martina1199 martina1199 komentáře u knih

Čas oblevy Čas oblevy Vendula Brunhoferová

Tohle bylo prostě úžasné, ráda dám všech pět hvězd :-)

Žánr "space opery" mě zatím nijak extrémně neoslovil, a tak jsem k této knize přistupovala trochu váhavě. Teď jsem ráda, že jsem si Čas oblevy přečetla, protože to je vynikající příběh s velmi zajímavou zápletkou. Je pečlivě propracovaný a udržel mě napnutou až do konce. Pokud bych to nevěděla předem, určitě bych si netipla, že se jedná o autorčin první románový počin.
Vypadá to, že fantazie V. Brunhoferové nemá konce, což se projevuje hlavně v nápaditosti různých planet a jejích obyvatelích, stejně jako při popisu využití moderních nanotechnologií. Velké plus za uvěřitelné a sympatické postavy, stejně jako za celou pointu příběhu. Ta se mi moc líbila.

Čas oblevy rozhodně doporučím všem, protože opravdu stojí za to :-)

05.05.2017 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Mám velmi ráda příběhy, jejichž námětem je dobro a zlo balancující na hraně. Kdy si čtenář spolu s autorem klade otázku, kdo je vlastně ten zlý, kdo je tím monstrem, kterého je třeba se bát. Proto mě Divoká píseň tolik bavila - hlavně všechny pasáže s Augustem. Myslím, že právě ony z ní udělaly opravdu "jiný" YA fantasy příběh. A Kate mu rozhodně báječně sekundovala.

Bylo tam několik věcí, u kterých bych uvítala lepší a věrohodnější vysvětlení, hlavně pozadí celého příběhu - proč se vlastně všechna ta monstra rozhodla sloužit oběma lidským vůdcům, když prostě sama mohla vládnout všem a všemu (k čemuž se nakonec i odhodlali).
Se zaháněním démonů hudbou - tedy kromě dalších schopností sunajů - jsem se už v literatuře setkala. Uměl to Rojer z Démonského cyklu Petera V. Bretta. Docela by mě zajímalo, zda se V. Schwab u něj inspirovala :-)

I přes drobné nedostatky se mi ale Divoká píseň opravdu moc líbila a pokud máte rádi podobné typy příběhů, určitě po ní sáhněte:-)

"...Bál se toho, co je, i toho, co není, bál se, že se stane něčím jiným nebo ničím. ..."

" ... "Bolí to," šeptal. "Co?" zeptala se Kate. "Bytí. Nebytí. Nevzdávat se. Vzdát se. Ať udělám, co chci, bolí to." Kate si opřela hlavu o vanu. "To je život, Auguste," odpověděla. "A ty přece chceš cítit, že jsi naživu, že? Je úplně jedno, jestli jsi příšera nebo člověk. Život bolí." ..."

27.03.2017 4 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Prostě super, rozhodně doporučuji :-)
Larry byl na počátku přesně ten typ muže, kterého bych nesnášela snad za každé pronesené slovo a v podstatě jsem mu přála, co se mu stalo, protože si to vážně zasloužil. Ale pak si získal mé sympatie a velmi často mě přiměl se poťouchle chechtat. Myslím si, že nakonec ho "soužití" s Brenou i jistým způsobem obohatilo :-)

17.03.2017 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Kniha mě nalákala především svou anotací. Ráda si občas přečtu historický román a tento lákal na velmi zajímavou postavu p. Hynka Tase z Boru. Ten splnil má očekávání, byl to opravdu pozoruhodný chlapík a scény s ním mě opravdu bavily. Bohužel mu na můj vkus autor věnoval v knize mnohem méně místa, než by si zasloužil. Místo toho ji zaplnil poměrně podrobným popisem historického dění v království Českém i celé Svaté říši římské. Chápu, že vykreslení historického pozadí bylo pro autora důležité. Zvlášť, když Hynek slouží přímo českému králi Václavu IV. Ale mohlo být předestřeno podle mě stručněji a splnilo by to svůj účel stejně. Příběh by tak měl lepší spád a byl čtivější.

17.03.2017 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Nebylo to špatné, zajímavý svět a reálie. Magie, která není až tak úplně magií, a čarodějové - grišové - kteří nejsou zase až tak úplně čaroději. Četlo se to dobře - možná i proto, že mi příběh přišel jednodušší. Dávám slušné tři hvězdy a možná zkusím i druhý díl, pokud u nás vyjde.

