Marek82 Marek82 komentáře u knih

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Je pravda, že poviedky nemali úplne vyrovnanú kvalitu, ale Jak na věc a Šumící vánek boli naozaj podarené. Aj rozsahom tvoria viac ako polovicu knihy. Zaujímavé sú tiež všetky konce, ktoré prekvapia a zaujmú. Vek knihy a pravdepodobnosť, že by v 4. poviedke vyšiel plán s aukciou, neriešim. Kráľovsky som sa bavil

15.04.2022 5 z 5

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Bolo to britské, miestami cynické, miestami sarkastické, ale dobré. Osobne som už na príbehu cítil vek a dobu, kedy to bolo napísané. Ale ten britský konzervativizmus a staromilstvo určite prežíva aj do dnešnej doby. Bola to moja prvá skúsenosť so sériou, čiže som postavy nepoznal z dielov o Ministrovi. Nepociťoval som to ako prekážku, ale možno by som s nimi bol viac spätý. Tiež treba povedať, že príbeh končí kapitolou bez záveru knihy ako takej, čiže predpokladám, že druhý diel len voľne nadväzuje. Mne pre túto chvíľu stačí táto ochutnávka, je to až príliš kontrastné s dnešnou dravou až primitívnou politikou. Ale kapitola Klíč ma naozaj bavila.

08.04.2022 4 z 5

Spánek rozumu plodí příšery Spánek rozumu plodí příšery Aleš Palán

V jednej z recenzií som čítal prirovnanie tejto knihy ku "intelektualním lázním". A toto úplne sedí. Bolo veľmi príjemné počúvať myšlienky a názory niekoho, kto to má v hlave usporiadané a navyše má veľa odborných vedomostí. V dnešnej dobe čerpáme povrchné, nedostatočné a často protichodné informácie z internetu a médií. Občas sa zjaví rozhovor alebo analýza, no stále nie porovnateľná s rozsahom tejto knihy. Prednosťou tohto diela sú časové odstupy, s ktorými boli rozhovory robené, dielo tak získalo nadčasovosť. Jediná škoda je, že zachytávajú len udalosti po koniec roka 2020, bolo by zaujímavé hodnotenie udalostí roku 2021, ako aj nástupu očkovania. Aj tak ma však prekvapilo s akou mierou presnosti popisuje pán Konvalinka rozličné aspekty pandémie, kým my už máme dnes oveľa viac informácií. Knihu odporúčam nielen v súvislosti s pandémiou, ale celkovo na rozvoj kritického myslenia a porozumenie dnešným vzostupným a žiaľ úspešným trendom konšpirácií.

02.04.2022 5 z 5

Pětka  a prázdniny v maringotkách Pětka a prázdniny v maringotkách Enid Blyton

Štyri deti a pes tentokrát zažívajú prázdniny osamote, v maringotkách. Našťastie, Tim už nie je jediná zvieracia postava a v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi sa dej toľko netočí okolo neho a George, čo je len dobre. Namiesto toho tu máme sympatickú postavu šimpanza Ponga a ďalších cirkusantov. Zápletka je tentokrát tiež celkom obstojná a na záver je príbeh vcelku akčný. Deťom sa páčia všetky diely, ale za mňa je tento z tých lepších. Pokojne môžete počúvať aj bez znalosti predchádzajúcich dielov.

02.04.2022 5 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ťažké príbehy zo Sovietskeho zväzu. Počúval som audioverziu, teda len výber, asi 5 príbehov. Osobne ma najviac zaujali tie osudy, ktoré nejakým spôsobom zachytávali zánik Sovietskeho zväzu a prechod do demokracie. Najviac ma udivilo to, ako sú obyvatelia, ktorí prešli krutosťami lagrov rukojemníkmi vlastného štátu a nevedia sa v novej dobe zorientovať, pretože neboli prakticky nikdy slobodní. Z toho plynie, že so slobodou nevie každý zaobchádzať a nie pre každého musí byť sloboda darom. Poučné boli tiež príbehy z bývalých sovietskych republík ako Arménsko, Azerbajdžan a Tadžikistan. Na záver dva veľmi aktuálne citáty: "Žvanení vždycky končí krví" a "Válka, to je vlk, který se může přiblížit až k vašemu domu."

