Marek82 Marek82 komentáře u knih

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Súhlasím, že kniha je dejovo a napätím slabšia ako Šepot z lesa, ale nie je vyslovene zlá... Autorka píše naozaj pekne, to je však niekedy aj na príťaž. Necháva sa uniesť obrazotvornou češtinou, či sociologickými sondami do charakterov a motivácií ľudí, no robí tak aj vtedy, keď sa niečo deje. Príbeh potom negraduje, len tak nejako plynie, príjemne, zaujímavo, čomu pomáha aj skvelá interpretácia v audioverzii. Chýba tam však napätie, pretože je vždy narušené odbočkami (hocijako sú zaujímavé, pekne napísané...). Veľmi by som si prial, aby autorka v tretej knihe spojila svoju schopnosť pekne písať, so schopnosťou budovať napätie a dej, ako to bolo v prvej knihe.

19.04.2024 3 z 5

Pán Tragáčik a Ostrov zločincov Pán Tragáčik a Ostrov zločincov Zbigniew Nienacki

Prvý príbeh pána Tragáčika, v ktorom má už svoje auto. Aj keď je pravda, že ho viac používa vo vode, ako na cestách. Opäť tu máme leto, partiu archeológov, niekoľko žien a veľa ďalších postáv, v ktorých sa rýchlo stratíte. Záver knihy našťastie rekapituluje zápletku, ale v priebehu knihy som často nevedel držať krok s pochodmi hlavných hrdinov. Ako sa vraví, hlavne, že sa nikomu nič nestalo a zločinci sa hádam dostavili na policajnú stanicu, ako ich pekne poprosil v závere pán policajt z Hlavného veliteľstva:-)

07.04.2024 4 z 5

Země Země Marek Epstein

Hana, Vyhnanie Gerty Schnirch, Listopád alebo Žítkovské bohyně...kniha je mixom tém a osudov z týchto kníh. Časové skoky ju ozvláštňujú a čitateľa dostatočne mätú, aby sa nezačal pýtať na motivácie postáv, ich lepšie vykreslenie, prípadne nelogické kroky v deji. Ak si človek poukladá dej lineárne, ostane pôsobivý, ale ničím odlišný príbeh človeka, ktorý si vytrpel všetko zlé, čo ponúkal vojnový Protektorát a povojnové totalitné Československo. Pre mnohých môže byť knižka objavná alebo dojemná, no ak máte už prečítané napríklad z kníh, ktoré spomínam, tak sa zas tak veľa nedozviete. Tým nijako nechcem zľahčovať mizériu rokov 1939-1989, práve naopak, táto kniha by mala byť varovaním pre všetkých, ktorí si myslia, že sa im teraz žije zle, prípadne, že v Rusku sa žije lepšie. Je to samozrejme klamstvo a práve takéto knihy by mohli niekomu otvoriť oči, no väčšinou ich nebudú čítať tí, ktorí to najviac potrebujú.

16.03.2024 4 z 5

Pán Tragáčik a vzácny relikviár Pán Tragáčik a vzácny relikviár Zbigniew Nienacki

Lepšia ako Atanarichov poklad, ale stále bizarné charaktery a správanie hlavného hrdinu. Celkovo však dospelejšia a zábavnejšia kniha. Odporúčam aj doslov a pozrieť si predlohy miest z knihy aspoň na Google mapách (Prepoštský kostol v meste Tum).

27.02.2024 4 z 5

Pán Tragáčik a Atanarichov poklad Pán Tragáčik a Atanarichov poklad Zbigniew Nienacki

Kniha nie je zlá, ale je vidno, že je z tých prvých. Hlavný hrdina zatiaľ nemá svoje auto, čo vôbec nevadí. Je však mladý, naivný, romantický a taká je aj kniha a dialógy. Chvíľami som neveril tomu, ako sa správa nielen on, ale aj celé osadenstvo archeologického tábora. Historické fakty zaujímavé.

