Pětka na ostrově pokladů

kniha od:

Pětka na ostrově pokladů https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68737/bmid_petka-na-ostrove-pokladu-AzJ-68737.jpg 4.5 370
Koupit Koupit eknihu Bazar

Správná pětka, to jsou ve skutečnosti čtyři a pes! Julián, Dick, George, Anna a pes Tim.Taky byste si přáli mít vlastní ostrov, který by byl jen a jen váš? A zažít takové dobrodružství jako správná pětka? Plavili byste se po moři, přespávali v bouři ve zřícenině starého hradu a prozkoumali potopený vrak! A jak má takové správné dobrodružství skončit? Přece honbou za pokladem!... celý text

Série:

Správná pětka / Slávna 5 1.


Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

The Famous Five: Five on a Treasure Island , 1942


více info...

Komentáře (44)

Komentáře 44 Recenze 0

Mae
Mae
16.09.2023 5 z 5

Celou třetí a čtvrtou třídu jsem strávila na anglickém venkově pitím zázvorové limonády na vřesovištích a prozkoumáváním tajných chodeb. Doma ve skříni jsem pak měla sešit, kam jsem si zapisovala podezřelé věci, které jsem zaznamenala na našem maloměstě. Teď ve třiceti jsem se ke knihám vrátila a uvědomila si, jak moc mě Správná pětka ovlivnila. Zároveň jsem si ale všimla, že všechny díly jsou od začátku až do konce v podstatě stejné a ničím nepřekvapí, tudíž mě to po několika dílech přestalo bavit. Hodně rušivé je také všudypřítomné lpění na genderových rolích nebo rasismus a další věci, které neobstály v čase. Nicméně já se prostě nemůžu zbavit sentimentu.

Kerriova
Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Příjemný návrat do dětských let...


Pogy
Pogy
15.03.2023 5 z 5

Správná pětka to je návrat do dětských let. Hltala jsem to jako malá :-)

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
10.01.2023 5 z 5

Návrat do dětských let...
Příjemné připomenutí jednoho letního dobrodružství, čtyř dětí, psa, lodního vraku a rodinného odkazu.
Svižná a jednoduchá četba.

Starmoon
Starmoon
30.06.2022 5 z 5

So Slávnou päťkou som presnívala veľkú časť detstva, zažila viaceré knižné dobrodružstvá, ktoré ma až neskutočne lákalo zažiť aj na vlastnej koži, a do istej (zrejme dosť výraznej) miery táto séria ovplyvnila môj ďalší čitateľský vkus.

Aj po rokoch to bol zážitok, hoci svoju rolu určite zohrala aj nostalgia, akurát môj „dospelácky“ pohľad na dospelých bol o dosť negatívnejší než detský. Trebárs už len to, že rodičia poslali svoje tri deti na leto k príbuzným, aby si „konečne“ v dvojici oddýchli – pričom tie deti majú po zvyšok roka na internátoch... Alebo agresívny Georgin otec, submisívna matka... Spätne je pre mňa vlastne zvláštne, že mi tieto veci nebili do očí ako dieťaťu :).

marketa3815
marketa3815
29.06.2022 5 z 5

Naše sedmileťačka je ze Správné pětky nadšená, dobrodružství, parta dětí, pes. Někdo tu srovnával s Ransomem, tak u nás je to přesně naopak - Ransome odložen dcerou po prvních stránkách, ze Správné pětky budu muset shánět další díly.

charlizee
charlizee
26.04.2022 5 z 5

Normálně jsem si způsobila trauma. :))) Ve své nejvíc milované a zidealizované dětské knížce jsem objevila strašnou logickou nesrovnalost.
Svět už nebude jako dřív - leda by pes Tim uměl šplhat po laně… Ale předpokládám, že o tom by autorka čtenáře hrdě zpravila. =D
Ale víte, co mě ve finále mrzí nejvíc? Že se s dospělostí vytrácí ten tetelivý pocit, který při čtení provází dětského čtenáře. Ten bych ještě někdy moc ráda zažila.

