Matt Baker Matt Baker komentáře u knih

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.Opravdu velmi výstižně a jednoduše popsané a rozebrané dějiny filosofie od nejstarších filosofiíí až do dnes. Dokonce i příběhová část je zdařile napsaná, autor v ní projevil svůj vlastní filosofický pohled na svět a k čemu se sám osobně přiklání.

10.03.2015 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Zlatá česká klasika, kterou by dítko ni člověk vyššího věku neměli nechávat ležet (sk)ladem.

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Neskutečně dojemné dílo, jež mne nadchlo už v mých dětských letech na základní škole. I po několikerém přečtení se před autorem musím sklonit.

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Až na některé povídky je kniha čtivá s jednoduchým dějem a ani tehdejší jazyk není nijak obtížný. Neruda zde krásně popisuje zážitky své i ostatních obyvatel Malé Strany.

23.02.2015 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Parádně odvyprávěný průběh 1. světové války z pohledu německých vojáků se všemi jejich strastmi i radostmi. Stejně tak autor výborně popisuje zničené životy přeživších vojáků, které po válce již nikdy nečekal stejný život, jako dřív.

06.01.2015 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Dle mého názoru nejlepší kniha zabývající se čarodějnickými procesy vůbec. Obzvlášť jsem rád za to, že se děj odehrává v mém rodném kraji, kde na tyto tragické procesy upozorňuje kdejaký pomník a kde tato temná kapitola našich dějin zanechala spoustu vzpomínek a nepřehlédnutelných důkazů.

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Velmi zdařilé dílo anglické literatury. Ani bych neřekl, že je tato kniha psána pro dětské oči. Například při závěrečném pohledu do mysli odsouzeného žida mi běhal mráz po zádech a bylo mi ouzko.

04.01.2015 4 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

U této knihy opravdu nevím. Velmi mne zaujalo prostředí Podkarpatské Rusi, které mne vždy zajímalo. S obsahovou a hlavně dějovou stránkou knihy to už bohužel bude horší. Jelikož vždy rozečtenou knihu dočtu, horko těžko jsem tuto knihu udolal. S postavami jsem neměl žádný problém, jen celkový děj neměl dle mého názoru žádnou jiskru a byl zbytečně rozvláčný. Nejvíce mne zaujal až konec knihy a ta část, kdy Nikola poprvé zjistil, že je nezranitelný kulkou.

03.01.2015 3 z 5

Den draka Den draka Richard A. Knaak

Velmi dobře napsaný příběh z již tak velmi rozsáhlého světa Warcraftu. Jsem velmi spokojen jako čtenář fantasy literatury, tak i jako velký fanoušek a dlouholetý hráč her z prostředí Warcraftu. Vřele doporučuji i ostatním fanouškům.

16.03.2015 4 z 5

Po kolena v mrtvých Po kolena v mrtvých Dafydd ab Hugh

Jako fanoušek herní legendy jsem si vždy přál přečíst i knihu. A byl jsem mile překvapen. Příběh je sice prostinký, ale autoři z něho podle mne dokázali vyždímat maximum. Z nostalgie jsem si hru ihned zahrál a mohu říct, že jí kniha dělá čest. Už se těším na další díly.

30.01.2015 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Výborně napsaný smutný příběh o lidské zkaženosti a nevděčnosti. Nádherně zpracovaný příběh o hammelnském krysaři, ze kterého by si spousta lidí v dnešní době měla vzít příklad.

27.01.2015 5 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Od české autorky 19. století bych takovouto knihu nikdy nečekal. Většina děje knihy mi neustále evokovala mé vlastní zkušenosti s tímto problémem, častém i v dnešní době v některých křesťanských církvích, který se velmi dotkl i mé rodiny, zvláště mých rodičů.

07.01.2015 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Ze začátku (si prvních 100-150 stran) jsem nechápal, co se snaží autor povědět. Když jsem ale překonal tuto rozvláčnější část knihy a došel k velmi zábavným satirickým pasážím, které mi připomněly četbu knihy Jak jsem vyhrál válku, ihned se mi zlepšila z knihy nálada. Hlavní postavu Yossariana jsem si oblíbil velmi rychle a ztotožnil jsem se s jeho nechutí k válce a ke všemu, co se jí týká. Držel jsem mu palce až do otevřeného konce knihy.

06.01.2015 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Hrabalova klasika která neomrzí. Již legendární strýc Pepin je geniální postava, kterou nikdo nemůže přehlédnout. Příběh o mývalovi je nezapomenutelný.

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Povídky z druhé kapsy mi přišly malinko lepší než jejich předchůdci z první kapsy.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Až na nečekaně zamotaný konec jsem spokojený. Hlavní postava vědce Prokopa mi byla velmi sympatická, sdílím jeho názory týkající se zneužívání technického pokroku a vědy k válečným účelům a k získání moci nad ostatními.

04.01.2015 5 z 5

Italské listy / Anglické listy / Výlet do Španěl / Obrázky z Holandska Italské listy / Anglické listy / Výlet do Španěl / Obrázky z Holandska Karel Čapek

Mé první setkání s původním českým cestopisným dílem mne ohromilo. Karel Čapek dokázal nádherně vystihnout atmosféru evropských zemí 20. a 30. let minulého století a barvitě i s notnou dávkou humoru převyprávět své cesty po evropském kontinentu.

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Psychologická díla mám velmi rád, dokonce je někdy i přímo vyhledávám. Sice mám Karla Čapka velmi rád, ale zde mi k dokonalosti stále něco chybělo.

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Jedna z mých oblíbených pohádkových knížek, kterou si dodnes pamatuji a možná si ji brzy znovu přečtu. Nejvíce se mi líbila Velká policejní pohádka a Pohádka pošťácká.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nádherné dílo českého velikána Karla Čapka, které dodnes nebylo překonáno. Jeho odpor k válce a nastoupivšímu nacismu v sousedním Německu ze stránek knihy přímo čiší. Osudu doktora Galéna mi po přečtení bylo velmi líto. Jeho oběť byla pro mne nečekaná.