martina1199 martina1199 komentáře u knih

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tohle byla naprostá pecka. Postavy, svět, zápletka, krvavá magie a pořádná řežba. A ten závěr :-) Doufám, že druhého dílu se dočkáme co nejdříve.

"Nikdy neustupuj. Nikdy se neboj. A nikdy, nikdy nezapomeň."

07.07.2019 5 z 5

Perutě noci Perutě noci Zuzana Hartmanová

Tak moc jsem se na ni těšila, až jsem ji slupla jako malinu. Co jsem od knihy čekala, to jsem dostala. Bavilo mě vyprávění z pohledu různých postav. První polovina byla trochu pomalejší, ale pak věci dostaly spád. Konec byl jiný, než jsem čekala, ale i tak se mi líbil. A stejně jako u Noční labutě musím napsat, že by si příběh zasloužil mnohem více stránek, protože trochu víc Nixariem by nevadilo :-) Trochu víc Nix totiž nikdy nevadí :-)

21.06.2019 4 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Byla jsem hodně zvědavá na to, jak se autorka popasovala s tím, že z mé oblíbené postavy Vlada Napichovače, udělala Ladu. A musím uznat, že jak autorka, tak Lada Dracul si získala mé sympatie.

S historií to má společného jen velmi málo, ale zpracování této historické fikce je velmi čtivé a rozhodně se pustím do dalšího dílu :-)

28.04.2019 4 z 5

Dům stínů Dům stínů Pamela Hartshorne

Tak tohle bylo trochu zklamání. Autorka má rozhodně skvělý vypravěčský styl, ale námět byl příliš průhledný, takže žádné překvapení, ani dychtivé pátrání se nekonalo. Hada, kterého si Kate/Isabel hřály na prsou, odhalí bystřejší čtenář velmi rychle.
Taky se mi to trochu vleklo, Kate mi přišla málo "akční" ve svém pátrání, zvlášť když měla všechny zdroje po ruce, a hlavně docela brzy pochopila, co se jí to děje. Isabel byla hrozně naivní, až to podle mě hraničilo s hloupostí.

28.04.2019 2 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Od autorky jsem už četla její prvotinu Gutta z Bubnu, která se mi líbila, takže jsem se těšila i na její druhou knihu. Ta se mi taky líbila, i když jsem od ní nedostala úplně to, co jsem čekala. Rodinné scény byly napsány velmi realisticky, až jsem pojala podezření, že se autorka při tvorbě postav inspirovala někde blízko ve svém okolí :-) Moc se mi líbily popisy vily i hřbitova. Příběh se čte dobře, plynule a začíná tedy pořádně drsně. Myslím, že se kniha podařila i po grafické stránce :-)
Bohužel se u mě ale nedostavilo slibované mrazení, ani napětí. Myslím si, že to klidně může být i mnou, jelikož jsem otrlejší, a jen tak něco mě nevyleká :-) Pointu příběhu čtenářům naznačila dost brzy už sama autorka, předpokládám že záměrně, takže se u mě ani nekonalo nějaké překvapení. Myslím, že mohl být příběh trochu kratší, mladí manželé mohli podle mě pátrat intenzivněji. Měli k tomu dostatečné vzdělání, prostředky i zdroje. Chápu, že jako racionálně uvažující lidé dlouho váhali s přijetím dění kolem sebe, ale když si představím, že bych v něčem takovém měla žít pět let !, tak tedy nevím. Scéna s porodem mi přišla už trochu moc a opravdu jsem nechápala, proč pak v jedné situaci, kterou nechci spoilerovat, volali policii. Už tehdy oba museli vědět a věřit, že je to zbytečné. Po tom, co spolu předtím zažili a společně viděli! Taky jsem byla trochu na rozpacích ohledně dějové linky Nikol a Lakyho, úplně jsem asi nepochopila její přínos pro příběh.

