marca_m marca_m komentáře u knih

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Ačkoliv moc nemusím historické romány, tak Sňatky z rozumu jsem okouzlena. Na pozadí osudů jednotlivých postav jsou živě a autenticky podána skutečná historická fakta. Kniha je velmi čtivě napsaná, charaktery a vztahy mezi postavami jsou dobře srozumitelné a celkem často se mi při čtení přehrával skvělý seriál, který z předlohy vychází opravdu věrně.

18.05.2015 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhému dílu Aristokratky dávám paradoxně o jednu hvězdu víc než prvnímu, protože jsem už tak nějak byla připravená, co můžu čekat, a to taky přišlo. Postavičky jsou snad ještě o fous bizardnější a hlášku "všechno, co vidíte, je barokní" si zapisuju do kategorie legendární :)

24.01.2015 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Červenka je dost specifickým dílem série s Harry Holem, velkou část tvoří pasáže z druhé světové války. Právě kvůli vyprávění v několika různých liniích je to asi nejnáročnější kniha od JN co se týče sledování děje a postav. Červenka rozhodně stojí za přečtení.

19.01.2015 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Velmi čtivé, dala jsem si na jeden zátah ve vlaku. Oceňuju především originální námět a vtip. Nikdy bych nečekala, jak dobrou knihu je možné vystavět jen na e-mailech dvou lidí a vytvořit mezi nimi tímto prostřednictvím takový vztah, že jim celou dobu přejete jen to, ať jsou spolu.

17.01.2015 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Trochu nezvyklá lovestory, takhle si představuju dobrý a nekýčovitý romatnický příběh. Ačkoliv příběh o lidech, kteří mají být spolu, ale nejsou, o lásce tak opravdové, ale nenaplněné, koneckonců zas tak romantický není... Nakonec je to vlastně hodně smutná kniha, ale o to víc je příběh uvěřitelný, protože v životě ty dobré konce taky jen tak někoho nepotkají.

17.01.2015 4 z 5

Pipi Dlouhá punčocha (3 příběhy) Pipi Dlouhá punčocha (3 příběhy) Astrid Lindgren

Krásná kniha, kterou bych si vzala na pustý ostrov. Stejně jako u Dětí z Bullerbynu jsem si jako malá říkala, jak by bylo báječné být součástí příběhu :) Kdo by nechtěl kamarádit s Pippi?

17.01.2015 5 z 5

A odkud bych asi tak byl?: Rusko očima zahraničního reportéra A odkud bych asi tak byl?: Rusko očima zahraničního reportéra Miroslav Karas

Další ze zahraničních zpravodajů ČT sepsal své vzpomínky a zážitky, které danou zemi přibližují velmi autentickým způsobem a dávají pochopit běžným lidem a mentalitě. Vytknout musím to, že kapitoly nebyly pojmenované a kniha nemá jasnou strukturu.

19.08.2022 4 z 5

Osm múz mého života Osm múz mého života Josef Koutecký

Skvělá kniha svého žánru, myslím, že pana profesora vystihla v celé šíři jeho osobnosti a dala nám komplexně nahlédnout do jeho vnitřního světa. Velmi oceňuji, že neskrýval ani svoje slabiny a pochybení. Nejsilnějším dojmem je úžas nad tím, jak velkou a úctyhodnou osobností byl.

01.12.2021 5 z 5

Jako bych žila dva životy Jako bych žila dva životy Milan Ohnisko

Tato kniha představuje Danielu Drtinovou více jako člověka, i z jiné než mediální drsné stránky. Tato "druhá", jemnější, spirituální část její osobnosti je však již poměrně známá z jiných rozhovorů nebo různých talk show. Hvězda dolů za to, že několik zajímavých témat bylo jen naznačeno, myslím, že když už jde známá osobnost s kůží na trh s memoáry, není úplně fér vůči čtenářům některé důležité aspekty života jenom naťuknout a nechat nevyřčené. Jedná se zejména o duchovní témata a spiritualitu, celé vyprávění DD se kolem nich točí, ale podstata zůstává nevyřčena. Dále zůstává téměř opominuto téma partnerství - poměrně podrobně se věnuje bývalému manželovi, ale o dalších vztazích ani zmínka, jedná se přitom o jeden z nejzásadnějších aspektů života. Jistě není nutné mluvit o konkrétních lidech nebo vztahových peripetiích, ale pro komplexnější obraz o DD jako člověku by bylo fajn se aspoň bavit o přístupu k této části života.

