Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Kdybych tě nepotkal Kdybych tě nepotkal Viktorie Besó

(SPOILER) Původně jsem čekala ženskou verzi nyní oblíbených erotických románů, kde mafiánský nadrženec využívá zoufalou mladou ženu a nečekaně se do sebe zamilují (Brr...)... Jsem ráda, že jsem se spletla! Tohle bylo daleko lepší! ;-) :-D

Jedná se o rychlou a dobře čtivou jednohubku. Spoustě lidí patrně nesedne ezoterická stránka knihy, ale mě je tohle téma blízké a zde jsou některé pojmy srozumitelně vysvětlené každému, kdo nemá hned odmítavý postoj k neznámému ;-)

Je tam romantika, je tam erotika, je tam záhada, je tam něco nového, je tam vysvětlení a vlastně i šťastný konec.... Co víc si přát od odpočinkové knihy, která nenudí? ;-)

01.03.2024 4 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

(SPOILER) Nejprve bych ráda poděkovala autorovi za zaslání knihy k přečtení :-)
Líbí se mi styl psaní, pohled několika postav, zápletka. Trochu mě ze začátku vytáčí postava Věčné, ale přiznávám, že mívám obecně problémy s úvahami o účelu existence apod..
Úplný závěr mi přijde trochu uspěchaný... Chybí mi podrobnější informace o Velehlasovi, zajímá mě, jak Coriel zvládl s ostatními přežívat...
Příběh měl podle mého trochu větší potenciál, než autor nakonec využil. Špatné to ale vůbec nebylo a třeba se někdy dočkáme pokračování :-)
3,75*/5

15.12.2023 3 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Jsou to Bridgertonovi a nejsou to Bridgertonovi :-D
Styl psaní je pořád ten, který dobře známe. Z prostředí plesů a jiných společenských akcí jsme se přesunuli více do soukromí, což je znát na stylu řeči a rozhovorů.
Přiznám se, že mi trochu chyběly narážky a popichování ukryté v uctivé konverzaci, kdy jen čtenář a konkrétní posluchač chápou skrytý význam pronesených slov. To bych vytáhla asi jako největší rozdíl mezi ságou Bridgertonů a Rokesby :-)
Nicméně pořád se jedná o dobrou knihu, u které se pobavíte a zároveň si odpočinete :-)

10.03.2023

Sestra Luny Sestra Luny Lucinda Riley

(SPOILER) Na Tiggyinu dějovou linku jsem se moc těšila. Díky její intuici a vnímavosti bylo jisté, že se bude od svých sester více lišit, i když také chápu, že to nemusí vyhovovat všem čtenářům :-)
Trvalo trochu delší dobu, než se v příběhu stalo něco významnějšího, co by děj posunulo o kus vpřed, ale pak vše pěkně ubíhalo.
Postava Lucíi byla natolik rozporuplná (jednou apatická, potom bouře, jednou těhotná milující matka, poté dítě odloží u babičky a odjede), že jsem se nedokázala rozhodnout, jestli ji mám ráda nebo ji nesnáším :-D
Závěrečné vydírání pro záchranu panství mi příliš nesedělo k povaze Tiggy, která se často zaobírala tím, co je správné a co ne. Na druhou stranu se takto zachovala k člověku, který chtěl ublížit nejen jí, ale i dalším lidem a nikoho dalšího tím neovlivnila, takže za těchto podmínek by to možné asi bylo :-)
Těším se na závěr série, jsem zvědavá, jak je to s taťkou Sůl doopravdy, protože drobné náznaky mě čím dál tím víc zlobí :-D
Rozhodně tento díl nevynechejte, ale připravte se na trochu vyšší duchovní cestu :-D

08.01.2023

Slečna Marplová: Dvanáct nových případů Slečna Marplová: Dvanáct nových případů Agatha Christie

Knížkou jsem chtěla obdarovat rodiče, takže jsem ji pro jistotu (po pár špatných zkušenostech) přečetla, aby se neukázalo, že jsem vybrala nějaký brak :-D
Naštěstí se mé obavy nepotvrdily a mohla jsem s klidným svědomím dárek předat :-D
Všechny autorky se se svým úkolem popraly se ctí a vzniklo krásné dílo, které potěší každého fanouška královny detektivek :-)
V povídkách je mnohem více patrné, že slečna Marplová je znalec lidské povahy, protože případy vyšetřuje silou dedukce s minimální podporou důkazů, ale přitom logicky a smysluplně :-)
Líbí se mi odkazy na díla A. Christie - zmínky o Marině Gregové a jiných případech :-)
Za mě super, nemusíte se bát zklamání ;-)

27.12.2022 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Líbilo se mi doplnění jednotlivých náznaků, se kterými se setkáme v celé předchozí sérii. :-)
Po přečtení jsem byla dokonce naladěná se vrátit k posledním 3-4 knihám, abych si připomněla konkrétní scény. :-)
Stejná kvalita jako celá série, znovu se vrátíme do stejně propracovaného světa. Není co dodat - super. :-)

