Vlastnou hlavou

Vlastnou hlavou https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320435/bmid_vlastnou-hlavou-vAM-320435.jpg 5 107 16

Vlastnou hlavou série

Ako predal Fico krajinu oligarchom. Prvá kniha zo zákulisia Smeru je príbehom Roberta Fica a jeho strany z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy. Usilovný študent a aktívny zväzák Fico na sebe tvrdo pracoval, aby sa raz dostal medzi elitu. Dnes už trojnásobný premiér však spravil hneď na začiatku osudovú chybu. Spojil sa s vplyvnými oligarchami, ktorí zbohatli za Mečiara. Podnikatelia, čo založili svoj biznismodel na obchodovaní so štátom, zainvestovali a vyplatilo sa. Vďaka túžbe byť na vrchole za každú cenu sa stal Fico ich vazalom a dlžníkom. Mecenáši jeho strany pretlačili svojich ľudí do vlády, parlamentu aj strategických podnikov. Ich firmy ovládli zdravotníctvo, energetiku, dopravu, obranu či IT sektor. Biznis dokonca začali robiť samotní politici Smeru. Robili to bez škrupúľ, pretože sa mohli spoľahnúť na kľúčových ľudí vo vedení polície a prokuratúry. Správali sa, akoby boli navždy nedotknuteľní. Predstavitelia zlatej mládeže s veksláckymi spôsobmi, ktorí sa prezentovali ako ctihodní občania. V skutočnosti poznali len tri slová: peniaze, známosti a beztrestnosť. Vo vzduchu však cítiť, že sa niečo zlomilo. Politická garnitúra, ktorá v koalícii s obchodníkmi v pozadí uniesla štát, si uvedomuje, že zašla priďaleko. Aj preto sa množia pokusy o diskreditáciu politických protivníkov a kritických novinárov. A eliminujú sa policajti a prokurátori, ktorí chceli poctivo vyšetriť podozrenia z konšpiračných bytov a luxusných rezidencií. Studená vojna za zmenila na otvorený spôsob boja. Bez zábran a pravidiel. Zdá sa, že niekomu ide o všetko.... celý text

Lady.Lucrezia
14.02.2023 5 z 5

Výborná kniha pro otrlé čtenáře. Politické klima díky investigativní žurnalistice je zde nahlíženo do detailů, které jsou vcelku děsivé. Jelikož mám na Slovensku velkou část rodiny, vnímám toto dění možná více než někteří Češi a tato kniha mi pomáhala se v některých věcech ještě více zorientovat. Za knihou je vidět důkladná a náročná práce žurnalistů, jen tak dál.

Marek82
04.02.2022 5 z 5

Mrazivé čítanie o zákulisí vlád Smeru, ale aj tých Dzurindových. No kým druhý menovaný pre Slovensko spravil aj veľa dobrého, po prvom ostane navždy len pachuť korupcie, oportunizmu a pokrytectva. Vypočul som si oba diely hneď po sebe (aj keď v opačnom poradí). Napriek tomu, že som mal väčšiu chuť do dvojky, keďže popisuje menej časovo vzdialené obdobie, musím súhlasiť, že jednotka je jednoducho kvalitnejšia, podrobnejšia a vidno za ňou veľa investigatívnej práce autora, ale aj iných novinárov. Aj keď je v knihe veľa mien a prepojení, pre človeka, ktorý aspoň zbežne sledoval politiku a kauzy za posledných 15 rokov, nie je až také ťažké sa v knihe zorientovať. Odporúčam prečítanie oboch dielov a veľmi si prajem, aby už nemuselo vzniknúť Vlastnou hlavou 3.