Ketrin.TR
Ketrin.TR
04.04.2022 5 z 5

Stačí se jenom podívat na přebal Správné pětky a rázem se ocitám v dětství, kterým mě celá tahle série od Enid Blyton provázela. Mám k ní hluboký vztah, protože to byly první příběhy, které mě vlastně pořádně vtáhly do života, který si bez knížek už nedovedu představit. I dnes si vybavuji ty pocity plné napětí a očekávání, když Pětka objevovala staré, podzemní chodby, prozkoumávala maják, luštila tajemné, světelné signály a vydávala se po stopách zlodějů a únosců. A k tomu všemu pila zázvorové pivo a jedla obložené sendviče. Můj čtenářský deník, který jsme museli psát do školy, byl plný "recenzí" a obrázků jen na Správnou pětku.
Prostě super dobrodružné a napínavé výpravy, které chceš číst a zažívat, ať je ti devět nebo třicet pět!

Štěpinambura
Štěpinambura
31.01.2022 5 z 5

Knížku jsem si pujčila z knihovny a odmítám jí vrátit, i když už dlužím 15 korun. Hezký, napínavý, poutavý a dobrodružný děj!

Knihomolka506
Knihomolka506
30.12.2021 5 z 5

První díl série o dalším pátrání jiné dětské party tentokrát v anglické vesničce. Přespávání v bouři pod širákem, zkoumání dávné zříceniny tajného hradu a ještě k tomu nesmí chybět honba za pokladem! George, Anna, Dick, Julian a jejich pes Tim vyrážejí na své nejnovější dobrodružství.

Trudi806
Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Jó, tohle je nostalgie, celá série, to jsem hltala. Pamatuju, jak jsem chodila kolem trafiky a čekala na další díly. Sice jsem už tehdy na to bylo trochu přestárlá prý, ale chytlo mě to. Už se těšim, až to podrstčim svým dětem.

Corso
Corso
10.08.2021 2 z 5

Vypocuta audiokniha. Na skusku. Ked som bol mladsi, mali sme doma niekolko knih tejto serie, ono to vychadzalo hned po revolucii s takymi putavymi obalkami. Ale cital to moj mladsi brat. Ja som si to vyskusal teraz, a asi pozde. Akoze tie decka sa v knihe spravali mravopocestne a uvedomele az mi to bolo na smiech. Jasne, autorka bola pedagogicka s dost ortodoxnymi nazormi. Ale aj tak, dost dobre si neviem predstavit dieta ktore by sa stotoznilo s postavami. :)
Pri pocuvani mi to hned pripomenulo Ransomove Vlastovky a Amazonky. Viete, prazdniny, parta deti, cln, jazero, ostrov. Ale to je vsetko. Ransome je oproti tomuto trosku ina liga. Akoze viem ze to nie je literatura uz pre mna ale napr. Vlastovky som si precital s chutou niekolko dielov. Ransome detske dobrodruzstva ovladal opisat. Vtiahnut do deja, opisat prirodu, vytvorit zapletku, napinavy dej. Blyton chce hlavne poucovat a moralizovat. Neskor to trosku napravi podzemne dobrodruzstvo.

ElikaS
ElikaS
02.07.2021 4 z 5

Pamatuji si, jak jsem ve druhé, třetí třídě zkoušela správnou pětku číst a ukrutně mě nebavila. Teď jsem se k ní vrátila se synem a můj názor na knížku se tedy vůbec nezměnil, pořád mi připadá nudná, ale bylo mi synem i manželem vysvětleno, že nejsem kluk a dobrodružný knížky nechápu. :-)
Pětiletý syn je z knížky nadšený a pořad se ptá, kdy už budeme pokračovat dalším příběhem.

