Marek82 Marek82 komentáře u knih

Toto mali čítať naši rodičia Toto mali čítať naši rodičia Philippa Perry

Je to naozaj dobrá kniha a nájdete v nej mnoho užitočných informácií. Osobne som si okrem mnohých čriepkov odniesol veľmi cenný poznatok, že nikdy nie je neskoro napraviť akúkoľvek chybu alebo tzv. narušenie vzťahu dieťa - rodič. A že náprava (akokoľvek neskoro) je vždy lepšia, ako zotrvanie v zlom vzorci správania. Kým obsahovou stránkou knihy som bol nadšený, celkový dojem ťahal trocha dole nie úplne podarený preklad. Bolo v ňom cítiť malo editorskej práce, ktorá vyústila do zvláštnych slovosledov, prípadne ťažkopádne preložených anglických slov. Vždy, keď mi preklad trhal uši nejakou neprirodzenou formuláciou, predstavil som si tú vetu v angličtine, kde znela úplne prirodzene. Knihu som počúval ako audio, pričom interpretácia neprirodzených slovných spojení a slovosledov potom mala za následok zvláštnu rytmiku prednesu, kedy boli prestávky tam, kde by byť nemali a celý prednes bol akoby sekaný. Každopádne knihu odporúčam každému rodičovi, netreba sa báť, že budete mať po prečítaní pocit viny. Toto kniha robí naozaj dobre. Je láskavá a odpúšťa, pričom stále opakuje, že nikdy nie je neskoro.

21.12.2021 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Básnika som kedysi čítal ako knihu a pamätal som si z neho už len ducha doby, trocha bratislavského miestopisu a to, že šlo o Krauzove začiatky. Nepamätal som si ani vraždy, ani vraha. To asi pri detektívke nie je úplne dobre. Pričom sú Dánove knihy, kde si aj po rokoch pamätám detaily a páchateľa. Aj preto hodnotím knihu a príbeh ako slabší. Menej civilný a uveriteľný, viac smerom k severským detektívkam. Slovensko poznalo všelijakých vrahov, aj sériových, ale určite nie Básnika. Počúva sa to dobre, ale moja obľúbená kniha od Dána to nebude. Kritizovať by sa dala logika príbehu, promiskuita, aj prílišné až ťažko uveriteľné pitie. Aj kvôli tomu, že som knihy čítal náhodne a dávno, rozhodol som sa, že si vypočujem všetky a postupne. Prvý bol teda Uzol a za mňa bol lepší, pokračujem Nežnou fatamorgánou, ktorú som nečítal ani knižne.

12.12.2021 3 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Túto knihu ťahajú postavy a dialógy. Príbeh je vo svojej podstate jednoduchý. V tomto konkrétnom pokračovaní pekne graduje, vďaka čomu sa mi kniha páčila viac ako Žebrákova pomsta. Postáv a historických súvislostí je veľmi veľa, ako vždy. Ten, kto udrží pozornosť, sa veľa dozvie o období, v ktorom sa kniha odohráva. Páčilo sa mi tiež, že som vedel porovnať so sériou Hynek Tas z Boru, ktorej prvý diel je zasadený do rovnakej doby. Nie je to kniha plná napätia, dej je predvídateľný, ale celkovo je počúvanie príjemné. Interpretácia tradične špičková a tentokrát dokonca so spevom! Moje pocity výborne zhrnul užívateľ milary.

28.11.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Príliš rozvláčné, bez napätia. Skrátenie o tretinu by príbehu a knihe len pomohlo. Česko-slovenské detektívky mám pritom radšej ako severské psycho a americkú brutalitu. Ale toto mi nesadlo. Do prvej polovice sa takmer nič nedeje, mal som skôr pocit, že počúvam nejakú "evitovku" alebo Matkina. Mená postáv ako Naty, Eli, Sandy, Tony alebo Gus sa mi vôbec nehodili k "ospalej diere", ktorou mala byť obec, alebo skôr skupina 5 domov v lese v južných Čechách. Hoci v obci žilo len pár rodín, aj vďaka neustálemu preskakovaniu z rodiny do rodiny a mien, ktoré vôbec nekorešpondovali s ich nositeľmi, bolo ťažké sa v nich orientovať. Predstaviť si dôchodcu, poľovníka ako Tonyho, prípadne otca rodiny, 60tnika, ktorý sa volá Gus (akože Gustáv)... Najnormálnejšie meno bolo asi Anežka...K tomu neustále rozoberanie vzťahov a pohnútok jednotlivých postáv. S príchodom vyšetrovateľov sa dej našťastie trocha rozbehne, ale aj tak to bolo veľmi pomalé. Záver vcelku dobrý, ale vo vzťahu ku celej knihe tiež taký "nič moc". Ak je toto najvyššie hodnotená kniha autorky, tak asi ostatné vynechám a ostanem pri Sýkorovi, Neuerovi alebo Dánovi.

