.

22.08.2016 3 z 5

Zlato Zlato Dan Rhodes

Tahle kniha mi sedla. Rhodes má úspornější až strojový popisný styl, což na někoho může působit rušivě. Avšak zapadalo to do příběhu, který podle mě krásně vystihuje vztahy založené na "pivním" přátelství. Ale není to jen o tom. Hlavní postava Miyuki pomalu mění život okolí, aniž by o tom věděla či se nějak musela výrazně přičinit. Každým rokem jezdí na pár dní se vytratit do malého městečka a její hlavní náplní jsou toulky po okolí a večer popíjení piva v místní hospodě U Kotvy. Bylo to, jako bych tam seděla někde v rohu lokálu s nimi a sledovala jak vše plyne. Nic moc se neděje a přitom se toho děje tolik. Humor se střídá s jemnou melancholií a velké plus byl konec, který nesklouzl k cukrové vatě. Večerní sedánky U Kotvy, kde se zastavil čas, vřele doporučuju.

11.08.2016 5 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Silná zpověď o autorčině matce i rodině, kdy sice nevíte co je fikce a co skutečnost, ale nějak podvědomě mám pocit, že pravdy je tam více než je sama schopná někdy unést. Sdílíte nitěrné myšlenky, které vám neřeknou snad ani nejbližší. Donutí vás přemýšlet nad vlastní rodinou, co je důvodem jednotlivých cest a osudů... Na tuto knihu těžko zapomenu.

17.07.2016 5 z 5

Nebojte se být náladové & protivné Nebojte se být náladové & protivné Julie Holland

I přes poněkud pro mě matoucí obálku se jedná o velmi zajímavou knihu, která není snůškou prázdného tlachání, ale zcela solidní sondou do radostí i starostí ženy. Autorka čerpá ze své lékařské praxe, pracuje s podloženými fakty a vše je psáno čtivou formou. A nemusíte se bát, že to bude příliš ala Amerika, je to naprosto přenosné i do našich končin.

16.07.2016 4 z 5