pepa4081
pepa4081
15.05.2021 5 z 5

Dětská knížka, jak má být. Kluci, holky, pes. Dobrodružství, napětí a velké přátelství. Tuším, že jsem objevil novou sérii, která se mi bude opravdu líbit. Pro dobrou náladu vřele doporučuji.
Velmi uspokojivé.

domihruzkova
domihruzkova
20.04.2021 4 z 5

Jako dítě jsem tyhle knížky milovala, teď s odstupem času si spíše všímám toho, jak je to všechno nereálné :D Ráda usínám u poslechu knih a tyhle knížky z dětství jsou pro to jako stvořené :)

snowpinkee
snowpinkee
22.11.2020 5 z 5

Po 30 letech znovu. Jednohubka na nedělní odpoledne. Asi si chci přečíst celou sérii. Je to fajn příjemná oddechovka. Návrat k tomu co jsem prožívala s partou v dětském věku. Tehdy jsem tyhle knihy milovala, dovedli mě ke čtení a jako proložení k tomu co čtu mnohdy za hrůzy je to fajn změna.
I když nad tím v dnešní době člověk přemýšlí a říká si jaké to jsou nereálné situace, jako dítě jsem si přála být jedna z nich a tohle všechno zažívat.

Páájinka
Páájinka
18.08.2020 5 z 5

Super příběh. Správnou pětku jsem četla jako dítě u sestřenice na prázdninách. Milovala jsem George a Juliana. A taky Tima. Teď jsem se také bavila. Je to příběh, který neomrzí.

terimila
terimila
06.07.2020 5 z 5

Jako malá holka na prvním stupni jsem příběhy Správné pětky naprosto zbožňovala. Když jsme se pak s bratránky a sestřenkami sjížděli u babičky v nedaleké vesnici, děsně jsem snila o podobně velkém dobrodružství, o nálezu pokladu někde v lese, o sledování podivných lidí a odhalování nekalostí... jo! Jejda, jak já těmhle dětem záviděla. A úplně nejlepší byla samozřejmě George. Takovéhle holky-kluci byly vždycky můj vzor. :)
Před pár roky, když jsem usoudila, že potřebuju udržet angličtinu na nějaké rozumné úrovni, jsem si pár příběhů SP stáhla v angličtině... a co na tom bylo nejlepší, ono to fungovalo a mně se to líbilo pořád. Některé věci ani rokama neztratí kouzlo. Anebo s sebou prostě přinesou zpět to kouzlo, který tehdy vyvolaly v dětství? :)

m_martina
m_martina
30.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla před lety společně se svými dětmi. A líbila se nám všem. Hlavně syn byl nadšený, i když nikdy žádný velký čtenář nebyl.

Katka2382
Katka2382
24.05.2020 5 z 5

Jo jo,balíček Skitlles a Správná pětka-část mého dětství.Prožívala jsem to strašně a strašně mi to bavilo.

