Marek82 Marek82 komentáře u knih

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Z knihy mám zmiešané pocity. Historická časť je oveľa lepšia ako súčasná. Sime z 19. storočia je chlap, ktorý zobral osud do svojich rúk a rany nielen prijímal, ale aj rozdával. Sime zo súčasnosti stále kvôli niečomu trpí a narieka, ale čitateľ vlastne nevie kvôli čomu a tak nejak sa mu zdá, že si za to do veľkej miery môže sám. Ak však dám bokom tieto rozdiely, detektívna časť zo súčasnosti nie je nič moc a vyšetrovateľom sa riešenie skôr prihodí, akoby sa oň zaslúžili. Motív páchateľa je málo presvedčivý a jeho konanie chaotické Popisy ostrovov, počasia a historické súvislosti sú výborné. No práve kvôli nevyváženosti knihy na Lewiskú trilógiu nedosahuje. No kniha je za mňa lepšia ako Umrlčia stezka.

13.08.2023 4 z 5

Morana Mařena Morana Mařena H:o)nza Vojtko (p)

Podarený príbeh, ktorý má svoje drobné muchy hlavne v tempe rozprávania. Zo začiatku sa kniha tvári ako mix medzi To a Kdo zabil Snížka. Typológia postáv a spoločensko sociálny presah dostáva veľký priestor na úkor tempa. Často sa riešia banality a popis každodenných situácií potláča gradáciu a budovanie napätia. Rozumiem, že cieľom bolo napísať príbeh tak, aby boli postavy uveriteľné a nadprirodzeno bolo zasadené do každodenného života, len to spôsobuje, že sa príbeh niekedy dlho ťahá, sú v ňom zbytočné odbočky, banálne dialógy, ktoré neposúvajú dej a podobne. Najviac ma bavila postava Pepu, pričom som ako chlapec mal občas podobné pocity a zážitky spôsobené alkoholom v rodine. Dvojčatá ma často iritovali, no a do Káji autor projektoval snahu o vedenie detí ku samostatnosti, len to bolo občas nasilu a zbytočne popisné, keď človek čaká konečne trocha napätia a zábavy. Postava Tatucha bola sterilná, vôbec som si nevedel predstaviť, či mal byť takým otcom aj v pôvodnom živote, alebo je taký nemohuci, snový a zbytočný až teraz. Pokiaľ ide o strašidelnú časť príbehu, veľa záleží na tom, kedy príbeh počúvate. Nám to vyšlo na slnečné leto, myslím, že počúvanie v zime by tomu celému dalo iný rozmer. Na druhej strane, takto v lete sme počúvali aj Príšerné príbehy strýca Montaguea a úplne nás pohltili napriek tomu, že vonku bolo 35 stupňov. Nevadí, pokračujeme slnečnou a prázdninovou Polednicí, tá sa nám teraz časovo úplne hodí, tak som zvedavý, či druhý diel bude rezonovať silnejšie a ucelenejšie ako prvý.

13.07.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nestáva sa mi často, aby som knihu vypočul doslova za víkend. Autorka veľmi empaticky popísala vnútorný svet hlavnej postavy a prinútila ma s ním prežívať jeho trápenie, drobné radosti a celý príbeh, v ktorom malo všetko svoje miesto. Neduhom mnohých kníh je to, že sa tam často nič nedeje alebo sa toho deje prvoplánovo až príliš veľa. Tu má všetko svoje miesto a príbeh plynie tak, že som počúval tak, ako pozerám niektoré filmy, pri ktorých viem, ako dopadnú, ale nemôžem prestať. Súhlasím s tým, že hlavná postava konala často tak, že si problémy privolávala a tragický prístup k životu riešenie problémov neuľahčuje. Na druhej strane je lahšie súdiť, ako byť súdený. A presne o tom je táto kniha. Dostala ma mimo komfortnej zóny a pohľadom do hlavy niekoho, s kým by som asi veľa pochopenia nemal, mi umožnila prežiť príbeh očami človeka, ktorý je iný vo všetkých ohľadoch.

