Martin_Eli Martin_Eli komentáře u knih

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Kniha má tři roviny, jedna je vyprávění o psech, která je bezchybná. Druhá je vyprávění o vztazích, tato rovina je zajímavá. Třetí rovinou je pak popis politické situace, nad kterým jsem někdy kroutil hlavou, silně nesdílím politické představy Zdeny Frýbové. Nicméně pro mladší lidi, kteří neznají devadesátá léta, to může být zajímavý vhled do toho, jak to zde dříve fungovalo (je nutné vše brát s nadsázkou!).

Všechny tři roviny se prolínají, takže když vás jedna nudí, můžete se soustředit na druhou.

"Zatelefonoval mi Václav Klaus, pánové!":)

01.06.2019 4 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Vynikající kniha na pobavení, se skvělými ilustracemi Adolfa Borna. Jen snad nějaké vztahové problémy jsou tam trochu přitažené za vlasy, ale v rámci zábavy to lze odpustit. Za mě nejlepší kniha kterou Zdena Frýbová napsala!

01.06.2019 5 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

První polovina knihy poměrně dobrá, poté se již vše opakuje a je zdlouhavé. Po delší době se prokoušeme k závěru, který sice nemá rozměry antické tragédie, ale ničím nevyčnívá.

01.06.2019 2 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Příběh je strašidelný dost, jen je na můj vkus podáván trochu zdlouhavě (klasický King). Závěr je sice patřičně gradovaný, ale takový trochu nedodělaný, představoval bych si ho trochu jinak. Upřímně filmová verze z roku 2019 (dřívější zpracování jsem neviděl) mi přišla stravitelnější a s o něco lepším koncem. Znovu bych se k této knize nevracel, byť uznávám, že myšlenka a celá zápletka je horrorově velmi nosná.

11.05.2019 3 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Na knihu jsem měl pozitivní reference, celkově příběh není špatný, ale nijak zvlášť mě neuchvátil. Začátek byl přitom velmi dobrý a napínavý, postupem času moje nadšení ale zlehka uvadalo. Dočetl jsem, ale vracet ke knize se nebudu. Takový zážitek jako Na západní frontě klid to prostě není.

04.05.2019 3 z 5

Aye-Aye a já Aye-Aye a já Gerald Durrell

Pěkná kniha o Madagaskaru a jeho zvířeně, doprovázená klasickými durrelovskými sarkastickými komentáři. Někdy mi některé jeho knihy přijdou velmi podobné, ale přesto mají své kouzlo, kterému je těžké nepodlehnout.

26.02.2019 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Trochu únavná kniha, ve které se nic moc neděje, hlavní hrdinové se potulují odnikud nikam po Americe a prožívají zážitky ve stylu "párty, kamarádi a ženy". Po čase začne vše trochu splývat dohromady a moc jsem se v tom neorientoval. Bylo mi v zásadě jedno, s jakou ženou zrovna hlavní hrdina spí a v jakém státě USA se nachází, všechno bylo velmi podobné.

Žádná katarze na závěr se moc nekoná (i když na konci si část lidí uvědomí, že jedna z hlavních postav je prostě nezodpovědný kretén).

Dřív asi knihu čtenáři milovali, kvůli pocitu svobody, nezávislosti a neukotvenosti na konvencích, ale co bylo šokující a obdivuhodné kdysi, je nyní víceméně běžné. Kdo z nás někdy nejel na nějaký road trip s pár korunami v kapse?

Kniha mě obecně moc nezaujala, kdyby nebyla tak slavná, tak bych ji asi nedočetl.

26.02.2019 2 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Velmi čtivá kniha o světových krizích, zejména o té ve 30.letech. Za mě velká spokojenost s obsahem, četlo se to jedním dechem.

15.02.2019 4 z 5

Ptáci, zvířata a moji příbuzní Ptáci, zvířata a moji příbuzní Gerald Durrell

Nejlepší kniha od Durrella, nelze nic vytknout! Malebný popis dětství, Korfu, zvířat a podmanivá chuť dobrodružství! Dá se číst pořád dokola a dokola!