haki34
haki34
14.04.2020 4 z 5

díky Isew za připomenutí :) náhodně jsem našla ve vyřazených knihách z naší knihovny za 1kč a teď jsme ji s dětmi v rámci domácího učení a tréningu čtení nahlas přečetli společně - každý kousek...
já už tak nadšená jako v dětství nebyla - asi jsem ztratila růžové brýle a podobně jako Isew vnímala podivné chování dospělých, děckám se ale navzdory jistým výhradám (jakto, že třeba George okamžitě příhodně tahala z kapes nože, Julián křídy a podobně..) moc líbila a denně se dožadovali pokračování, a ihned po čtení chtějí shánět další díly :D (8 a skoro10 let)
...takže za mě : jo, taky mi ve věku kolem 10-12 přišlo, že být klukem je lepší..dnes už bych v životě neměnila :D a teď, jak se tak na to dívám, (navíc umocněno mojí prací na psychiatrii :D) byla George minimálně solidně deprivovaná a zadělávala si na trable s vlastní identitou přinejmenším..naštěstí děti to tak nevnímaly...
dále mi vadila spousta nejasností - na co Georgini rodiče potřebovali ty peníze ? nevysvětleno...suchá zmínka o tom, že by jim otec - manžel Quentin mohl koupit, co chtěl, mi fakt neskýtá dostatečné vysvětlení...
další věc - Kirrinský ostrov patří Georgině mámě tetě Fanny, ale ta do prodeje nemůže mluvit ( ??? to jako fakt ???)
Kirrinská chalupa je sice velká, ale rodiče Juliána, Dicka a Anny se tam na přespání nevlezou - musí do hotelu..to neměli v obýváku nějaký gauč , nebo to jsou ty britské vřelé rodinné vztahy ??
taky zajímavá poznámka rodičů, že si chcou užít dovču osamotě - a co dělají celý rok, když mají děti v internátní škole ??
a vracím se k tématu "nasraného" vědce Quentina - co za vědu dělal, nevysvětleno...asi autorku napadlo, že vědec je tajemné povolání, dobře zní, že vědci píšou knihy a potřebují klid a že do toho nikdo vrtat nebude...no, fakt si nepamatuju, co jsem si o tom myslela před 28 lety nebo kdy jsem to četla prvně :D třeba mi to tehdy přišlo normální..proč ale byl tak zaujat a nevraživý i vůči vlastní dceři ?? naco jsou děti dobré a podobně ? tak proč si ji pořizoval ??

no raději končím...zavřu oči, připomenu si nostalgii školních let a nadšení mých dětí a dávám 4* za to dobrodružství...a taky za možnost přilákat i dnešní děti ke čtení....

Isew
Isew
09.01.2020 5 z 5

Moc hezký a napínavý příběh. Enid Blytonová zkrátka umí. Jen ti dospělí... V sérii záhad jsou rodiče vylíčeni jako ti, kteří sice mají děti, ale nemají je moc rádi a jen jak to jde, šoupnou je někam pryč. Jen aby s nimi nemuseli být. V této knížce je také otec, který nemá rád děti. Budu si muset o Enid Blytonové něco načíst, abych objevila, proč jsou v jejích knížkách dospělí vždy vylíčeni buď jako zloději, podvodníci, nebo jako ti, kteří děti nemají rádi. Ale to neubírá nic na napínavém a dobrodružném příběhu.

parxel
parxel
19.09.2019 5 z 5

Správnou pětku jsem četl jako dítě a moc mne bavila. O to větší jsem měl radost, když jsem se k tomuto příběhu vrátil se svými syny a dobrodružství na ostrově pokladů jsme si užili společně. Příběh je napínavý a pro děti přiměřeně strašidelný.

PavelCallta
PavelCallta
01.05.2019 5 z 5

Velmi zajímavá a napínavá kniha. Jedna z nejpovedenějších z edice Správná pětka.

Jessybelle
Jessybelle
01.04.2019 5 z 5

Knihu jsem koupila synovi, protože jsem na těchto knihách vyrostla... A neodolala jsem a přečetla si ji dřív než on... Byl to skvělý návrat do dětství...

Ran
Ran
23.12.2018 5 z 5

Knížka se mi četla velmi dobře a příběh je skvěle napsaný. Děj příběhu a jeho konec jsou také velmi dobře napsány. Mojí nejoblíbenější postavou je George, jelikož se nebojí být sama sebou.

Blahorodi
Blahorodi
30.08.2018 5 z 5

Jó, to byly časy se Správnou pětkou! Nejraději jsem měl zalézt si do postele a číst si příběhy celý den; a jak jsem si přál být tam s nimi! Už tehdy mi však vadili střídající se překladatelé v celé sérii, a tak Goerge byla najednou Jiřina, a podobně.

katy87
katy87
28.02.2018 3 z 5

Kdo by neznal tuhletu sérii! Kdo by si nepřál být na jejich místě a prožívat tak úžasná dobrodružství prokládaná vždy pauzami na jídlo :-). Jako dítě jsem hltala každý díl, teď se ke všem dílům nostalgicky vracím a čtu jeden po druhém. Tento první je takový průměr, ale i tak skvělý!

