martineden martineden komentáře u knih

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Knihu jsem před pár lety četla a pamatuji si, jak moc mě zasáhla. Nyní jsem poslouchala audio verzi, která mi úplně vyrazila dech. Opravdu překrásné. Smutné, lidské, srdcervoucí.

03.03.2024 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Kdyby mi bylo patnáct, asi bych byla z knihy nadšená a přála si takhle velkou lásku prožít. No, možná kecám a nelíbilo by se mi to ani v těch patnácti. Přesto nějaké klady knihy má. Líbil se mi začátek, bavily mě hudební motivy. Ale číst si srdcích na každé stránce desetkrát, to už bylo fakt moc. Jak se někomu zastavilo srdce, tlouklo, rozpadlo na dva kusy, a já nevím, co všechno... Uf. A to vše mělo skoro 400 stránek.

23.02.2024 2 z 5

Český ráj – moje velká láska Český ráj – moje velká láska Zdeněk Mrkáček

Nádherná záležitost tato kniha! Najdete v ní historii, přírodu, památky... A moc pěkné fotografie. A textu je tak akorát, žádné dlouhé popisy. Je vidět, že autor má Český ráj rád a rozumí mu. Měla jsem čest jít s autorem na komentovanou ornitologicko vycházku kolem Sobotky, kde bylo jasné, jak přírodě rozumí. A já od té doby sleduji jeho tvorbu.

17.02.2024 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Výborná Agatha! Když jsem to četla poprvé, absolutně jsem netušila, kdo je vrah...

16.02.2024 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

(SPOILER) Ach jo! To se opravdu příliš nepovedlo. Těhotný James Bond v sukních. Těším se na Eriku, snad to ale nepůjde tímhle směrem.

11.02.2024 2 z 5

Sundat se jak fénix Sundat se jak fénix Martina Babišová

Bylo to syrový, bylo to čtivý, ale nějak mě to nezasáhlo. Hrdinka se snaží, ale nějak jsem nepochopila, co celé dny dělá, přišlo mi to, že jen chlastá, zobe prášky, sjíždí mobil, chce být svá, dělat správný věci, ale to babrání v sobě mi chvílemi lezlo na nervy.

08.02.2024 2 z 5

Šalina do stanice touha Šalina do stanice touha Iva Hadj Moussa

Kniha nezklamala, hlavní protagonisté jsou paka, nikomu jsem snad nedržela palce. Ale bavil mě styl, bavilo mě Brno. Těším se na další knihy autorky.

05.02.2024 4 z 5

Deník tramvajačky Deník tramvajačky Karolina Hubková

O autorce jsem nic nevěděla, zato moc ráda jezdím tramvají, tudíž volba byla jasná. Deníkový záznam možná není nejšťastnější řešení, chápu, že autorka to možná má jako formu terapie, kterou určitě potřebuje. Je si nejistá, lítají jí nálady, valí na nás dobrocitáty a moudra, ale vlastně proč ne? Doba klade na lidi nároky, Je to autentické, je to napínavé. A mám chuť juknout do muzea do Střešovic.

02.02.2024 3 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Rozhovor se mi hodně líbil, hvězdičku ubírám za pasáže, které se trochu opakovaly, taky mi to trochu přišlo jako reklama na Dubaj. A říkám si, že bych si klíďo přečetla rozhovor třeba s řidičem autobusu, horníkem, učitelem...
Ten pohled člověka, který je odborník ve svém oboru, je super!

01.02.2024 4 z 5

Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Lucie Macháčková

Svatební historky super, baví mě vtipný ženský a stand-up obdivuju, můj sen to zkusit. Takže Lucii moc fandím.

29.01.2024 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Šílená záležitost. Autentické, syrové, drásavé, smutné, Vypravěčce jsem držela palce, její svědectví je tak důležité, šla s kůží na trh, je to síla. A naprosto chápu, že se vypořádává s následky dlouhá desetiletí. Asi by to měly číst hlavně maminky dospívajících slečen, protože opravdu velkou chybu dle mého názoru, udělala svou netečností matka hlavní postavy.

25.01.2024 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Krásná, něžná kniha, i když to téma je příšerné. Naděje přesně v lidech, kterým není jedno, co se děje. Tleskám i popisům, atmosféře, nadšená jsem i ze závěru. Přečtěte si.

23.01.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Pláňata jsou sondou do života jedné české rodinky, která se rochňá na svém malém písečku. Výborně vykreslené vhledy do myšlení hlavních protagonistů, autorka nenechá nit suchou na dospělých postavách, evidentně drží palce mladým hrdinkám. Bavila mě postava Aleny, protože ruku na srdce, kdo z nás takovou v životě nepotkal, nebo kdo z nás se občas jako shánčlivá, do sebe zahleděná, věčně nespokojená ženská nechová?

19.01.2024 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Čtivá kniha, docela předvídatelný děj, ale mám pocit, že jsem podobné věci četla už xkrát... A taky viděla ve filmech. Ale je určitě záslužné ukazovat na to, že něčí napohled krásný život nemusí být ve skutečnosti tak skvělý.

15.01.2024 3 z 5

Než padne tma Než padne tma Emma Haughton

(SPOILER) Venku mráz, v knize mráz. Brr! Ale musím říct, že jsem byla napjatá, jak příběh skončí, i když to trošku byla hra na Deset malých černoušků s velmi labilní hlavní hrdinkou, která se bála nejen tmy. Ale co by to bylo za hrdinku, kdyby nestrčila všechny ty vědce, chlapáky, odborníky zvyklé na pobyt na polární stanici do kapsy!

13.01.2024 4 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Velmi dobrý počin. Mám ráda knihy s reálnými postavami a s historickým kontextem. Vztah dvou sester je vylíčen velmi sugestivně, člověk jim nemůže nedržet palce. Je i dobré, že je zmíněno, jak těžce válka dopadá i na civilisty v zázemí, jak těžké je sehnat jídlo, základní potřeby. A že i v takové době lze umělecky tvořit.

06.01.2024 4 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Skvostná kniha, vedle Údolí včel mistrovské autorovy kousky. Bravo!

03.01.2024 5 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Série s touto vyšetřovatelkou je návyková. O kvalitě ale stále nejsem přesvědčena, připadá mi to příliš černobílé - dobro, zlo, temnota... A Jossie jako superžena, která vše vyřeší, skoro všechny zachrání, i když skoro nespí...

30.12.2023 2 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Téma skvělé, historie 2.poloviny 20.století mě baví, ale čím dál jsem četla, tím mě to víc štvalo. Chování těch ústředních žen jsem tedy nechápala, byly to tedy rozmazlené fifleny, na vesnici by myslím introvertky vůbec takto nemohly fungovat... A ty mužské postavy jsou vykreslené snad ještě hůř.

26.12.2023 3 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

To bylo hodně dobré čtení. Sice mě chvílemi hlavní hrdina lezl na nervy, ale to asi jinak ani nešlo.

25.12.2023 5 z 5