marketa6511 marketa6511 komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Pět hvězdiček za citlivý přístup k tématu, o kterém většina z nás nechce v životě přemýšlet, natož se s ním setkat. O zoufalství osamělosti, o energii dávané druhým lidem, kteří nás nevidí, o touhách, které zůstanou nenaplněné, protože se naplnit pro určitém mravním kodexu nemohou. A že nás druzí snadno soudí za myšlenku, kterou nenásledoval čin... Aniž by si uvědomili, jak svým soudem ubližují člověku v nás. A jak někdy stačí jen jeden člověk, který nesoudí, aby člověk mohl žít...

02.01.2023 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha, která mi doma ležela víc než rok. Občas jsem do ní nakoukla, ale wau se nekonalo. Až do chvíle, kdy jsem do ní dozrála a přečetla jí během pár dnů. I když mám k přírodě a stromům obzvlášť velkou úctu, po přečtení téhle knížky se k úctě přidala obrovská pokora a vědomí, oč nás stromy přesahují. A na stromy v naší zahradě se najednou dívám zcela jinýma očima a jsem vděčná, že ořešák má v sousedství hned několik kamarádů a není opuštěný.

21.07.2018 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět naprosto skvělé. Opět mi to rozšířilo obzory a o něco víc jsem pochopila události a život ve Slezsku... díky, díky, díky.
P.S. Siedzi mucha na scianie, na scianie, na scianie
siedzi mucha na scianie, siedzi a spi!
Siedzi a hajinko, potwórka malinko
siedzi mucha na scianie, siedzi a spi!

Tohle mě úplně dojalo a rozplakalo, to mi zpívala babička a já na to už dávno dávno zapomněla.

15.02.2021 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Příjemná detektivka na vánoční čtení... a trochu i k zamyšlení, o vztazích, o tom, že vše nás v životě jednoho dne doběhne, o pozlátku i hranicích přátelství.

31.12.2022 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Knížka plná otázek a sem tam nějaká odpověď, knížka, která ve mně určitě zůstane. Další uvědomění si toho, jak málo známe naše nejbližší a jak s námi, v dobrém i zlém, cvičí naše rodinné systémy. Někdy nezbude, než říct - díky, že jsem si takovou knihu mohla přečíst.

30.07.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Neuvěřitelné... autor byl vizionář a měl vhled... věděl, jakým směrem se bude svět ubírat.

26.12.2018 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Poslouchala jsem jako audioknihu a právě její zpracování mě udrželo při poslechu. V mnoha chvílích, zejména ze začátku, jsem si uvědomovala, že kdybych knihu měla číst, tak bych jí odložila. Jako audiokniha ale fungovala skvěle. Krátké kapitoly, určitá strohost vyjadřování, malé množství postav a jejich určitá plochost, to vše audiokniha velmi dobře snesla a skrz to mohl krásně problikávat příběh a hodnota osudu mlýna i jeho mlynářů. A dozvěděla jsem se věci, které jsem nevěděla, a to vždycky oceňuju.

05.04.2021 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Pro mě po dlouhé době konečně kniha na jeden zátah. Napínavé, překvapivé, kruté, fascinující, čtivé.

05.01.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha ke mně přišla přesně v ten čas, kdy měla, byla pro mě sondou do života česko-německých rodin před válkou, a do následků, se kterým se musely potýkat po válce. A rozhodně to pro mě byla kniha, kterou by měl znát každý... už jen kvůli tomu, abychom si uvědomili, že minulost nikdy není jen černá nebo bílá.

22.05.2016 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Moc příjemná a obohacující kniha na pozadí známého salónu. Četla se moc dobře a velmi uvěřitelně. Mohla být i delší, propracovanější, slušelo by jí to.

03.01.2021 4 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Skvělá knížka ... měla jsem sice trošku pocit nevyrovnanosti příběhů, ale knížka se četla skvěle. A dovětek autorky uvádějící na pravou míru co je a co není pravdivé, ten mě nadchl.