NemmamSlov
05.12.2020 5 z 5

"Ešte nikto, kto vládol s takou veľkou mocou tak dlho, nezlepšil Slovensko tak málo." ( český novinár Tomáš Němeček)

Mareka Vagoviča som začal sledovať len nedávno, keďže kauzy okolo SMERu sa začali valiť ako lavína, čo spôsobuje aj zatváranie vplyvných osôb na Slovensko a je otázka času, kedy sa to presunie aj na politické kruhy. Knihu som prečítal na jeden záťah. Inak sa to ani nedalo, pretože keď som začal čítať o kauzách, ktoré sa zamietli pod koberec, prestať sa už nedalo. Vagovič píše od samého začiatku pôsobenia Róberta Fica v politike. Jeho neustála chuť vládnuť ho donútila SMER zapredať oligarchom, ktorí dodnes okrádali štát o veľké peniaze. Neprekvapuje ma ako dokázal Fico neustále tak dobre klamať, keďže SMER mal ruky aj v polícii a dokonca aj v samostatnom súdnictve, kto sleduje dnešné správy, určite vie o tom svoje. Odporúčam prečítať každému záujemcovi o politiku, hlavne voličom Róberta Fica, ktorí by možno po prečítaní zmenili názor na túto neslávnu osobu Slovenska.

branislav1814
10.10.2020 4 z 5

Nuž... neviem čo by som viac dodal. kolegovia v predchádzajúcich komentároch boli maximálne výstižný... toto je čítanie pre silné zalúdky. Zároveň je to must-read nech sa už konečne na slovensku preberieme. Netrpezlivo očakávam pokračovanie Vlastnou Hlavou 2 ktoré zrejme bude pokračovať v duchu nových skutočností a odhalení - vražda novinára atď. Prečo "len" 4*? V niektorých častiach mi chýbajú prepojenia medzi jednotlivými kapitolami / obdobiami v ktorých sa "príbeh" odohráva. Niekedy príliš veľa faktov a samotný dej a príbeh a jednotlivé súvislosti zapadajú.

24blackman
22.08.2020 5 z 5

Skvelá kniha, ktorú som prečítal takpovediac jedným dychom. Hoci vám z nej možno bude nevoľno, určite ju odporúčam. Že žijeme v mafiánskom štáte, to asi každý z nás trochu tuší, ale že je to až takáto tragédia...

Po dočítaní nájdite vo svojom okolí nejakého voliča Smeru a presvedčte ho nech si ju prečíta tiež.

smazenaryba
12.03.2020 4 z 5

Z počiatku som chcel napísať, ako je to u mňa vo zvyku, pár subjektívnych a objektívnych postrehov, ale tu to nejde.

Táto kniha je ako hnusná, smradľavá žumpa plná sračiek, do ktorej sa čitateľ každou stranou zabára hlbšie a hlbšie.

Kto vie, ako by kniha vyznela, keby obsahovala aj záverečné kapitoly tejto story, ktoré sa udiali v rokoch 2018, resp 2020.

majanka
31.05.2019 4 z 5

Bez nejakých zdlhavých popisov opísaná realita slovenskej politiky. Milióny korún a milióny eur sa len tak točia medzi prepletenou skupinou ľudí, ktorý sa tvária, že o sebe nevedia, ze ich sa to netýka. Kto knihu napriek obrovskému množstvu informácií prečíta do konca, vytvorí si obraz o skutočnom Slovensku, o politickej moci, a to vďaka autorovi a hŕstke ďalších ľudí, ktorí sa neboja ísť zisťovať tieto veci, hľadať medzi nimi súvislostí a dúfam, že aspoň trocha otvoriť oči iným.

Džena
31.08.2018 5 z 5

Kto si prečíta, ihneď si kupuje jednosmernú letenku zo Slovenska alebo bude túto možnosť zvažovať v dlhých úvahách. Špina, hnus a pravda zhrnutá v jednej knihe, kde sa neraz čitateľ stráca v súvislostiach, menách a prepojeniach. Klobúk dole pred novinárom.

BUBO26
30.05.2018 5 z 5

Idem vracať a budem vracať pár dní v kuse. Ak som aj mal ešte nejaké ilúzie o slovenskej politike, práve sa úplne všetky rozpadli. Ono totiž, aj keby sme celú vládu postavili k stene a postrieľali, tak by sa situácia na Slovensku nezmenila.
Jdu blejt.

