Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia

Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455708/bmid_vlastnou-hlavou-2-ako-za-fica-ovlad-HUj-455708.jpg 4 43 9

Vlastnou hlavou série

< 2. díl

Pokračovanie strhujúceho príbehu zo zákulisia Smeru, doplnené o výpovede ľudí z prostredia bezpečnostných zložiek aj blízkeho okolia Roberta Fica. Kľúčové kauzy jeho tretej vlády v súvislostiach. Ikonické fotografie mapujúce jedno z najtemnejších období v novodobých dejinách Slovenska. Druhá samostatná kniha Mareka Vagoviča nemá ambíciu chronologicky zmapovať roky 2016 až 2020. Cieľom autora bestselleru Vlastnou hlavou je ponúknuť osobný pohľad na udalosti, ktoré umožnili bielym golierom mafie a oligarchom ukradnúť štát.... celý text

Literatura faktu , Literatura slovenská , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Ringier Axel Springer SK (Ringier Slovakia Media)

Vlastnou hlavou 2 - Ako za Fica ovládla štát mafia , 2020

dr.horrible
22.08.2023 4 z 5

Z dnešného pohľadu možno konštatovať, že sa Vagovič vo veľa veciach škaredo zmýlil.
Z ním protežovaného Matoviča sa nestal hrdina, ale symbol bezbrehého primitivizmu, ktorý svojim egocentrizmom a nekompetentnosťou pri riadení pandémie spôsobil, že počet mŕtvych bol o niekoľko-tisíc vyšší, ako by tomu bolo, keby počúval odborníkov (+ nemalou mierou prispel aj k návratu Fica, nakoľko si hromada našich spoluobčanov evidentne povedala, že radšej znovu kradnutie, ako anarchia a náboženský fanatizmus).
Vagovič sa mýlil aj v pochovávaní Ficovej kariéry, ktorý je k dnešnému dňu (päť týždňov do predčasných volieb) opäť najsilnejším politikom / stranou v štáte.
Tiež sa mýlil v Dagovi Danišovi, ktorého všetci okrem neho považovali roky za konšpiračného teoretika a dnes, nečakane, presedlal z Aktualít do konšpiračného média.
Samotný Vagovič z Aktualít odišiel tiež, pre zmenu do katolického média. To už je ale iný príbeh.

Aj cez chybné predpovede považujem Vlastnou hlavou 2 za Vagovičovu najlepšiu knihu.
Rovnako ako pri jednotke sa jedná viacmenej len o sumár medializovaných informácií, tentokrát ale bez väčšiny neduhov zvyšných Vagovičových kníh.
Nehraje sa tu trápne na poetu (ako v Umlčaných), neponižuje seba aj čitateľa reklamou na Daga Daniša. Dokonca konečne priznáva vlastnú chybu konštatovaním, že Vadalova stopa bola falošná.
Je to klasicky vagovičovsky čítavo napísané, vecné a oproti zvyšku tvorby len minimálne iritujúce.

Marek82
04.02.2022 4 z 5

Knihu som počúval ako prvú z dvojice a preto som nebol taký prísny - nemal som s čím porovnať. Kniha je kronikou káuz Ficovej vlády z obdobia 2016 - 2020 a je to smutné počúvanie. Chronologicky a prehľadne sumarizuje kauzy, no ak sledujete politiku a čítate noviny, je viac osviežením pamäte (s opätovným hnevom a bezmocnosťou), ako objavením netušených súvislostí. Druhý diel nezatracujem a mal by byť povinným čítaním pre každého, kto sa chce vyjadrovať ku politickej situácii posledných rokov. Prvý diel ma však obohatil viac, pretože nebol len kronikou káuz tak, ako ich poznáme z novín a Threemy, ale poctivou investigatívnou prácou, ktorá odkryla mnoho špiny, klientelizmu a zatvárania očí pred zločinmi zo strany predchádzajúcich Ficových vlád. Ak by Fico odišiel z politiky, význam tejto knihy by sa časom zmenšil, bohužiaľ je pravdepodobnejší druhý scenár a o to dôležitejšie bude jej pripomínanie, aby nemuselo vzniknúť Vlastnou hlavou 3. Verím, že to si nepraje ani sám autor.

