magnolia magnolia komentáře u knih

Tappi a první sníh Tappi a první sníh Marcin Mortka

Knížka pro předškoláky s moc hezkými a barevnými obrázky na každé stránce - jednoduché příběhy (maminky si pochvalují, děti všemu rozumí).

30.10.2016 4 z 5

Setkání v Paříži Setkání v Paříži Maria Nurowska

Příběh mě oslovil, hrdinka mi až tak nevadila a její pochybnosti mi připadaly normální. Mrzel mě její vztah k dceři, ale po tom, čím si prošla sama v dětství, nebylo divu. Pařížské sblížení obou žen, bylo to nejhezčí z celé knížky. Je fakt, že jsem byla zvědavá, jak se to celé vyvine, ale občas jsem se i trochu nudila. A jinak - stát se může v životě i v románech cokoli, jen mi to připadalo víc jako pohádka (s dokonalým princem).

28.10.2016 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Knihu jsem nedokázala dočíst, i když jsem se dostala přes její polovinu. Nelíbila se mi a mám z ní divný pocit a nedokázala bych ji ani doporučit. Začátek, ta současnost, mi připadala zajímavá, ale to probírání minulostí s mnoha temnými (divnými) postavami a osudy, mě úplně odradilo. Tak ani nehodnotím (no, aspoň vím, proč jsou na obálce ti gumoví medvídci). Z duše mi mluví komentář Pett.

25.10.2016

Flush Flush Virginia Woolf

Zajímavé, malá knížečka a docela napěchovaná psími myšlenkami, lidskými osudy a dobovou atmosférou. Přinutilo mne to, podívat se blíže na osudy básnířky E.Browningové, které jsem přála uzdravení a lepší život s milovaným mužem. Napsáno jinak, než se píší dnes knihy, ale mělo to napětí i trochu humoru (ještě více než od V.W. mě bavily občasné deníkové poznámky od E.B.). Jen toho psíka mi bylo zpočátku častokrát líto.

16.10.2016 3 z 5

Co je nového, kotě? Co je nového, kotě? Alexandra Potter

Tak od četby mě odrazuje už anotace, ale náhodou jsme knihu dostali darem do knihovny a zaujal mě komentář Jane007. Proto jsem si uvedenou pasáž našla a přečetla a dodávám: dospělý vipet opravdu nejde schovat pod bundu ! A omlouvám se všem, za tenhle pejskařský komentář, knížka si určitě svoje čtenářky najde :)

10.10.2016

Brooklyn Brooklyn Colm Tóibín

Další letošní (dívčí) retro román, tentokrát z 50.let minulého století. Na čtení jsem se těšila, bylo takové podzimně zasmušilé, i když se odehrává v různých ročních obdobích, během asi dvou let. Bavilo mě vyprávění hlavní hrdinky, obdivovala jsem ji za odvahu i přímost, kterou se naučila pod vlivem okolností a současně chápala její slabosti, tak lidské a vlastní mladé dívce. Jen mi často připadalo, že se vše odehrává v mnohem starší době (nežli polovina 20.století), asi způsobem jednání některých osob i samotné Eilis (ale to je jen můj pocit, nezpochybňuji nic). Je to hezky napsané a není to ani červená knihovna, ani naopak něco složitě intelektuálského. Takový ženský irsko-americký příběh.

09.10.2016 4 z 5

Bažantnice Bažantnice Jan Vrba

Dalžší z knížek rodičovské knihovny - název mi utkvěl, na příběhy si nevzpomenu, ale stejně se mi asi nejvíc líbily obrázky Mirko Hanáka.

06.10.2016 4 z 5

Jezdecký tábor Yonahlossee Jezdecký tábor Yonahlossee Anton DiSclafani

Knížka o lásce, jak té sourozenecké, tak i té první, která je zde spojená s tragickými následky. Thea vyrůstá v uzavřené a celkem bohaté rodině, která se stýká jen s částí příbuzných. To je také částečně příčinou toho, co následuje. Bylo mi They líto, chápala jsem ji a soucítila s ní, protože byla tak mladá a nezkušená. Naopak chování těch starších a dospělých osob (především matky, ale nejen členů rodiny) vůči ní, mě silně rozhořčovalo. Knížka je laděna psychologicky a melancholicky, zabývá se myšlenkami hrdinky, ale děj je zajímavý i jinak (život na dívčím internátě, začátek hospodářské krize, dospívání), i když spíše vážný. Nakonec se dá říci, že všechno zlé, je pro něco dobré - ale právě takové zahájení dospělosti a taková podoba přerodu dívky v ženu, byly smutné (byť to mohlo dopadnout ještě hůře). Myslím si, že knížka je docela reálným obrazem toho, co se děje často v rodinách (mezi matkami a dcerami) a v životě mezi muži a ženami-dívkami.
(Doporučuji recenzi od DariDerek.)