26.06.2023 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

V rebríčku Dánoviek je táto kniha u mňa skôr nižšie. Rozdiel oproti Beštii vynikne najmä, ak ich počúvate po sebe, lebo presne tak časovo tieto dve knihy nadväzujú. Kým Beštia bola "uvarená" zo silných ingrediencií skutočného príbehu, tu sa varí z vody, miestami sa ohrieva stará polievka a pritom všetkom sa do príbehu sypú ďalšie ingrediencie bez zjavného zmyslu. Vo výsledku sa príbeh skôr vlečie, veľa sa popisujú rozličné situácie a výsluchy, no vrah mi bol jasný hneď. Škoda tejto nevyrovnanej kvality, ale stále je to vcelku zábavné počúvanie, ktoré ma baví. Len sú aj lepšie diely série.

24.06.2023 4 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Niektoré Dánove knihy majú syndróm kvantity na úkor kvality. To však nie je prípad Beštie. Ide o tretiu knihu v poradí, kedy si ešte vyberal tie najväčšie kriminalistické príbehy a nemusel si v príbehu pomáhať dialógovou vatou a balastom. Prípad Ondreja Riga otriasol verejnosťou a kniha verne zachytáva chronológiu jeho vyčíňania. Ťažko povedať, čo presne je v knihe v postupe vyšetrovania prifarbené a či bol priebeh zatýkania rovnaký v knihe a v skutočnosti. Ako každý príbeh podľa skutočnej udalosti, aj tento ma podnietil si hľadať informácie z prípadu z dostupných zdrojov. Román je jeden z prvých, z roku 2006, dnes, 17 rokov po jeho vydaní už Rigo našťastie nežije, ale jeho príbeh bude navždy zapísaný v histórii kriminalistiky. Práve tieto príbehy mám od Dána najradšej.

17.06.2023 5 z 5

Oceľové žezlo Oceľové žezlo Juraj Červenák

Ako fanúšik autora a žánru pridávam jednu hviezdu, ale hlavne zo začiatku som si myslel, že to vzdám. Miestopis mi bol cudzí, rovnako ako názvy kmeňov a postáv. Prehľadnosti nepomáha, keď autor nazve najprv postavu prvým menom, potom prostredným (kniha sa odohráva v historickom Rusku), prípadne priezviskom a nakoniec názvom kmeňa, z ktorého pochádza. Ak toto spraví na začiatku knihy pri zopár postavách naraz, čitateľ je stratený. V tlačenej knihe pomáha slovník lokálnych názvov a kmeňov, v audioknihe bohužiaľ nie je. Postavy tiež nie sú veľmi odlíšené konaním, ani interpretáciou. Interpret nepracuje s hlasom tak, ako iní, že je po chvíli jasné, kto kedy v knihe vystupuje. Veľký priestor má samozrejme boj, to je už klasika skorších autorových diel. Až neskôr začal akciu dávkovať miernejšie a v primeranom rozsahu. Chýbal mi tiež aspoň náznak vtipu a sympatické postavy, ako v Černokňažníkovi. Historický rámec knihy a dejové pozadie je zaujímavé a odlišujú knihu od fantasy braku, ktorým by sa inak mohla stať. Každopádne, na sériu som nezanevrel, ďalšie knihy budú verím už vyváženejšie. Ako séria sa mi však páči viac Kapitán Bathory, alebo už spomínaný Černokňažník.

19.05.2023 3 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

Dobré, ale nie výborné. Prednosťou knihy je viac interpretov a striedanie postáv. Rovnako prostredie je zaujímavé, aj keď Hebridy od Maya to nie sú ani náhodou. Obľúbenú postavu si však zrejme nenájdete. Ich správanie mi bolo cudzie, nepomohol tomu ani miestami kŕčovitý a neprirodzený preklad - neznášam keď sa v preklade objaví na mnohých miestach výraz patetický....Keď sa skombinoval s nepochopiteľným správaním postáv, ostalo len bizarné panoptikum postavičiek a vzťahov, kde som vzdal hľadanie pravdepodobnosti a logiky takéhoto stretnutia a nechal som sa už len unášať do vcelku podareného aj keď veľmi skratkovitého finále. Uvidíme, koľko z knihy mi ostane v hlave aj po čase. Možno práve vďaka do krajnosti komplikovaným vzťahom si budem čo to pamätať aj neskôr.