05.02.2017 3 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Vážný mrazivý příběh, skvělé napsaný, hluboce se dotýkající a s vynikající pointou. Rozhodně doporučuji :)

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Prostě super - prostředí, postavy, děj. Jsem opravdu hodně zvědavá, proč zrovna Lucas je ten, kterého si Lodě vybraly, co je ten konkrétní důvod :) Určitě si přečtu i další díly :)

Mysterium tremendum Mysterium tremendum Sebastian Rainer

Kniha o podivném maniakálním snad géniovi psaná maniakálním snad géniem...Poslední třetinu jsem opravdu hltala, ale pointu jsem asi nepochopila, takže pro mě mysterium určitě :) Zkusím asi ještě jednou, někdy...

A malá poznámka - celkový dojem z knihy byl mnohem autentičtější, kdyby postavy nepoužívaly v popisech koncovku -ej, když se to skoro celé odehrává v Horní Bečvě. Výrazy jako cyp a jiné krajové by příběhu dodaly skvělý punc opravdovosti, kdyby vzápětí nenásledovalo něco jako nas*anej apod.

Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jaroslav Mostecký

Moje první setkání s tvorbou tohoto českého autora a spokojenost. Sice mi přijde, že se jedná spíš o příběh pro mužské čtenáře, ale bavilo mě to. Vyprávění je živé a zajímavé, kniha je plná akce - kde Leifovi s Helgim nepomůže síla jejich paží, odvaha a zarputilost spolu s vůlí k vítězství, tam se na ně usměje Štěstěna, nebo rovnou Epona :)

Nakonec hlavu získají, ale co bude dál? :)

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Noční hlídka je super kniha :) Napřed jsem viděla film - poměrně dávno a svým způsobem mě okouzlil. Až později jsem zjistila, že existuje i knižní předloha, konečně si ji přečetla a nechala se znovu okouzlit :)

Světlo a Tma, Dobro a Zlo, Noční a Denní hlídka - to vše balancující na tenké a křehké hraně příměří. V případě vychýlení vah - ať už na jednu, nebo druhou stranou - hrozící konec lidského světa. A k tomu tajemné všudypřítomné Šero...

Pokud hledáte příběh, kde hranice mezi dobrým a zlým se velmi často stírá, nebo je jen slabě viditelná a hlavně uchopitelná, pak sáhněte po této knize. Zlo je zlo, ale umí ustoupit a udělat kompromis, když chce udržet rovnováhu. Jak tedy ale nazvat skutky Světla, kterými udržují příměří? Kdo vidí tak daleko do budoucna, aby mohl říct, že jeho Dobro se jednou pro někoho nestane Zlem?

Kdo dohlédne všechny důsledky svého konání?

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

Trůn lebek - další díl Démonské trilogie P. Bretta - byl stejně skvělý jako předchozí díly a opět mě nenechal vydechnout ani na krátkou chvilku.

Na konci to bylo docela krvavé a přišly ztráty, ze kterých je mi smutno, ale to k tomu patří.

Otevřený konec naznačuje, že v dalším a posledním díle nastane na zemi peklo. Uvidíme, kdo zvítězí, a zda konečně Jardir pochopí, jak je to s Osvoboditelem. Protože Arlen má naprostou pravdu - tohle je válka, kterou může vyhrát pouze lidstvo jako celek. A jak Ineveře předpověděly kostky - "Osvoboditelem se člověk nerodí, ale stává."

Jackaby Jackaby William Ritter

Báječná kniha, která se skvěle čte :)

Jackaby je potrhlý tak akorát, Abigail ho opravdu skvěle doplňuje a při čtení jsem se několikrát pochechtávala nahlas. Chtělo by to pro příště vypilovat detektivní zápletku, hlavního padoucha jsem uhádla velmi rychle, o mnoho rychleji, než ho čtenářům "odhalil" autor. Ale na druhou stranu, i když jsem zjistila, kdo je vrahem, nevěděla jsem, čím je - a to byla překvapující a zajímavá pointa.