Ďakujem, pán Vagovič.

IgorGebiza
28.02.2018 5 z 5

kto si to precita bude nenavidiet Fica este viac

Flipper
23.11.2017 5 z 5

Politická kniha roka. Vargovič bez zbytočných emócií, či kvetnatosti stroho a systematicky opisuje pomečiarovskú situáciu na Slovensku. Učelovo tak jeho štýl pripomína u nás miliónkrát opakované bezemotívne slová politikov ("Skutok sa nestal") a obracia im zrkadlo. A to zrkadlo je riadne špinavé.
Niekedy to vyžaduje silný žalúdok prelúskať sa všetkými kauzami a príbuznosťami, či bratríčkovaním podnikateľov, developerov, papalášov a ich vzťahmi. Potom to vyzerá, že táto králičia nora je nekonečne dlhá a neprehľadná - no verte že na konci vždy zasvietia milióny korún a eur. Pri texte potom len mierne politicky zaangažovaný čitateľ dostáva doslovný záchvat otázok, prečo sa s TÝMTO nič neurobilo? Koniec knihy komentuje konanie polície a vyšetrovateľov (prehliadačov), ktorích "metly spravodlivosti" všetko pekne zahrnú pod koberec. Tento svet však nie je vystrihnutý z kafkového procesu, ale predstavuje reálny "sociálny a právny štát.

Takže právo platí... ale iba ak ste radoví občan. Na beztrestnosť musíte byť oligarcha alebo "náš človek".

Ivan Kučera
11.08.2017 4 z 5

Skvelý, hoci bohužiaľ veľmi smutný pohľad na politickú scénu po tom, čo ju natrvalo opustil Mečiar. Resp. po jeho vrcholnom období mu ešte voličmi bolo umožnené symbolicky sa vrátiť a to ako súčasť WTF-koalície so SMER-om a SNS, ale už to neboli klasické mečiarovské časy. Bola nová doba, veci už sa nemohli robiť tak na rovinu a primitívne násilne, ako v 90-tych rokoch. Mafia bola postupne definitívne vytlačovaná do priepasti a nahradilo ju politické rozkrádanie. To bolo rafinované a skryté, už až tak nebilo do očí, ako mafiánske popravy a únosy prezidentových synov. Vagovičova knižka skoro vôbec nie je nudná a číta sa jedným dychom. Občas je to pekne mrazivé čítanie.

Stoker
22.02.2017 4 z 5

Pre tých čo sledujú politickú situáciu a poznajú kauzy Smeru je to taký súhrn špinavostí v jednej knihe. Tým, čo majú oči zavreté a kauzy nevidia alebo politiku nesledujú kniha môže oči otvoriť.

jesuswlasac
17.01.2017 5 z 5

Skvelá kniha - len škoda že ich nie je viac, aby sme sa dozvedeli aj o pozadí ostatných politických strán.
Osobne by ma zaujímalo aj pozadie SNS, SMK, OĽaNO a LSNS.
Snád sa dočkáme :-)

Komnenos
13.01.2017 5 z 5

Prehľadne spracovaná 17 ročná história spoločnosti Smer a. s. Človek väčšinu vecí už počul v médiách, ale obludnosť tej mašinérie si naplno uvedomí až keď si to dá celé naraz. Je to na plač, na zvracanie a na veľa iných nepríjemných vecí. Neviem, či Slovensko niekedy bude fungovať ako normálny štát. Veľká poklona Marekovi Vagovičovi a jemu podobným za to, že sa nebál celé tie roky vŕtať sa v takých nebezpečných veciach. Vďaka tomu sa my, časť pospolitého ľudu, ktorá sa nedá ohlúpnuť, môžeme dozvedieť skutočnú pravdu o krajine v ktorej žijeme.

tibicards1710
11.12.2016 5 z 5

Klobúk dole pred Marekom Vagovičom, že toto všetko vypátral, pozbieral a hlavne aj vydal... Vedel som, že Slovensko je skorumpovaná žumpa, ale toto bola naozaj silná káva!!!!