19.04.2023 4 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Na novú sériu autora som pozeral so zmiešanými pocitmi. Pretože aj on v knihe mieša rozličné žánre, pri ktorých som si nebol istý, či sa mi výsledok bude páčiť. Ale ono to funguje. Hneď úvod knihy, ktorý je čistokrvným westernom, ma mimoriadne bavil. Malo to atmosféru, spád. Aj prechod deja na Slovensko si zachoval vysoké tempo. To utrpelo až neprirodzene dlhými dialógmi v strednej časti, ktoré autor používal ako pomôcku na prednášku o ľudovej slovesnosti, dejinách alebo miestopise. Ale aj to je Červenák a preto ho mám rád. Celkovo rozumiem, prečo je kniha postavená na mixe žánrov, ako aj posunutá do 19. storočia. Ide o trademark novej série, musí byť odlišný a rozpoznateľný. Keby chcel autor robiť len klon Steina a Barbariča, nových čitateľov by nezískal. Preto musí byť nová séria iná. Epilóg, v ktorom som už veľa nečakal, dáva čitateľom prísľub zaujímavého pokračovania. Ostáva len hádať, ako bude autor svoj čas a tvorivosť deliť medzi Šarkanove poklady a trojicu vyšetrovateľov S&B&J. Za mňa som rád, že sa môžem tešiť na pokračovanie už v dvoch cykloch namiesto jedného.

02.04.2023 5 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Oproti predchádzajúcim dvom dielom je Krvavý oheň menej priamočiary, menej predvídateľný. S každým dielom autor vylepšuje techniku písania a prístup k postavám. Stále však ide o akčnú fantasy, kde je na prvom mieste boj. Ten, kto hľadá akciu a šťavnaté popisy bojov, bude spokojný. Rafinovanosť dialógov a zápletky z neskoršej autorovej tvorby (Stein a Barbarič, Kapitán Bathory) tu však ešte nie sú, hoci séria má zlepšujúci sa priebeh s každým dielom a zapamätateľné postavy, ku ktorým si vybudujete vzťah. Okrem popisov boja a rozličných démonov pribudlo aj veľa zvratov a postáv, ktoré robili príbeh zaujímavým, ale zároveň ťažšie sledovateľným a zapamätateľným. Už deň po vypočutí by som mal zrejme problém vyrozprávať príbeh bez vynechania nejakej zaujímavej situácie alebo postavy. Celkovo som však nadšený, že v priebehu mesiaca vyšiel v audioverzii Krvavý oheň, prvý diel Bohatiera a ešte aj Zakliaty kláštor. Ako fanúšik autora som nadmieru spokojný

25.03.2023 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Asi to nebude kniha, ktorú by som si vypočul viackrát. Ale len preto, aký z nej ide smútok. Inak ma úplne uchvátila. V mnohom pripomína Hanu (kvalitou a štýlom), trocha Listopád (ten je však oveľa slabší). Je to kniha o minulosti, o ľudskom trápení a o statočnosti, s akou ľudia svoje údely nesú. Ku kraju mám aj osobný vzťah, hoci som v Žítkovej nebol, slovenskú stranu Bošáckej doliny, ako aj český Lopeník a Vyškovec poznám celkom dobre. Tie miesta majú v sebe naozaj svoju silu, no život v nich nebol ľahký - tá námaha, s akou si museli kopaničiari zarábať na chlieb, je v knihe spomenutá len veľmi poeticky a okrajovo. V knihe mi najviac chýbala nádej, no možno by bez tej melanchólie a úzkosti nebola taká zapamätateľná.