Rozhodně si přečtu další příběh s touto detektivní dvojicí a vy si ho přečtěte také. Nudit se nebudete :)

Děti vánice Děti vánice Tereza Matoušková

Další báječně temný a ponurý příběh z Podmoří :)
Prosím víc a houšť podobného čtení :)

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Při prvních stránkách jsem se lekla, že úroveň tohoto dílu bude stejná jako u Skleněného trůnu. Ten se mi líbil taky jen zčásti. Naštěstí se to ale brzy zlomilo. To na scénu vstoupil Jeřáb (opravdu si myslím, že jeho jméno nemuseli překládat do češtiny, ale co už). Od té chvíle už dostal příběh spád a já polykala jednu stránku za druhou.
Co dodat na konec? Už aby vyšel další díl - slibují ho v září a to je tak hoooodně daleko...

28.01.2017 4 z 5

Tak dočteno a pocity jsou trochu rozporuplné. Ano, mělo to dobré momenty a chvíle, kdy jsem se zasmála, ale nebylo jich tolik, aby to splnilo mé očekávání. Mohu porovnat se Staříkem i Analfabetkou a Stařík jednoznačně vyhrává, zatímco Zabiják končí na čestném třetím místě.

Nocte Nocte Courtney Cole

*SPOILERS ALERT!!!!*

Panebože, proč jsem tohle vůbec četla? Všude to na mě vyskakovalo, tak jsem to zkusila a teď jsem hlavně naštvaná, jelikož jestli existuje něco, co přesně definuje "otevřený konec", tak je to závěr téhle knihy. Rozuzlení tématu Calla - Finn pro mě nakonec nebylo až tak překvapivé, jelikož část jsem vytušila sama, ale ten konec s Darem? Chtěla jsem hned vědět, co je za tím, tak jsem se musela kouknout tady na obsah dalšího dílu a komentáře těch, co už ho četli, protože jsem byla plná podezření a odhadů. Když jsem zjistila, že se Calla s Darem (bože to je ale jméno) vydávají do Anglie, odkud v podstatě oba pochází - za rodinou Calliny matky a potažmo ASI i Darovy rodiny, protože panebože oni možná budou i nějak pokrevně spříznění!, aby přišli na kloub všemu a všem, přestalo mě to prostě zajímat.

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Tak tohle je opravdu hodně dobré čtení :-) Do reálií se člověk dostane docela snadno, a když si nedáte pozor, pohltí Vás příběh natolik, že nebude chtít knihu odložit. Vélina si musí oblíbit snad každý a on si to rozhodně zaslouží. Výcvik v řádu mi připomínal trochu výchovu spartských chlapců. Barkus mě překvapil, vůbec jsem to netušila. Opravdu jsem vděčná, že jsem to začala číst až nyní, kdy už je k dispozici celá série, takže se už brzy dozvím, jak bude Vélinova životní pouť pokračovat. Kam ho asi píseň jeho krve zavede?
Sahám po Pánovi věže a těším se jak malá :-)

28.01.2017 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Při výběru této knihy jsem si nebyla úplně jistá tím, co od ní mohu očekávat. A teď po poslední stránce, po přečtení posledního slova můžu říct, že se mi líbila a jsem ráda, že jsem po ní sáhla :-) Celou dobu jsem uvažovala, jak to celé může skončit, ale pointu jsem neuhádla ani zdaleka. A přitom byla ve své jednoduchosti a holé, nemilosrdné logice jedinou možnou.
Pokud máte rádi příběhy, které v extrémních podmínkách ukazují, jak snadno se může rozostřit hranice mezi bytím a nebytím člověkem, sáhněte po této knize.
Přečtěte si příběh o holčičce Melanii, která by se raději jmenovala Pandora. Ponořte se do vyprávění o hladovčátku, které nakonec otevřelo svou vlastní "Pandořinu skříňku" - ale ne z marnivé a neodolatelné zvědavosti - nýbrž proto, aby na troskách starého světa dalo vzniknout světu novému.

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Příjemné "pohádkové" romantické čtení pro dospělé. Ano, čtu i takové :-) Naštěstí není příběh nijak přeslazený. Líbilo se mi vše - od grafiky po příběh samotný včetně vykreslení všech postav.
Vzhledem k tomu, že se jedná o sérii, jsem očekávala otevřený konec - ale ne takový. Doufám, že Chálid zůstane tím mužem, kterým se pro Šazí stal, a bude jednat. Protože jestli ne, tak si to všechno vážně zaslouží.

28.01.2017 4 z 5

V řetězech V řetězech Jenny Nowak (p)

Přečteno jedním dechem během jediného dne. Víc myslím není co dodat.