27.03.2022 5 z 5

...a dole čeká kat ...a dole čeká kat Vilém Bufka

Autor do knihy a postáv vložil skutočné príbehy a zážitky, ktoré prežil on alebo jeho spolubojovníci. Na knihe poznať vek, vďaka jazyku a spôsobu vyjadrovania som mal pocit, akoby som pozeral film pre pamätníkov. Ale to by až tak nevadilo. Autor sa snažil dať postavám príbeh a ľudský rozmer, takže príbeh z lietadla je strihaný minulými udalosťami. Zhruba do polovice knihy je to tak akurát, ale v druhej sa situácia stane neprehľadnou a striedanie rovín (lietadlo vs spomienky a predstavy letcov) išlo na úkor príbehu. Každopádne, vypočutie neľutujem, navnadilo ma to na druhú autorovu knihu o jeho vlastnom bombardéri T-2990.

24.03.2022 4 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Druhý diel je v niečom lepší ako prvý, no ostal v podstate ľahko predvídateľným akčným B-čkom. Kým v prvom dieli mi to veľmi nevadilo, od druhého som čakal už viac. Najviac mi vadila absencia poriadnej zápletky - love story a boj vyzerá síce lákavo, ale absencia prekvapení, zaujímavých postáv a zvratov z toho miestami robilo predvídateľnú nudu. O hrdinov som sa nebál a miestami má prestávalo zaujímať, čo sa s nimi stane. Určite pôjdem aj do tretieho dielu, ale skôr ako fanúšik fantasy, nie preto, že by neboli lepšie knihy ako slovanský Rambo (teda Rogan)

19.03.2022 4 z 5

O 2. svetovej vojne som toho prečítal už dosť, ale toto bol úplne nový pohľad. Niekedy som bojoval s podozrením, koľko z obsahu je podporeného faktami a koľko si autor domýšľa. No je pravda, že udalosti 2. svetovej vojny sú vďaka pedantnosti Nemcov veľmi dobre zdokumentované. O závislosti vodcu na liekoch a látkach som potom našiel zmienky aj inde. Je zaujímavé, že sa o tom až tak nepíše, hoci je to fakt. Kniha zasadzuje rauš Nemcov do kontextu udalostí vojny, je teda zároveň aj krátkou a prehľadnou kronikou, no s množstvom nových informácií. Odporúčam.

12.03.2022 5 z 5

Pětka na Pašeráckém vršku Pětka na Pašeráckém vršku Enid Blyton

Po štvrtom vypočutom dieli v krátkom čase (deti nechcú počúvať nič iné) mi začínajú niektoré veci prekážať. Dej sa presunul z Kirrinu do iného prostredia, čo je len dobre. Aj tu sú dospelí skôr nepriateľskí, deti si vystačia samé (samozrejme, keď ich niekto 5x denne obslúži s jedlom), nechýbajú záhady, chodby a tajomstvá. Potiaľto dobre. Ale to, že sa polovicu knihy rieši len "chudáček Tim" a "chudinka George" robilo moje cesty autom menej znesiteľné. Vašim deťom sa kniha bude páčiť, z môjho 10 ročného som nevedel dostať žiadne hodnotenie v zmysle, tento diel bol lepší ako tamten - všetky sú podľa neho super. Takže pre deti bez obáv, len ja ako rodič začínam byť rád, že je tých dielov nahratých len 5. Zvyšné deťom rád zoženiem ako klasické knihy a v aute budeme počúvať niečo iné

12.03.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove mi v mnohom pripomenul jednu z mojich prvých audiokníh - 100 ročný starček. Alebo českého Pravomila. Ove je skrátka správny chlap, ktorému sa neprihodia správne veci a možno aj preto sa už ani on nespráva vždy správne. Našťastie ho pred ním samým zachráni kocúr...a Parvaneh. Kniha sa počúva príjemne, je veľmi vhodná pre tých, ktorí chcú s audioknihami začať. Príbeh je láskavý, skôr melancholický. Najmä v strede som pri dostatku iných činností necítil až také nutkanie počúvať ďalej, ako pri iných knihách. Ku koncu príbeh pekne graduje a záver je naozaj dojemný. Ak chcete vidieť, ako vyzerá Parvaneh, mameluk Patrik alebo kocúr, pozrite si rovnomenný film. Ja sa na to chystám. A moje ďalšie auto by bol Saab - keby sa ešte robili.