06.03.2023 5 z 5

Nová šľachta: Papalášstvo od Mečiara po Matoviča Nová šľachta: Papalášstvo od Mečiara po Matoviča Miroslav Beblavý

Kniha, ktorá v mnohom pripomína dva diely Vlastnou hlavou. No kým v knihách o "panovaní" Smeru som zažíval skôr beznádej a sklamanie, pri tejto knihe som sa občas aj pousmial. Počas počúvania som si okrem množstva informácií uvedomil aj fakt, koľko rôznych štátnych inštitúcií máme a ako sa niektorým ľuďom darí si krásne žiť za štátne peniaze v podstate celý život. Ako človek, ktorý sa celý pracovný život pohybuje v súkromnej sfére a na výplatnej páske len vidím, že polovica mzdy ide "niekam", som zrazu zistil, čo všetko môže byť z našich daní financované. Knihu odporúčam a napriek tomu, že autora som ako politika nikdy veľmi neevidoval, týmto sa u mňa zapísal viac ako za celú kariéru. Možno by z toho nebol nadšený, ale politika a štátna služba je už asi taká.

25.02.2023 5 z 5

Hodina duchov Hodina duchov Michael Connelly

Moje prvé zoznámenie s Ballardovou a Boschom. Oceňoval som chronologicky rozprávaný príbeh. Niekomu možno prekážalo preskakovanie z prípadu na prípad, ale mne vyhovovalo, ako to ilustrovalo policajnú prácu. V službe sa stretne policajt s viacerými zločinmi a pracuje tak na viacerých prípadoch súčasne. Páčilo sa mi tiež vysvetlenie kontextu dopadu pandémie a kauzy Black lives matter na prácu a angažovanosť LAPD. Odbočka ku udalostiam v Capitole tiež podávala kontext historických súvislostí. Záver sa mi zdal mierne prepálený, ale nepokazil dojem z inak zaujímavej knihy. Hoci sa zrejme nevrhnem na všetky prípady Boscha, už viem, že výber niektorej z Connellyho kníh nebude krokom vedľa.

20.01.2023 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Ku každej novej sérii detektívok pristupujem trocha s obavami. Bude mi sympatický hlavný hrdina, nebude príbeh príliš pritiahnutý za vlasy? Toto bola moja prvá kniha o Kim Stoneovej. Pozitívne vnímam výskumné prostredie na rozklad ľudských tiel, ktoré zďaleka nie je takou brutálnou kulisou, ako by sa mohlo zdať. Tiež mi sedela primeraná miera násilia, nebolo to také agresívne a napäté ako severské detektívky alebo Carter. Nežnejšie polovičky si môžu pridať hviezdu za množstvo ženských postáv, ich vnútorný svet, prežívanie emócií a náznak ľúbostnej zápletky. Pre tých, ktorí hľadajú zaujímavý a domyslený príbeh, však už nemám toľko dobrých správ. Okrem poslednej štvrtiny sa to celé dosť ťahá a aj vďaka množstvu postáv a ich "problémom" sa ťažko udržiava spád a orientácia. Odhliadnuc od toho, že veľmi podobný motív zločinu je v jednej z Carterových kníh (naschvál nepoviem, v ktorej), pôsobí celá pointa, ako aj odhalenie, dosť neuveriteľne a nelogicky (detektívi bez zbraní...). Čím viac budete rozmýšľať nad vysvetlením a rozuzlením, tým nepravdepodobnejšie a na hlavu postavené sa vám to celé bude zdať. Nakoniec si z knihy budem po čase pamätať len spomínanú "farmu" s mŕtvolami a to je vzhľadom na očakávania, aj tunajšie vysoké hodnotenie pre mňa dosť málo.