31.10.2022 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

V první knížce, co jsem četla, mi Kim nebyla moc sympatická, ale jak čtu dál, uznávám, že má tato postava hodně co do sebe :-D
Případy i postavy jsou různorodé, policejní práce je pěkně zpracovaná. Vyšetřovatelka vystupuje jako extrémně upřímná osoba, která nerada projevuje emoce a komunikuje jen na nutné bázi. Není to člověk, se kterým si vřele poklábosíte v kavárně. Na druhou stranu si Kim svoje nedostatky uvědomuje a, i když na ně většinou nereaguje jako jiní, je velice vnímavá k emocím a reakcím druhých.
Sama také ví, jaké to je zažít životní tragédii, takže v takových situacích jedná nečekaně velice citlivě.
Pokud jste schopni brát Kim Stoneovou takovou jaká je (podobně jako její tým :-) ), určitě se vám knihy budou líbit :-)

14.10.2022 4 z 5

Případ tajemného lukostřelce Případ tajemného lukostřelce Stanislav Češka

Na knihu jsem narazila náhodou, zaujala mě názvem, takže jsem vlastně nevěděla, do čeho se pouštím, když jsem si ji z knihovny odnášela :-D
Příběh nebyl špatný, pěkně se odvíjel, detektivní práce byla smysluplně popsaná, vzhledem k historické rovině byly všechny části uvěřitelné. Jedná se o příjemnou oddechovku s trošku neobvyklým tématem :-)
Nečekejte žádný složitě zamotaný případ. I tak se ale jedná o poměrně dobrou knihu :-)

10.07.2022

Svatební plán Svatební plán Sophia Farago

Kniha ve mně nejdříve vyvolávala dojem, že se velmi podobá Bridgertonům, ale nakonec jsem byla mile překvapená a děj se posunul na vyšší úroveň, než jsem od něj očekávala :-)
V půlce příběhu jsem získávala pocit, že je zbytek už předvídatelný, ale spletla jsem se a nakonec se kniha vyšvihla na pěkný, čtivý, lehký nadprůměr :-)

10.07.2022

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Jeden z mála případů, kdy je filmová verze lepší než knižní předloha... :-/
Knížku jsem kdysi dala mamce poté, co se jí film velice líbil. Dnes jsem se jí musela omluvit, že jsem ji obdarovala tak mizernou literaturou. Hlavní postava mi byla nesympatická, dialogy jsou slabé. Jedině Emily je mnohem lidštější, než jsem si myslela :-)
Celkově je knížka dost průměrná a divím se, že si jí někdo všimnul, aby ji zfilmoval...

30.04.2022

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

(SPOILER) Sama za sebe musím říct, že na mě tato část příběhu působila spíše jako detektivka.
Od knihy jsem čekala odhalení trochu větší části Hannibalova života. Samozřejmě chápu jeho touhu po pomstě za to, co se stalo jeho sestře, ale přesto mi v ději schází jakýsi "přechod" ve stylu myšlení. To, co jsme se zde dočetli, mi uspokojivě nevysvětluje životní styl, kterým se Lecter po této etapě ubíral.
Také mi chyběla jakákoliv zmínka o jeho šestém prstu. Neříkejte mi, že by si za celou dobu nikdo ničeho nevšiml a že by se obzvlášť v tak kruté době nenašel nikdo, kdo by si z něj kvůli tomu neutahoval...
Kniha je určitě lepší než průměr, ale mohla nabídnout mnohem víc.

15.04.2022

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Skvělá knížka s nově vytvořeným světem :-)
Příběh se odvíjí, postupně se zamotává a hlavní postavy se ho snaží pochopit a odhalit jako detektivku :-)
Kniha je sice součástí vznikající série, ale hlavní děj je ukončený a zůstává jen několik věcí, které se přenáší do dalšího pokračování a teprve se ukáže, jakou budou mít souvislost v celém příběhu.
Rozhodně doporučuji ;-)

06.04.2021 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Moc dobrý začátek série :-)
Kniha se dobře čte, naláká vás na tajemství a záhady do dalších pokračování a postavy mají různou povahu, abyste našli oblíbence ;-)
První půlka sice nebyla tak akční, přesto mě styl psaní nenudil a plynule jsem se přenesla k zajímavějším částem. Za mě osobně by závěrečný souboj mohl být o něco kratší, protože za takových podmínek by podle mě nedopadl, tak jak dopadl. Celeana je vykreslená možná až příliš jemně vzhledem k tomu, že má být chladnokrevný zabiják.
A sama za sebe - na poslední setkání s králem se podle mě šaty nehodily :-D Víc by mi sedělo něco na způsob vyobrazení na obálce knihy (i když kvůli bezpečnosti asi bez mečů :-D ).
Rozhodně budu pokračovat dál a knihu doporučuji nejen mladé generaci :-)

11.03.2021 4 z 5

Venkovská svatba Venkovská svatba Barbara Hannay

(SPOILER) Ke knize jsem přistupovala trochu s rezervou, podle popisu jsem čekala nudné klišé.
Nakonec to nedopadlo tak špatně, kniha se dobře čte, prolínání různých linií děj pěkně oživí, sledujeme osudy více postav.
Ovšem nečekejte od knihy velké zvraty. Všechny dějové linky se dozvíte na začátku a pak se pomalu rozplétají ke zdárnému konci a nikde se už neobjeví žádný zádrhel. V této knize se to špatné už stalo a teď všechno dobře dopadne.