24.09.2016 4 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Příjemná obálka knížky, velká odvaha a zážitky mladé autorky, která si zaslouží můj obdiv (chápu, že se jí chtělo zápisky vydat). Zapsáno docela sympatickým způsobem, upřímně i s trochou tajemství. Není to klasický cestopis (je bez obrázků), tak nezbývá než si představovat místa, lidi, situace... Zajímavé je, že drsné prostředí, divoká zvířata a samota byly pro autorku opravdu náročnou zkouškou odolnosti, ale potrápit ji dokázaly i některé vztahy s problematickými muži. Naštěstí to vyrovnávala další nově objevená i stará přátelství.

12.09.2016 3 z 5

Pamatuj, že tě mám rád Pamatuj, že tě mám rád Luis Leante

Další kniha z Afriky (neplánovaně se mi letos dostávají pod ruku, i když jsem k tomuto kontinentu nikdy nijak netíhla), zase zajímavá, pro mne objevná. Hlavním místem děje je oblast Západní Sahary s historickými vazbami na Španělsko, což je dobře popsáno v doslovu. Příběh lékařky Monseratte se prolíná s osudy její první lásky, ale její vyprávění mě bavilo víc, nežli vojenský život legionáře. Nechybí tu láska, napětí, poznávání jiných kultur, následky politických machinací, které odnášejí ti nejchudší a stávají se tak věčnými uprchlíky. Zaujal mne národ Sahařanů, skromný způsob obživy a pohostinnost těch, kteří mají sami tak málo. Malinko jsem se občas ztrácela v čase, místy je čtení náročnější (ale ne zase tolik).

04.09.2016 3 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Dávám za dceru (15), protože to byla (konečně!) mnou doporučená kniha, která jí opravdu zaujala - a to mi udělalo radost (snad se taky brzy vytasí s komentářem :) A koukám, že není jediná...

30.08.2016 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Dobrý a čtivý román, zajímavé postavy kladné i záporné. Bavilo mě to téměř celou dobu, mělo to napětí i různé zápletky. Drsné popisy jsem někdy tedy přeskakovala a zakázala jsem si pochybovat o úžasných schopnostech hlavního hrdiny (i když ...). Ale jo, občas se to dá, ale té korupce tam bylo vrchovatě (ačkoli ta je možná více uvěřitelnější, nežli jiné popsané skutečnosti).

29.08.2016 4 z 5

Upovídaný Gopa Upovídaný Gopa Džasimuddín

Při čtení románu z Indie, se mi vybavila knížka z dětství - pohádky z exotického prostředí od autora s nezapomenutelným jménem. Opičky, šťavnaté mango, sárí a pěkně pestré obrázky Z.Krejčové.

23.08.2016 5 z 5

Nezmar Nezmar Jean-Michel Guenassia

Tak váhám mezi plným hodnocením a tím skoro plným. Jsem moc spokojená s tím, jakou další zajímavou knížku pan G. napsal. A že to je již třetí, jím vytvořený, zajímavý mužský hrdina, kterému člověk musí držet palce, od začátku do konce. První polovina knihy mě úplně vtáhla, hrdinovo popisované dětství a mládí v Indii mělo to správné románové kouzlo, jako by tam člověk byl a všemu přihlížel a vše spoluprožíval. Mít čas, knížka by se dala přečíst za jeden den. Kromě příběhu se dozvíte dost o životě v Indii v nedávné minulosti a o její smutné současnosti. Ke konci je děj více dobrodružný, ale poutavá je celá kniha, ani jedno slovo zbytečné - autor umí. Jediné, co mi nesedlo, byla obálka (trochu zavádějící, i když pěkná fotka), ale to je jen můj dojem. No a ještě to, že bych ráda četla dál a dál...

