Marek82 Marek82 komentáře u knih

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Vedel som, že ide o knihu o chlapcovi na prahu puberty, ktorý bojuje s hroziacou stratou blízkeho. Spôsob rozprávania príbehu je príjemný, láskavý. Kniha sa počúva dobre, nehrá na city viac, ako je vzhľadom na tému nutné. Asi som však čakal vzhľadom na hodnotenia niečo viac. Za vypočutie však kniha určite stojí, vzhľadom na dĺžku to môžete zvládnuť za jediný deň a bude to príjemne strávený čas, ktorý vás možno donúti zdvihnúť telefón a zavolať svojim blízkym, kým je to možné.

08.02.2021 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Ako rodič 8r syna, ktorý je v niektorých ohľadoch tiež trocha "divný", som si túto knihu užíval. Keď som mu spomínal postavy v príbehu, stotožnil sa hneď s troma a súhlasil, že budeme v aute počúvať spolu. Tak som zvedavý:-) Kniha sa inak počúva príjemne, interpreti sú výborní, najmä "Mila". Na príbehu oceňujem takú obyčajnosť, kedy deti môžu zažívať dobrodružstvá vo svojom svete aj bez nadprirodzených javov a záhad. Skrátka bežný život s trochou dobrodružstva. Aj keď to môže byť pre dospelého čitateľa miestami menej záživné. Jazyk postáv dobre ilustruje vek, no časom mi niektoré opakujúce sa formulácie začali liezť na nervy, ako napríklad: "Je mi to jedno", "tak jo", "dobrý", "hustý" a podobne. Rovnako sa mi zdalo zvláštne, keď Mila zahlási niečo v tom zmysle, že "Na Péťu si ani nevzpomenu", prípadne "Vubec na ne nemyslím"....asi to malo priblížiť nejaký postoj, ale keď dieťa na niekoho nemyslí, tak sa asi o tom samo so sebou nerozpráva. Ale to sú len drobnosti. Teším sa na druhé vypočutie so synom a možno neskôr tretie s dcérou, keď bude staršia.

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Od Prašiny som mal vzhľadom na pozitívne recenzie veľké očakávania a zhruba do prvej tretiny ich aj napĺňala. Svet Prašiny je tajomný, originálny a zaujímavý. Neuveriteľnosť tohto celého sveta zasadeného do súčasnej Prahy, ako aj jeho nereálnu zachovalosť som rád v mene príbehu prehliadol. Čo však u mňa nefungovalo, boli postavy a neskôr príbeh. To, že 13 ročné deti sa nesprávajú a nerozmýšľajú ako deti, ale ako vycvičení nezlomní agenti, je jedna vec. Vďaka tomu, že sú vykreslení vcelku plocho, vždy nájdu na všetko v poslednej chvíli odpoveď a nakoniec sa vždy zachránia, nevzbudzovali u mňa skoro žiadny záujem o ich osud. Nebál som sa o nich a od polovice knihy som len čakal, ako a kedy to skončí. Akcia miestami príliš tlačí na pílu, stále sa niekam uteká a väčšinou sa vždy utečie alebo niekto inak zachráni situáciu. Záporné postavy sú hrdinom stále v pätách, zjavujú sa vždy odnikadiaľ a stále ich už už chytia. Deti stále utekajú alebo sa vyslobodzujú z rôznych život ohrozujúcich situácií. Záver príbehu je trocha prekvapivý a podarený - len ma utvrdil v tom, že Prašina ako nápad a svet by fungovala, keby sa z príbehu a postáv nesnažil autor za každú cenu spraviť superhrdinov v akčnom filme. Deťom sa kniha môže páčiť viac, aj keď ťažko povedať, od akého veku. Na pokračovanie zatiaľ nemám chuť, aj keď tuším, že Prašina ma nepustí a dám jej ešte šancu.

