Pamatuj, že tě mám rád

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Santiago si načerno půjčuje luxusní auta z dílny, kde pracuje, a vydává se za ředitele banky, aby zapůsobil na studentku z aristokratické rodiny. Když se vše prozradí, vztah skončí a Santiago nastupuje do španělských legií. Montse Cambra, čtyřiačtyřicetiletá lékařka, najde zhruba dvacet let starou fotografii. Má utkvělou představu, že je na ní její dávno ztracená životní láska, mladý muž z chudé rodiny, se kterým prožila vášnivý milostný románek. Odjíždí z Barcelony a pokouší se ho najít kdesi v Západní Sahaře. Román se odehrává ve dvou časových a místních rovinách. Část příběhů sahá do 70. let 20. století, část do nedávné současnosti. Místně jsou události situovány střídavě do Barcelony a Afriky. Filmovými střihy zavádí autor čtenáře do jednoho či druhého období, do jednoho či druhého místa. Všechny obrazy propojuje příběh lásky, který začal ve Španělsku jednoho horkého léta a má pomyslnou dohru v saharské poušti o dvě desetiletí později… Západní, dříve Španělská Sahara, byla roku 1979 připojena k Maroku – tato anexe proběhla proti vůli obyvatel, kteří chtěli vytvořit samostatný stát. Někteří uprchli do Alžírska nebo do neobsazené části země, kde dodnes žijí ve stanových táborech. Luis Leante se historických událostí a politiky dotýká v románu nepřímo. Atmosféru saharského Al Ajúnu, katalánské metropole sedmdesátých let nebo utečeneckých táborů v Alžírsku však líčí sugestivně a s citem pro detail a odhrnuje tak závoj mlčení a nezájmu, který přes Západní Saharu hodilo nejen Španělsko, ale celá Evropa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43250/big_pamatuj-ze-te-mam-rad-670-43250.jpg 3.965
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Mira si yo te querré, 2007


více info...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Pamatuj, že tě mám rád

1T0S_
18. května

Podle jména a anotace jsem se bál, že kniha bude jakousi klišé love story. Díkybohu tomu tak není. Román sice má milostnou dějovou linku, ovšem vedle ní je zde také historická linka, která pojednává o koloniální vládě Španělska nad Saharou a následném konfliktu mezi Španělskem a Marokem – ta byla docela poučná a zaujala mě podstatně více. Autor navíc píše docela unikátním způsobem a prozkoumává neotřelé prostředí, takže za mě spokojenost.

MilaJ
26.12.2021

Krásná kniha s ještě krásnějším koncem :). Opět dvě časové roviny, což mám ráda. Nádherný a silný milostný příběh. Určitě doporučují!!!


bod
29.06.2020

Cením si toho, že jsem mohla nahlédnou do prostředí a problému o kterém nic nevím. Ale vadilo mi, podle mne,přehnané cestování v čase, prostředí, osobách. Nemyslím, že by to mělo být povídáno jako pohádka ale co je moc, to je moc.

Solette
15.04.2020

Krásna kniha. Začiatok trochu chaotický, ale od 40tej strany to už šlo. A stálo to za to. Zvláštny pocit, keď vás príbeh "donúti" na poslednej strane plakať....

petrarka72
19.12.2019

Působivé. Silný milostný příběh, prakticky nepoznané (a zdá se, že pro Evropana těžko poznatelné) exotické prostředí, nepřehlednost zvratů a nečitelnost životních podmínek a míjení jako téma. A ta pointa... ta pointa....

intelektuálka
17.11.2018

Exotický milostný román se spoustou informací z afrického pobřeží a pouště...

Dvě časové roviny - mladá láska dvou lidí z odlišných společenských skupin - a pro mne neznámé prostředí legionářů...

A kousek nám neznámé historie - v závěru mapa i doslov nám osvětlí to, co je pro nás evropany neznámé...

Montse a Santiago - podaří se jim po letech znovu se najít ?

ODEON již tradičně uvádí knihy, které nejsou pro širokou čtenářskou obec.

Já se v této knize dozvěděla nové informace - a proto ji doporučím.

magnolia
04.09.2016

Další kniha z Afriky (neplánovaně se mi letos dostávají pod ruku, i když jsem k tomuto kontinentu nikdy nijak netíhla), zase zajímavá, pro mne objevná. Hlavním místem děje je oblast Západní Sahary s historickými vazbami na Španělsko, což je dobře popsáno v doslovu. Příběh lékařky Monseratte se prolíná s osudy její první lásky, ale její vyprávění mě bavilo víc, nežli vojenský život legionáře. Nechybí tu láska, napětí, poznávání jiných kultur, následky politických machinací, které odnášejí ti nejchudší a stávají se tak věčnými uprchlíky. Zaujal mne národ Sahařanů, skromný způsob obživy a pohostinnost těch, kteří mají sami tak málo. Malinko jsem se občas ztrácela v čase, místy je čtení náročnější (ale ne zase tolik).

Jana_Z
25.04.2016

Po knize jsem sáhla náhodou a musím konstatovat, že to byla náhoda šťastná. Líbil se mi příběh samotný, ale jeho zasazení do saharské pouště je pro nás exotické a asi proto tak trochu pohádkové. Arabský svět má určitě víc barev, než se zdá po shlédnutí večerních zpráv. V doslovu jsou odkazy na další zajímavé knihy, ale zdá se, že většina jich zatím nebyla přeložena do češtiny. Asi se budu muset naučit španělsky :-)

1