06.11.2020 4 z 5

Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Lenka Kabrhelová

Osvěžující politický závan ve smutné realitě české současnosti, která z Havlova odkazu vybírá především jeho nedokonalosti. Jak správně říká M. Albright, Havlův význam jsme my Češi nikdy nedokázali ocenit. Díky této knize je hmatatelná jeho celosvětová proslulost. Je dobré si uvědomit, jak významnou osobností skutečně byl a že nikdo větší v této zemi nikdy nebyl a asi ani nebude. Osobnost, na kterou s nefalšovanou úctou vzpomínají tři američtí prezidenti.

31.10.2019 5 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Kniha, která jde hodně na dřeň. Neštěstí desetiletého kluka je tak opravdové, vzbudilo ve mě velkou lítost vůči všem dětem, které si něčím podobným musí procházet. Ač je jeho chování "spratkovité", stejně jsem mu celou dobu jakoby fandila, protože díky hlubokému vhledu do jeho duše, hloubky jeho frustrace a bolesti, je vlastně pochopitelné. Dopady rozpadu základních struktur společnosti, které si společnost vlastně obhajuje rádoby pozitivním rámcem (viz scény z festivalu nových rodin), jsou skutečně děsivé. Kniha je pro mě především brilantní obhajobou "tradiční rodiny" v době, kdy skutečně začíná být prezentována jako zastaralý koncept.

31.10.2019 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Už jsem si během čtení říkala, že autorka udělala oproti Lososovi pokrok a zaslouží si hvězdu navíc, styl je rozhodně méně urputný a sevřenější. Ale překotný a telenovelový závěr to pěkně pokazil.

30.11.2018 3 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Styl autorky se naprosto míjí se způsobem, jak jsem schopná číst a vnímat knihy a ve výsledku chápat jejich sdělení. Velké zklámání z tolik oceňované knihy.

15.03.2018 2 z 5

Urbo Kune Urbo Kune Miloš Urban

Bohužel mám pocit, že můj dříve oblíbený Urban je mi s každou novou knihou vzdálenější a vzdálenější. Urbo Kune je román jistě hodně propracovaný, ale tak těžkopádný a podivně bizarní, že mi byl vlastně naprosto nesrozumitelný. Možná je to dané tím, že "neumím" číct sci-fi, ale spíš mám pocit, jako by se Urban myšlenkově propadal do naprosto neuchopitelných témat. Člověk už vlastně neví, jak jeho knihy číst a co je jejich poselstvím.

28.11.2017 2 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Jedna z těch silných knih, které stačí samotný příběh. Nikdy nepřestanu obdivovat sílu lidí, kteří přežili toto nepředstavitelné utrpení a vlastně zůstali vnitřně plně svobodnými.

03.10.2017 4 z 5

Nejsem velkým fandou čtení divadelních her, proto jsem k tomutu přepisu přistupovala s mírnou nedůvěrou. Scénář se však čte velmi dobře, postavy i děj jsou přehledné. Co do napětí a hloubky děje se samozřejmě nemůže rovnat s knihami ze série, nicméně styl je hodně podobný samotné J. K. Rowling a pro všechny zvědavé fanoušky Harryho se jedná o milé navštívení kouzelnického světa. Doufám, že pro nás autorka chystá další takové exkurzy.

10.07.2017 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Na tomto příběhu mě nejvíc dostala ta hluboká a opravdová láska mezi Ovem a Sonjou. Kdo má takové štěstí?

23.08.2015 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Idiot je velký, náročný a hluboký román. Není to jen čtení, je to něco víc. Je to kniha, kterou asi nejde číst jinak než pomalu a hodně dlouho, některé pasáže si číst i třikrát, odměnou je však skutečný čtenářský požitek. Je to snad první kniha, u které jsem si zakládala některé pasáže, které by stálo za to si pamatovat, které jsou až neuvěřitelně nadčasové a taky mě osobně se dotýkající. Čtení nicméně znesnadňuje celkem nepřímá dějová linie, taky se mi docela pletly postavy.
Idiot pro mě je a bude výjimečná kniha.

01.04.2015 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

U druhého dílu trilogie Milénium mi trochu vadila její nevyváženost, první polovina je celkem o ničem, tak trochu jsem měla pocit, že je spíš shrnutím prvního dílu pro ty, co jej snad nečetli, zato druhá půlka je pořádně dynamická jízda. Konec je teda opravdu dost přitažený za vlasy, nicméně severské krimi snad nemůžeme brát příliš vážně :)

07.02.2015 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Ještě, že jsem četla sérii na přeskáčku, Netopýrem ani Šváby by si mě Jo Nesbo asi nezískal. Australské prostředí severské detektivce tak nějak nesvědčí, ani zápletka této knihy mi nepřipadala nijak zvlášť zajímavá. Vzhledem k tomu, že v dalších dílech se často odkazuje na Harryho "legendární" akci právě z dílu Netopýr, jsem čekala mnohem víc napětí a tak nějak vůbec...

19.01.2015 3 z 5