27.02.2024 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Kniha sa síce počúvala príjemne, ale dejová zápletka by sa dala zhrnúť do troch viet. Ak mi niekedy v moderných detektívkach vadí nereálny a komplikovaný dej, tak tu ho bolo pomerne málo a krásne opisy prírody a pestovania broskýň nevedeli tento nedostatok kompenzovať. Všetko zachraňovala aspoň interpretácia, kniha sa príjemne počúvala. Kniha naozaj v mnohom pripomína Kde raky spievajú, ale tam sa toho deje nepomerne viac, ako tu. V písanej podobe má táto kniha bohužiaľ oveľa bližšie k červenej knižnici. Samozrejme, aj tá má svojich čitateľov, ale vysoké hodnotenie naznačovalo, že by kniha mohla byť zaujímavá pre širšie publikum, čo si po vypočutí nemyslím.

17.02.2024 3 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Pôsobivý príbeh vojaka, bojovníka celou dušou. Kým scény výcviku a nasadenia v Afganistane sú vo svojej podstate izolovanými viac či menej napínavými epizódami a popismi rozličných situácií, časť osobného boja v zavere knihy ju posúva na inú úroveň. Najmä osobné svedectvo človeka, ktorý takmer prišiel o všetko dáva rozprávaniu autenticitu. Autor si naozaj môže dovoliť poučovať a tvoriť motivačné príhovory na konci knihy, pretože vie, o čom hovorí. Ako veľké plus hodnotím štýl písania, ktorý je na začínajúceho autora svižný a núti čitateľa počúvať ďalej, hodinu za hodinou. Kniha je tiež ukážkou autentického vlastenectva a hrdosti na vlastnú armádu, ktorá je v ostrom kontraste s pseudovlastencami a falošnými národniarmi, ktorých je bohužiaľ plné Slovensko.

10.02.2024 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Nemôžem bohužiaľ zdieľať všeobecné nadšenie z tejto knihy. Začiatok celkom sľubný, no potom kniha stratí dynamiku a veľa sa riešia ľúbostné problémy vyšetrovateľov. Policajná stanica bola dosť toxické pracovisko a občas som mal pocit, že samotní policajti sú si navzájom väčší nepriatelia ako zločinci. O hlavnom detektívovi sa veľakrát dozvieme, že je veľmi príťažlivý. Okrem toho zvláda vyšetrovať aj so zraneniami, ktoré by bežného človeka pripútali na dva týždne na lôžko. To, že je zápletka nereálna a prekombinovaná by až tak nevadilo, Carter alebo Deaver nepíšu o nič realistickejšie rozprávky pre dospelých. Ich príbehy majú však aspoň dynamiku, ktorá núti čitateľa čítať stále ďalej, hoci si na konci povie to známe "a pritom taká blbosť". Tu mi bohužiaľ ostáva skonštatovať len čosi podobné, ale na druhej strane chápem tých, ktorým imponujú doťahovačky a neukončené love stories vyšetrovateľov, aj to je spôsob ako motivovať čitateľov na kúpu ďalších dielov.

20.01.2024 3 z 5

Podivné prípady Urbana Baránika Podivné prípady Urbana Baránika Jara Radošovská

Veľmi podarené a osviežujúce. Prvý príbeh je len takou ochutnávkou, nápadom, ktorý dala autorka do malej poviedky. Druhý príbeh prináša väčšie množstvo postáv, premyslenú zápletku a atraktívne prostredie. Nechýbajú ani pohľady do vnútra a srdca hlavného hrdinu, ale nie je to žiadna červená knižnica, len tak akurát, aby si ho čitateľ mohol obľúbiť. Páčili sa mi odkazy na Mašu Haľamovú, aj Mekyho Žbirku, celkovo kniha dosť odkazuje na aktuálne dianie, čo môže byť aj pascou, keď sa miestopis a doba bude meniť a nikto si už nebude pamätať reálie roka 2019. Každopádne, autorke držím palce, mám riadnu tlačenú verziu knihy, ktorú som dostal do daru. Ak by vyšlo pokračovanie, tak si ho určite kúpim.