21.11.2021 3 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Jednoznačne z tých lepších autorových kníh. Páčilo sa mi vykreslenie doby, ktorú si pamätám skôr matne, ale nemám žiadny spomienkový optimizmus, ako mnohí iní. Vždy keď sa bicyklujem pri Devíne alebo po pohraničiarskych signálkach, mám v pamäti tie ostnaté drôty, ktoré nás "chránili" pred západom. Menej detektívnych postáv mi tiež nevadilo, v ďalších pokračovaniach totiž pre mňa tvoria ich debaty často len balast. Tu malo všetko svoje miesto. Začínajúci Krauz, nevýrazný Hanzel, ktorý dostane priestor neskôr a výborný Burger, ktorý v neskorších knihách už často bojuje s vekom a zdravotnými problémami. Spočiatku pomalší rozbeh, ale pekne vystavané kulisy. Áno, Krauz je už tu tak trochu nadčlovek, ktorý pije, nespí a všetko mu vždy prejde aj u nadriadených, aj u manželky. ŠTB na jednej strane odporná, ale vedie ju rozprávkový deduško Záver trocha pritiahnutý za vlasy, ale ten pocit zadosťučinenia, za to stál. Pokračujem Básnikom, ktorého som už čítal a myslel som si že je prvou knihou v sérii, lebo stále pekne popisuje Krauzove začiatky.

14.11.2021 4 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Tak toto sa podarilo. So sériou, ani autorom nemám žiadne skúsenosti. Nečakal som veľa a dostal som poriadnu detektívku, ktorá dýchala človečinou. Kulisy minulého režimu, spomienky na detstvo, rodinná dráma...aj keď zločin samotný bol dosť brutálny, stále uveriteľný, ako aj jeho okolnosti. Postavy, vrátane inšpektorky sa naozaj podarili. Odporúčam všetkým fanúšikom Dána, Neuera, Klevisovej. Americké a severské krimi sú niekedy zbytočne prekombinované, toto bolo také "naše".

09.11.2021 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Určite lepšie ako Kříďák, ktorý bol mojim prvým stretnutím s autorkou. Ide o dobrý, priamočiary a oddychový thriller, ktorý napriek pomalšiemu rozbehu nenudí. No hoci sa spočiatku veľa nedeje, len sa rozpletajú vzťahy a predstavuje sa prostredie, táto časť ma stále bavila. Postupom času pribúdajú odhalenia, udalosti a všetko dospeje do finále, ktoré je síce prekvapivé, ale už je toho akoby príliš veľa, až som sa pýtal, či stále čítam tú istú knihu. Celkovo odporúčam, no záver bol už príliš prekombinovaný, akoby chcel za každú cenu šokovať. Niekedy menej je viac. Snáď nabudúce.

06.11.2021 4 z 5

Prekliate dedičstvo Prekliate dedičstvo Václav Neuer

Toto nebolo vôbec zlé. Neboli tu srandičky ako v Dánových detektívkach a bol som za to rád. Vždy keď čítam o Váňových raňajkách, mám chuť to vzdať. Neboli tu prešpekulovaní psychopati ako u Keplera, ani brutálne jatky ako u Cartera. Len obyčajný zločin, ktorý sa naozaj mohol stať. A preto to bolo dobré. Bolo to civilné, uveriteľné, s reálnymi názvami ulíc a miest Bratislavy, s postavami, ktorým ich konania veríte. A konečne sa v knihe aj nadáva, samozrejme na vhodných miestach. Myslím naozaj nadáva, nie tak trápne, ako napríklad u Dána, že to až trhá uši, lebo tak nikto nehovorí. Na záver treba spomenúť aj výbornú interpretáciu, ani rýchlu, ani pomalú. Výborná práca s hlasom p. Smutného. Určite si vypočujem aj iné knihy p. Neuera.

