Prekliate dedičstvo

Prekliate dedičstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424527/bmid_prekliate-dedicstvo-eEH-424527.jpg 4 52 9

Inšpektor Ledecký série

Dedičstvo vzniká smrťou poručiteľa a môže mať najrôznejšie podoby. Môže priniesť nečakané zlepšenie finančnej situácie, ale aj ďalšiu smrť a nešťastie. Smrť svojmu novému majiteľovi, nešťastie jeho blízkym či jeho vrahovi. Dedičstvo môže tvoriť napríklad zbierka historických bankoviek. Ale sú naozaj také cenné, aby sa pre ne vraždilo? V starom byte hneď vedľa železničnej trate, kde sa život a čas meria prejazdmi vlakov, zahajujú kriminalisti pod vedením vrchného inšpektora Petra Ledeckého vyšetrovanie vraždy. Ako už veľakrát aj teraz hľadajú stopy, zisťujú fakty, odhadujú motívy, formulujú vyšetrovacie verzie. Ich rady v predvianočnom čase decimuje epidémia chrípky, ktorá pripúta vrchného komisára Ledeckého pevne na stoličku, a tak sa popri zastupovaní svojho chorého šéfa nevie plne venovať pátraniu. Na prvý pohľad to neprekáža, veď všímaví susedia poskytnú dostatok dôveryhodných svedectiev a dôkazov. Ohraničený svet zberateľov bankoviek vydá svojho podozrivého a poskytnuté dôkazy ho presvedčivo usvedčujú. Navyše o jeho vine svedčí aj detektor lži! Je to však naozaj tak? Sedí vrah za mrežami leopoldovskej väznice alebo behá na slobode? A kde je stratená časť historických bankoviek? Ledeckého šiesty zmysel pochybuje a núti ho hľadať nové odpovede. Detektívi sú presvedčení, že ich už nič nemôže prekvapiť, ale tragikomický záver pátrania ich presvedčí o opaku. Piata kniha Václava Neuera voľne nadväzuje na jeho predchádzajúce tituly Krkavčí súd, Vražda s pridanou hodnotou, Nenapravený omyl a Tiene minulosti. Na pozadí fiktívneho príbehu predkladá autor čitateľovi reálne kriminalistické postupy, ako aj osudy hrdinov, ktorí sa napriek ohrozeniu vlastného života pokúsia zachrániť život zločincov, a nielen ich.... celý text

ivoiro
28.11.2023 5 z 5

A zase jsem plně uspokojen. Vrhám se na další díl. Co asi naše parta kriminalistů zažije?

Kortez
30.11.2022 5 z 5

Audiokniha vyslechnuta cestou po Francii. Příjemná oddechová kriminálka se známými tvářemi a ze známé lokality. Stejně jako DD, tak i Neuer sadá přesně do mého vkusu. Maximální spokojenost.

TomHr
29.04.2022 5 z 5

Povedená zábavná detektivka. Jednu rovinu vyprávění představují osudy mladého muže, kterého by nikdy nenapadlo, že bude muset zvládnout vězeňské zvyky, hierarchii, vztahy s bachaři a s týpky, které nechcete potkat na ulici, natož s nimi trávit dlouhé dny a noci na pár metrech čtverečních. Druhá linie příběhu je klasická detektivka, vyšetřovací postupy, výslechy svědků, administrativní úkony... a do toho nezbytný policejní "čuch" – jen Ledeckému na celém tom jasném případu něco smrdí. Naštěstí.
Příběh se odvíjí svižně, autor nenudí, se špetkou humoru dobře vykresluje charaktery postav. Opět nutno ocenit dokonalou znalost prostředí, policejního i vězeňského. Drsné muklovské drama se odehrává bez příkras, bez sentimentu, bez klišé typu "hodný bachař". Zkrátka tak, jak to za vězeňskými zdmi asi opravdu chodí.

Kerberos
27.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audio ve slovenštině, tentokrát se dostaneme mezi sběratele starých bankovek, překupníky, zlodějíčky, kteří i vraždí.

janina66
06.04.2022 5 z 5

Skvělá detektivka. Zpracováním mi připomíná knihy DD. Poslouchala jsem audioknihu skvěle načtenou J.Smutným. Určitě si další vyposlechnu.

Marek82
23.10.2021 5 z 5

Toto nebolo vôbec zlé. Neboli tu srandičky ako v Dánových detektívkach a bol som za to rád. Vždy keď čítam o Váňových raňajkách, mám chuť to vzdať. Neboli tu prešpekulovaní psychopati ako u Keplera, ani brutálne jatky ako u Cartera. Len obyčajný zločin, ktorý sa naozaj mohol stať. A preto to bolo dobré. Bolo to civilné, uveriteľné, s reálnymi názvami ulíc a miest Bratislavy, s postavami, ktorým ich konania veríte. A konečne sa v knihe aj nadáva, samozrejme na vhodných miestach. Myslím naozaj nadáva, nie tak trápne, ako napríklad u Dána, že to až trhá uši, lebo tak nikto nehovorí. Na záver treba spomenúť aj výbornú interpretáciu, ani rýchlu, ani pomalú. Výborná práca s hlasom p. Smutného. Určite si vypočujem aj iné knihy p. Neuera.

lusila
23.05.2020 5 z 5

Ďalšia, výborne napísaná detektívka. Teším sa na ďalšie osudy detektívov a na nový prípad.

prezident68
07.04.2020

zatiaľ posledná zo serie, opäť aztor nesklamal, zaujímavý dej, má to spád, oceäujem opis policajných postupov, bez umelého prikrášlovania, teším sa na ďalší počin autora

Macek58
05.01.2020

A je tu další autorova kniha. Přečtená jedním vrzem. Jen tak dál. Je co dohánět v porovnání s Dámen :-). Hlavně si udržet svůj styl.

detektivní a krimi romány krimi

Václav Neuer
slovenská, 1970