07.01.2024 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Keďže ide už o 9-te pokračovanie série, autor skúša rozličné obmeny postáv a dynamiky, aby nesklzol k rutine. Hoci je Jaroš sám, príbeh utiahne a páčil sa mi viac ako Les prízrakov, čo je sólovka kapitána Steina. Naproti tomu Vlk a dýka sa odohrávala na atraktívnom Sitne, preto mi až tak nevadilo, že Barbarič bol sám. Lovec čertov mi v mnohom pripomínal Ohnivé znamenie, Trnava bola po Prešporku ďalšie významné a veľké mesto s množstvom kostolov, krčiem a vojakov. Stretneme opäť aj niektoré postavy (Thurzova manželka) a keď sa dej presunie na vidiek, tiež mi to pripomenulo dej Ohnivého znamenia v Dunajských luhoch. Kniha je trocha kratšia, na druhej strane, deje sa tam toho dosť a obávam sa, že ďalšie nastavovanie času by viedlo k opakovaniu situácií. Čitateľ sa už naučil, že i hlavných hrdinov sa veľmi netreba báť (zajatie a vyslobodenie) a osud vedľajších postáv je mu v podstate ľahostajný. Deju by do budúcnosti prospelo pridanie nejakej zápornej postavy, ktorá by mala dlhšiu trvanlivosť ako jednu knihu. Autor už niečo začal v knihe z Plzne, ale v ďalších dvoch sa už táto ženská postava neobjavila a to je trocha škoda. Každopádne, ide o vysoký štandard autora a pri množstve kníh, ktoré už napísal sa ľahko hľadajú chybičky krásy.

04.01.2024 5 z 5

Nie je to ľahké čítanie. Pre mňa ani nie tak kvôli brutalite, ale miestami absencii nosnej dejovej línie a lyrickým pasážam. To však knihe neuberá na sile, skôr naopak. V mnohom mi to pripomínalo Bielu veľrybu, kde sú scény masakrovania veľrýb striedané náboženskými témami a filozofickými zamysleniami. Čítal som súbežne aj e-book verziu, čiže viem porovnať pridanú hodnotu audioknihy. Interpretácia výborná, posúva zážitok na ďalšiu úroveň, pretože kniha je písaná bez priamej reči, odosobnene a keď ju čitateľ číta rýchlo neprežije tak podrobne ten biblicko katastrofický rozmer, ktorý so sebou nesie. Výborné sú tiež hudobné predely, ktoré vytvárajú atmosféru. Drobnú výtku mám však ku absencii prekladov španielských fráz. Tam, kde je v knihe podrobný slovník pojmov, v audio verzii nie je nič. Obzvlášť pri dialógoch by preklad španielštiny v interpretácii určite nebol na škodu. V audioverzii tiež chýba doslov ku historickému pozadiu deja, ktorý si poslucháč môže nájsť niekde na Wikipédii, ale v tlačenej verzii je priamo súčasťou knihy a poskytuje dodatočné informácie. Určite však stojí za vypočutie.

16.12.2023 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Na knihu som sa veľmi tešil. Ako fanúšik Zaklínača, príbehov J. Červenáka, ale aj alternatívnej histórie ako napríklad Kotoučov cyklus České země som sa na knihu naozaj tešil. Po prvom stretnutí s Enklávou, ktorá pripomína Prašinu s mágiou, alebo rovno herný svet Bloodborne je latka nastavená vysoko, bohužiaľ, potom to ide už len dole. Autor má neskôr zahrnul množstvom vojenských postáv a hodností, ale vravím si, keď som zvládol České země, zvládnem aj toto. Bohužiaľ knihu nedrží pokope konzistentná zápletka a je skôr sledom udalostí, pričom okolností sú vopred dané a čitateľ nemá veľkú šancu odhadovať smerovanie deja, len sa ním nechať unášať. Dominujú pritom skôr intrigy, politika a rozličné ťahy. Poľský autor má bohužiaľ viac ruský, rozvláčny a pompézny spôsob písania, ktorý tiež neprospieva dynamike deja. Keďže som si kúpil v nadšenom očakávaní aj druhý diel (oba ako audio), tak sa do toho pustím. Druhý diel má síce vyššie hodnotenie, ale to len preto, že tí, ktorí boli sklamaní z prvého dielu, sa do druhého už ani nepustia a hodnotenie je tým pádom skôr záležitosť fanúšikov ako objektivity.

25.11.2023 3 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Kniha, ktorú treba brať s nadhľadom a potom sa naozaj zabavíte. Prepojenie na rozvojovú literatúru je nápadité a ku knihe môže pritiahnuť aj tých, ktorí ju inak nevyhľadávajú. Samotné princípy sústredenia sú prehľadne a podrobne popísané na začiatku každej kapitoly, ich aplikáciu do praxe a celý príbeh treba brať s rezervou, uvoľniť sa a nechať sa unášať absurdnými situáciami. Ja som sa zabavil, aj niečo dozvedel a to nie je vždy samozrejmosťou. Počúval som audio so skvelým M. Kráľom, ktorý tomu dal ďalší rozmer.