23.10.2021 5 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Na tejto knihe mi vadilo niekoľko vecí, ktoré sa podpisujú pod hodnotenie. Predovšetkým inšpirácia Zelenou míľou. Už druhá autorova kniha, ktorá skladá poklonu S. Kingovi (Mrtví kráčí po zemi stále odkazovali na Temnú vežu). Pritom autor vie napísať aj zaujímavý a originálny príbeh, ako Zatracenci. Vzhľadom na spomínanú Zelenú míľu ma teda pointa neprekvapila. Ďalšia vec, ktorá zrážala dole môj dojem, bola interpretácia. V Čti mi sa s aranžmánom celkom vyhrali. Hudba je dobrá, aj to, že je interpretov viac, prípadne rozličné efekty. Hlas p. Kahounovej ma však vyslovene iritoval. V niektorej recenzii zaznelo, že interpretuje, ako keby čítala cestovný poriadok - to je celkom výstižné. V skratke tu máme teda nie úplne originálny príbeh, explicitné popisy, ktoré ma znechucovali, nesympatické postavy a interpretov. A áno, obálka je dosť strašná, ale to je už najmenej.

16.10.2021 3 z 5

Štyria mačkatieri Štyria mačkatieri Alexandra Pavelková

Kniha skôr pre menšie deti, nakoľko nemá klasickú výstavbu príbehu, ktorá by ihneď zaujala a držala v napätí. Na druhej strane, pohľad na dej očami mačiek je zaujímavý a originálny. Kniha príjemne plynie, ako slnečné popoludnie plné oddychu a cítiť z nej veľkú lásku ku zvieratám. Myslím, že sa deti pri počúvaní niečo o mačkách naučili. Interpretácia je výborná, hodí sa k príbehu a mačacím hrdinom.

16.10.2021 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Nevedel som, čo od knihy čakať, ale držala ma v napätí a bola to slušná ducharina. Pokiaľ sa prenesiete cez to, že ste väčšinu nápadov už niekde počuli, prijmete inšpiráciu Kingom a niekedy zbytočne veľkú mieru brutality, dostanete slušnú béčkovú zábavu na 1-2 večery. Dej nemá až tak veľa hluchých miest, príjemne plynie. Hudba výborne zvýrazňuje atmosféru, trocha na škodu je menej výrazný a mäkký hlas interpreta. Celkovo je to však pre priaznivcov žánru a domácej beletrie dobrá voľba.

16.10.2021 4 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Silnou stránkou tejto knihy nie je ani tak príbeh alebo zápletka. Nie je to detektívka v pravom zmysle slova, pretože zločinci sú známi prakticky od prvých stránok. Viac ako čokoľvek iné, mi táto kniha pripomína obrovský namaľovaný obraz s výjavom so stredovekej Prahy, kde vďaka autorovi, ale aj výbornému interpretovi, postavy zrazu ožijú, chodia, pracujú, rozprávajú sa a celkovo žijú svoje rozmanité životy v obliehanom meste, čo prináša množstvo napätých, ale zároveň aj humorných situácií. Kniha nie je dielom, ktoré by ste nevedeli od napätia odložiť, ale má silnú atmosféru a výborne približuje krátky úsek českej histórie. Veľký podiel na oživení množstva postáv a plastickosti ich podania má p. Fridrich, ktorý knihu znamenite načítal a jeho interpretácia jasne vyčnieva.