06.03.2022 4 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

S touto knihou som veľmi bojoval. Navnadilo ma historické prostredie, aj nadšené ohlasy recenzentov na audioverziu (mali ma varovať tunajšie recenzie). Kniha mi v mnohom pripomínala knihy pána Hrdličku z prostredia historickej Prahy, kde samotná zápletka ustupovala popisom prostredia a mikropríbehom rozohratým v historických kulisách. No kým odbočky podrychtára Václava a magistra Šebka ma bavili, v tejto knihe mi vyslovene vadili. Problémom bola dĺžka, keby sa autorka viac v odbočkách a popisoch krotila a kniha by bola o tretinu kratšia, len by jej to pomohlo. Ďalšou paralelou k tejto knihe sú Severné vody, ktoré tiež zobrazujú špinu a surovosť prostredia z rovnakého obdobia (ale v Londýne), ale aspoň ich ťahá oveľa silnejší príbeh. Bohovia Gothamu však príbeh majú tak zahrabaný v nánosoch odbočiek a opisoch, že som často ľutoval nákup, aj čas strávený počúvaním. Skrátka ma to nebavilo, nemal som vzťah k postavám a k počúvaniu som sa musel nútiť. Historické kulisy môžu mnohým stačiť a tahať hodnotenia vyššie, ale za mňa je to málo a to som fanúšik historickej detektívky ako žánru.

23.02.2022 2 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Začnem pozitívami tejto knihy. Príbehov z 2. svetovej vojny a aj z prostredia koncentračného tábora som čítal už viacero. Toto je prvý, ktorý zachytáva utrpenie Cigánov, pričom viem, že v táboroch bolo veľa "druhov" väzňov, no knihy väčšinou popisujú predovšetkým utrpenie Židov - zahynulo ich najviac a mnohí z nich okamžite po príchode. Tiež som nevedel o povstaní Cigánov v Auschwitzi. Nesporným kladom knihy je aj interpretácia a rôzne zvukové efekty. Tu však pozitíva pre mňa končia. Príbeh je písaný formou denníku, ktorý však v skutočnosti neexistoval. Rozprávanie je však v tejto forme ploché, veľmi popisné. Postavy nie sú vykreslené, odlišujú sa len menami, v skutočnosti som mal k nim ľahostajný vzťah. Vadil mi tiež akýsi zjednodušený a sentimentálny pohľad na život v tábore, kedy tragické udalosti boli odbité pár vetami. Viac priestoru dostávali pozitívne momenty utrpenia v tábore, no nie som si istý, čo si z toho čitateľ mal odniesť. Ak je to vaša prvá kniha z prostredia koncentračného tábora, nebudete sklamaní. Existujú však aj oveľa lepšie ako Na smrť II, alebo V štrnástich sám v Osvienčime, prípadne Mengeleho dievča.

20.02.2022 3 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Oproti predchádzajúcemu dielu menej komplikované, menej prešpekulované, ale aj vďaka tomu výborné. Kremnické reálie po Plzni, či Trutnove potešia možno viac slovenského čitateľa. Vývoj postavy Jaroša nie je na škodu, aspoň séria neupadne do stereotypu. V kontraste s lineárnym a postupne budovaným dejom je možno príliš rýchly koniec. Nie v zmysle vyvrcholenia, to je hneď dvojnásobné, ale skôr v dopovedaní osudu jednotlivých postáv a zločincov, ktoré v tomto prípade nebolo vysvetlené a mám pocit, že mnohé vedľajšie postavy boli ponechané svojmu osudu.
Vidno, že autor dáva do každej knihy srdce a zároveň obrovské množstvo historickej faktografie. Aj preto knihy nevznikajú ako na bežiacom páse a pokiaľ ide o ďalší príbeh z Košíc, autor v diskusiách naznačuje, že ho nemáme čakať v roku 2022, najskôr v roku 2023 (ak vôbec). Verím, že čitateľský záujem, ako aj tlak vydavateľa zabezpečí pokračovanie série, ak však výjde kniha až na konci roku 2023, na audioverziu si počkáme zrejme až do roku 2024. Ostáva dúfať, že medzitým výjdu v audioverzii ďalšie knihy autora. Odporúčam sériu Černokňažník, z ktorej Tympanum vydalo zatiaľ dva diely.

