Pětka na Pašeráckém vršku

Velikonoční prázdniny…tajemný zámek na vršku…zámecký pán, který nemá rád psy…strýčka Quentina unesou a Tim se osvědčí jako neohrožený zachránce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139590/big_petka-na-paserackem-vrsku-BvJ-139590.jpg 4.6238

Správná pětka / Slávna 5 4.

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Five Go to Smuggler´s Top, 1945

Kniha Pětka na Pašeráckém vršku

pepa4081

Pokračování série dětských knížek, která mne v mládí minula. Výborně se mi u nich odpočívá. Vřele doporučuji.
Velmi uspokojivé.

efka.saf

Na úvod si dovolím menší úvahu. Jak už jsem v několika svých předešlých komentářích zmínila, v poslední době mě trápila celkem silná čtenářská krize. Nepříjemné. Moc :(. Nicméně, ať jsem četla cokoliv ležíce ve své posteli - v mém posvátném čtenářském chrámu - stále jsem jedním očkem mžourala po největší lásce ze svého dětství. Po Správné pětce. Jsem hrdou majitelkou celé této krásné série v nejstarším vydání a ona na mě pomrkávala sakra dlouho a vytrvale. A když myslím dlouho, nemyslím týden ani měsíc, ale dalo by se to počítat na roky. Ale měla jsem velký strach z toho, že když po knihách sáhnu, zkazím si ty nádherné vzpomínky z dětství, kdy jsem s pětkou prožívala naplno každé dobrodružství a byť vědoma si jistého svého srabáctví, toužila jsem zažívat taková dobrodružství také.
O letošních Vánocích, kdy vrcholila čtenářská krize, mě dohonila má touha po Správné pětce. Po těch bezstarostných dobrodužstvích pětice kamarádů, kteří přechytračí i největší padouchy britských ostrovů. A tak jsem vzala první díl a četla a četla. A bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat! Správná pětka neztratila naprosto nic ze svého kouzla a ze své dobrodružnosti. Knížky jsou skvělé, čtivé a napínavé, čtveřice dětí a pes Tim jsou dokonalost sama a mě to ani s odstupem nějakých 25 let nepřišlo blbé ani trapné. Jasně, člověka napadají jistá rýpnutí, povšimne si různých chyb, naivita z jednotlivých dílů jen prýští, skladba příběhů je stále stejná a pes Tim je tak dokonalý, že se může jít zahrabat i komisař Rex. Přesto to byl nádherný zážitek! A co víc, věřím, že krize je prozatím zažehnána.
Rozhodla jsem se napsat toto své zamyšlení k dílu, který u mě vyvolal obzvlášť silné chvění, protože se mi poprvé vybavily vzpomínky, jak jsem jej prožívala v dětství. Pašerácký vršek je skvělé tajuplné místo, které by jistě každý dobrodruh rád navštívil, ale bez svého "Tima" by tam asi nikdo nepřežil :D. Děti byly jako vždy slušné, ale odvážné a nakonec vše zdárně vyřešily. A tak to prostě má být! Děkuji Enid Blytonové, že mě přitáhla ke čtení jako malou holčičku i jako dospělou třicítku!

Ran
15.11.2020

Příběh je výborně vypointovaný, napsaný a vyprávěný. Líbilo se mi, jak byla každá kapitola zakončena, a jak na ni navazovala nová kapitola. Konec byl napsaný výborně.

mirabl
02.09.2019

Knihu mohu doporučit pouze malým školákům ... a samozřejmě milovnicím pejsků a psího kraválu. Já sám jsem se už někde v polovině tohoto dílka cítil ... podvedený. Dal jsem paní Blytonové druhou šanci a podle všeho, její "rychlokvašený" styl psaní mi nesedí.

Jessybelle
12.08.2019

Návrat do dětství... Syna jsem ke správné pětce přivedla a líbí se mu. Toto jsem si četla sama za sebe, prostě jsem potřebovala vypnout od starostí všedního dne, a že jich se čtyřmi dětmi je...

Vikos
10.04.2019

Přečteno podruhé :)

katy87
20.07.2018

Dům na vršku, který je plný věží, pokojů a skrytých chodeb, a pašeráci - z toho zase kouká skvělé dobrodružství pro Pětku! Tentokrát jsem si nevšimla dlouhých pasáží o tom, kolik sendvičů, koláčů, kompotů a zázvorové limonády do sebe Pětka musela nacpat, ale většinou to byl opravdový děj :-)

Vikos
14.03.2018

Jelikož jsem to četla tak v devíti, už si moc nepamatuju děj, ale vím, že to byla skvělá knížka :)