06.01.2019 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Ta pravá kniha na letní dovolenou. Nic víc, ani nic míň. Krásně se čte a naláká na sever do Skotska.

31.07.2021 4 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Po přečtení Tajné historie jsem se na Stehlíka moc těšila. Doufala jsem ve stejně silný zážitek, ale bohužel, to co u Tajné historie bylo nové a osvěžující, to se velmi podobně opakovalo i u Stehlíka, jen to bylo ještě delší. Nemyslím, že by se život většiny lidí točil kolem alkoholové a lékové závislosti, jak to z obou knih vypadá... Námět byl zajímavý, zpracování nikoli. Myslím, že škrtnutí 200 stránek by čtivosti velmi pomohlo.

21.07.2018 3 z 5

Vím, že jsem do ní několikrát nakoukla v knihkupectví, ale že se mi zdálo, že to nebude ono, rozhodně ne ve vhodném poměru cena-přínos. Když jsem jí pak ale mohla koupit opravdu za pár korun v nějaké akci jako e-knihu, dala jsem jí šanci. A zjistila jsem jedno - že jsem se v knihkupectvích nemýlila :D Vše, co tam bylo napsáno, by se dalo dát do rozumně dlouhého motivačního článku, a není to nic, co by člověk, který má pro to, jak si udělat vnitřní pohodu nezávisle na okolnostech, cit, neznal nebo nepraktikoval. Za mě - na prolistování do vlaku nebo do čekárny k lékaři, je fajn, ale jinak? Nic moc.

14.01.2018 2 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Mimořádná kniha... chytla a nepustila. Nejsilněji v ní zaznívá problematika adopce a potřeby znát svůj původ, ať byl jakýkoli, ale zdaleka není jen o tom. Je v ní krásně vidět, jak vztahy jsou vždycky komplikované a jak si je sami ještě více komplikujeme tím, že neumíme nebo nechceme mluvit upřímně... a že neumíme nebo nechceme naslouchat druhým s otevřeným srdcem, bez předsudků a domněnek. Za mě rozhodně stojí za přečtení.

07.01.2018 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Knížku jsem koupila na společné čtení s dětmi... první den jsem se začetla tak, že jsem jí v noci musela dočíst. Propracovaná, napínavá, autentická. Tak opravdu život s autistickým člověkem může vypadat. Zařadila bych okamžitě do povinné četby p
ro všechny pedagogy a taky pro chytráky, kteří mluví o nevychovanosti autistů.

20.05.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Na detektivku skvělý přesah i do historie. Díky.

03.01.2021 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Skvělá kniha! Vzbuzuje ve mně velkou naději, že jsou lékaři, kteří se na člověka dívají celostně... a víru, že takoví lékaři snad budou postupně přibývat. Je to první kniha sepsaná ve formě rozhovoru a je to pro mě velmi zajímavá zkušenost. Jak otázky, tak odpovědi stojí za to si přečíst.

26.12.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Na začátku mi přišla úžasná, skvělá, báječná... jak šly stránky, už se mi tak skvělá nezdála. Najednou jsem tam nenacházela myšlenky, které by mě oslovovaly, ale připadala jsem si jako žáček, kterého pan učitel vyučuje... a o kterém se domnívá, že je třeba mu věc tisíckrát zopakovat, aby konečně pochopil.

25.12.2018 2 z 5

Kořeny Kořeny Miika Nousiainen

Kniha, kde je na každé třicáté stránce malý happy end a která v sobě zároveň nese spoustu moudrých postřehů... o dnešním rodičovství, o důsledcích rané ztráty pro další život dítěte, o lžích a tajnostech. Chvílemi nemá úplně švih, ale četla se mi velmi příjemně a tentokrát mi pomalejší tempo nevadilo.

23.11.2017 4 z 5