14.10.2021 4 z 5

Kejda Kejda Dan Černý

Táto kniha si robí srandu sama zo seba. Rozjazd môže slabšie povahy odradiť, literárne to naozaj nie je žiadne veľdielo. Drobné nedostatky však zachraňujú zvraty a neobvyklé nápady - hlavne na začiatku sú naozaj zábavné a originálne. Miestami príbehu trocha dochádza dych, vesmírnu odyseu strieda klasické zombie postapo. Aj v klišé si však dokáže autor robiť srandu z klasík žánru, prípadne sám zo seba. Veľa zábavy robí aj interpret, v rámci vydavateľstva Čti mi je to nadpriemer. Záver však ide opäť na plný plyn a vylepšuje celkový dojem. Veľa ľudí si bude pamätať zombie srnky a žaby, mne sa zdali veľmi originálne masturbujúce mimozemšťanky s chápadlami

07.10.2021 4 z 5

Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Na knihe je príťažlivá alternatívna história, ktorá je minimálne zo začiatku príbehu vítaným osviežením. Potom sa už s ňou veľmi nepracuje a tvorí len zaujímavú kulisu pre klasický príbeh o arogantných pilotoch, odvážnych kapitánoch a klasickom boji medzi dobrom a zlom. Príbeh trocha ťahá dole veľké množstvo postáv, v ktorých je ľahké stratiť prehľad a tým pádom nedostávajú veľa priestoru. Aspoň postavy pilotov sú ako tak popísané, hoci sa autorovi nepodarilo vyhnúť množstvu klišé. Celkovo však ide o atraktívny military príbeh z obdobia druhej svetovej vojny, kde sa bojovalo na mori a vo vzduchu a nie stláčaním gombíkov a vypúšťaním rakiet stredného doletu z ponoriek cez polovicu kontinentu. Interpretácia je bohužiaľ trocha amatérska, postavy nie sú hlasovo skoro vôbec odlíšené, čo neprispieva ľahkej orientácii vďaka ich množstvu. Každopádne si rád vypočujem aj druhý a tretí diel, ak sa podarí nahrať.

03.10.2021 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Asi som mal od tejto knihy vzhľadom na hodnotenia väčšie očakávania. Charakterizovať príbeh je ťažké, pretože nejaký náznak zápletky relatívne predvídateľne vygraduje niekde v druhej tretine knihy a potom mi dej pripomínal skôr historický dokument, na pozadí ktorého sa odohráva fiktívny príbeh hlavného hrdinu zložený z epizodických dobrodružstiev. Nebol som si istý, o čo šlo autorovi. Či o historicky presný popis skutočností a panovania Václava IV., alebo o silný príbeh na historickom pozadí (na spôsob Steina a Barbariča od J. Červenáka). Podarilo sa skôr to prvé, pretože príbeh ma nedržal v napätí a jednotlivé príhody hlavného hrdinu majú skôr epizodický charakter. Nakoľko som si vo vysokých očakávaniach a so slabosťou pre žáner kúpil celú sériu, neostáva mi nič iné, ako dať šancu aj ďalším dielom. Interpretácia je, v kombinácii s miestami nezáživným dejom a nesympatickými postavami (kráľ Václav IV bol zjavne idiot), veľmi pomalá, čo tiež prispelo k môjmu slabšiemu dojmu z knihy.

22.09.2021 3 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Trocha menej histórie, trocha viac akcie. Ponúka sa porovnanie so sólom Mateja Barbariča, ktorý si musel poradiť bez Jaroša, preto sa viac vyšetrovalo. Tu je príbeh zase viac akčný, knihu dobre ozvláštňuje pohľad do Steinovej rodiny. Prvýkrát som počúval interpretáciu M. Holého a rýchlo som si zvykol. Slovenčina síce viac zdôrazňuje dobový jazyk, ale Stein v podaní M. Holého sa mi veľmi páčil. Nedávam plný počet, pretože aj keď v knihe nechýbajú zvraty a napätie, o Steina, jeho rodinu a Jaroša som sa nebál, tu žiadny zvrat čakať netreba. Aj keď autor inak dobre znázorňuje krutosť doby, najmä pokiaľ ide o tresty a čiernobiele videnie spravodlivosti, v prípade ohrozenia hlavných hrdinov a ich blízkych už toľko odvahy nemá. Zaujímavosť: Steinov hrad Strieborná skala dnes existuje ako zrúcanina Břecštejn pri Vlčiciach. Odporúčam navštíviť aspoň cez Google maps:-)