Radoľa
17.06.2021 2 z 5

Tam, kde sa prvý diel končí...tam, žiaľ druhý diel nepokračuje. Pomerne starostlivo a presne zostavený a podaný koncept nástupu Roberta Fica v moci v prvom (žltom) diele sa preklápa do narýchlo spichnutého súboru prevažne novinových káuz v červenom pokračovaní. Obohatených pár informáciami zo zákulisia, no čiastočne strácajúcich v sústredení na osobu Mariána Kočnera a tým čiastočným odklonom od osoby v podtitule knihy.

Ako vyslovenú slabinu pociťujem zanedbanie sústredenia sa na skutočných majiteľov finančných tokov v mene spomenutého Kočnera, ktorí podľa vyjadrenia mnohých, tvorí v kľúčových finančných podvodoch a transakciách len druhú až tretiu ligu.

Niektoré autorské prirovnania tiež nesedia.

Celkove by knihe prospeli tri veci: dlhší časový odstup, viac premysleného škrtania a premyslenejší koncepčný postup.

Napriek tomu nehádžem knižku do odpadu, lebo aj prostý sumár novinových škandálov môže budúcim generáciám priniesť istý obraz doby a spoločnosti na Slovensku v 21. storočí. 50%

branislav1814
10.03.2021 2 z 5

Keď si to porovnám s prvým dielom tak toto je za mňa prepadák. Je to taký sumár novinových článkov, televíznych reportáží ale inak, nič nové, žiadne ďalšie zákulisné či doplňujúce informácie. Je to taká kronika. Žiaľ, sklamanie.

NemmamSlov
09.01.2021 4 z 5

" Ani dnes nedokážem reagovať s úplne chladnou hlavou, časom som sa naučil neplytvať energiu tam, kde to nemá zmysel. Keď má niekto v mozgu napálený čip s konšpiráciou, nepresvedčí ho žiadny argument ani racionálne vysvetlenie."
(Marek Vagovič)

Vagovič sa zameral na posledné 4 roky Smeráckeho korupčného vládnutia. Človek by si povedal po tých kauzách, ktoré Fico spôsobil v prvej knihe, že sa ponaučil. Bohužial. Naopak. Smeráci to robili čoraz viac okato a na to momentálne aj dopadli, keď že prehrali posledné volby. Ďaľšie šokujúce kauzy. Najviac ma zaujala kauza Čistý deň. Nechápem ako sa takéto zverstvá mohli vôbec odohrávať v 21. storočí. V tejto knihe sa opisujú aj vzťahy medzi Kočnerom, Bödörom, Haščákom a Ficom.

Balenka
02.01.2021 5 z 5

Táto kniha by mala byť povinnou literatúrou pre každého voliča. A už nech si názor na politiku v SR urobí každý sám..

Iamblichos
13.12.2020 3 z 5

Cakal som viac "zakulisnych informacii"... pripadalo mi to ako sumar informacii uz publikovanych v mediach, bez dalsej pridanej hodnoty /ak neratam zopar citacii smsiek s vulgarizmami/..co uz...ako dokument doby doby je to dobre, ale celkovo skor sklamanie

24blackman
19.11.2020 5 z 5

Každý, kto našu politickú scénu sleduje, zrejme o všetkých kauzách obsiahnutých v tejto knihe už aspoň okrajovo počul. Vzhľadom na to, že tých káuz bolo (žiaľ) veľké množstvo, nie je priemerný pozorovateľ schopný detailne poznať každú z nich. Vlastnou hlavou 2 pútavou formou detailnejšie rozoberá všetky kauzy tretej vlády RF. Oproti jednotke je tu menej investigatívy zo strany samotného autora a kauzy sú skôr prehľadne a chronologicky opísané na základe už zverejnených správ, čo však nehodnotím negatívne.

Je to dobrá kniha, ktorú som prečítal jedným dychom. Nie je to veselé čítanie, emócie mi pracovali, ale v kútiku duše cítim (alebo možno chcem cítiť) nádej, že sa veci menia k lepšiemu.

jan7760
12.11.2020 5 z 5

Výborne a zároveň mrazivé zhodnotenie uplynulých rokov. Skvelé pokračovanie prvej časti, som veľmi zvedavý, čo bude v trojke. Odporúčam, hlavne, aby ľudia otvorili oči...

politici slovenská politika demagogie

Marek Vagovič