13.01.2023 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Kdesi som čítal, že alternatívny názov tejto knihy mal byť Pohanská Citadela, ale autor sa nazdával, že by to znelo ako fantasy brak, tak do názvu dal radšej Varadín, čiže dnešnú rumunskú Oradeu. Hoci ťažisko finále sa odohráva práve v Citadele. Pokiaľ ide o samotný príbeh, je to veľmi sľubný začiatok série, ktorá však v audiopodobe bude vychádzať tak 3 roky a aj to za predpokladu, že Tympanum zrýchli tempo na viac ako jeden diel za rok. Oproti Steinovi a Barbaričovi je to menej sofistikované a história tvorí skôr kulisu, zatiaľ čo v detektívnej sérii venuje autor nemalý priestor historickým vsuvkám a zaujímavostiam. Napriek tomu, že na trojicu Stein, Barbarič a Jaroš táto séria aspoň prvým dielom nedosahuje, považujem ju za vyzretejšiu a vyváženejšiu ako sériu Černokňažník, ktorá je tiež zaujímavá, ale viac čierno - biela a príbehovo jednoduchá. Všetkým, ktorí váhajú, či si kapitána Bátoryho obľúbia, túto knihu môžem len odporúčať. Je tam história, hrdinstvo, zaujímavé dialógy a trocha tajomna a mystiky, no len toľko, aby to bolo korením, nie hlavným chodom.

02.01.2023 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Navnadený Lewiskou trilógiou som sa pustil do tejto knihy a hlavne prvá polovica mi ju v mnohom pripomínala. Pán Dvořák v spojení s opismi Hebrid je jednoducho trademarkom série a bavilo by ma to počúvať, aj keby čítal cestovný poriadok trajektov zo Stornoway. Pocity muža bez pamäti v tvrdom prostredí Hebrid sú vykreslené výborne. V momente, ako prichádza na scénu druhá línia príbehu s premúdrelou Karen, ktorá má možno pripomínať Larssonovu Lisbeth Salanderovu, umelecký dojem šiel o triedu nižšie. Rovnako celá enviro linka pôsobí oproti strate pamäti hlavného hrdinu umelo a neuveriteľne. Záveru kvitujem naozaj dôkladné vysvetlenie zápletky, aj keď niektore logické kotrmelce ostali nepovšimnuté. Bohužiaľ príbeh zráža dole istá dávka naivity v technických pasážach pátrania. Je vidno, že P. May je viac doma v opisoch prostredia, ako vo svete sociálnych médií a modernej techniky. Oproti Lewiskej trilógii je to o stupeň horšie, na druhej strane pre fanúšika Hebrid ide o stále slušné počúvanie, ktoré neľutujem. Opäť som si naštudoval niečo o majáku a jeho stratených strážcoch, odporúčam pozrieť wikipediu aj kvôli reálnym fotkám ostrova a prostredia.

21.12.2022 4 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Dlhšie, komplikovanejšie a lepšie ako prvý diel. Napriek tomu je prvý diel nutné čítať vopred, inak sa čitateľ stratí už v tak obrovskom počte postáv a miestopise sveta po Veľkej búrke. Aj keď sú ťažiskom knihy bojové scény na mori inšpirované druhou svetovou vojnou (Midway, Pearl Harbour), viac ma bavila komornejšia, špionážna linka na Islande. Práve špionáži by mal byť venovaný tretí diel, na ktorého audioverziu dúfam nebudeme musieť čakať tak dlho ako na tento (rozsahom bude možno polovičný). Interpretácia je v rámci vydavateľstva Cti mi prudký nadpriemer, aj keď postavy sa vzhľadom na množstvo a ich podobnosť ani nedajú odlíšiť, hlavné postavy sú interpretované jasne. Knihu odporúčam všetkým milovníkom military príbehov z prostredia 2. sv. vojny a teším sa na ďalšie diely.

