martina.culik martina.culik komentáře u knih

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Ke knize jsem se dostala díky filmu Devátá brána a jsem opravdu ráda, jelikož jsem do té doby o Dumasově klubu neslyšela. Kniha mě stejně jako film uchvátila a hodně mě bavila.

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Kniha líčí osud Fantoma Opery - dotkne se jeho dětství i života před tím, než se stal známým Fantomem. Knihu jsem si přečetla, viděla jsem filmové zpracování, muzikál v divadle a chystám se, že si v brzké době knihu znovu přečtu.

24.02.2017 5 z 5

Hlavně druhá část - Skryté okno do skryté zahrady, mě hodně bavilo. Viděla jsem i filmové zpracování (Tajemné okno), které se sice, jak už to tak bývá, nedrželo zcela předlohy, ale mělo zase jiné světlé okamžiky.

Jinak souhlasím s Niriel, že konkrétně u Kinga se vyplatí číst i předmluvy, protože často dají čtenáři úplně jiný pohled na celé dílo (i když někdy je možná lepší i předmluvu přečíst, až na konci, aby nebyl čtenář moc ovlivněn).

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Když čte člověk povídku Ptáci, je to ještě mrazivější než Hitchcokovo filmové zpracování.

24.02.2017 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Už první větou mě zamrazilo "Kostlivec číslo 509 zvedl lebku..." a dál už jsem se od knihy neodtrhla, dokud jsem nebyla na poslední stránce, Velice dobře a naturalisticky napsané. Autor nebere žádné ohledy a vše líčí zcela bez obalu a přiklášlení.

Šimon Mág Šimon Mág Guillaume Apollinaire

Především třetí próza Kacíř mě hodně oslovila.

Moje levá noha Moje levá noha Christy Brown

Někdo má problémy a někdo PROBLÉMY. Je dobré si jednou za čas uvědomit, že na tom vlastně nejsme tak zle, jak si často myslíme. Tahle kniha je právě o takovém pohledu na život.

24.02.2017 5 z 5

Anička skřítek a Slaměný Hubert Anička skřítek a Slaměný Hubert Vítězslav Nezval

Knihu jsem četla na střední škole a musím říct, že jsem se jí prokousávala dost obtížně a nebavila mě.

24.02.2017 2 z 5

Dědicové Dědicové William Golding

Takhle nějak to vypadá, když vám příběh vypráví neandrtálec...

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Myslím, že je dobré přečíst si a pochopit, jak to vlastně všechno bylo. Když si řekne Frankenstein, snad každý si představí oživlou mrtvolu. Stejně jako si spousta lidí myslí, že ví, jak by měl vypadat Dracula nebo Jekyll a Hyde, i když to většinou není pravda.
Přitom Viktor Frankenstein byl doktor, který jej stvořil. Příběh ale zdaleka není jen o tomto stvoření, ale i o následném nepochopení, pomstě, životě v ústraní apod. Já osobně mám tuto knihu moc ráda.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četla jsem Malého prince víckrát, ale nejsem z něj tak nadšená, jako většina ostatních čtenářů. Prostě mě tato kniha neoslovuje.

24.02.2017 2 z 5

Pán much Pán much William Golding

Kniha vyjadřuje, že i dobře vychovaní mladí Angličani (i když zatím jen děti) se nemusí vždy chovat jak gentlemani a mohou klesnout k mnohem primitivnějším pudům. Prý měl být Pán Much mimo jiné reakcí na knihu Korálový ostrov, kde jsou právě chlapci "bez poskvrnky". Otázkou je, která z těchto teorií je pravděpodobnější, ale to už je na každém čtenáři, aby posoudil sám.

24.02.2017 4 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

Četla jsem celou sérii a bavila mě až do posledního dílu.

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Báseň mám moc ráda. Mám koupenou knihu, kde je více různých překladů včetně originálu a na tom je krásně vidět, že překlad je opravdu hodně, hodně důležitý.

Blues pro bláznivou holku Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Já jsem příznivec poezie, která se hezky rýmuje a dobře pamatuje, což tahle rozhodně není - přesto mě Hrabě oslovil. Možná na tom má velký podíl kamarád, který mi některé básně přednesl dříve, než jsem je četla:

"Pasáci poezie
Koštéři metafor
To není pro vás
to co tu dávám do placu
To pro skutečné lidi které jsem poznal"

Cyrano z Bergeraku Cyrano z Bergeraku Edmond Rostand

Četla jsem i viděla několik divadelních zpracování a vždy je mi Cyrana tak líto.

Bídníci V. Bídníci V. Victor Hugo

Bídníci mě bavili ještě více než Chrám Matky Boží - jedinou muškou na kráse jsou pro mě sáhodlouhé popisy (historické i místopisné) - mám pocit, že s takovýmto popisem pařížských kanálů by tam mohl čtenář rovnou dělat průvodce. Děj samotný a postavy jsou ale dobře vystavěné a já si mnohé z nich velice záhy oblíbila.

Bídníci IV. Bídníci IV. Victor Hugo

Bídníci III. Bídníci III. Victor Hugo