15.09.2021 4 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Áno, kniha má už svoj vek, no napriek tomu propaguje priateľstvo, čestnosť a odvahu nenásilným spôsobom. Syn knihu úplne hltal, dožadoval sa stále počúvania. Príbeh je zaujímavý a pritom uveriteľný. V knihe sa strieda niekoľko motívov, ktoré držia čitateľa v napätí. Oproti tu už spomínanej Prašine je to uveritelnejšie, civilnejšie a celkovo stráviteľnejšie, pretože si poviete, že takto by to naozaj mohlo byť. Naozaj výborne nahovorená kniha, ktorá sa bude vašim deťom páčiť. Máme rozpočúvanú aj Záhadu hlavolamu a oproti tejto knihe sa mi zdá že až príliš tlačí na pílu.

15.09.2021 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Po kratších predchádzajúcich sólovkach Steina a predtým Barbariča je trojica opäť spolu v plnej sile. Príbeh je bohatý, prepletený a viacvrstvový, tak, ako sme zvyknutí z najsilnejších dielov série, ako Ohnivé znamenie alebo Krv prvorodených. Historická Plzeň bola príjemnou kulisou, potešilo aj napätie ohľadne Jaroša. Historické fakty sú opäť silno zastúpené, kým pri Lese prízrakov šli kulisy viac do úzadia. Aj keď sa v istých momentoch už séria opakuje, práve historické súvislosti a presne vykreslené prostredie, sú tým, čo ju drží na vysokej úrovni. Už sa teším na ďalšie pokračovanie, tentokrát z Kremnice.

11.09.2021 5 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Knihy J. Červenáka som spoznal cez sériu Stein a Barbarič, ktorá je výborná. Príbeh o Roganovi je z iného súdka, porovnanie so Zaklínačom je na mieste pokiaľ ide o slovanskú mytológiu a akčné scény. Na druhej strane však vidno, že to boli oproti sérii Stein a Barbarič prakticky autorove začiatky. Je to čistokrvná akcia, trocha mi tam chýbala ľahkosť, nadhľad či vtip, ktorý je pre Zaklínača charakteristický. Tiež netreba čakať nejaké zásadné posolstvá, kniha čitateľa nestavia pred rozličné dilemy, ako je to v Zaklínačovi. Ale aby som neporovnával s iným autorom, aj séria Stein a Barbarič je literárne prepracovanejšia, postavy sú rôznorodejšie, funguje medzi nimi napätie a majú vykreslené charaktery. Ako fanúšik fantasy som si Rogana užil, bol tam dostatok akcie, napätia, aj zopár zaujímavých nápadov, preto dávam vyššie hodnotenie. Ale úplne chápem, že sa niekomu môže zdať kniha prvoplánová a vo svojej podstate veľmi jednoduchá, lebo nakoniec ide o slušné akčné Bčko a na nič viac sa kniha ani nehrá.

18.08.2021 4 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Kniha je písaná sviežo, tvoria ju krátke epizódy. Ako celok však nedrží až tak dobre pohromade, nakoľko príhody okrem hlavnej postavy veľa nespája. Čitateľ nevie, kam sa bude príbeh a cestovateľ ďalej uberať, chýba nejaký nosný motív. Posolstvá sa vynárajú viac menej náhodne. Niekedy je za názvom kapitoly príhoda z destinácie, inokedy politicko-spoločenské zamyslenie. Platí to staré známe "cesta je cieľ". Zaujímavých príhod je samozrejme dosť, časom však prestanú prekvapovať tak, ako na začiatku. Ako však autor sám priznáva, aj keď nebol bežným turistom a nešiel do krajiny s predsudkami, vzorka hostiteľov couchsurfingu je stále dosť špecifická skupina ľudí. Väčšinou mladších, otvorených novým kultúram a skúsenostiam... Kniha si teda nekladie za cieľ byť sondou do života priemerného občana Ruska. Ale napriek tomu mi kniha rozšírila obzory a môžem povedať, že Rusko a Rusov chápem o niečo viac, hoci celkom sa táto krajina pochopiť nedá - to zaznie v knihe tiež:-)

22.06.2021 4 z 5