22.08.2016 4 z 5

Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Pavel Tomeš

Já jsem se také bavila a téměř při každém fejetonu (asi 4 byly slabší, zejména ty politické). Už začátek byl vtipný (kočičí mafiáni - přesné) a potom mě hodně rozesmálo téma automatických překladů z Wikipedie. Autor je všímavý a často i originální, na rozdíl od jiných. Není to snadné, psát vtipně. (A hledání Bzuka v obrázcích, to je takový bonus pro hravé čtenáře).

20.08.2016 4 z 5

Malý atlas mého srdce Malý atlas mého srdce František Nepil

Další milá knížka od FN, tentokrát o cestování, nejen po Evropě, ale i Asii a Africe. Líbí se mi, jak autor po svém přibližuje fakta o navštívených zemích a památkách a nejvíce pak jeho veselé příhody a různá zamyšlení. Jediné, co bych si ke knížce ráda dopřála, to by byly jeho fotografie, protože FN na cestách fotografoval, rád a určitě také pěkně.

17.08.2016 3 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Jak ráda jsem si připomněla humor FN. Je tak český a jedinečný. Knížku jsem četla poprvé v době jejího 1. vydání (doma mám to z r. 1993, rozšířené). Není to čtení jen o chalupaření, ale také o životě na venkově (dříve a v nedávné době), o zahradničení, o řemeslech a hlavně o lidech. A ať píše autor o sobě nebo o jiných, dává co proto různým lidským slabostem a chybám (a krásně nepilovsky přehání). Stejně ale dokáže vyzdvihnout sílu dobrého slova, sounáležitosti a klaní se různým dovednostem, těm často skromným a zdánlivě obyčejným lidem, které jistě všechny sám potkal. Skvostné jsou kapitoly o malování, stěhování, elektrikářská kapitola, no, vlastně celá knížka, až po tu poslední, nebeskou kapitolu. Knížka mi připomněla moje prázdniny u babičky, tátovu dílnu, vlastní zahradnické a kutilské omyly a taky třeba film Na samotě u lesa. Knížka na noční stolek a vtipná oslava češtiny pro každého.

10.08.2016 5 z 5

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Knížka mě překvapila tím, jak jsou všechny povídky dobré (Čekání na kocoura mě tak nechytlo). Tady jsem si užívala různé hrdinky (ty převažují) i hrdiny, dospělé i dětské, v různých životních situacích. Je to srozumitelné, příjemné čtení, které je především o lidech a jejich trápeních i rozhodnutích. A zvířecí přátelé do příběhů vstupují nenápadně a nevtíravě. Zajímavé příběhy k zamyšlení.

07.08.2016 5 z 5

Létala jsem za sluncem Létala jsem za sluncem Paula McLain

"Měla jsem farmu v Africe..." to jsou známá slova z filmu Vzpomínky na Afriku, která se mi vybavila několikrát během čtení. Knížka se odehrává v té samé době, je tam i Karen Blixenová a Denys (ten přelétavý a svobodomyslný letec a lovec, s filmovou tváří R.Redforda), viděni zde jiným pohledem, zajímavějším a v dalších souvislostech. Postav je v knize ještě více, ale hlavní hrdinka Beryl zastíní všechny ostatní a její příběh je tak krásně napsaný, že pro mne osobně je prostě skutečný. Je to poutavý román o svobodě, lásce a přátelství, o odvaze a marném boji s lidskou závistí a předsudky. Doporučuji každému. (Vadila mi jen ta okrajově zmíněná skutečnost, že úžasný Denys lovil slony kvůli slonovině, ale i to je nejspíš smutná pravda). Knížka je čtivá od první do poslední věty, včetně poznámky autorky a možná i vás přinutí ke hledání dalších informací, souvislostí, obrázků ...

04.08.2016 5 z 5

Kajmaní lejno Kajmaní lejno Lars Simon

Nejdříve jsem měla pocit, že je to o dost slabší příběh, nežli první kniha o Torstenovi. Ale po delším rozjezdu jsem se zase naladila na autorovu notu, smířila se s tím, že ne všechno je tak vtipné a některé postavy mě zatraceně štvou (což bylo záměrem) - a na konec jsem se zase dobře pobavila i zasmála. Oceňuji nápady i humor, je to další oddechovka na dovolenou - nebo i po ní.

01.08.2016 3 z 5