08.02.2021 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Malevil je klasika, o ktorej som doteraz nevedel. Súhlasím, že na príbehu už cítiť 50 rokov od vzniku knihy. Je často idealistický, ľudí vykresľuje väčšinou čierno-bielo, cítiť tu tiež vplyv rôznych ideológií a náboženstva. Na druhej strane si hovoríte, že by to tak nejako mohlo byt. A prečo konieckoncov neprijat autorov príbeh, kde hrdinovia ťažia z miesta, kde ich apokalypsa zastihla a v mnohom im jednoducho praje šťastie. Nikde predsa nie je napísané, že postapo žáner musí byť len temný, tak ako ho vykresľuju dnešné filmy a literatúra. Je príjemné nechať sa unášať rytmom francúzskeho stredoveku a na chvíľu nerozmýšľat, či to všetko nemajú hrdinovia akési jednoduché. Co však túto audioknihu odlišuje od ostatných je kráľovské spracovanie zvukovej stránky. Toto nie je len čítanie viacerými interpretmi s občasným zvukovým predelom. Hra tu nespocet hlasov, často sprevádzaných hudbou, rozličnými zvukmi, dokonca ozvenou (napríklad scéna v kostole). Nemyslím, že som zatiaľ počul audioknihu, ktorá by bola po zvukovej stránke precíznejsie spracovana. Určite stojí za vypočutie.

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Od tejto knihy som mal vysoké očakávania vzhľadom na hodnotenia. Do veľkej miery boli naplnené. Kniha má spád, počúva sa dobre. Trocha mi vadila vyššia miera brutality a detailnosti popisu vrážd, ale to je asi v mene atraktivity a istého trademarku série. S napätím som čakal, ako to celé dopadne. Záver ma prekvapil, no bol v záujme atraktivity tiež trošku prepálený. Aj keď bola pointa obstojne vysvetlená, čitateľ musí trocha chcieť uveriť tomu, že sa to tak mohlo stať, lebo akonáhle začne premýšľať nad okolnosťami, motiváciou vraha a celkovou schopnosťou uskutočňovať také brutálne a premyslené vraždy, tak uveriteľnosť klesá. Pripomína mi to americký akčný film, na ktorý sa príjemne pozerá, je tam napätie, zápletka, ale nad realistickosťou sa radšej netreba pozastavovať. Mám rád detektívky, ale skôr civilnejšie, kde vyšetrovateľ nie je superman, ktorý napriek životospráve, ktorá by ho po mesiaci doviedla k infarktu, podáva dlhodobo nadľudské výkony a vrah je trpezlivý, diabolský sadista s neobmedzenými časovými a finančnými možnosťami páchať brutálne vraždy. Napriek tomu skúsim aj ďalší diel.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Som veľmi rád, že som si túto knihu vypočul. Spočiatku som mal vďaka striedaniu postáv trocha problém sa započúvať, potom sa to však už rozbehlo. O tejto námornej tragédii som nič nevedel. Nenechajte sa však pomýliť, toto nie je kniha o potopenej lodi, ako bol Titanic. Toto je kniha o vojne a rozličných osudoch. Samotné potopenie lode Wilhelm Gustloff je v podstate až záverom knihy a o tejto tragédii samotnej sa dozviete viac na Wikipedii, ako priamo v knihe. Toto je román o vojne, láske, utrpení, ale aj nádeji. Pripomína nám, že už 80 rokov žijeme v mieri a viac ako 30 rokov v slobode. Súčasná situácia je ničím oproti tomu, s čím museli bojovať naši predkovia počas 2. svetovej vojny, ale aj nasledujúce roky.

08.02.2021 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Túto knihu som si vypočul kvôli audiovýzve 2021. Zároveň som si pozrel aj najnovšiu verziu filmového spracovania (Johnny Depp). Práve v kontraste s filmom vidno vek knihy, čo ma privádza k ubranej hviezdičke za príbeh a celkové hodnotenie. Je to klasika, v porovnaní s dneškom starosvetská, ale to je príjemné osvieženie oproti moderným detektívkam plným násilia a techniky. Atmosféra Orient Expressu, nóbl spoločnosti, častej francúžštiny a uhladeného vyjadrovania ma spočiatku očarila, neskôr ma v kombinácii s Poirotovou samoľúbosťou a genialitou, ktorá nedáva veľa šancí čitateľovi na vlastné závery, už trocha otravovala. Práve skratky v objavovaní záverov, na ktoré čitateľ nemá šancu prísť ma vyrušovali najviac. Každopádne kniha plynie svižne, interpretácia je skvelá, nakoľko interpret jedným hlasom vystihuje rôznorodé charaktery tak, že si ani neuvedomujete, že je kniha nahovorená len jedným interpretom. Ide o detektívnu klasiku, ktorá je príjemným kontrastom k moderným detektívkam. A odporúčam po prečítaní pozrieť si aj film, už len kvôli tomu, ako si "musí" pomáhať rôznymi prostriedkami a exponovaním charakterov za hranice knihy, aby bol atraktívny pre dnešné publikum.

