Meda77 Meda77 komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Ačkoliv je tahle suprovka určená pro publikum menšího vzrůstu,kniha se stala legendou a myslím, že oprávněně. Mnoho z nás dospělých si na ni pamatuje i po tolika letech, což svědčí o kvalitě knihy i autorky. Tady to musí jít až na 5hvězd.

17.01.2022 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tady není co komentářit.Wyndham byl vynikající autor, ačkoli napsal jen pár knih, tak kvalita byla rozhodně nadprůměr. Den trifidů se považuje za nejznámější a nejlepší román, dočkal se filmového a seriálového zpracování. Kniha se právem řadí do klasiky. Je skvělá. Doporučuji.

30.11.2021 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Eduard Štorch je ikona české literatury a doufám, že se o něm ještě vyučuje, místo hromady zahraničních autorů, kteří nemají s naším povědomím nic společného. Všechny knihy od něj jsou fantastické a stejně jako u Verneho nadčasové, zároveň dobrodružné, věcné a zábavné. I my starší si rádi zavzpomínáme. Příběh nebudu spoilerovat, je nutno to přečíst. Když
si ještě po tolika letech vybavim jméno Veverčáka, tak je vidět, že něco bylo hodně v pořádku.

19.11.2021 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

O čempak to asi bude? Kdo by z Česka neznal tenhle srandovní hmyz. Vždy když v létě člověk vezme do rukou postřik na hmyz tak se dívá jestli tam není i ten s tím červeným šátkem (nemyslím samozřejmě pionýra).

Brouk Pytlík Brouk Pytlík Ondřej Sekora

Stejně jako Ferda mravenec, ačkoliv zde se jedná o jiný hmyz, kvalita díla je opět skvělá. Jako ostatně vše od Sekory. Musí znát snad každý Čech.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Kdysy povinná četba, ale ani by být nemusela. Plevův Bobeš je prostě klasika. Samozřejmě děj je mírně ovlivněn politickým režimem, ale lidskosti a vztahů je v knize daleko více,než nepřímého politikaření.

Mikeš Mikeš Josef Lada

Tenhle kočičák je naprostá povinnost pro všechen dorost ČR, městské úřady by to měly vyžadovat, jak nošení občanky. I tak pochybuji, že by ho snad někdo neznal, ale kdyby přece tak není Čech. Autora ani knihu netřeba komentářit, ani bych si to k panu Ladovi nedovolil.

06.12.2021 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Opět krásná typicky česká pohádková kniha, skvěle psaná a pan Lada je opět malířský bourák, jak jinak. Na starých pohádkách se mi líbí jak se do nich neprolínají žádné cizokrajnosti, jsou prostě krásně české a naše.

15.12.2021 5 z 5

Hodně známý a skvělý kousek od skvělého autora netřeba komentovat. Plný počet.

04.03.2022 5 z 5

Velmi pohodové a úsměvné čtení. V zábavné beletrii jedna z lepších knih. Humorně i dějově vyvážená kniha, která nenudí. Dobrá volba pro každého. Doporučuji. 4 starsy.

13.11.2022 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Takže v rychlosti. Na přebalu knihy opět thriller, což je opět blbost. Kniha je dramatický román s kriminální zápletkou a z poloviny by se dal zařadit i do červené knihovny. Čtení spíše pro dámské publikum, ale zkousnou to i chlapíci. Děj knihy celkem lineární bez velkých nesmyslů. Největším mínusem jsou neustále se opakující věty se stejným sdělením, ty mě vážně lezly na nervy. Jinak se kniha drží v solidním průměru, poctivé 3starsy.Na lepší hodnocení je na trhu více knih s podobnou tématikou. Lepší průměr.

10.05.2022 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Ačkoliv nejsem fanda poezie,prózy ani básní,tenhle klenot české tvorby by měl být povinný jak z historického tak morálního hlediska. Nevím proč by měla česká mládež číst kdejakého zahraničního jelimána místo vlastních umělců. Už vidím jak se v USA vyučuje na středních školách literární tvorba ČR.

19.11.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Objektivně mě zaráží, jak se spousta lidí tetelí nad propracovaným světem a podobně, zřejmě čtenáři kteří nemají moc načteno ve fantasy a scifi. Pro srovnání s Herbertovou Dunou, nebo tvorbou jako je Harry Potter či Zaklínač by potom musela mít stupnice hvězd 10.Temná fantasy? To těžko. Více se jedná o pohádkový příběh 13tiletého kindoše ve fantasy prostředí, místy psáno velmi naivně. Přátelé fantasy akce si nemusí ani měnit pampersy, jelikož k jejich znečištění nedojde. Akce je tak 2 krát za 300stran.Více budete potřebovat nové Solomon, protože chození je tu spousta. Vlastně je to jen o putování a hlídání mládeže s nudlí u nosu a všude přítomnou otázkou "proč". Mimochodem pokud budete chtít 13tiletou holku zamaskovat za kluka, nezapomeňte jí nechat dlouhé vlasy až na záda. V prostředí kde jí hrozí smrt už jen za prdík špatným směrem je to vskutku FANTASY nápad. Upřímně číst se to dá, ale tak pro náctileté, pokud chcete skutečnou fantasy musíte sáhnout po klasice. Ze zvědavosti jestli se autorka posune ve tvorbě přečtu i pokračování. Ale s úctou k fantasy slabé 3starsy.

17.11.2021 3 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Velmi známá verneovka, která nijak nevybočuje z autorových kvalit, takže skvělé čtení pro mládež, ale i pro vzpomínky.

04.03.2022 4 z 5

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Panu Ladovi vždy max 5starsů, protože jinak ani nelze. Sám si píše, sám si ilustruje a sám je legenda typické české tvorby. Dnes ani v budoucnu už se s takovými knihami nesetkáte, v české tvorbě určitě ne a v zahraničí už vůbec. Perla českého národa.

06.12.2021 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Série o Ramovi je jeden z mála unikátů ve scifi literatuře. Do detailu promyšlená klasika s originálním a neohraným nápadem. Spolu se sériemi jako je Duna, Vesmírná odysea nebo Nadace patří k tomu nejlepšímu co kdy bylo v žánru napsáno.

25.11.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Napsat tuhle krásnou knihu v době, kdy se na planetě nacházel takový lidský odpad jako Hitler chtělo,jak by řekli školáci "pěkný koule". Krásný román není jen útočně zaměřený na kritiku jednání výše uvedeného odpadu, ale ukázkou typického Čapkova psaní. Najdete tu zamyšlení, ale i situační humorné poznámky. Jedna z nejznámějších knih. Hodně doporučuji.

25.11.2021 4 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Jedna z nejznámějších od Štorcha, ale všechny kousky od něj jsou kvalitka. Netřeba komentářit, třeba to přečíst. 5starsu.

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Stará Česká Klasika. Jedna z prvních knih, která se nám dostala do těch našich upatlaných ručiček. Krásné psaní a skvěle ilustrována.. Velmi silné 4.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Jedna z nejlepších verneovek, poutavě a napínavě psaná a pěkné ilustrace ke zkouknutí. Z nostalgie bych je přečetl klidně všechny. Verne snad ani špatnou knihu nikdy nenapsal. Silné 4starsy.