18.02.2022 5 z 5

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Knihy Petry Soukupovej moje deti zbožňujú. Len sa musím vždy presvedčiť, či je kniha naozaj pre deti. Soukupová totiž často píše aj v detských knihách o vážnych veciach. Viem si predstaviť, že v tlačenej podobe by sa mohla zdať táto kniha príliš vážna, poučujúca a s ťažkou témou vyrovnávania sa s rozvodom rodičov. Našťastie sú audioknihy v podaní One hot book skutočným umeleckým dielom. Zvuky a výkon interpretov knihu posúvajú úplne inde. Deťom sa páčili myšlienkové pochody Bertíka, ako aj Čmuchadlo, ktoré vďaka plejáde zvukov a čmuchania nádherne ožilo. Jedinou nevýhodou knihy je totiž to, že je príliš krátka. Od autorky ešte odporúčam Klub divných detí a Kdo zabil Snížka.

12.02.2022 5 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Kniha mi pripomínala dve iné. Bielu veľrybu a Terror. Ich kvality však nedosahuje. Keď som si prečítal Bielu veľrybu, pochopil som, že lov veľrýb nebolo žiadne romantické povolanie, že život na lodi bol nebezpečný, špinavý a zapáchajúci. Ale dokázal som sa stotožniť s hlavnou postavou a mám s odstupom rokov na knihu pozitívne spomienky. Rovnako som prežíval s námorníkmi z Terroru ich utrpenie, hlad a zimu. Ale bolo to tak preto, lebo tam boli postavy, s ktorými som sa vedel stotožniť a boli mi sympatické. V Severných vodách je kladných postáv málo. Až by som povedal, že žiadna. A rovnako je to aj s pozitívnymi alebo svetlými momentmi. Je ich veľmi málo a nedokážu vyvážiť všetku negativitu a beznádej, ktorá z diela vyžarovala. Neľutujem, že som si knihu vypočul. Rád si pozriem aj miniseriál z produkcie HBO. Ale kým ku Bielej veľrybe a Terroru sa ešte niekedy vrátim, táto kniha mi zrejme bude stačiť raz.

10.02.2022 3 z 5

Divoká pustina Divoká pustina Gary Paulsen

Knihu som kúpil pre syna, keďže sa objavila medzi Cenami Bystroušky. Nie je to však úplne kniha pre deti, teda skôr pre staršie a bude sa páčiť aj mnohým dospelým. Rozšírila moje obzory pokiaľ ide o psie záprahy a celkovo sme spoznali spôsob života na Aljaške. Malú výtku mám len voči príbehu. V prvých dvoch tretinách ide skôr o sled epizodických príbehov, ktoré spája zimná príroda, zvieratá a samozrejme psy. Posledná hodina je venovaná pretekom Iditarod, ktoré mali už vlastnú gradáciu deja a mnoho pekných momentov. Celkovo ide o veľmi peknú knihu o zimnej prírode, no vidno, že literárne aspekty alebo ucelenosť deja boli v tomto prípade až druhoradé.