Co se mi na autorčině tvorbě kromě jiného líbí, je její odvaha, se kterou se pustila při psaní zase do úplně jiného žánru než u svého prvního románu (který mimochodem doporučuji všem k přečtení). Jsem zvědavá, do čeho se pustí příště :-)

28.04.2019 3 z 5

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

Nebylo to špatné, ale čekala jsem kvůli tématu, že se mě to dotkne více a zasáhne mě to třeba jako knihy Ruty Sepetys.
Což se ovšem nestalo, ani vzdáleně. Magdaléna mi upřímně lezla na nervy, napřed mi přišla jenom naivní, později i hloupá, především v pasáži, kdy se vydala do Norska na vlastní pěst. Ani ostatní postavy mi nějak výrazně nepřirostly k srdci. Ještě tak možná trochu Viveca.
Co se mi ale líbilo, byla metaforická linka s vlčicí a taky obálka.

27.01.2019 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Vynikající pokračování Medvědína. My proti Vám čtenářům představí vše, co je v lidech dobré i zlé; ukáže, jak jednoduchá je nenávist, a složitá láska. Na konci jsem zůstala emocionálně úplně vyždímaná, ale čtenářsky naprosto spokojená.
I v tomto příběhu jde o hokej, medvědínský klub a Medvědín. Je to jenom sport, hokejový klub a malé zapadlé městečko. Anebo taky ne.

21.11.2018 5 z 5

Návštěvnice Návštěvnice Amanda Stevens

Naprosto mě pohltila, přesně jako předchozí díly, takže jsem ji téměř nedokázala dát z ruky. Mrazivé, napínavé vyprávění, které odhaluje ještě více svět duchů a Améliinu roli, kterou v něm hraje. Na konci ovšem zůstává víc otázek nezodpovězených, než naopak, takže se čtenáři mají na co těšit v příštím díle této skvělé série o Hřbitovní královně :-)

23.08.2018 5 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Prostě strhující závěr trilogie:-) Plný akce a zvratů. Nakonec to dopadne pro Adro dobře. Ale nejedno čtenářovo srdce zapláče.

Rozhodně všemi deseti doporučuji všem čtenářům fantasy :-) Série o Prachmistrech zaslouženě zabírá čestné místo v mé knihovně.

23.08.2018 5 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Temný duet nezklamal. Svižným a čtivým stylem uzavřel příběh, který rozehrál v Divoké písni. Svedl znovu dohromady hlavní hrdiny Augusta a Kate, aby se společně postavili zlu většímu, než kdy doposud poznali. I v tomto díle svým hrdinům i čtenářům předkládá autorka stejnou otázku jako v Divoké písni. Kdo je větším zlem ve světě, kde se z každého násilného činu spáchaného člověkem zrodí příšera, živící se lidským masem, nebo krví, nebo duší?

" ... Odtrhl pásku zuby od role. "Myslím, že my příšery jsme prostě jen to, co jste vy lidé zaseli. Teď sklízíte. Zasloužili jste si nás. V tom jsme se s Leem shodli. ..." (Temný duet, V. Schwab, str. 342)

07.06.2018 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Nebylo to špatné, ale je pravda, že podle nadšených ohlasů jsem čekala něco víc. Nápad byl fajn a příběh se dobře četl, ale žádný "wow" efekt se u mě nekonal. Postavy ujdou, i jejich motivace, ale přiznávám, že při jejich rozpačitém citovém objevování jsem se jen shovívavě usmívala a říkala si sama pro sebe : "Hele děcka, v podstatě můžete každou chvíli umřít, tak co kdybyste na to konečně skočili?" Něco podobného jsem čekala, vždyť je to příběh z kategorie NA, ale už jsem jich pár četla a postavy mi tak citově nevyzrálé ještě nepřišly. Přiznávám, že jsem váhala, jestli se pustit do druhého dílu, až vyjde, ALE ten závěr - který jsem rozhodně nečekala - mě přesvědčil, že mu šanci dám :-)

07.06.2018 3 z 5

Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

Pořád to na mě odevšad vyskakovalo, a protože mám v rámci relax čtení upířiny - potažmo urban fantasy - ráda, tak jsem se do toho pustila. Plynulo to docela dobře, Merit jako hlavní hrdinka ušla, ale měla jsem pocit, jako bych to všechno už někde četla. Upíři vystoupili na veřejnost? Pravá krev. Hrdinka přeměněná na upírku s parádním mečíkem? To mi zase připomnělo Cat z Nočních lovců. Do toho pěkný pel mel čarodějek, nymf, kožoměnců. Pro mě v urban fantasy zatím prostě pořád vede série s Mercy Thomson od P. Briggs a Kate Daniels od I. Andrews :-)

03.04.2018 3 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Bože, na konci jsem si fakt oddechla :-) Ale jen proto, že jsem byla celou četbu napnutá, skoro bez dechu a stránky hltala šíleným tempem. Téměř až do konce jsem čekala, že Tonin nový svět převálcuje ta zrůda ve Ferrari. Nebo skončí s Neffim.