pollyanna
pollyanna
02.06.2017 5 z 5

Klasika pro děti:). Vždycky jsem měla pocit, že tyto děti nestárnou, i když se střídá rok za rokem. A asi jsem jim i trochu záviděla, protože si mohly cestovat, jak je napadlo, a rodiče jaksi nic moc nenamítali... No, knížky se rozhodně hodí jako podpůrný prostředek při nechutenství, protože popis všech těch svačin, obědů a večeří rozhodně nenechá jen tak někoho lhostejným, já mám od té doby chuť na sendviče... Správnou pětku jsem četla pořád dokola, kupodivu mě v první desítce nejvíc zaujaly liché díly.

spider.rio
spider.rio
29.01.2017 4 z 5

Správná Pětka je moje mládí a místo spaní čtení napínavých dobrodružství. Některé díly této série knih mám do dnes schované doma...

sumcicka
sumcicka
11.01.2016 4 z 5

Narazila jsem na ni ve své dětské knihovně, když jsem byla o Vánocích na návštěvě u rodičů, a musím říct, že Pětka mě ani po těch letech nezklamala. Navíc jsem při jejím čtení odhalila důvod, proč mi nevadí popisy oblečení a hostin v Martinově Písni ledu a ohně - Blytonová, na které jsem vyrůstala, totiž taky nikdy nezapomněla napsat, jaký si Anna oblékla k džínám svetr a čím si Dick obložil svůj chleba, který zapíjel zázvorovou limonádou :)

Luciska13
Luciska13
21.10.2015 5 z 5

Poté, co jsem si asi v osmi letech přečetla první díl, kupovala jsem si všechny, co vyšly jako další. Asi každý, kdo tuto knížku četl si někdy představoval nebo přál, že je na jejich místě. Možná díky této sérii jsem si čtení zamilovala a nebyla to pro mě povinnost, ale příjemná zábava. Vím, že spousta mých vrstevníků čtení nesnášelo a já je vždy nechápala. Opravdu všem vřele doporučuji.

Redmassie
Redmassie
13.07.2015

Knížky mého dětství, celkem předvídatelný děj a žádný vývoj postav, ale v 9 letech jsem je milovala :-)

Ddaannddaann
Ddaannddaann
26.02.2015 4 z 5

Přišlo mi že celá knížka byla založená na náhodě ale jinak byla velice hezká

Acinore
Acinore
02.02.2015 5 z 5

Správnou pětku jsem milovala, všechny díly :-)

dove
dove
04.03.2014

Oblíbené knížky v dětství, přečetla jsem spoustu dílů a vždy jsem ta dobrodružství prožívala spolu s pětkou. Nedávno jsem si na tyto příběhy vzpomněla a doporučila malému a ten je z nich taky unešený, když mu je večer čteme a tatínka taky zaujali :-)

Pakuna
Pakuna
11.09.2013 5 z 5

Dětské detektivky, které splnily svůj účel - každé nové dobrodružství správné pětky jsem prožívala tak, jako bych k nim patřila!

h.mose
h.mose
15.09.2012 4 z 5

Tak tohle je moje dětsví! S pětkou jsem absolvovala snad kažodu nemoc a každé prázdniny. V těchto knihách jsem se poprvé dočetla o zázvorové limonádě a celou dobu jsem ji toužila ochutnat a podařilo se mi to až v došpělosti. Takže pokažé, když si zázvorovku koupím, vzpomínám na Pětku ;-)

Miru
Miru
18.05.2012 4 z 5

Úžasně čtivé, dobrodružné a napínavé příběhy. Detektivky pro mladé čtenáře :-)

Mikiem
Mikiem
09.02.2012 5 z 5

Pěkné čtení,kamarádka mi to ve 13ti doporučila,tak jsem si to ráda v knihovně pokaždé jako děcko pujčovala:o)