07.02.2022 4 z 5

Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia Marek Vagovič

Knihu som počúval ako prvú z dvojice a preto som nebol taký prísny - nemal som s čím porovnať. Kniha je kronikou káuz Ficovej vlády z obdobia 2016 - 2020 a je to smutné počúvanie. Chronologicky a prehľadne sumarizuje kauzy, no ak sledujete politiku a čítate noviny, je viac osviežením pamäte (s opätovným hnevom a bezmocnosťou), ako objavením netušených súvislostí. Druhý diel nezatracujem a mal by byť povinným čítaním pre každého, kto sa chce vyjadrovať ku politickej situácii posledných rokov. Prvý diel ma však obohatil viac, pretože nebol len kronikou káuz tak, ako ich poznáme z novín a Threemy, ale poctivou investigatívnou prácou, ktorá odkryla mnoho špiny, klientelizmu a zatvárania očí pred zločinmi zo strany predchádzajúcich Ficových vlád. Ak by Fico odišiel z politiky, význam tejto knihy by sa časom zmenšil, bohužiaľ je pravdepodobnejší druhý scenár a o to dôležitejšie bude jej pripomínanie, aby nemuselo vzniknúť Vlastnou hlavou 3. Verím, že to si nepraje ani sám autor.

04.02.2022 4 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Mrazivé čítanie o zákulisí vlád Smeru, ale aj tých Dzurindových. No kým druhý menovaný pre Slovensko spravil aj veľa dobrého, po prvom ostane navždy len pachuť korupcie, oportunizmu a pokrytectva. Vypočul som si oba diely hneď po sebe (aj keď v opačnom poradí). Napriek tomu, že som mal väčšiu chuť do dvojky, keďže popisuje menej časovo vzdialené obdobie, musím súhlasiť, že jednotka je jednoducho kvalitnejšia, podrobnejšia a vidno za ňou veľa investigatívnej práce autora, ale aj iných novinárov. Aj keď je v knihe veľa mien a prepojení, pre človeka, ktorý aspoň zbežne sledoval politiku a kauzy za posledných 15 rokov, nie je až také ťažké sa v knihe zorientovať. Odporúčam prečítanie oboch dielov a veľmi si prajem, aby už nemuselo vzniknúť Vlastnou hlavou 3.

04.02.2022 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Ťažšie stráviteľná kniha, v ktorej sa dá ľahko stratiť a niekedy som mal pocit, že sa strácala sama v sebe. Ak by bol týmto štýlom písaný legendárny prvý diel, nikdy by nedosiahol ten úspech, ktorý mal. Dej je popri všetkých vnútorných dialógoch postáv a odbočkách na vedľajšej koľaji a ťažšie sa sleduje. Celé to pôsobí ako sen, v ktorom logika a kauzalita niekedy nemá miesto. Zrejme to bolo autorovým zámerom a veľa fanúšikov to berie ako súčasť jeho diela. Vedel som do čoho idem, napriek tomu to bolo občas trápenie. Prečo a komu sa teda oplatí knihu vypočuť? Fanúšikom sveta Duny vo všeobecnosti, tiež tým, ktorí chcú prečítať aj ďalšie knihy (ktoré sú dejovo lepšie). Audioverzia posúva knihu na vyššiu úroveň. Rovnako sa dajú z knihy vytiahnuť veľmi zaujímavé myšlienky o náboženstve, moci a ľudských motívoch. Kniha vám to však nedá zadarmo a vyžaduje vašu pozornosť, pričom sa vám aj tak môže stať, že sa v knihe stratíte. Zakúpením audioknihy som tiež chcel podporiť vydavateľstvo, aby pokračovali vo vydávaní aj ďalších dielov. Bola by škoda, keby to ostalo len pri dvoch dieloch.

27.01.2022 3 z 5

Jak se zbavit Mstivý Soni Jak se zbavit Mstivý Soni Jiří Holub

Podarená kniha, ktorá zabaví deti aj ich rodičov. Výborné hlášky, dokonca pesničky. Vzhľadom na to, že sa aj knihy pre deti často tvária veľmi vážne a sú plné poučení, je dobré občas si pustiť takúto knihu, ktorej dej je zábavný a nezbedný ako trieda piatakov jednou nohou v polepšovni. Naposledy sme sa takto spolu v aute nasmiali pri knihe Čuníkuv supertajný denník, ktorý je podobného razenia.

27.01.2022 5 z 5