10.08.2020 3 z 5

Život na ostro Život na ostro Lenka Lanczová

Teda... A jak to dopadlo??? (Upřímně doufám, že se k němu nevrátila....)
Od Lanczové mám přečtené (téměř - zbývá mi jedna) všechny knížky, takže vím, že otevřené závěry jsou u ní běžné. Ovšem při stylu jejího psaní v podstatě ze stejného okresu se vždy dozvíte aspoň náznakem, jak to dopadlo, protože se vám postavy míhají i v dalších knihách (např. zde profesorka Šímová).

Z toho vyplývá otázka... Kde je další kniha? :-D

Jinak kniha ničím nezklamala, stále se jedná o odpočinkovou literaturu, kterou zvládnete zhltnout klidně za jedno dvě odpoledne ;-)

13.04.2019

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Takže....
Nejdříve jsem viděla film... Bylo to děsné! Vůbec jsem se nechytala v ději a nelíbilo se mi to... Pak mi kdosi doporučil se podívat víckrát... Podruhé už jsem nebyla tolik zmatená, přeskakování v ději mě tolik nešokovalo a zvládla jsem se soustředit na více detailů. Právě ty mi po prvním shlédnutí chyběly. Pořád bych to nezařadila mezi své oblíbené filmy, ale uznávám, že má něco do sebe.

A teď knížka.... Po filmu jsem k ní přistupovala velice skepticky (proto to dlouhé hodnocení filmové verze). Kniha sama není vůbec zmatečná, naopak její rozdělený děj na více míst a časových období je logický a moc pěkně navazuje. Kniha se četla nečekaně dobře, úplně jsem ji hltala :-)
Filmaři velice pěkně a zajímavě pozměnili konce některých částí a musím uznat, že v knize mi takové napětí skoro chybělo.
Kniha je to velice zajímavá, čtivá, příběhy ani povahy postav se neopakují (rozhodně si nepřečtete šest stejných příběhů). Oproti tomu se dějové linky střídají - kromě poslední, kterou si přečtete celou a zase se vracíte v opačném pořadí - díky tomu jsem měla problém se zorientovat při návratu k prvním dvěma a musela jsem se podívat, kde jsme vlastně skončili...
Malé mínus má u mě kniha za většinovou absenci přímé řeči, v některých chvílích mi trvalo, než jsem identifikovala správného "mluvčího".

Knihu rozhodně doporučuji ;-)

10.04.2019 3 z 5

Labyrint (1.-3. díl) Labyrint (1.-3. díl) James Dashner

Kniha má rozhodně lepší příběh než filmy, u kterých je děj hooodně upravený.

30.07.2018

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Ne úplně špatný, ale zatím nejslabší díl ze série s Langdonem. Knihy se nesou ve stejném duchu, což mi nevadí, ale v tomto případě jsem úplně nepochopila motivy chování "toho zlého". V předchozích knihách šlo vždy o velké světové tajemství, kterého lidstvo není hodno. V této knize šlo spíše o sobecké důvody, což snižuje úroveň celé knihy.

30.07.2018

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Kniha krásná, překvapivá. Líbilo se mi, že středobodem není jen vzdor Anny, ale i osudy ostatních postav. Konec mě velice překvapil. Došla jsem do stádia, kdy jsem si myslela, že je závěr už čitelný, ale pak přišel dost prudký zvrat. Po přečtení jsem také koukla na film a musím říct, že je sice velice dojemný, ale už dlouho jsem nezažila, že by někdo předlohu takhle osekal....

20.12.2016

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

(SPOILER) Tak nějak nevím, jak se s názorem na tuhle knížku poprat... Zápletka byla sama o sobě zajímavá, ale jinak.... :-/

První třetina knihy je dost nezáživná, točíme se kolem stále stejných věcí a otázek a vyšetřovatelé můžou jenom čekat. Jejich zájem o hru měl dle mého přijít o dost dřív.... Za půlkou příběhu nastane zvrat a policisté jsou napadeni, což sice slibuje nějakou větší akci, ale dostaneme vlastně úplnou změnu v obsazení hlavních aktérů a jedeme znovu, i když už trochu rychleji.... Scéna s nadřízeným je podle mého zcela zbytečná a v příběhu nijak nepomůže. A oproti jiným čtenářům musím pohanit i závěr případu... Pokud jde o takto krutý čin zaměřený proti dětem, prostě potřebuju, aby byl pachatel potrestán!

S přimhouřeným okem dávám průměr....

17.05.2024