16.11.2023 5 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Kniha má originálny nápad, ktorý by sa dal porovnať napríklad s filmom Tiché miesto, kde si musia hrdinovia poradiť bez iného zmyslu. Časové striedanie rovín mi nevadilo, linka z minulosti bola pre mňa zaujímavejšia, ako tá súčasná, pretože tú som si dobre pamätal z filmu. Knihe trocha chýba lepšia gradácia napätia a vystavanie zápletky. Najmä v prvej polovici vidno, že autor mal skvelý nápad, no ako keby si s ním nevedel poradiť a pretaviť ho do zaujímavého a napínavého deja. Až druhá polovica s ukončením línie v dome dostáva čitateľa pod väčší tlak a je napínavým ukončením jednej z dvoch dejových línii. Kniha nastoľuje zaujímavé otázky, je stiesňujúca, miestami veľmi napínavá, ale dynamika skupiny a odhaľovanie charakterov pod tlakom nefunguje tak dobre, ako v klasikách žánru ako Pán Múch, či nebodaj Deň Trifidov alebo v Kingovej Hmle. Určite by sa dal dystopický rozmer knihy a práca s charaktermi posunúť do inej úrovne. Knihe nepomáha ani nie veľmi sympatické správanie hlavnej postavy k deťom, pretože zažila prerod, ktorý je naznačený len záverom prvej dejovej línie. Za mierne premárnenou šancou je určite aj to, že šlo v podstate o autorovu prvotinu, na úspech ktorej zjavne už nedokázal ďalšími knihami nadviazať. To však nemení nič na tom, že ide o nadpriemernú knihu so zaujímavou zápletkou.

11.11.2023 4 z 5

Pliaga Pliaga Michal Slanička

Z nadšenia pridávam hviezdičku tam, kde by som bol inokedy prísnejší. Páčili sa mi historické súvislosti, analógia odmietania epidémie cholery s proticovidovými náladami nedávnej minulosti. Mrazivé, ako sa ľudia za 200 rokov nepoučili napriek možnostiam, vyššej životnej úrovni a vzdelaniu. Na druhej strane, kniha nie je čiernobiela a vysvetľuje pohľad oboch strán. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že napriek snahe o historickú presnosť idealizovala správanie a vyjadrovanie sedliakov, trocha menej konanie a správanie panstva. Každopádne, záporné postavy nájdeme na oboch stranách spoločenskej barikády. Tiež sa mi páčil jazyk, ktorý mal neobvyklú pestrosť, snahu o používanie archaizmov a malebnosť vyjadrení. Bohužiaľ je ľúbostná linka až príliš dominantná a dostáva príliš veľa priestoru oproti očakávaniam, ktoré budí obálka alebo popis knihy. To bola vec, ktorá má často odrádzala od ďalšieho čítania. Dynamike by určite prospelo venovať menej priestoru ľúbostnej situácii hrdinov a viac povstaniu, prípadne epidémii. Nedá sa mať asi všetko. Rád si od autora prečítam aj niečo ďalšie.

06.11.2023 5 z 5

Mimika Mimika Sebastian Fitzek

Moje prvé stretnutie s Fitzekom, ale asi aj posledné. Neprehľadný dej, postavy, na ktorých mi nezáležalo, pretože každá bola nejakým spôsobom vyšinutá a konali úplne nelogicky a nepravdepodobne. Väčšina tam bola len na to, aby ich mohol čitateľ aspoň chvíľu podozrievať a aby sa dej hýbal dopredu. Často som sa musel vracať v počúvaní naspäť, aby som sa chytil, kde som skončil. Dialógy šušťali papierom, slovenský preklad občas trhal uši. Keď interpret hovoril za ženskú postavu, ktorá navyše prežívala nejakú emóciu, tak sa to nedalo veľmi počúvať. Počúval som knihu po Šepote z lesa, čo bolo interpretačne, spisovateľsky aj dejovo úplne niekde inde. Mimika bola taká fantazmagorická motanica, z ktorej si nebudem už o týždeň nič pamätať. Chápem, že dnešní autori sa snažia presadiť v najpopulárnejšom žánri detektívok aj za cenu, že sa snažia šokovať a prekvapiť za každú cenu, aby boli rozpoznateľní. Verím, že to na mnohých čitateľov funguje, ale ja asi od knihy očakávam niečo iné.