08.02.2021 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

V hodnotení sa nemôžem ubrániť porovnaniu s Orwellovým 1984. No Orwellov román a celý svet je lepšie vykreslený. Chápeme jeho zákonitosti a preto aj zápletku, ktorá sa na jeho pozadí odohráva. 451 stupňov Fahrenheita začína sľubne, tiež vykresľuje prostredie a zvláštne usporiadanie sveta. No jednotlivé dejové linky, motivácie hrdinov, príčiny tohto stavu - to všetko ostáva nedopovedané. Namiesto toho sa často kniha utápa až v lyrických pasážach, pri ktorých som strácal pozornosť a keď som sa kúsok vrátil, tak som danú pasáž ani nespoznával a počúval som odznova. Koniec knihy už len dopĺňa nepochopiteľnosť zákonitostí autorovho sveta. Nevieme, čo presne a prečo sa stalo, je to však nový začiatok. Knihu napriek záporom ťahá hore interpretácia a prvotná myšlienka, ktorá by bola dnes stále aktuálnejšia nebyť toho, že pandémia trocha vyčistila a spomalila naše životy.

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Čakal som detektívku a dostal som novinársku pátračku strihnutú s flashbackmi z divokých rokov 90-tych. Práve odľahčená novinárska vetva sa mi páčila svojim tempom, civilným prejavom a rozmýšľaním, ktoré mi bolo blízke. Hlavný hrdina žije divokým životom novinára na voľnej nohe, ale zároveň nie je žiadny superhrdina. Oceňoval som mierne narážky na zdravý životný štýl, ktorý mi je sympatickejší, ako hrdinovia detektívok - osamelí vlci, ktorí nemajú ďaleko k alkoholizmu a infarktu, no napriek tomu podávajú nadľudské výkony. Marek Vráz je bežný človek a jeho prípad(y) sú tým pádom uveriteľné. Odľahčeným štýlom písania a mixom vyšetrovania a bežného života mi to pripomínalo Dánovky, no samozrejme bez partičky detektívov. O kauze olejárov som toho veľa nevedel, je smutné, že ekonomickej kriminalite s požehnaním štátu sa darí v rôznych podobách aj teraz. Celkovo hodnotím knihu ako veľmi podarenú. Príbeh je ľahko zapamätateľný a pochopiteľný. V "záporáckej" linke ma rušila angličtina druhého interpreta, ktorá trocha trhala uši:-)

08.02.2021 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Výhodou tejto knihy je jej komplexnosť a to ako zachytáva dianie pred katastrofou, aj po nej. Treba si však nastaviť očakávania. Toto je literatúra faktu, akoby ste počúvali článok z Wikipédie. Iná kniha - Modlitba za Černobyl - ide viac po pocitoch a osudoch ľudí. Seriál bol zase výbornou dramatizáciou aj za cenu zjednodušení. Táto kniha dopĺňa môj pohľad na Černobyl o komplexný prierez udalostí a množstvo detailov, o ktorých som inde nečítal. Má však aj slabšie miesta. Odborné popisy havárie a diania v reaktore sú lepšie popísané na Wikipédii. Autor spomína výkon v miliónoch megawattov, pričom megawatt je milión wattov a reaktor mal výkon 1000MW, prípadne 3200MW tepelného výkonu. Ďalšia nepresnosť bolo oznámenie o evakuácii Pripjate, v knihe sa spomína mužský hlas, pritom oznam nahrala žena, nedávno som s ňou čítal aj rozhovor. Človek, ktorý o téme nič nevie, bude spokojný, aj keď dosť možno aj zmätený z množstva mien a informácií. Čitateľ, ktorý už má tému trocha načítanú z iných zdrojov, si rozšíri obzory a nad prípadnými nepresnosťami (možno spôsobených aj prekladom) privrie oko. Každopádne som rád, že po vypočutí tejto knihy lepšie rozumiem celkovému presahu havárie až k urýchleniu rozpadu SSSR, ako aj genéze vzniku nového sarkofágu, či spôsobe konečného odstavenia Černobylu v roku 2000.