11.12.2022 5 z 5

Pozdravy záhrobí Pozdravy záhrobí Veronika Fiedlerová

Aj keď som veľký fanúšik tohto typu kníh a českých autorov, toto mi jednoducho nesadlo. Nápad dobrý, ale postavy ploché, nesympatické, bolo mi jedno, čo sa s nimi stane a ako sa dej bude vyvíjať. Postupne som sa nevedel ubrániť dojmu, že s knihou len strácam čas. Vzhľadom na rýchlo ubiehajúci dej a rýchle striedanie postáv a javov sa u mňa nedostavil ani nejaký pocit strachu a tajomna, ktorý by dojem vylepšil. Nahlas rozmýšľam, do akej miery má podiel na celkovom dojme interpret, pretože ho mám spojeného s inými knihami a s každou ďalšou mi viac a viac prekáža jeho prejav. Som rozhodnutý, že ďalšiu knihu s týmto interpretom už nekúpim. Naposledy som počúval Hřbitov trpaslíků, to bol tiež riadny bizár, ale čierny humor a sarkazmus p. Sovinovi ešte ako tak sedí. Akonáhle sa chce dej alebo kniha tváriť vážne, tak interpret jej skôr prekáža ako pomáha.

29.11.2022 3 z 5

Mucha Mucha Dominik Dán

Mucha je naozaj podarená kniha D. Dána, vďaka názvu si budem aj neskôr pamätať, o čom presne bola. Viac priestoru má teraz Burger a jeho tajomné súkromie. Po Liste zo záhrobia ďalšia kvalitná detektívka. 90tky Dánovi celkovo pristanú lepšie, ako moderné krimi po roku 2000. Vidno, že je stará škola a vekovo je niekde medzi Burgerom a Krauzom (nar. 1962). Chronologicky nasleduje Beštia, ktorú som už kedysi dávno čítal. Potom Mucholapka, ktorá nadväzuje na Muchu. Príbehy známych slovenských sériových vrahov. O. Riga a J. Slováka. Odporúčam všetkými desiatimi.

27.11.2022 5 z 5

Uplakaná jeseň Uplakaná jeseň Václav Neuer

Zaujímavá zápletka, jasne a zrozumiteľne podaný príbeh. Mnohí porovnávajú autora s Dominikou Dánom. Spája ich prostredie Bratislavy a dobre popísané vyšetrovacie postupy. Neuerové príbehy sú viac súčasné, Dán sa dostáva najďalej do obdobia pred cca 10 rokmi. No kým Dán rozohráva v knihách zaujímavé vedľajšie príbehy a dobre popisuje postavy a prostredie, Neuer je stručnejší, vecnejší, no niekedy aj nudnejší. Dánove knihy majú bližšie k románu, Neuerove sú skôr podarenou dramatizáciou vyšetrovacieho spisu. Ten, kto chce viac napätia a človečiny, bude skor fanúšikom Dána. Mňa osobne však už niekedy príliš veľa osobných príbehov v jeho knihách otravovalo, preto viem oceniť aj faktickosť a lineárny príbeh v tejto knihe. Hoci rozuzlenie sa môže zdať pritiahnuté za vlasy a zhruba od polovice som mal pocit, že som o krok vpred pred detektívmi, stále ide o dobrú knihu, s podarenou zápletkou. Lepšie ako Priveľa podozrivých, no nie tak dobré ako Prekliate dedičstvo.

24.11.2022 4 z 5

Priveľa podozrivých Priveľa podozrivých Václav Neuer

Veľmi sľubný začiatok, slabšia stredná pasáž a rýchly záver. Neuerove detektívky mám rád, ale táto sa mi zdala v porovnaní s inými jednoduchšia, plochšia. Samotná zápletka je dobre a zrozumiteľne popísaná a vysvetlená, chýbalo tomu však niečo, čo by mi utkvelo v pamäti. Chýbali nejaké emócie, wow efekt, skrátka niečo zapamätateľné. Aj vzhľadom na počet postáv vraha uhádnete skôr ako inokedy. Počúvalo sa to príjemne, obávam sa však, že časom na príbeh zabudnem rýchlejšie, ako na iné. Vo svojej podstate nebol až taký výnimočný ako iné. Nejde o zlú knihu, ale Prekliate dedičstvo alebo Uplakaná jeseň boli zaujímavejšie.

14.11.2022 4 z 5