Urbo Kune

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sci-fi román Urbo Kune je součástí unikátního stejnojmenného projektu, který v sobě zahrnuje architekturu, literaturu, film, výtvarné umění a hudbu. Tento román vychází ze zadání názvu a místa fiktivního hlavního města Evropy, vše ostatní berou zúčastnění tvůrci na sebe a jejich příběhy o Urbu Kune se mohou naprosto lišit. Ten literární pojednává o příchodu nového knihovníka Mikuláše Jelena, který pro novou práci opouští svůj antikvariát v Praze. S Urbem se však nesžívá snadno a sílí v něm pocit, že město, budované s vidinou evropské slávy a pak nikdy neprobuzené a ke svému účelu nevyužité, si žije vlastním tajným životem, o kterém nemá česká společnost ani stát tušení. Mikuláš se tu setká s podivnými lidmi, kteří v sobě přinášejí budoucnost. Někteří ho přicházejí obejmout, jiní mu chtějí ublížit. Roli, kterou v tajném plánu města sehrává, se musí učit přímo na jevišti. Může jen doufat, že ji celou bude znát dřív, než ho někdo stihne zabít. Kniha je ilustrována nákresy a vizualizacemi města, jež vznikly v ateliéru Petr Háj....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258772/big_urbo-kune-258772.jpg 3.297
Nahrávám...

Komentáře (31)

Kniha Urbo Kune

terimila
23.05.2020

Zatím moje nejslabší urbanovka. No... dočetla jsem to, ale spíš z povinnosti, protože rozečtené knížky se neodkládají, pokud to není fakt extra zlý. Zlý to nebylo, ale bylo to tak moc jiný, že mi to nic nedalo. Od Urbana čekám něco jinýho, drsnějšího, překvapivějšího, víc šokujícího.

Tohle byl vlastně takovej pohádkovej čajíček o paralelních světech. Čajíček řídkej, bez výraznější chuti a zápachu. Hlavní postava jako obvykle spíše protivná, ale na to už jsem si u Urbana zvykla; a do toho jakési podivné klouzání po povrchu všeho, nic moc se neděje a ani se nestane, tajemství mě pořádně nezlákalo... krom jednoho. Ale ani to odhalení, které mě teda zajímalo, nebylo nijak dechberoucí... Myšlenka sbližování a prolínání světů v knihovnách na základě nárůstu vzdělanosti, tolerantnosti a otevřenosti jejich obyvatel... ach, jak vznešené, dojemné... a laciné, nemůžu si pomoct. Do toho až moc snadno a povrchně plynoucí lovestory na několik způsobů... ne.

Prostě ne, tohle mi fakt nesedlo. Navíc mě štvaly ty narážky na paralelnost "hlavního" světa; ty zkomoleniny některých autorů mě vytáčely (přesně, jak píše Sharik, buď všecko, anebo nic). Nelíbí se mi ani myšlenka slotového města, působilo na mě stále jako něco příšerně umělého, nepřirozeného, křečovitého, okázalého. Jen jsem se pousmála v místě, kde hlavní hrdina poukazuje na to, že jménem "Urbo Kune" si architekt Kůn celé město podepsal. Podělit se o autorství města/románu s hrdinou knihy je neotřelý nápad.

amaenium
09.01.2020

Urbo Kune je zatím nejlepší dílo, co jsem od autora četla. Kniha se mi líbila kvůli tomu, že se tu dohromady sházejí témata či objekty, které mám ráda nebo se o ně zajímám: knihy (knihovna, antikvariát), monumentální futuristická stavba/město, paralelní světy, futuristické technologie a celkově se to vše nese na pomyslném sci-fi podnose. Hlavní hrdina mi sice chvílemi přišel až příliš nedůvěřivý a zároveň nevážící si práce v urbo, ale chápu, že to měla být reakce na mlžení ohledně některých částí města a jeho stavitele. Rozhodně se jedná o knihu s přesahem – nejen o její “paralelnost” ve formě digitálního rozměru, ale také mám na mysli fakt, že byla napsána kvůli/díky reálně existujícímu projektu.


mol378
18.09.2019

Taková lehká dystopie, Velký bratr vás vidí. Zasazeno do fantastického projektu (skutečného) města ve vytěženém lomu. Autorova fantazie v této knize zapracovala výjimečně. Mám ráda především jeho noir romány a tohle mezi ně nepočítám, ale balancuje lehce na hraně. Doporučuji.