Tahle série je opravdu super a já se těším na další knihy z pera p. Bureše :-)

09.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Rozhodně skvělé čtení :-)
Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme? Na obě tyto otázky nakonec dostanete odpovědi, které jsou opravdu zajímavé, rozhodně k zamyšlení a hlavně druhá odpověď je optimistickou prognózou pro celé lidstvo. Ovšem za podmínky, že se nenechá vést strachem, ale láskou.
I v této knize najdete charakteristické rysy Brownových knih (klidně to můžeme nazvat jistým schématem) - profesora Langdona jak jinak :-), krásnou dámskou společnici/partnerku v luštění hádanek a kódů, a taky akční putování za jejich odhalením. Ačkoliv jsem odhadla celou roli Winstona v příběhu, i tak byl velice inovativním charakterem. I přesto je román zase trochu jiný, než ostatní, a za mě opravdu dobrý :-)
Autor také poukazuje na to, jak důležitá je minulost a to, jestli se z ní poučíme. V postavě španělského krále se vyslovuje i k aktuálním tématům, a proto si na závěr svého komentáře dovolím citaci (str. 469 - 470) : "A dějiny nám opakovaně ukázaly, že šílenci se znovu a znovu dostávají k moci na přílivových vlnách agresivního nacionalismu a nesnášenlivosti, dokonce i na místech, kde se to zdá naprosto nepochopitelné. ..... A co je nejdůležitější, tohle muzeum musí oslavovat ještě jednu lekci, kterou nás dějiny naučily - že tyranie a útlak se nikdy nemůžou vyrovnat soucitu... že fanatický křik světových tyranů je vždy přehlušen sborovým hlasem slušných lidí, kteří proti nim povstanou."

22.02.2018 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Přečteno téměř jedním dechem, další vynikající příběh z pera této autorky :-) Ale mám výhrady k tomu, jak naložila s Duncanem.

22.02.2018 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tušila jsem to, ale teď to vím jistě. Tohle bude láska na celý život :-)

14.12.2017 5 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Plamen v temnotě byl ještě o kousek lepší než Jiskra v popelu. Příběh vás nenechá vydechnout, dokud se nedostanete na poslední stránku. Děj je opět temný, drsný, plný násilí, bolesti a smrti. Přichystá ale i spoustu akce a překvapivých zvratů. Hrdinové si sáhnou na dno svých sil a ukáží, co v nich opravdu je. Na další díl této tetralogie se moc těším :-)

17.10.2017 5 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Dobré to bylo, Charley zase válí :-) Jenom pořád nevím, jak se tedy jmenuje ta její pohovka :-D

30.09.2017 5 z 5

Válka zrcadel Válka zrcadel Tereza Matoušková

Skvělý příběh, vyprávěný strohým a chvílemi až úsečným způsobem, který spolu se zajímavým námětem a ještě zajímavějšími postavami nedá čtenáři vydechnout, dokud se nedostane až na poslední stránku :-)
Temná fantasy plná bezútěšnosti a hledání naděje ve světě, kde už žádná není. Kde je nutno vybrat si mezi zlem a menším zlem. Možná pomalejším, ale neúprosným a neodvratitelným.

31.05.2017 5 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Bylo to skvělé stejně jako první díl :-) Je pravda, že mě Antonia trochu překvapila svou částečně přetrvávající naivitou vzhledem k tomu všemu, čím si prošla v prvním díle, ale na druhou stranu - bůhví, jak by se chovali jiní lidé na jejím místě. Myslím ale, že se už poučila, a titul císařovna si zaslouží :-) Zůstává jediná otázka - co bude dál?

03.03.2017 4 z 5