11.02.2019 5 z 5

Kterak sejmout amatérského přírodovědce Kterak sejmout amatérského přírodovědce Gerald Durrell

Jedna z těch průměrnějších knih od Durrela, málo humoru, spíše popisné vyprávění toho, co se mu dělo při natáčení, opravdu zajímavých historek o zvířatech pomálu.

11.02.2019 3 z 5

Abeceda sexu aneb 69 erotických překvapení Abeceda sexu aneb 69 erotických překvapení Radim Uzel

Popis sexuálních vztahů známých osobností. Podáno ale poměrně nudně, nezaujalo mě.

03.02.2019 odpad!

Zlatí netopýři a růžoví holubi Zlatí netopýři a růžoví holubi Gerald Durrell

Klasický Durrel, tentokrát o výpravě na Mauricius a přilehlé ostrovy. Kniha poeticky popisuje zdejší končiny, působí to místy spíše jako cestopis. Co je ale velkým mínusem, je téměř naprostá absence klasického durrelovského humoru, nevím, jak je možné, že se zrovna z této knihy vytratil.

03.02.2019 3 z 5

Ježíšku, já chci plamenomet 1 Ježíšku, já chci plamenomet 1 * antologie

Upřímně, moc mě ty povídky nebavily. Některé měly pěkný námět, ale horší zpracování, jiné ani to ne...

03.02.2019 1 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Ze začátku velmi dobré, od prostředku se příběh ale příliš vleče, potom přijdou na řadu různé ezoterické věci, které mě už vůbec nebavily. Dočítal jsem s krajním sebezapřením. Největším mínusem knihy je její zcela neúnosná délka. Jinak jde o pěknou studii o tom, jak člověk stárne a ztrácí síly.

03.02.2019 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Vynikající kniha se silným příběhem a o lásce a nemoci, všem doporučuji. Upřímně mě jen trochu zklamal konec, od kterého jsem čekal větší gradaci (v hlavě jsem si namaloval tři různé scénáře, jak to skončí), ale spisovatel prostě pro mě pojal konec méně epicky.

I přes to, geniální kniha a strhující čtení!

13.01.2019 5 z 5

Ptačí zpěv Ptačí zpěv Meagan Spooner

Naprosto strhující příběh, který mě zcela pohltil. Konec je částečně otevřený, což mě překvapilo, ale pak jsem přišel na to, že je ještě další díl...takže to chápu, a jdu si ho hned přečíst!

05.01.2019 5 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Velmi zajímavý osobní příběh, o muži, který se jako jeden z mála dokázal vzepřít zvůli komunistické strany. Podle mě kniha, která by měla být součástí osnov střední školy. Na druhou stranu se domnívám, že mohla být sepsána více čtivou formou, i když je příběh zajímavý, nedokázal mě zcela pohltit a vtáhnout.

05.01.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělý příběh, silný konec, který vlije slzy do očí. Za mě jedna z nejlepších knih o druhé světové válce, co jsem četl, klidně bych se přimlouval i za filmovou adaptaci.

03.11.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

První polovina knihy je totální nuda (něco jako Bylo nás pět, v mnohem horším podání, s tím, že děti jsou jen tři). Druhá polovina je lepší, soudní proces je dobrý, ale celkově to není žádný zázrak. Když si knihu přečtete od půlky, o nic nepřijdete.

19.10.2018 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Je to strašně dlouhý, někdy se to vleče, nicméně emoce na konci jsou skutečně vynikající. I mě kniha nakonec vehnala slzy do očí, takže musím hodnotit pozitivně.

Proškrtání a zkrácení by tomu ale pomohlo. A ano, souhlasím s tím, že vypravečka v podobě smrti je taková...zvláštní a matoucí, byť i ona přispívá k velkému finále.

22.09.2018 4 z 5