sharik
06.07.2019

Má čtvrtá kniha od Miloše Urbana. Tentokrát spíše zklamání. Proč? Zejména kvůli první třetině, pak přijde zlepšení, ač stále je to nejslabší Urbanův román, co jsem četl.
Samotný nápad (ač ne původně autorův, nýbrž psaný jím na zadání) je zajímavý a zpracování by taky bylo, ovšem kdyby... Kdyby autor tak netlačil na pilu ve snaze dávat najevo, že píše scifi. Už samotný alternativní svět, který je v něčem stejný, jako náš, v jiných věcech ne, je problematický. Třeba koncept "Eurosvěta" s univerzální měnou "Eurokorun" má být očividně jakousi parafrází vývoje EU. V čem je přesně ten svět jiný? A má v díle ta jinakost pro příběh vůbec nějaký význam, nebo tu je jen proto, aby text románu křičel "koukej, já jsem scifi román?". Bohužel myslím, že to druhé. Stejně násilný a - při vší úctě k autorovi - dětinský případ je neustále přítomný i v případě historických osob a skutečných měst, či jejich čtvrtí. Proč se některé jmenují tak, jako v našem světě a jiná jména jsou komolena (např. Shakingspeare a desítky dalších)? Opět mám pocit, že zcela samoúčelně, aby text pořád volal "haló, já jsem alternativní realita!". Jiný důvod zkrátka schází, a to až bolestivě.
Takhle to nefunguje a Urban tím strašně kazí jinak dobrý román. Když už musí vymýšlet alternativní jména a politiku, měla by mít nějaký význam, ne? Ale to přece tak zkušený autor ví a já nechápu, jak na to mohl zapomenout. Podezírám ho, že se rozhodl napsat stůj co stůj scifi, ale nevěděl moc jak. Přitom samotný koncept města "urbo kune" by bohatě stačil.
Bohužel to není jediná školácká chyba. Třeba poměrně na začátku trkne čtenáře několikastranová pasáž, kdy se postavy sejdou a sdělují si to, co obě vědí (a nijak to netají), takže jediný účel rozhovoru je sdělit informace i čtenáři. Nechápu, že takové věci jsem našel v knize jindy skvělého Miloše Urbana...
Ale teď k tomu pozitivnímu: Po cca sto stranách toto většinou mizí (což bohužel zároveň činí knihu trošku nekonzistentní), futuristické popisy většinou fungují (humor bohužel ne, na pilu tlačené [a u Urbana tolikrát viděné] staromilství také brzy začne spíš otravovat) a konečně jsem si čtení spíš užil a začal i vnímat bezmála detektivní zápletku, místy upomínající na patrně nejslavnější román U. Eca. Největší plus je samotné objevování zákoutí města Urbo kune (to je fakt parádní) a samotný klasicky "urbanovský" příběh, včetně různých milých bizarností. Bohužel, pokud to není první Urban, kterého čtete, možná vám bude připadat, že podobný příběh jste už v ruce měli.

los
14.04.2019

skvělý originální nápad, jak parodovat kvantovou teorii strun!

Aliii
02.06.2018

Moje první kniha od M.Urbana a mám z ní dost smíšené pocity. Námět i zpracování byly více než zajímavé, ale i přesto mi v knize na mnoha místech něco chybělo nebo přebývalo a k dočtení jsem se musela trochu nutit.

1.Agness
03.02.2018

První kniha, kterou jsem od Urbana četla, a kterou si mě také dostal.

Rade
14.04.2019

Vlastní projekt membránového obřího domu - města, zasazeného do skutečného lomu u Zbraslavi mi připadá skvělý. Takže ta nejzajímavější část románu – architektonické vyjádření města včetně rozvržení a popisů jednotlivých slotů a působivých nákresů - byla dána už předem. Autor domyslel příběh a více či méně zdařile ho umístil do již vymyšleného projektu. Zpočátku jsem byla ohromená a s dost velkým nadšením jsem spolu s hlavním hrdinou objevovala tajemné prostory, které byly něco mezi „domem o tisíci patrech“, uzavřeným městem, či dokonce připomínaly interiér rakety, pohybující se mezi vesmíry…
Zajímavé odkazy v textu na jiné knihy (nepřipomněl vám například osud knihovny Ecovo Jméno růže?), na historii i na trochu pozměněnou realitu. Nakonec i vlastní zápletka nebyla špatná – ale něco mi tam drhlo. Snad moc konverzace, která mi zejména ve chvílích akce přišla nepřirozeně knižní, snad moc výchovného politického mudrování a polopaticky káravý pohled na naši společnost, nějak jsem neuvěřila ani té osudovosti lásek…
Pro vlastní projekt určitě palec nahoru; Urbo Kune jako takové mi přišlo úžasné, při představě hlubokých zanořených úzkých prostor jsem skoro cítila závrať či chvílemi naopak úzkost z těsného prostoru, vlastní příběh mě nakonec trošku zklamal…
Samozřejmě plus za grafickou podobu knihy.
Zvláštní, jak je každý Urban pro mě jiný, některým jeho knihám nerozumím (Přišla z moře, Santiniho jazyk), z některých jsem nadšená (Sedmikostelí), nebo se mi aspoň dost líbí (Poslední tečka za rukopisy, Hastrman, Lord Mord)…

1