26.10.2023 2 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Všetkým, ktorým sa zdal príbeh príliš košatý, s odbočkami, opismi a dialógmi, by sa zrejme nepáčilo ani Kingove To, ktoré má viac ako 1000 strán/50 hodín. Autorka naň pritom odkazuje aj v samotnej knihe, hoci našťastie nepodľahla príliš silnej inšpirácii ako napríklad C.J. Tudor s Kříďakem. Za mňa bol Šepot z lesa výborný. Skôr thriller ako horror, miestami detektívka, inde spoločenská próza o osobných traumách a živote v malom spoločenstve - všetko tak akurát. Napriek väčšiemu rozsahu som sa pri počúvaní nenudil. Vyzdvihujem výborné dialógy a vykreslenie postáv, ktoré sa naozaj dali odlíšiť a nefungovali len ako štatisti na posúvanie deja, ako inde. Epilóg na konci by sa určite zišiel, keď už bol predchádzajúci dej tak podrobne popisovaný. Imbus je psík, ktorého by chcel mať asi každý.

21.10.2023 5 z 5

Valard & vejce na draka Valard & vejce na draka Jan Marvel Horn (p)

Začalo to sľubne, no po pár kapitolách akoby autor rozmýšľal, čo robiť s dejom, tak sa začal príliš venovať abstraktným pojmom, personifikovať každý kameň a strom a používať prirovnania vo veľkej miere a často nasilu. Tu niekde som vážne rozmýšľal, že s knihou len strácam čas. Našťastie sa potom autor opäť rozbehol aj s nejakým dejom a hoci stále používal prirovnania a personifikácie, aspoň to bolo v znesiteľnej miere. Miešanie žánrov bolo bizarné, ale až tak to nevadilo. Čo je horšie, je to, že si s odstupom týždňa už nepamätám, ako to vlastne skončilo. Je to skôr recesia, ktorá miestami funguje lepšie a inokedy horšie. Bohužiaľ nerozumiem tunajšiemu vysokému hodnoteniu, pretože kniha má veľa slabších momentov a úplne rozumiem tým, ktorí jej čítanie v prvej tretine vzdali, keď sa asi na 100 strán stratil dej.

13.10.2023 3 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Napínavé, pričom dej rýchle plynie. Denníková časť ma bavila viac ako tá, kde sa vyšetruje súčasný zločin. Na druhej strane, neviem knihe odpustiť schématické postupy, typické pre súčasné americké detektívky. Geniálny sériový vrah, polícia tápe a je vždy o krok vzad. Hlavný hrdina s osobnou traumou. Veľa brutality, ktorá má šokovať. Stopy a hádanky, ktoré vedú k ďalším hádankám. Vidno to u Cartera, Deavera...teraz tu máme Barkera. Oddychová literatúra, kde mám po čase problém si spomenúť, kto a prečo vraždil. Ale denník mi v hlave chvíľu ostane aj vďaka výbornej interpretácii K. Písařovic.

09.09.2023 3 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

V rámci série hodnotím vyššie ako ostatné. Zaujímavý námet a prostredie, zapamätateľný dej. Hoci odhalenie vraha na môj vkus trochu príliš náhodné. Teraz nemyslím čitateľa, lebo ten je limitovaný počtom postáv, ale z hľadiska polície. Inšpektor Ledecký sa prejde po lazoch a na všetko príde....Konanie Kláry nelogické, aby sa dosiahol dramatický záver. Musím priznať, že variant so zločinom, ktorý by bol dokonaný, by ma prekvapil a bol by menej tradičný. No ako aj názov naznačuje, omyl ostane nenapravený, čiže som čakal len happy end. Ale celkovo hodnotím kladne a na rozdiel od Dána mi vyhovujú menej rozťahané dialógy a opakujúci sa humor. Páčila sa mi aj akcia, aj to, že detektívi šli mimo Bratislavy, pretože u Dána mám pocit, že sa vždy vyšetruje len rozprávaním so svedkami, prípadne na pive s kolegami. Treba autorov striedať, aj dobrého veľa škodí.

26.08.2023 5 z 5